Siła nawyku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7,48 (814 ocen i 98 opinii)
tłumaczenie
Małgorzata Guzowska
The Power of Habit
nawyki, psychologia
Ania

Nawyki mają potężną moc, a przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka! Nałogowo palimy, bezustannie sprawdzamy wiadomości na Facebooku, chronicznie wybieramy nieodpowiednich partnerów, zawsze ścielimy łóżka lub nie robimy tego nigdy. Autor udowadnia, że odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić czyjeś życie, ale także...

Autor udowadnia, że odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić czyjeś życie, ale także funkcjonowanie społeczeństw, przedsiębiorstw, grup zawodowych, państw... Autor na sprawdzonych przykładach dowodzi, że świadomość, zrozumienie i zmiana nawyków pomagają osiągać wymarzone cele.

Jak jeden człowiek od reklamy namówił Amerykanów do codziennego mycia zębów i dlaczego pasta Pepsodent stała się najpopularniejszą pastą do zębów na świecie?
Jak Lisa, przez wiele lat uzależniona od papierosów i alkoholu, otyła, zadłużona i niezdolna do utrzymania stałej pracy, zmieniła się w wolną od nałogów, zgrabną kobietę sukcesu?
Co sprawia, że Starbucks odnosi światowy sukces?
W jaki sposób Procter & Gamble przekonał klientów, że świeże powietrze wymaga odświeżaczy powietrza?
Dlaczego pływak, Michael Phelps, wygrał wyścig płynąć na oślep?
Badania nad działaniem mechanizmu stojącego za nawykami pomagają firmom w dotarciu do klienta, organizacji odpowiednich kampanii promocyjnych, reorganizacji przedsiębiorstw, usprawnieniu działania placówek zdrowia i wielu innych działaniach. Drobna zmiana, wprowadzona na stałe dzięki wykształceniu nowego nawyku, często prowadzi do lawinowych przekształceń i spektakularnych sukcesów.

Jedna z najlepszych książek roku według The Wall Street Journal i Financial Times
Od ponad 40 tygodni w czołówce listy bestsellerów New York Times
Ponad 1 000 000 sprzedanych egzemplarzy
Tłumaczenie na 31 języków
Przegrywanie meczów przez naszych piłkarzy, mierne wskaźniki ekonomiczne naszych przedsiębiorstw, niski poziom świadczeń naszej służby zdrowia, marne szkolnictwo, niedobra organizacja życia społecznego i ogólne niezadowolenie obywateli ze swego państwa – to też nawyki. Z jednej strony, bo nawykowo źle działają poszczególne struktury, resorty i sektory, a z drugiej strony, bo ludzie nawykowo źle odnoszą się do tych struktur, resortów i sektorów. Zamknięte koło, a raczej – jak podpowiada Charles Duhigg – zamknięta „pętla nawyku”. W myśl wywodów Duhigga sprawa nie jest jednak beznadziejna. Pisze on: „Nawyki – nawet jeżeli już zakorzenią się w naszych umysłach – nie są przeznaczeniem. Możemy wybierać nawyki, jeżeli wiemy, jak to robić.” Czytając tę książkę, zaczyna się podświadomie marzyć. Że tak, jak legendarny Tony Dungy doprowadził bejsbolową drużynę Colts do zwycięstwa w Super Bowl, jakiemuś kreatywnemu trenerowi uda się polską narodową jedenastkę przerobić z nawykowych nieudaczników w nawykowych chempionów. Że zaczniemy uczyć się wyzwalania z pętli naszych niedobrych nawyków na opisanych w książce wzorach: sieci kawiarń Starbucks, aluminiowego potentata Alcoa, czy szpitala w Rhode Island.

(Fragment wstępu dr Ewy Woydyłło)

Pierwszorzędna książka – oparta na dogłębnej analizie, napisana w zabawny sposób i zachowująca właściwe proporcje między intelektualną powagą i praktycznymi radami, jak zmienić złe nawyki.

(The Economist)

Charles Duhigg aplikuje nam niezbędną dawkę socjologii i psychologii, wyjaśniając uroki i pułapki nawyków w oparciu o wiele dziedzin, od marketingu, poprzez zarządzanie, po ruch praw obywatelskich… Siła nawyku jest fascynującą lekturą, a Duhigg umiejętnie osiąga wszystko, czego oczekujemy od reportera Times’a: ze swadą prowadzi nas od sceny do sceny, od odkrycia do odkrycia, od dyscypliny do dyscypliny, przeobrażając pozornie suche zagadnienie w serię pełnych życia opowieści – to interesujące ujęcie tematu, który powinien być ważny dla każdego.

(Newsweek Daily Beast)

Zajmująca książka; dogłębnie bada mechanizm tworzenia i zmiany nawyków.

