Kwiat Kalafiora

Okładka książki Kwiat Kalafiora Małgorzata Musierowicz
Okładka książki Kwiat Kalafiora
Małgorzata Musierowicz Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Jeżycjada (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Jeżycjada (tom 3)
Akapit Press
2012-01-01
1981-01-01
9788362199853
PRL Poznań Gabriela Borejko

Okładka książki Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! ... Emilia Kiereś, Małg...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...

Jedna z moich ulubionych z tej serii.

Jedna z moich ulubionych z tej serii.

Część w której poznajemy bliżej rodzinę Borejków, bardzo specyficzną, ale i pełną ciepła. Uwielbiam rodzinny klimat jaki u nich panuje. Gabrysia jest jedną z lepszych postaci.

Książka, która wpłynęła na Jeżycjadę w sposób kluczowy. Pojawia się rodzina Borejków, którzy stanowią spoiwo całego cyklu. Jeszcze nie pachniało to „Klanem” i dlatego też było znacznie przyjemniejsze w odbiorze niż późniejsze części (te rozgrywające się w latach 2000+).

Gabrysia Borejko jest mocno stąpającą po ziemi, całkowicie pozbawioną genu romantyczności siedemnastolatką. Zupełnym jej przeciwieństwem jest młodsza siostra, Ida. A w komplecie są jeszcze małe siostrzyczki – Natalia i Patrycja, które obie noszą osobliwe przezwiska: Nutria i Pulpecja. Nad zgrają tych panien próbuje zapanować filozoficznie nastawiony do życia ojciec oraz matka, która wiele widzi, a jeszcze więcej się domyśla.

Tytułowym kalafiorem jest Gaba. To właśnie do kalafiora porównał ją Janusz Pyziak, naczelny podrywacz w okolicy. Miało to oddawać przyziemność w podejściu do życia oraz brak wspomnianego wyżej genu romantyczności. Kto zna późniejsze części, ten wie, jak ta relacja się potoczy. A jej zamknięcie w książce bardzo odległej powoduje, że inaczej patrzymy na perypetie uczuciowe tej dwójki.

Ze smaczków – Nutria i Pulpa chyba miały w zamyśle autorki kontynuować vibe mamerciątek, czyli Tomcia i Romci. Doświadczenia naukowe i zapiski „gupi pieniondz, bo tonie” zaiste na miarę Archimedesa. Zaś nauka ortografii przez Natalię, która w liście chwali się mamie, że po „p” piszemy „rz”, po czym dodaje: „na pszykład: przenica” – bawi za każdym razem!

Pamiętam, że to była jedna z moich ulubionych części. Teraz też mi się bardzo podobała, lubię Gabrysię.
Ale tata Borejko….. Irytujący człowiek XD.

Ale tata Borejko….. Irytujący człowiek XD.

O jacie! Ale książki pani Małgorzaty mają klimat. Uwielbiam to. No i historia, która jest zręcznie prezentowana, postacie. Opisy. Cudowna książka, nic dodać, nic ująć

Jedna z najlepszych części, super.

Jedna z najlepszych części, super.

Nadal ciepla, nadal ludzka, nadal lubie.
Nie pisana z naszej perspektywy. Nie do obecnych czasow sie odnosi.

Nadal ciepla, nadal ludzka, nadal lubie.
Nie pisana z naszej perspektywy. Nie do obecnych czasow sie odnosi.

Za mną kolejny tom z cyklu "Jeżycojada". Tym razem opowiada perypetie rodziny Borejków, zwłaszcza najstarszej latorośli, Gabrysi. Ale są również postacie, które poznaliśmy w poprzednich tomach, tak jak Danusia, Pawełek, Anielka i wielu innych. Zabawne sytuacje, wpadki jak zawsze nieodmiennie poprawiają humor. Polecam.

Pierwsze poważne spotkanie z rodziną Borejków, wokół których kręci się cała seria. Szalone siostry, żyjący we własnym świecie tata i trzymająca ich wszystkich w ryzach mama tworzą niezykle domowy obrazek, który nie pozwala się wyrwać z Roosevelta 5.

Jedna z dwóch książek Jeżycjady, której nie polubiłam i czytałam nieuważnie. Ale mam ochotę wrócić, by sprawdzić czy i w jakim stopniu faktycznie było widać to co później wyszło w sprawie Janusza Pyziaka (charakter) i kto to tam sugerował. Natomiast stowarzyszenie młodzieżowe - nie przekonało mnie w ogóle - ale może to "inne czasy", inne okoliczności, lepsze do spontanicznych, idealistycznych zrzeszeń. Na plus, zbliżona do realności sytuacja cięższego zachorowania (mama Borejkowa). I to chyba wyczerpuje serię trudnych (poza sercowymi rozterkami) przeżyć w Jeżycjadzie, gdyż nawet późniejsze wypadki czy urazy goją się szybko, nikomu świat bytowy się nie wali.

• Jeżycjada
  • Dzieciństwo