Siła nawyku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Power of Habit
nawyki, psychologia
Ania

Nawyki mają potężną moc, a przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka! Nałogowo palimy, bezustannie sprawdzamy wiadomości na Facebooku, chronicznie wybieramy nieodpowiednich partnerów, zawsze ścielimy łóżka lub nie robimy tego nigdy. Autor udowadnia, że odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić czyjeś życie, ale także...

Autor udowadnia, że odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić czyjeś życie, ale także funkcjonowanie społeczeństw, przedsiębiorstw, grup zawodowych, państw... Autor na sprawdzonych przykładach dowodzi, że świadomość, zrozumienie i zmiana nawyków pomagają osiągać wymarzone cele.

Jak jeden człowiek od reklamy namówił Amerykanów do codziennego mycia zębów i dlaczego pasta Pepsodent stała się najpopularniejszą pastą do zębów na świecie?
Jak Lisa, przez wiele lat uzależniona od papierosów i alkoholu, otyła, zadłużona i niezdolna do utrzymania stałej pracy, zmieniła się w wolną od nałogów, zgrabną kobietę sukcesu?
Co sprawia, że Starbucks odnosi światowy sukces?
W jaki sposób Procter & Gamble przekonał klientów, że świeże powietrze wymaga odświeżaczy powietrza?
Dlaczego pływak, Michael Phelps, wygrał wyścig płynąć na oślep?
Badania nad działaniem mechanizmu stojącego za nawykami pomagają firmom w dotarciu do klienta, organizacji odpowiednich kampanii promocyjnych, reorganizacji przedsiębiorstw, usprawnieniu działania placówek zdrowia i wielu innych działaniach. Drobna zmiana, wprowadzona na stałe dzięki wykształceniu nowego nawyku, często prowadzi do lawinowych przekształceń i spektakularnych sukcesów.

Jedna z najlepszych książek roku według The Wall Street Journal i Financial Times
Od ponad 40 tygodni w czołówce listy bestsellerów New York Times
Ponad 1 000 000 sprzedanych egzemplarzy
Tłumaczenie na 31 języków
Przegrywanie meczów przez naszych piłkarzy, mierne wskaźniki ekonomiczne naszych przedsiębiorstw, niski poziom świadczeń naszej służby zdrowia, marne szkolnictwo, niedobra organizacja życia społecznego i ogólne niezadowolenie obywateli ze swego państwa – to też nawyki. Z jednej strony, bo nawykowo źle działają poszczególne struktury, resorty i sektory, a z drugiej strony, bo ludzie nawykowo źle odnoszą się do tych struktur, resortów i sektorów. Zamknięte koło, a raczej – jak podpowiada Charles Duhigg – zamknięta „pętla nawyku”. W myśl wywodów Duhigga sprawa nie jest jednak beznadziejna. Pisze on: „Nawyki – nawet jeżeli już zakorzenią się w naszych umysłach – nie są przeznaczeniem. Możemy wybierać nawyki, jeżeli wiemy, jak to robić.” Czytając tę książkę, zaczyna się podświadomie marzyć. Że tak, jak legendarny Tony Dungy doprowadził bejsbolową drużynę Colts do zwycięstwa w Super Bowl, jakiemuś kreatywnemu trenerowi uda się polską narodową jedenastkę przerobić z nawykowych nieudaczników w nawykowych chempionów. Że zaczniemy uczyć się wyzwalania z pętli naszych niedobrych nawyków na opisanych w książce wzorach: sieci kawiarń Starbucks, aluminiowego potentata Alcoa, czy szpitala w Rhode Island.

(Fragment wstępu dr Ewy Woydyłło)

Pierwszorzędna książka – oparta na dogłębnej analizie, napisana w zabawny sposób i zachowująca właściwe proporcje między intelektualną powagą i praktycznymi radami, jak zmienić złe nawyki.

