Psychologia społeczna

Wydawnictwo: Scholar
gosieq

"Książka przedstawia aktualny stan psychologii społecznej ze szczególnym uwzględnieniem polskich realiów i dorobku rodzimych autorów. Obejmuje wszystkie klasyczne zagadnienia składające się na tę dyscyplinę, które sygnalizują hasła: potoczna wiedza o świecie społecznym, spostrzeganie ludzi i samego siebie, postawy i ich zmiana, sympatia i miłość, pomaganie innym, agresja i konflikt, funkcjonowanie grup społecznych. Obejmuje też zagadnienia nowsze, będące od niedawna przedmiotem intensywnych badań psychologów, w szczególności: motywy i przekonania społeczne, władza, szczęście, moralność. Odrębny rozdział przedstawia stereotypy i faktyczne różnice płci.

Autor przyjął, że Czytelnika tej książki bardziej interesują ludzie i ich postępowanie, niż wewnętrzne problemy zajmującej się nimi nauki. Dlatego unika rozważań definicyjnych i historycznych, a także szczegółów metodologicznych, choć w każdym rozdziale znajduje się ramka "Jak to się robi" dokładniej przedstawiająca modelowe badanie z danej dziedziny. W każdym rozdziale zamieszczono także odpowiedź na jakieś często stawiane pytanie (Czy człowiek jest z natury egoistą? Jak pieniądze zmieniają ludzi? Czy oglądanie modelek szkodzi? Dlaczego ludzie oglądają telewizję?). Książka, pisana jasnym i barwnym językiem, skupia się na prawidłowościach rządzących ludzką psychiką i postępowaniem. Pokazuje, w jak fascynujący sposób psychologia społeczna odpowiada na pytanie, kim jest człowiek i na czym polega jego społeczna natura."

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2011

źródło okładki: http://scholar.com.pl/upload/product_files/2196/lm...»

MałyAlbert | 2013-02-07
Przeczytana: 28 listopada 2012

Prosty język, mnóstwo ciekawostek i kompilacja dokonań polskich oraz zagranicznych badaczy. Dobra rzecz! Podręcznik, ale bardzo przyjemny. Minusem może być małe skrzywienie Wojciszke na punkcie własnych badań, dotyczących sprawczości i wspólnotowości. Czasem ma się wrażenie, że autor chce w tych kategoriach zmieścić cały świat i w odniesieniu do nich tłumaczyć każde zjawisko.

natalia | 2017-01-14
Na półkach: Przeczytane, Mam, Bo studia

Panie Wojciszke, doceniam bardzo, ale mogłoby mniej boleć.

libertas | 2015-01-31
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Dla mnie podręcznik z przedmiotu o tej samej nazwie. Moja opinia będzie bardziej z perspektywy osoby uczącej się.
Pulsy:
-łatwy język
-przystępna
minusy:
-kluczowe pojęcia nie mają swojego odnośnika w tekście, autor nie tłumaczy pojęcia, które podaje jako jedno ze słów kluczowych;
- słabo opisane badania i eksperymenty, bardzo poglądowe;
polecam bardziej książki Eliota Aronsona i Roberta Cialdiniego, bo co polskie, nie musi znaczyć dobrze zrobione.

Eusz305 | 2014-04-10

Obszerny temat, obszerna pozycja. Super się czyta.

Mikazuki | 2017-10-27
Na półkach: Psychologia, Przeczytane