Pamiętnik lesbijki

Wieża Czarnoksiężnika
2015-05-25
2015-05-25
9788394209803
lesbijki homoseksualizm goth pamiętnik subkultura depresja alienacja LGBT literatura polska

Okładka książki Kochankowie niedoskonali Sylwia Błach, Brudnopis, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Eryk Edwardsson, Piotr Ferens, Michał Grabowski, Dariusz S. Jasiński, Agnieszka Nosek, Justyna Przystawska, Katarzyna Skrzyńska, Anna Sobkowiak, Mateusz Stypułkowski, Maciej Szymczak, Dominika Tomczak, Marzena Woźniak
Kochankowie ni... Sylwia Błach, Brudn...

Gdyby pisała to kobieta - brałbym w ciemno. Ale facet? Dziwne to jakieś...

Gdyby pisała to kobieta - brałbym w ciemno. Ale facet? Dziwne to jakieś...

Nudy, nudy i jeszcze raz nudy !

Nudy, nudy i jeszcze raz nudy !

Czytanie tej książki, to tak jak turlanie się samochodem na dwójce po kocich łbach.

Napiszę krótko - Lipa !

Napiszę krótko - Lipa !

Spodziewałem się więcej. Za bardzo wieje nudą i za dużo filozofii.

Spodziewałem się więcej. Za bardzo wieje nudą i za dużo filozofii.

O bogowie. Czwórka tylko za to, że rozważania i sposób rozumowania Natalii są prawidłowe i naprawdę dobrze się je czytało; jedna z najbardziej logicznych (acz w pewnych momentach zbyt irracjonalnie sceptycznych) bohaterek.
Wszystko inne w tej książce jest złe i na siłę. Kontrowersja na siłę, nierealne sytuacje, brak pomysłu na fabułę. W tej książce dosłownie nic się nie dzieje; poza kontrowersją autor nie miał na nią żadnego pomysłu. Sytuacje, których doświadczają bohaterowie są banalne, nieciekawe i nudne.
Poza tym, okropne dialogi i określenia przywodzące na myśl kwestię "how do you do fellow kids?"
Zdecydowany przerost formy nad treścią. Ale fajnie było poznać Natalię.

Muszę przyznać, że raczej się zawiodłam tą książką. Wszystkie postacie są mdłe, irytujące, wulgarne i nudne. Poniekąd jak niektórzy prawdziwi ludzie, którzy będą uważać clubbing i wyrywanie dup jako "posiadanie życia" negując wszystkie inne formy spędzania czasu. Podobają się sobie tylko bazując na aspekcie wizualnym na co główna bohaterka jęczy, że nikt jej naprawdę nie zna. Aczkolwiek my po poznaniu jej widzimy, że jest okropną egocentryczką i do tego hipokrytką uważającą siebie za lepszą niż innych bazującą z tym stwierdzeniem tylko na fakcie, że studiuje oraz że "jest inteligentna bo zna mądre słowa i cytaty". Sama nie ma praktycznie żadnych zainteresowań (poza krytykowaniem zachowania ludzi aka socjologia w jej mniemaniu) czy pasji co czyni ją zaiste równie pustą i nudną co osoby które takimi nazywa. Cała książka również tonie w przepychu naukowych cytatów i naukowym języku co ma zaiste sprawiać złudne wrażenie wykwintnego dzieła. Natomiast idealnie pasuje to do głównej bohaterki, pięknej na zewnątrz a pustej treściowo.

Najbardziej denerwujący w książce jest stereotypowy sposób zaszufladkowania gothów i metalowców ukazujący ich jako szaleńców pijących krew. Przy czym akurat ta część książki w której "Nati" miała styczność z tą kulturą była najciekawsza ale i przykra tak jak wyżej wspomniałam.

Możliwe, że zawarte w niej opisy zachowania mężczyzn są dość stereotypowe i możliwie, że niesprawiedliwe aczkolwiek to akurat się przyjemnie czyta mając podobnie niesprawiedliwe nastawienie względem tej płci. (Not sorry)

Jeśli chodzi o jedyny plus tego dzieła i to wręcz nieco przerażający, to będzie nim końcowa część książki w której bohaterka poddaje analizie i dedukcji swoje zachowania i odczucia aby dociec czy jest lesbijką czy nie. Niepojące to jest z tego powodu, że tą książkę napisał f a c e t a mimo tego powiedziałabym, że oddaje je dość prawdziwie (Well... maybe he's gay XD).

Na zakończenie, usłyszenie od miłości swojego życia, że się powinno leczyć, po wyznaniu swych uczuć, jest idealnym podsumowaniem mentalności Polaków i mieszkańców krajów z pokrewnym podejściem. Przykre i prawdziwe.