(The Economist)

Charles Duhigg aplikuje nam niezbędną dawkę socjologii i psychologii, wyjaśniając uroki i pułapki nawyków w oparciu o wiele dziedzin, od marketingu, poprzez zarządzanie, po ruch praw obywatelskich… Siła nawyku jest fascynującą lekturą, a Duhigg umiejętnie osiąga wszystko, czego oczekujemy od reportera Times’a: ze swadą prowadzi nas od sceny do sceny, od odkrycia do odkrycia, od dyscypliny do dyscypliny, przeobrażając pozornie suche zagadnienie w serię pełnych życia opowieści – to interesujące ujęcie tematu, który powinien być ważny dla każdego.

(Newsweek Daily Beast)

Zajmująca książka; dogłębnie bada mechanizm tworzenia i zmiany nawyków.

(New York Times Book Review)

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/189028/sila-nawyku.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/189028/sila-nawyku.html

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Zuba | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Kupiłam tę książkę, bo od lat podziwiam osoby dobrze zorganizowane, te, które regularnie ćwiczą, wstają o piątej rano, żeby w spokoju przygotować się do pracy, utrzymują porządek na biurku, swoje zobowiązania realizują z wyprzedzeniem, wiecie o kim mówię. Podejrzewam, że nie są to nadludzie ani cyborgi, wyrobili w sobie po prostu odpowiednie nawyki. O tym właśnie była moja najnowsza lektura. Miałam obawy, że będzie napisana w stylu banalnego poradnika dającego porady typu: nastaw budzik codziennie na wcześniejszą godzinę a po pół roku nie będziesz w ogóle musiał się kłaść spać. Albo jeszcze lepsze o odchudzaniu, żeby wypluwać pierwszy kęs posiłku, potem drugi i tak dalej – autentyk!
„Siła nawyku” jest dużo bardziej zbiorem najnowszych badań i przykładów działania nawyków w życiu niż zbiorem porad. Ale po kolei.

Przede wszystkim autor opisuje jak nawyk się tworzy, co dzieje się wtedy w mózgu i dlaczego po jakimś czasie tak trudno się pozbyć odruchowych działań. Już samo...

Krzysiek | 2014-02-10
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2014

Ciekawa pozycja, choć przyznam szczerze pod koniec trochę mnie zmęczyła i moim zdaniem pierwsze 30% książki jest najciekawsze. Mimo wszystko książka warta przeczytania. Uświadamia nam jak duże znaczenie w codziennym życiu mają nawyki.
Czy ktoś z Was wie od którego buta zaczyna codzienne ich zakładanie i wiązanie? Albo czemu mimo, że zawsze zamykamy za sobą drzwi to czasami zastanawiamy się nie pamiętając tego "czy napewno zamknąłem/ęłam drzwi??".
Jak przeanalizujemy swoje życie to zauważymy, że większość naszych codziennych zachowań to nawyki, które robimy bezwiednie, nie myśląc o nich... Warto przeczytać, żeby sobie to uzmysłowić. Polecam.

Przemysław Zyra | 2015-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2015

Dość ciekawa analiza nawyków. Choć mam wrażenie, że napisana zbyt rozwlekle. Ale taki amerykański styl - mamy więc wiele opowiedzianych historii o zwykłych ludziach, o ludziach, którzy odnieśli sukces.

Czyta się całkiem przyjemnie, ale nie odkrywamy wiedzy tajemnej. Szczególnie ten czytelnik, który wcześniej czytał np. o nawykach skutecznego działania, może być nieco znudzony.

Warto podkreślić, że książka jest bogato opatrzona przypisami, wiec łatwo sprawdzić pochodzenie przytaczanych informacji i zweryfikować stawiane przez autora tezy.

