Ani tu, ani tam. Europa dla początkujących i średnio zaawansowanych

Bill Bryson Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: NAOKOŁO ŚWIATA literatura podróżnicza
Neither Here Nor There. Travels in Europe
literatura podróżnicza
Tomasz Bieroń
NAOKOŁO ŚWIATA
Bill Bryson podróże europa

„Ani tu, ani tam” opisuje podróż przez Europę schyłku dwudziestego wieku: jeszcze więc straszą kolejki w Bułgarii oraz porażający deficyt towarów. Do Polski autor, niestety, nie zagląda – a szkoda. Chętnie przeczytałabym, jak ocenia nasz narodowy charakter. Jestem też pewna, że polska kuchnia (bigos, flaczki i kiszone ogórki) zrobiłaby na nim piorunujące wrażenie. Choć...

Świetnie i dowcipnie napisana relacja z podróży Amerykanina po Europie. Co strona, to śmiałem się na głos. Przeczytała cała moja rodzina i ma takie samo zdanie - petarda! Bardzo polecam dla dobrego samopoczucia.

Zabawna, lekka, Europa widziana oczami Amerykanina. Nie jest to pozycja, która uczy, jej celem jest rozrywka w pochmurny dzień.

Europa tuż przed powstaniem Unii Europejskiej. Daleka od ideału, do którego wtedy w początku lat dziewięćdziesiątych tak bardzo tęskniliśmy. Bill Bryson ze swoim nieodłącznym poczuciem humoru ( tym razem z zastrzeżeniami) serwuje nam obrazki z kilkunastu europejskich krajów. Sporo ciekawostek, ale też i stereotypowego widzenia narodów, takiego które ciągle jeszcze...

Od tej książki zaczęła się moja wielka randka z Billem Brysonem ;) płakałam ze śmiechu.

Trochę to już przeterminowane, ale jeśli ktoś chce poczytać o podróży przez Europę, jakiej już nie ma, może sięgnąć.

Stereotypy, uproszczenia na temat Europejczyków ;
prosty , a nawet prymitywny język :|

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Takie to trochę podróże z i pod prąd jak to kiedyś śpiewał Happysad. Momentami aż nazbyt czerstwo od dowcipu, czasem dziwnie od stereotypów. Spełniają się jednak słowa Krzysztofa Vargi, że by odkryć prawdziwy urok danego miejsca nie wystarczy zobaczyć jakie jest teraz, trzeba zobaczyć je także w przeszłości. A jednak książka ma dla mnie większą wartość niż zdjęcie bądź...

Mimo, iż Europa trochę się zmieniła, od czasu gdy Bryson ją zwiedzał, to i tak opisał ją fantastycznie. Jak zwykle, autor potrafi wyłapać wszelkie "smaczki". Polecam!!!

Przezabawnie pokazane przywary każdego z narodów.
Szkoda tylko że cała podróż jest mocna już nieaktualna, książka wydana w 2010 jak przedruk z roku 1991.

Dyskusje

• Podróżnicze
  • Podróże
  • Chcę w prezencie
  • 2018
  • Przeczytane 2014
więcej mniej

Bill Bryson Ani tu, ani tam. Europa dla początkujących i średnio zaawansowanych Zobacz więcej