(New York Times Book Review)

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/189028/sila-nawyku.html

• Wyspa
  • Tajemnica domu Helclów
  • Sekret Sonji
  • Widok z nieba
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Zwykły człowiek

7,75 (4 ocen i opinii)
Widok z nieba
Clara Sanchez

6,7 (46 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

Powrót do Daringham Hall
Kathryn Taylor

6,85 (144 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Krzysiek | 2014-02-10
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2014

Ciekawa pozycja, choć przyznam szczerze pod koniec trochę mnie zmęczyła i moim zdaniem pierwsze 30% książki jest najciekawsze. Mimo wszystko książka warta przeczytania. Uświadamia nam jak duże znaczenie w codziennym życiu mają nawyki.
Czy ktoś z Was wie od którego buta zaczyna codzienne ich zakładanie i wiązanie? Albo czemu mimo, że zawsze zamykamy za sobą drzwi to czasami zastanawiamy się nie pamiętając tego "czy napewno zamknąłem/ęłam drzwi??".
Jak przeanalizujemy swoje życie to zauważymy, że większość naszych codziennych zachowań to nawyki, które robimy bezwiednie, nie myśląc o nich... Warto przeczytać, żeby sobie to uzmysłowić. Polecam.

Przemysław | 2015-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2015

Dość ciekawa analiza nawyków. Choć mam wrażenie, że napisana zbyt rozwlekle. Ale taki amerykański styl - mamy więc wiele opowiedzianych historii o zwykłych ludziach, o ludziach, którzy odnieśli sukces.

Czyta się całkiem przyjemnie, ale nie odkrywamy wiedzy tajemnej. Szczególnie ten czytelnik, który wcześniej czytał np. o nawykach skutecznego działania, może być nieco znudzony.

Warto podkreślić, że książka jest bogato opatrzona przypisami, wiec łatwo sprawdzić pochodzenie przytaczanych informacji i zweryfikować stawiane przez autora tezy.

Ogólnie na plus.

zuszka | 2015-02-07
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2015

Fascynujący temat podany w prosty sposób. Zrozumiały nawet dla laików w dziedzinie biologii czy medycyny. To duży plus tej pozycji. Mimo wszystko wydaje mi się, że książka ciut przereklamowana. Treść niepotrzebnie rozwleczona - gdyby ją skrócić o połowę, to moja satysfakcja po przeczytaniu byłaby większa. No ale to moja opinia.

almos | 2015-04-25
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Świetnie napisana książka popularnonaukowa prezentująca najnowsze badania nad kształtowaniem się nawyków i metodami ich zmiany. Autor przytacza wiele przykładów z praktyki, daje też sporo ważnych wskazówek dla chcących zmienić swoje nawyki. Wrażenie psuje druga część mówiąca o nawykach w organizacjach: przypomina standardową książkę biznesową.

W pierwszej części książki autor, używając bardzo ciekawych przykładów i obficie korzystając z literatury naukowej, przedstawia najnowszy stan wiedzy na temat kształtowania się nawyków. Sprawa to ważna, bo nawyki wpływają w olbrzymim stopniu na nasze życie, poza tym są one często zupełnie nieświadome. Na dodatek, mamy wiele szkodliwych nawyków, ich pozbycie się bardzo ułatwiło by nam życie.

Kluczowe jest tu odkrycie, że nawyk może być przedstawiony jako triada: wskazówka, zwyczaj, nagroda; triada owa tworzy pętlę nawyku. Znajomość owej triady może być szczególnie ważna dla tych którzy chcą wypracować nowe nawyki, na przykład codzienne...

| 2013-05-12
Przeczytana: 12 maja 2013

Rewelacyjny tekst na temat tego, jak nawyki (cała ich struktura, powstawanie, działanie i nagroda) wpływają na życie wszystkich ludzi. Oczywiście, poradnik to to nie jest. Nie znajdziecie tutaj gotowej recepty na zmiany nawyków (a opinie, w których takie rozczarowanie się pojawiło już tutaj czytałem). Książka prezentuje, jak sam autor to podkreślił, pewne ramy, dzięki którym możemy spróbować zrozumieć działanie nawyków i ich powstawanie, ażebyśmy mogli sami spróbować przemyśleć swoje życie.

Od strony technicznej, książka jest fantastycznie napisana. Duża ilość odniesień do źródeł, bardzo interesujące opisy historii ludzkich, od których dochodzimy do sedna sprawy. Całość połączona logicznie i spójnie.

Polecam tę książkę każdemu. Jest przyjemna, a zawarta w niej wiedza może pozwoli komuś wstawać co drugi dzień rano i wiązać buty do biegania, po to żeby zrobić te kilka kilometrów (taki tam, mój nawyk).