Ogólnie na plus.

joaśka | 2016-04-23

To pierwsza pozycja, którą opiniuję przed zakonczeniem czytania (w moim przypadku: słuchania). Wiem, wiem. Mam półeczkę z "niedokończonymi" i "przekartkowanymi" ale to inna kategoria. Te książke wysłucham do końca, ale nie sądzę, aby moja opinia diametralnie się zmieniła. Jakbym była złosliwa, to bym powtórzyla wszystkie zarzuty ze Wstępu do wydania polskiego: powierzchownośc, uproszczenia itp. Dodałabym jeszcze jeden: jawnoreklama (w opozycji do 'kryptoreklamy'). Założyłam, że jest to książka dla zwykłych ludzi, a nie gloryfikujaca np. Starbukcs. Mam do tzw. sieciówek stosunek umiarkowanie optymistyczny, więc zachwyty nad ich polityką sprzedaży bardziej mi podnoszą ciśnienie niż przekonuja. "Joanna, kawa dla ciebie" - to własnie był jeden z powodów, dla którego nigdy potem do nich nie poszłam. Czytelnicy wiedzą o co chodzi, ja też , więc nie będę sie nad tym rozwodzić.
Wtręty o skutecznym marketingu skutecznie obrzydzały mi książkę. Wiem, wiem... przykłady... Inaczej mówiąc,...

zuszka | 2015-02-07
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2015

Fascynujący temat podany w prosty sposób. Zrozumiały nawet dla laików w dziedzinie biologii czy medycyny. To duży plus tej pozycji. Mimo wszystko wydaje mi się, że książka ciut przereklamowana. Treść niepotrzebnie rozwleczona - gdyby ją skrócić o połowę, to moja satysfakcja po przeczytaniu byłaby większa. No ale to moja opinia.

almos | 2015-04-25
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Świetnie napisana książka popularnonaukowa prezentująca najnowsze badania nad kształtowaniem się nawyków i metodami ich zmiany. Autor przytacza wiele przykładów z praktyki, daje też sporo ważnych wskazówek dla chcących zmienić swoje nawyki. Wrażenie psuje druga część mówiąca o nawykach w organizacjach: przypomina standardową książkę biznesową.

W pierwszej części książki autor, używając bardzo ciekawych przykładów i obficie korzystając z literatury naukowej, przedstawia najnowszy stan wiedzy na temat kształtowania się nawyków. Sprawa to ważna, bo nawyki wpływają w olbrzymim stopniu na nasze życie, poza tym są one często zupełnie nieświadome. Na dodatek, mamy wiele szkodliwych nawyków, ich pozbycie się bardzo ułatwiło by nam życie.

Kluczowe jest tu odkrycie, że nawyk może być przedstawiony jako triada: wskazówka, zwyczaj, nagroda; triada owa tworzy pętlę nawyku. Znajomość owej triady może być szczególnie ważna dla tych którzy chcą wypracować nowe nawyki, na przykład codzienne...

Radosław Gabinek | 2015-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 28 lutego 2015

Rewelacyjna książka! Interesująca, napisana przystępnym językiem, mimo że zawarte w niej treści wcale nie są takie proste i dlatego chwała autorowi za to, że potrafił je przedstawić w zrozumiały sposób. Przede wszystkim silą tej książki jest to, ze przedstawia prostą metodę i kierunek zmiany uciążliwych nawyków, które większości z nas towarzyszą w życiu. Swego czasu, kiedy rzucałem palenie zabrakło mi takich wskazówek ,a myślę że udało by się to zrobić zdecydowanie mniejszym kosztem i bez zastępowania papierosow słodyczami i innymi nawykami, które niekoniecznie mi się podobały. Teraz już wiem jak działa moj mózg w tych kwestiach i każdemu polecam zaznajomienie się z zasadami działania pętli nawyków, bo to naprawdę bardzo przydatna informacja. Dodatkowym atutem tej ksiażki jest możliwość zapoznania się z tym , jak tą samą wiedzę wykorzystują rozmaite koncerny, żeby zmanipulować nami celem zwiększenia swoich dochodów. Ponadto autor analizuje inne zjawiska w oparciu o tą samą wiedzę....

