Opowieść wigilijna o wampirach

Tłumaczenie: Anna Nowosielska
Wydawnictwo: Bellona
A Vampire Christmas Carol
paranormal

To znakomita powieść oparta została na “Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Aby dogłębnie wyjaśnić współczesnemu czytelnikowi tajemnice duszy skąpca Scrooge’a, autorka zdecydowała się wprowadzić do akcji wampiry. Całość utrzymana jest w duchu wiktoriańskiego moralitetu i nawet język części stworzonych przez współczesną czytelnikowi autorkę nie zdradza, które fragmenty nie zostały...

Całość utrzymana jest w duchu wiktoriańskiego moralitetu i nawet język części stworzonych przez współczesną czytelnikowi autorkę nie zdradza, które fragmenty nie zostały zaczerpnięte z oryginalnego dzieła Dickensa. W tej opowieści wampiry wykorzystano do uwypuklenia wad współczesnego społeczeństwa, w którym zanika miłość, tradycja i wiara. Tym samym otwierają się drzwi dla wszelkiego zła, jakie może zagrażać ludzkości, gdyż siła wampirów znacznej mierze pochodzi od ludzi, którzy zaprzeczają ich istnieniu.

źródło opisu: http://www.bellona.pl/

źródło okładki: http://www.bellona.pl/

Wojciech Detko | 2018-09-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wampiryzm
Przeczytana: 25 września 2018

Jako wielbiciel wampiryzmu jakże mógłbym sobie odmówić kupna książki „Opowieść wigilijna o wampirach” autorstwa Sary Gray. Tak ciekawy koncept w wykonaniu osoby kompetentnej mógł dać naprawdę ciekawy rezultat.

„Opowieść wigilijna o wampirach” zalicza się do ostatnio chyba nawet dość modnych przeróbek klasycznych powieści z małym dodatkiem elementów supernaturalnych tak jak: „Mr Darcy Vampyre”, „Duma i Uprzedzenie i Zombie”, „Jane Slayre” (ten tytuł fizycznie boli) czy też „Abraham Lincoln łowca wampirów” (choć to nie do końca przeróbka klasycznej powieści). Problem w tym, że najczęściej te powieści okazują się totalnymi gniotami jak w przypadku „Mr Darcy Vampyre”. Jedyną powieścią jaka się udała z tego gatunku to ta o Abrahamie Lincolnie, aczkolwiek nie była wybitna dało się ją przeczytać. Niestety Opowieści wigilijnej bliżej do Pana Darcy’ego niż do szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych…

Zacznijmy jednak od pewnego problemu jakim jest dla mnie twórczość samego Dickensa....

Liliana | 2018-09-10
Przeczytana: grudzień 2017

W zasadzie... to ta książka trochę mnie zaskoczyła :)
Fakt, klasyki nie da się przebić. Niektórych może drażnić to, że historia jest BARDZO mocno oparta na oryginalnej "Opowieści wigilijnej", a jednocześnie ma wplecione dodatkowe wątki. Szczerze mówiąc, nawet nienajgorzej to wyszło. Wątek wampirów wpleciony momentami na siłę, ale mchwilami dość ciekawie.
Cóż, można przeczytać w ramach niestandardowej, lekkiej lektury przedświątecznej.

Vagabunda | 2018-09-06
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

To pierwsza książka jaką czytałam w której wampiry były złe. Szczerze? Kiedy natknęłam się na tą książkę w bibliotece pierwsze co mi do głowy przyszło to to że wszyscy bohaterowie będą wampirami. W sensie że np. Ebenezer będzie takim starym, zgorzkniałym wampirem. A tu taka niespodzianka. Ale książka i tak bardzo mi się podobała. Polecam każdemu kto chciałby poznać nieco inną wersję historii Scrooga.

Aleksandra | 2017-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wampiry
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Zaczęłam ją czytać kilka miesięcy temu, nie zrobiła na mnie dobrego pierwszego wejrzenia dlatego po 2-3 rozdziałach znów trafiła na półkę. Okazało się, że za szybko z niej zrezygnowałam. Autorka świetnie wprowadziła wampiry do świata "Opowieści wigilijnej". Zaskakujące było ta jaki wpływ miały one na życie głównego bohatera, a tego on sam mógł się dowiedzieć dopiero dzięki wizycie duchów. Zakończenie różniło się od oryginału, ale to tylko zasługa rozszerzenia wątku Bell (bardzo spodobał mi się pomysł, wiecznie trwającej u boku Scrooga).

