Wielki Widzew. Historia polskiej drużyny wszech czasów

Wydawnictwo: QSB
sport
vegetable78

“Wielki Widzew” to historia najlepszej drużyny w historii polskiej piłki klubowej. Opowieść rozpoczyna się w 1969 roku gdy dwóch działaczy: Ludwik Sobolewski i Stefan Wroński, oraz dwóch trenerów: Leszek Jezierski i Stanisław Stachura, rozpoczynają od podstaw budowę klubu w robotniczej dzielnicy Łodzi. Po latach zespół osiąga status największej potęgi w naszej piłce i z powodzeniem rywalizuje w europejskich pucharach. Wygrywa starcia z największymi europejskimi gigantami – Manchesterem City, Manchesterem United, Juventusem Turyn i Liverpoolem.
Książka przedstawia kulisy powstawania i budowy zespołu, jej szczyt i powolny zmierzch w drugiej połowie lat 80-tych.

Książka przypomina najważniejsze zdarzenia oraz odkrywa historie, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego, a w które zamieszani są najwięksi polscy piłkarze, jak choćby Zbigniew Boniek, obecny prezes PZPN.

Autor rozmawiał z uczestnikami i świadkami zdarzeń, piłkarzami, trenerami, działaczami oraz rywalami. Wśród rozmówców zagranicznych są m.in. Ian Rush, Mark Lawrenson, Ronnie Whelan (Liverpool) Marco Tardelli, Liam Brady (Juventus), Jan Van Beveren (PSV Eindhoven), Arnie Muehren, Frans Thijssen, Bobby Ferguson (Ipswich Town), Tony Book (Manchester City), Arthur Albiston (Manchester United), Antonim Panenka, Hans Krankl (Rapid Wiedeń).

źródło opisu: http://wielkiwidzew.com/

źródło okładki: http://wielkiwidzew.com/

Krzysiek | 2016-06-29
Przeczytana: 2016 rok

Żebym to ja był jakimś kibicem zagorzałym.... Nie jestem. Jednakże przeczytałem gdzieś (chyba w ANGORZE) fragment książki i stwierdziłem, że fragment był za krótki. Kupiłem więc całą i nie zawiodłem się. To książka dokumentalna, do której bedę wracać - nie tylko dlatego że jako młody chłopak wychowałem się na Widzewie i klub z Widzewa darzę sentymentem, ale też dlatego, że ksiażka jest przejściem nie tylko przez RTS Widzew, ale przez całą historię polksiej piłki nożnej od końca lat 60. do końca lat 80. Zawiera wiele życiowych historii, anegdot, opisuje zawodników i inne osoby ze świata piłki tak, jak widzieli ich koledzy, rywale, kibice, szkoleniowcy. Przybliża nam ludzkie tragedie bo i ich nie brakowało. Jest przy tym napisana tak ciekawie, że laik i antykibic w mojej osobie (żygam na sport, za dużo tam brudu i pieniędzy), pisze teraz entuzjastyczną opinię dla niej, a Wy tę opinię czytacie nie wiedząc - dobra to książka czy nie? Ja Wam mówię - dobra. Warto.

Antyintel | 2014-02-18

Coś genialnego... Czytając tą książkę czuje się jak wielką pracę autor w nią włożył, jak wiele godzin spędził na rozmowach z głównymi bohaterami, przeczesywaniu materiałów archiwalnych największych gazet piłkarskich w Polsce. Czuje się to, ponieważ ona jest dopracowana w każdym, najdrobniejszym szczególe! Doskonale przedstawione jedne z największych afer późnych lat 70. i 80. w polskim futbolu, z Okęciem, zniszczeniem kariery Wijasa i aferą wokół Dziekana w Łodzi na czele. Poza tym doskonale opisane najlepsze mecze w historii polskich klubów w Europie, doskonale przedstawione największe charaktery w całej historii wielkiego Widzewa, przejmujące opowiedziane historie o ludzkich tragediach, problemy wokół i wewnątrz drużyny naświetlone z wielu punktów widzenia... Książka idealna i zapadająca w pamięć!

kubuku | 2014-02-14

To jedna z niewielu książek, której rekomendacje kolegów z branży rzeczywiście są wiarygodne. Ma więc rację Bogusław Kukuć mówiąc, że jest „to lektura obowiązkowa każdego sympatyka łódzkiego zespołu”, ale też „kawał historii polskiej piłki w jej najlepszym wydaniu”, jak zauważa Piotr Dobrowolski.

Najbardziej interesująca jest w całej historii postać Zbigniewa Bońka. Prawie połowa książki skupiona jest wokół jednego z najlepszych polskich piłkarzy, zupełnie tak jak Wielki Widzew. Na szczęście reporterska klasa autora pozwala ocenić mu prezesa PZPN subiektywnie, ale już przedstawić na tyle obiektywnie, na ile można. Na kartkach jawi nam się więc ówczesna gwiazda polskich boisk, ale pomiędzy stronami wyłania się jej drugie, dużo twardsze i bardziej „łódzkie” oblicze. Charakter, który członkowie tej drużyny dzielili, który ją spajał i wreszcie uczynił wielką.

