Przy wrocławskim stole

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
poradniki

Książka ta nie jest podręcznikiem kulinarnym dawnego Wrocławia ani też spisem potraw jadanych w różnych epokach przez mieszkańców tego miasta. Stanowi raczej pretekst do szerszego spojrzenia ? czasem w ujęciu historycznym ? zarówno na skromnych zjadaczy chleba, jak i na uczestników wystawnych uczt. Przez pryzmat stołu ukazuje wielowiekową, barwną tradycję Wrocławia oraz przypomina niespotykane gdzie indziej zwyczaje i obyczaje biesiadne, a także dawne wrocławskie przeboje kulinarne.

MaciekWroc | 2014-08-25
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Pewnego razu będąc na jarmarku bożonarodzeniowym w dzielnicy Spandau w Berlinie zobaczyłem sporą kolejkę do jednego ze stoisk z kiełbasą z pieca. Zachwyty klientów były spowodowane "Breslauer Wurst" czyli kiełbasą wrocławską. Po kolejnej rozmowie na temat "kuchni wrocławskiej", znanej i cenionej do dziś w Niemczech, z kustosz Muzeum Architektury w Stuttgarcie nie mogłem już nie zgłębić tematu.
Na szczęście trafiłem na arcyciekawy przewodnik po dawnej kuchni Wrocławia Grzegorza Sobla. Prawdę napisał wydawca, nie sposób czytać tej książki bez czegoś na zakąskę i popitkę, bo za chwilę towarzyszy nam muzyka naszych kiszek. Dla mnie jako miłośnika pięknego miasta nad Odrą to smakowity rarytas, pełen ciekawostek, anegdot, ale też źródło dobrze udokumentowanej wiedzy historycznej (od średniowiecza do 1945 r.). Smaczku dodają liczne przepisy, karty dań z lokali i aktualne do dziś porady dotyczące prowadzenia dobrej kuchni dla domowników i gości. Pozycję śmiało można polecić wszystkim...

Anna | 2015-01-18
Przeczytana: marzec 2012

Bardzo ciekawa pozycja na temat zwyczajów kulinarnych dawnych Wrocławian. O tym co i gdzie jadano i pito, jak wyglądały zwyczaje kuchenne domostw i co podawano w karczmach. A do tego wszystkiego zawiera oryginalne receptury! Co i rusz coś nowego próbuję, a zupa-krem z zielonego groszku stała się moją ulubioną! Podczas czytania warto mieć pod ręką kanapkę albo zjeść wcześniej obfity obiad (choć i to nie gwarantuje, że nie będzie się miało ochoty na jakieś ciastko...). Książkę polecam więc nie tylko miłośnikom historii, ale również smakoszom.

serpens | 2015-11-05
mirosix | 2015-01-14