Jestem świeżo po przeczytaniu tej książki. Na początku byłam zachwycona. Bardzo spodobał mi się na pewno tutaj wątek chociażby tej całej gotyckiej imprezy i pica krwi w łazience, mieliśmy styczność z tym jak to wpłynęło na naszą bohaterkę, obserwowaliśmy jej przeżycie po tym jak sama tego doświadczyła. Jest to dla mnie nowe zjawisko, dlatego tym bardziej fajnie mi się czytało ten fragment. Czekałam tylko aż znów o nią sięgnę, by dowiedzieć się jakie są dalsze losy głównej bohaterki, lecz po przeczytaniu jej miałam lekki niedosyt. To co mnie najbardziej zirytowało, to wątek Manat. Laska jak szybko się pojawiła, tak szybko i dla mnie zniknęła. Mam rozumieć że po tym jak Pati ją urządziła pod klubem, nie chciała w jakikolwiek sposób skontaktować się już z Nati i się zemścić czy coś w tym stylu za ten incydent? Wydaje mi się, że Manat w książce mogłaby wnieść jeszcze więcej, a zniknęła w dość dziwny sposób. Po drugie- Momentami miało się wrażenie że zamiast czytać jakąś ciekawą przygodę,to miało się styczność tylko i wyłącznie z przemyśleniami głównej bohaterki.
Mimo tych dwóch minusów, które mnie poniekąd wkurzyły, bo książka na pewno mogła być lepsza, gdyby nie skupiała się przede wszystkim na głównej bohaterce czy lepszym rozwinięciu wątku Manat, lecz i tak polecam tą książkę. Mimo wszystko mnie wciągnęła i przeczytałabym drugi raz. :)

"Faceci nie potrafią nas kochać tak, jak my ich.To niesprawiedliwe..."

"Pamiętnik lesbijki" to książka która wywołała u Was wiele emocji jak tylko pojawiła się u Mnie jako zapowiedź recenzencka.
Jedni ja polubią za bezpośredniość inni znienawidzą.
Dlatego będąc już po lekturze, potrzebowałam trochę czasu na przetrawienie całej historii, aby jak najlepiej zobrazować wam ją w kilku zdaniach.
Długo zastanawiam się co mogę napisać w swojej opinii, aby najbardziej rzeczowo opisać wam o emocjach panujących w tej powieści.

Zaczynając.Sam tytuł został zaliczony do gatunki literatury pięknej.Także tutaj mogła bym troszkę polemizować,gdyż znajdziemy mnóstwo "ciętych ripost"🙈 ale to nie wpłynęło za bardzo w odbiorze treści.
Do tego książkę czyta się bardzo szybciutko co dla niektórych może być zaliczone nawet pod krótką "nowelkę".

Główną bohaterką jest studentka socjologi, Nati która podczas wykładów "zaprzyjaźnią" się z koleżanką z roku -Manat.Kobietą należąca do subkultury Gotów.To właśnie nowa znajomość pozwala Natali odkryć bliskie nieznane uczucia do przyjaciółki Pati.
Dziewczyna będąc bardzo inteligentną, młodą osoba zamierza zaakceptować swoje wyalienowanie w życiu i miłości bo przecież każdy młody człowiek marzy o bliskości drugiej osoby.
Czy Natlia zaakceptuje swoja "odmienność"?Jak potoczą się dalsze losy głównej bohaterki?

W książce oprócz problemu nowej tożsamości seksualnej głównej bohaterki znajdziemy również mnóstwo imprez,przemocy,konfliktów, feminizmu, częstych stanów depresyjnych u młodych ludzi oraz problemów z którymi muszą się borykać każdego dnia.Dla Nas będą to błahostki dla nich ogromne problemy.

Myślę że dla wielu z nas jest to lektura "warta uwagi" aby lepiej poznać młodych ludzi,zwłaszcza tych o odmiennej orientacji seksualnej.Bo w końcu nadal jest to temat tabu.

@wydajemyksiazki bardzo dziękuje za egzemplarz do recenzji.

"Faceci nie potrafią nas kochać tak, jak my ich.To niesprawiedliwe..."

Jedni ja polubią za bezpośredniość inni znienawidzą.

Hej!

Czy wam też listopad tak szybko minął? Za chwilę grudzień i święta 😊

Jakiś czas temu przeczytałam książkę "Pamiętnik lesbijki" Eryka Edwardssona od @wydajemyksiazki

Początkowo miałam problem wkręcić się w tą powieść, mimo, że jest to krótka książka licząca 238 stron.

Historia o młodej dziewczynie, pokazująca jak wygląda życie młodzieży i z jakimi problemami się zmagają. Momentami książka zawiera wulgarny język, w historii dominują imprezy i przemoc.

Nati jest inteligentną i wrażliwą nastolatką. Pewnego dnia na wykładach Natipoznaje Manat, dziewczyna, którą jest gothką. Zaczynają spędzać że sobą coraz więcej czasu, Manat pokazuje jej swoje otoczenie. Przychodzi taki moment, gdy gothka uświadamia Nati jaka jest jej prawdziwa natura. Uświadamia sobie jakimi uczuciami daży swoją najlepszą przyjaciółkę Pati. Problemy z którymi zaczęła się zmagać, i z którymi sobie nie radziła doprowadziły ją do depresji. Czy ta młoda dziewczyna wyleczy się z choroby?

Czy "Pamiętnik lesbijki" mi się podobał? Mam mieszane uczucia co do tej książki. Na pewno mnie zaciekawiła. Szkoda ,że wątek Manat tak nagle został urwany i nie został on dalej pociągnięty, to był intrygujący wątek.

Dziękuję @wydajemyksiazki za egzemplarz do recenzji.

Hej!

Czy wam też listopad tak szybko minął? Za chwilę grudzień i święta 😊