Jednak tego, co w dziele Marka Wawrzynowskiego jest najlepsze, nie widać na pierwszy rzut oka. Kunszt Wawrzynowskiego...

Tracer | 2013-06-07
Przeczytana: 25 maja 2013

Książka dedykowana jest nie tylko fanom Widzewa. Opisuje złote czasy polskiej piłki klubowej, jak i historię najlepszego polskiego piłkarza - Zbigniewa Bońka. Niesamowite są niektóre historie zawarte w książce, jak chociazby ta o Burzyńskim, która jest niemalże gotowym scenariuszem filmowym. Napisana dobrym tempem, bez przesadnego pompatycznego tonu. Brakuje takich monografii na polskim rynku

DagonX | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

"Wielki Widzew" czekał na swoją kolej prawie rok, zawsze gdy kończyłem jakąś książkę i już miałem sięgnąć po tę pozycję nachodziła mnie myśl "Umrę przy tej książce z nudów, na pewno te 300 stron to same wyliczenia, tabele i nudne opisy kolejnych spotkań meczowych". W końcu jednak po nią sięgnąłem z zamiarem, że podołam i ją przeczytam.

Już po pierwszych kilku stronach byłem bardzo miło zaskoczony. To nie była nudna książka zawierająca masę nazwisk, schematów, dat i podsumowań kolejnych sezonów. "Wielki Widzew" to pasjonująca opowieść o jednym z najlepszych zespołów futbolowych świata lat 70-tych i 80-tych. Książka pełna żywych anegdot, ciekawostek i opisów pokazujących charakter drużyny, poszczególnych zawodników i trenerów oraz drogę na sam piłkarski szczyt.

Rewelacyjna lektura.

bringthatshitin | 2013-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2013

Rewelacyjna. Czytałem mnóstwo książek piłkarskich - po polsku i po angielsku. Wielki Widzew zdecydowanie na ich tle się wyróżnia. Autor dotarł chyba nawet do psa sąsiada Zbigniewa Bońka i człowieka rozwożącego mleko na ulicy przy której mieszkał Ludwik Sobolewski. Nasycona anegdotami, faktami, kulisami i szczegółami. Tego się nie czyta, to się połyka. W całości. na raz.

Damian | 2014-05-27
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Książka Marka Wawrzynowskiego "Wielki Widzew" została uznana przez czytelników za najlepszą sportową książkę w 2013 roku. I z całą stanowczością mogę stwierdzić, że tytuł ten nie został jej przyznany na wyrost. Jest to książka wyjątkowa, ponieważ na naszym rynku podobnych pozycji jest niewiele. Autor przybliża nam wyjątkowe chwile, kiedy polska piłka klubowa jak i reprezentacyjna przeżywała najlepszy okres w historii. Jest to książka, która od pierwszych chwil nas całkowicie pochłania, gdyż jesteśmy świadkami budowania "Wielkiego Widzewa".

Jest to idealna pozycja dla ludzi, którzy bezpośrednio przeżywali te wspaniałe chwile jak i dla młodych czytelników, ponieważ przybliża ona nam klimat jaki panował w tamtych latach, a był on wyjątkowy. Wielki Widzew to drużyna niepokornych piłkarzy, grających z pasją, gdzie pieniądze niebyły najważniejszym czynnikiem.

Lukasz Ostapinski | 2013-07-08

Lepsza książka niż legendarne "Gryźć trawę" Toniego Schumachera. Ciężko się od książki oderwać. Trochę faktów przytoczonych w książce jeszcze pamiętam,ale polecam ją też młodym czytelnikom - ciężko dziś uwierzyć, jaką pozycję w świecie miała kiedyś polska połka, zarówno klubowa, jak i reprezentacyjna...

Kolince | 2013-06-04
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Tamten Widzew ma tak pasjonującą historię, że każdy autor z powodzeniem mógłby się nią zająć. Ale dobrze, że zrobił to właśnie ten.
Świetnie napisana, pełna anegdot i szczegółów, których pewnie nie znaliście. Gorąco polecam!

Narcyz | 2014-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

W obliczu współczesnej słabości polskiej piłki taką książkę czyta się niemal jak Baśń tysiąca i jednej nocy.
Historia drużyny, która z prowincjonalnego klubiku z ligi okręgowej, w kilka lat stała się postrachem najsilniejszych drużyn w Europie. Zespół, który wykreował masę gwiazd. Szkoda, że ten klub upadł tak szybko, miał potencjał by zostać potentatem nie tylko w Polsce, ale i Europie.
American dream w szarej rzeczywistości PRL.
Chciałoby się czytać i czytać, ale ten sen równie szybko jak się zaczął tak się skończył.

Sport