Tam ci będzie lepiej

Rewelacja. Klimat, postacie, styl, akcja. Czuć Poznań lat 20.

Rewelacja. Klimat, postacie, styl, akcja. Czuć Poznań lat 20.

Kryminał retro. W Poznaniu w 1924 roku ktoś bestialsko morduje prostytutki, dodatkowo mamy tu aferę szpiegowską. Komisarz Antoni Fischer prowadzi śledztwo. Autor często zbaczał z głównej fabuły i do pobocznych bohaterów dodawał okrągłe historyjki, które dla historii nie miały znaczenia, do tego masa retrospekcji - miałam wrażenie, że takie na siłę wydłużanie fabuły. Czasem czytałam z ciekawością, często mnie zwyczajnie nużyło. Jeśli chodzi o wątek kryminalny to gdzieś się sturlał i mam wrażenie, że było więcej tła społeczno-historycznego w tamtym czasie, do tego dla fanów Poznania - ciekawie opisane miasto w międzywojennej Polsce. Pisarsko bardzo dobrze, ale mnie wymęczyło.

Ryszard Ćwirlej w formie. Dobry rasowy retrokryminał.

Ryszard Ćwirlej w formie. Dobry rasowy retrokryminał.

Dobrze napisany, rasowy kryminał w stylu retro. Ćwirlej trzyma poziom.

Dobrze napisany, rasowy kryminał w stylu retro. Ćwirlej trzyma poziom.

Książka jest bez wątpienia dobra. Mam parę uwag do śledztwa, które potrafi przez setkę stron nie posunąć się ani o krok, żeby zaraz zrobić potężny skok naprzód. Wiem, że w rzeczywistości tak może wyglądać praca policji, ale mam wrażenie, że niektóre rzeczy dzieją się tu zbyt przypadkowo.
Bardzo podoba mi się kreacja bohaterów, a szczególnie ich różnorodność, czy to przejawiająca się sposobem mówienia (wspaniała stylizacja),czy zachowaniem. Autor czerpie trochę ze stereotypów, ale robi to w umiejętny sposób.
No i wielki plus za cały opis Poznania.

Bardzo dobre, rasowe retro.

Bardzo dobre, rasowe retro.

Tym razem autor zabiera nas do Poznania lat 20. ubiegłego wieku. I mamy tu do czynienia z całkiem niezłym kryminałem retro. Nie jest już tak zabawnie jak w cyklu milicyjnym, ale też się można czasami uśmiechnąć. Sporo miejsca poświęcił Ćwirlej warstwie obyczajowej oraz historii Poznania i Piły, która wtedy jeszcze należała do Niemiec. Sama sprawa kryminalna dość ciekawa. Mamy kilka wątków śledztwa. Jest wojsko, komuniści, szpiedzy, ale też i zwykłe bandziory z półświatka. Śledztwo nie jest prowadzone w jakimś zabójczym tempie, ale czyta się jak zawsze tego autora z zainteresowanie, a kartki same się przewracają.
Podsumowując, całkiem niezłe wprowadzenie w nowy cykl autora. Na pewno będę czytał dalej.

Poznań, początek 1924 roku. Mieszkańcami miasta wstrząsa fala brutalnych morderstw. Z rąk nieznanego sprawcy giną prostytutki. Śledztwo prowadzą komisarz Antoni Fischer oraz jego zastępca Albin Siewierski. Ten pierwszy to dystyngowany i elokwentny oficer najpierw pruskiej, a potem polskiej armii, przystojny trzydziestokilkulatek, znany ze swojego roztropnego i przemyślanego działania, ponad wszystko ceniący sobie poznański sznyt. Ten drugi to pochodzący z Kongresówki jegomość, dla którego najważniejsze są szybkie efekty pracy, blichtr i brylantyna. I choć reprezentują zupełnie inne wartości, muszą połączyć siły, żeby złapać bezwzględnego zabójcę.
W międzywojennym Poznaniu, gdzie niemal w każdej bocznej uliczce czają się drobni złodziejaszkowie, a także zwyrodniali mordercy, trudno utrzymać mores i ład. W mieście, które mimo wszystko szczyci się tradycją pruskiego porządku i mieszczańskiej stabilizacji, dochodzi do serii bestialskich morderstw. A jakby tego było mało – śledztwo utrudniają bolszewiccy szpiedzy. Czy zatem uda się powstrzymać mordercę?
Niestety nie zaprzyjaźnię się kapitanem Fischerem ... Książka absolutnie mnie nie porwała , więc nie zamierzam się wczytywać w kolejne tomy opisujące kolejne śledztwa. Cóż, czasem zdarzają się tzw. " nie moje bajki " i lepiej odpuścić i zabrać się za coś znacznie ciekawszego .

Poznań w 1924 jest jak bigos, tak przemieszani są w nim polscy i niemieccy mieszkańcy, do tego stopnia, że czasem nie wiadomo kim są. Antoni Fischer jest tego przykładem- służący kiedyś w pruskiej armii, później w polskiej, obecnie w polskiej policji. Policjanci, złodzieje, prostytutki, bolszewicy, szpiedzy, starzy przyjaciele i nowo zawierane znajomości.
Świetnie napisane, wspaniałe postaci i język. Polecam nie tylko mieszkańcom Poznania!

Świetnie napisane,...

Retro kryminał. Dwudziestolecie międzywojenne. Autor pisze bardzo dobrze, ale nie dla mnie. Przeczytałam dwie książki i nie trafia akurat do mnie klimat i całość treści. Seria morderstw prostytutek. I ten ksiądz ... No szlak jasny ... Bohaterowie niby fajni, ciekawa akcja, ale całość i styl pisania autora no nie dla mnie. Nie napiszę nic więcej bo przeczytałam i zapomnę. Zdaję sobie sprawę, że książki p. Ryszarda są przez czytelników bardzo lubiane. Jednak ja tą osobą nie będę ...

• Kryminał
  • Audiobooki