popiszsieplay | 2016-09-27
Przeczytana: 21 września 2016

Co to w ogóle jest nawyk? Wg autora jest wyborem, którego w pewnym momencie dokonujemy świadomie, po czym przestajemy o nim myśleć i wciąż do niego wracamy, często codziennie. To wzór, wedle którego mózg podąża automatycznie.
W tej lekturze nie poznasz tajemnej formuły na szybką zmianę nawyku.
Nie dlatego, że taka formuła nie istnieje, tylko, że nie istnieje jedna
formuła zmiany nawyków - są ich tysiące. Nawyki różnią się między sobą
tak samo, jak ludzie. Ponadto napędzane są przez inne pragnienia.
Znajdziesz tu teorię o tym, jak nawyki działają i przewodnik jak eksperymentować z możliwością ich zmiany.
Zmiana może nie pojawić się szybko, nie zawsze jest łatwa, ale -jak zapewnia autor- z upływem czasu i włożonym wysiłkiem niemal każdy nawyk może zostać przekształcony. Bo złych nawyków nie można się pozbyć - można jedynie zastąpić je dobrymi.
Dowiesz się też, że formowanie się nawyków zawdzięczamy strukturze mózgu nie większej od piłki golfowej zawierającej jądra podstawne.
Książka...

| 2013-05-12
Przeczytana: 12 maja 2013

Rewelacyjny tekst na temat tego, jak nawyki (cała ich struktura, powstawanie, działanie i nagroda) wpływają na życie wszystkich ludzi. Oczywiście, poradnik to to nie jest. Nie znajdziecie tutaj gotowej recepty na zmiany nawyków (a opinie, w których takie rozczarowanie się pojawiło już tutaj czytałem). Książka prezentuje, jak sam autor to podkreślił, pewne ramy, dzięki którym możemy spróbować zrozumieć działanie nawyków i ich powstawanie, ażebyśmy mogli sami spróbować przemyśleć swoje życie.

Od strony technicznej, książka jest fantastycznie napisana. Duża ilość odniesień do źródeł, bardzo interesujące opisy historii ludzkich, od których dochodzimy do sedna sprawy. Całość połączona logicznie i spójnie.

Polecam tę książkę każdemu. Jest przyjemna, a zawarta w niej wiedza może pozwoli komuś wstawać co drugi dzień rano i wiązać buty do biegania, po to żeby zrobić te kilka kilometrów (taki tam, mój nawyk).

Agula | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

Treść tej książki jest ciekawa, natomiast od strony edytorko-korektorsko-tłumaczeniowej niniejsza publikacja jest zupełnym nieporozumieniem.

Literówki, fatalna składnia, kalki językowe ("wydaje się być" zamiast polskiego "wydaje się"), różne sposoby tłumaczenia nazw własnych (nazwa ang.-> nazwa pol., tylko nazwa ang., nazwa pol.-> nazwa ang), oczywiste błędy w tłumaczeniu ("What What Why" przetłumaczone jako "Co Co Jak" (?!) ) - to wszystko negatywnie wyróznia "Siłę nawyku" na polskim rynku wydawniczym.

Książka kosztuje 45 zł, na "liście płac" widnieje tłumaczka, redaktorka i korektorka, a tu kwiatek na kwiatku. I takie kwiatki zasadziło PWN! Wstyd i hańba.

Woblink Travel – 64 dni dookoła świata [KONKURS]

Dzisiaj kolejna szansa na wygranie w konkursie Woblinka. Codziennie do końca wakacji będziecie mogli podróżować po świecie, podążając za bohaterami literackimi, autorami, wydarzeniami. Każdego dnia poprowadzi was inna książka, która tego dnia będzie w promocyjnej cenie. A dodatkowo co tydzień będziecie mieli okazję wygrać weekend dla dwóch osób w ekskluzywnym hotelu. Zapraszamy do zabawy!