Elilaya | 2016-12-28

4 gwiazdki za inspiracje Dickensem. Odejmuję punkty za nieudolną próbę wplecenia dziwnych wampirów do tego wielkiego dzieła jaką jest "Opowieść Wigilijna".
Lubię książki kiedy autor inspiruje się znanymi dziełami, baśniami i opowiada je po swojemu, wplata coś nowego i można spojrzeć na klasykę innymi oczami.
Byłam ciekawa jak wypadną wampiry w tym dziele. Spodziewałam się troszkę czegoś innego. Wampiry tutaj sprawiały wrażenie jakby nie były częścią opowieści a jedynie doklejonym elementem. Nie pasowało to wszystko do siebie, wampiry zamiast ubarwić znaną nam wszystkim historię, to ją niestety okaleczyły. Niestety, ale książka spowodowała, że im dalej czytałam tym coraz bardziej się nudziłam i irytowałam. Cóż, szkoda.

Sherry | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Z pewnością większość z was jest zaznajomiona, bądź przynajmniej kojarzy "Opowieść wigilijną" Charlesa Dickensa. Sarah Gray w swojej powieści, przywołuje klasyczną historię skąpca - Scrooge'a i dodaje do niej elementy własnego pomysłu.

Po Londynie panoszą się wampiry. Te złe, okrutne stworzenia mają cel, mają siłę i nie mają sumienia, a to wszystko daje nam rzeczywistość, w której żaden mieszkaniec nie może czuć się bezpieczny. To wszystko jednak, nie dotyczy starego Scrooge'a. Mężczyzna nie wierzy w wampiry, tak samo zresztą jak nie wierzy w Boże Narodzenie, które jest tuż za rogiem. Wkrótce jednak, okaże się, że on sam - niedowiarek, chciwy skąpiec i nieczuły okrutnik jest bardzo ważnym elementem niecnej układanki, niecnego planu króla i królowej wampirów. Jak historia jego życia łączy się z krwiopijcami?

Generalnie ta książka jest praktycznie odzwierciedleniem klasyki Dickensa. Z tą różnicą, że zawiera więcej treści oraz oczywiście, mamy w niej dodatek pod postacią wampirów,...

Agnieszka_Pe | 2014-08-24
Na półkach: Przeczytane, Motyw wampira

Krótkie opowiadanie Dickensa rozwinięto do 360 stron. "Opowieść wigilijna o wampirach" to, według mnie, przykład realizacji powiedzenia "porwać się z motyką na słońce". Na wszystkie tropy jesteśmy bardzo szybko naprowadzani, narrator nie daje okazji pomyśleć samodzielnie, często wyjaśniając coś, co jest niemal oczywiste.

Ciągle odnosiłam wrażenie, że ów narrator za wszelką cenę próbuje mi wmówić, że trzymana przeze mnie książka jest jakimś wybitnym dziełem i że zaszczytem niesamowitym jest dzierżenie jej w dłoni. Dickens w utworze oryginalnym wprowadził wszechwiedzącego narratora, który towarzyszył czytelnikowi, nadając całości tonu gawędziarskiego, Sarah Gray próbowała posłużyć się tym samym chwytem, jednak z dość mizernym skutkiem. Słabizna i rozczarowanie, niestety.

Bells Glambert | 2014-05-02

Trochę nudna i przewidywalna no ale nie jest zła

Isadora | 2012-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Aneta Lehmann | 2012-12-04

W czym tkwi różnica pomiędzy dziełem Charlesa Dickensa, a książką Sarah Gray, poza oczywistą zależnością wynikającą z zainspirowania się dziewiętnastowieczną powieścią? Być może określenie inspiracja jest nie na miejscu, ponieważ "Opowieść wigilijna o wampirach" pozbawiona jest świeżego ujęcia dobrze znanego schematu. Wprowadzenie do historii wykorzystanego już do granic możliwości motywu nie świadczy jeszcze o nowatorstwie autorki. Żywię jednak nadzieję, że dzięki popularności wampirów, wielu nastoletnich czytelników sięgnie po książkę Sarah Gray i dzięki niej powróci do prozy Dickensa. Powieści nie można odmówić propagowania pozytywnych wartości, które współcześnie coraz częściej ustępują miejsca ekstremalnemu egoizmowi i chciwości. Problem tkwi w zwyczajnym powieleniu tego, co w oryginale zostało spisane w sposób iście mistrzowski, bo przez jednego z czołowych angielskich pisarzy. "Opowieść wigilijną o wampirach" polecam zatem tym, którzy żonglowanie klasyką traktują jako...