Dekameron I/II

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że Dekameron to zbiór opowieści o bzykaniu. Podobno to nasze czasy splamione są brakiem skromności i upadkiem moralności, ale Boccaccio prezentuje nam XIV-wieczny prototyp naszych czasów.

On nie bał się opisać zwyczajów, jakie panowały zarówno wśród mieszczaństwa, jak i wśród szlachty. Zdemaskował tajemnice duchowieństwa i nienasyconych mniszek, pokazał, że nawet trzymając kogoś w odosobnieniu, nie możemy pozbawić go podstawowych pragnień.

Dopiero jeden tom za mną, ale za jakiś czas będę musiała się zapoznać również z pozostałymi nowelami, bo uważam je za ponadczasowe - zaśmiewałam się do łez czytając o większości przypadków. To chyba najlepsza rekomendacja dla utworu z tak odległych czasów.

Według mnie to bardzo nierówna książka,choć bardzo ciekawa.Mimo to pojawiają się w niej tematy które są i będą nadal aktualne.W Dekameronie widoczny jest wpływ epoki renesansu w której tworzył Boccacio.Mimo to pojawiają się tu opowieści z epoki średniowiecza,renesansu,a także z starożytności.Tematy które porusza autor także są ciekawe dotyczą zachowań człowieka z różnych stanów społecznych.W Dekameronie podczas tych 10 dni czytamy 100 opowieści o różnej tematyce ,treści i długości.
Niekiedy może się wydawać że jest to nudna książka,gdyż sposób opowieści każdego dnia jest identyczny,a język Boccacia jest nieco archaiczny,mimo to zawarte są tu opowieści dotyczące miłości,ludzkiego postępowania,wierności,przebiegłości,a także różnic w zachowaniach kobiet i mężczyzn szczególnie w epoce renesansu ,gdy większą uwagę zyskuje człowiek,mimo że w większości znajdują się tu historie humorystyczne,znajdują się także smutne historie.Wszystkie te historie w Dekameronie zawierają wiele mądrości życiowych ,które mają aktualność do dziś.Boccacio doskonale opisuje zachowania człowieka w epoce renesansu.

Dodaj cytat z książki Dekameron I/II