Radosław | 2015-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 28 lutego 2015

Rewelacyjna książka! Interesująca, napisana przystępnym językiem, mimo że zawarte w niej treści wcale nie są takie proste i dlatego chwała autorowi za to, że potrafił je przedstawić w zrozumiały sposób. Przede wszystkim silą tej książki jest to, ze przedstawia prostą metodę i kierunek zmiany uciążliwych nawyków, które większości z nas towarzyszą w życiu. Swego czasu, kiedy rzucałem palenie zabrakło mi takich wskazówek ,a myślę że udało by się to zrobić zdecydowanie mniejszym kosztem i bez zastępowania papierosow słodyczami i innymi nawykami, które niekoniecznie mi się podobały. Teraz już wiem jak działa moj mózg w tych kwestiach i każdemu polecam zaznajomienie się z zasadami działania pętli nawyków, bo to naprawdę bardzo przydatna informacja. Dodatkowym atutem tej ksiażki jest możliwość zapoznania się z tym , jak tą samą wiedzę wykorzystują rozmaite koncerny, żeby zmanipulować nami celem zwiększenia swoich dochodów. Ponadto autor analizuje inne zjawiska w oparciu o tą samą wiedzę....

Agula | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

Treść tej książki jest ciekawa, natomiast od strony edytorko-korektorsko-tłumaczeniowej niniejsza publikacja jest zupełnym nieporozumieniem.

Literówki, fatalna składnia, kalki językowe ("wydaje się być" zamiast polskiego "wydaje się"), różne sposoby tłumaczenia nazw własnych (nazwa ang.-> nazwa pol., tylko nazwa ang., nazwa pol.-> nazwa ang), oczywiste błędy w tłumaczeniu ("What What Why" przetłumaczone jako "Co Co Jak" (?!) ) - to wszystko negatywnie wyróznia "Siłę nawyku" na polskim rynku wydawniczym.

Książka kosztuje 45 zł, na "liście płac" widnieje tłumaczka, redaktorka i korektorka, a tu kwiatek na kwiatku. I takie kwiatki zasadziło PWN! Wstyd i hańba.

Karolina | 2014-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Wspaniała i arcyciekawa książka o kształtowaniu się ludzkich nawyków (również w organizacjach oraz społeczeństwach). Okazuje się, że najróżniejsze nałogi czy nieprzyjemne zwyczaje jak choćby obgryzanie paznokci da się wytłumaczyć i zwalczyć dzięki psychologi i neurobiologii. Podobnie jest z zarządzaniem zmianą w dużych firmach albo w tworzeniem się ruchów społecznych (np. bojkotu autobusów w Montgomery w 1955).

"Siła nawyku" nie jest po prostu poradnikiem o tym jak zmienić swoje życie albo pozbyć się uciążliwego nawyku. Owszem, znajdziemy tam kilka cennych wskazówek na to (i sama już wykorzystuję kilka), ale właściwie na końcu książki. Przede wszystkim pozwala ona zrozumieć sens nawyków, a także ich mechanizm. Jak się tworzą? Co je napędza? Co jest kluczem do ich zrozumienia i zmiany w jednostce albo w grupie?

Charles Duhigg sięga po najróżniejsze socjologiczne eksperymenty, prace naukowe oraz doświadczenia zwykłych ludzi. W dodatku robi to tak dobrze, że "Siłę nawyku" pochłania...

Cyfranek | 2014-05-17
Przeczytana: 16 maja 2014

Znakomite podsumowanie i łopatologiczne wyłożenie mechanizmów istotnie wpływających na nasze mniej lub bardziej świadome zachowania. Pisana po amerykańsku i dla Amerykanów, więc trzeba wykazać trochę cierpliwości, szczególnie pod koniec książki. Ale i z przykładów z życia w Stanach Zjednoczonych można wiele się nauczyć. Warte przeczytania bez względu na profesję, zainteresowania, statu społeczny, zawodowy...

Olala | 2013-10-12
Przeczytana: 05 października 2013

Bardzo, bardzo interesująca książka. Pierwszym co mnie do niej przyciągnęło była okładka. Biedne, małe ludziki kręcące się bezmyślnie w kółkach symbolizujących zabawki dla myszy czy chomików. Czy jest sposób żeby wyrwać się z tego "błędnego koła"? Postanowiłam zagłębić się w lekturę i wciągnęła mnie na całego. Autor w bardzo lekki i sympatyczny sposób opisuje mechanizmy kierujące powstawaniem nawyków, tych dobrych i tych złych. Tych które motywują do dalszych działań i tych które nas męczą i zatruwają życie. Prezentuje także pułapki na które zwabiają nas centra handlowe, media, reklama,wielkie korporacje. Autor wszystko podpiera konkretnymi przykładami zaczerpniętymi z działań firm w USA, co prawda nie wszystkie dadzą się na obecną chwilę przenieść na polski grunt, ale wszystko przed nami..Zatem bądźmy czujni, bo tak naprawdę wszyscy czekają na to aż wydamy jak najwięcej pieniędzy na ich produkty;-)Dodatkowo opisuje na przykładach różnych osób nawyki, które całkowicie...