Z zimną krwią

Okładka książki Z zimną krwią Jonathan Kellerman
Okładka książki Z zimną krwią
Jonathan Kellerman Wydawnictwo: Amber Cykl: Alex Delaware (tom 17) Seria: Srebrna Seria kryminał, sensacja, thriller
Alex Delaware (tom 17)
Srebrna Seria
A cold heart
Amber
2003-01-01
2003-01-01
Przemysław Bieliński
Delaware morderstwo thriller

Zaczęłam, ale potem ciężko było ciągnąć. Dopiero gdzieś w połowie, chyba mnie faktycznie wciągnęło. Zagadkowe morderstwa artystów, poszlak prawie żadnych, więc kto jest zabójcą? Nie spodziewałam się tego zakończenia. Też chyba trochę brakowało mi Alexa, dość sporo czasu było poświęcone Petrze, ale to też z przyczyn prowadzenia śledztwa. Szkoda związku z Robin, mam nadzieję, że do siebie wrócą.

Z „zimną krwią” to kolejna część przygód Alexa Delaware’a, dziecięcego psychologa, który uwielbia rozwiązywać zagadki kryminalne. A że facet mieszka w Los Angeles, czyli w mieście, w którym zbrodni nie brakuje, do tego przyjaźni się z policyjnym detektywem, to pożywkę dla swojego hobby ma murowaną.
Tym razem do znanego duetu dołącza Petra Connor i Eric Stahl, po tym jak okazuje się, że ich sprawy mają wiele punktów stycznych ze śledztwem prowadzonym przez Milo Sturgisa. W tej części ofiarami padają artyści, którzy tworząc niszową sztukę (tudzież dotąd niedocenioną przez krytyków i publiczność) otrzymują swoją wielką szansę i wreszcie mogą zrobić kariery na miarę swoich talentów. Lecz w tym kluczowym momencie ktoś decyduje się ich wyeliminować z gry, że się tak wyrażę. I czteroosobowy zespól pracuje dniami i nocami, aby złapać drania.
Dochodzenie posuwa się bardzo wolno i właściwie całymi tygodniami niewiele w nim drga, jednak w końcu dochodzimy do ciekawego (moim zdaniem) finału.

Książka, podobnie jak wcześniejsze części ma swój specyficzny, niespieszny klimat i szczegółowo opisuje mozolną śledczą robotę (szukanie informacji w aktach, dzwonienie po różnych instytucjach, wypytywanie ludzi, etc.). Mnie się to akurat podoba, ale fakt faktem, że nie ma w niej za wiele szybkiej akcji i nie każdemu musi przypaść do gustu. Pomimo moich nadziei, niestety pisarz postanowił co nieco zamieszać w zdawałoby się szczęśliwym życiu osobistym Alexa i zdaje się, że rozstanie z Robin jest jednak ostateczne i definitywne. Szkoda.

Tym razem do znanego duetu dołącza Petra Connor i Eric Stahl, po tym jak...

Jedni twierdzą , że w tej serii wydawniczej jest 34 , a inni że 36 książek . Różnica wynika z tego , że dwie z nich poświęcone są Petrze Connor w roli głównej . Fabuła jest tak skonstruowana , że czytelnik bardzo wcześnie dowiaduje się kto jest przestępcą , ale autor buduje napięcie opowiadając o tym jak toczy się śledztwo . Jest to starcie pomiędzy mordercą , a tropiącymi go psychologiem i policjantami . Zagadką nie jest "kto" , ale "jak" ująć i osadzić w więzieniu sprawcę . Przy okazji poznajemy cały wachlarz postaci z różnych środowisk i grup społecznych . Warstwę obyczajową stanowią losy głównych bohaterów serii .
A teraz czas na "misie" . Mi się podobało , bo powieść jest napisana ze znawstwem tematu (Kellerman - jest doktorem psychologii) , postaci nie są pomnikowe , genialne i pozbawione wad , jednak budzą sympatię . Wątki osobiste autor dozuje z umiarem . Narracja jest spokojna , ale z każdą stroną książka coraz bardziej nas wciąga . Autor stroni od rynsztokowego języka i dla uciechy pospólstwa nie włącza naturalistycznych opisów , choć trup ściele się gęsto .
Polecam tym wszystkim , którzy oczekują od thrillera psychologicznego ciekawej historii opowiedzianej w kulturalny sposób .

Tak zła, że aż fascynująca.

Mimo że autor jest psychologiem, wydaje się, mieć dość uproszczone spojrzenie na psychikę w szczególności kobiet. Być może wybiera uproszczenia, gdyż głębsze rozważania nie wpisywałyby się w ten gatunek. Najbardziej jednak raziło mnie powtarzanie tych samych słów.

Z drugiej strony nie jestem fanką kryminałów i trafiłam na tę książkę przypadkiem. Więc dla fanów pewnie się sprawdzi całkiem dobrze.

Tak zła, że aż fascynująca.

Z drugiej strony nie jestem fanką kryminałów i trafiłam na tę książkę...

Rodzinka detektywów się powiększa! Oprócz przyjaciela policjanta-geja seksownemu psychoterapeucie do zadań specjalnych towarzyszy sfrustrowana pani detektyw wraz z partnerem nieco tylko bardziej pobudliwym od lokatorów prosektorium.
Brawurowy slalom po przybytkach wszelkiego rodzaju sztuki, choć raczej tych trzecioligowych, w pogoni za psychopatycznym mścicielem z misją uratowania świata przed falą komercji... Brzmi kiczowato? Ale ja właśnie za ten hollywoodzki kicz kocham tą serię!

Trup co prawda ściele się gęsto, ale mimo to jest monotonnie, nudno i dłuży się ta książka w cholerkę. Zbyt wiele przemyśleń bohaterów, za to zbyt mało akcji. Nie porywa, nie wciąga, nie targa naszymi emocjami. Raczej nuży. Nawet to co spotkało ofiary opisane jest tak bezpłciowo, jakby od niechcenia.
Takie czytadło jak się nie ma już nic lepszego pod ręką. Oceniam na dobrze, ale tylko za pomysł na historię. Szkoda tylko, że fabuła była taka monotonnie nijaka.

Takie czytadło jak się nie ma już nic lepszego pod ręką. Oceniam na...

Najlepsza od dawna książka z Alexem i Milo. W końcu nie było mordercy, który miał sprawę z przeszłości i się mścił. Seryjny morderca z dziwnym przesłaniem, szkoda tylko że domyśliłem się praktycznie od razu kto nim jest gdy tylko pojawił się w historii. Ale ogólnie jest naprawdę dobrze.

Los Angeles. Przesuwamy się od jednego do drugiego,martwego ciała artysty. Śledzimy rozmowy śledczych i Alexa Delaware. Powoli zbliżamy się do rozwiązania poznając różnych Dziwnych po drodze. Mało porywające. Trzy plus.

Duzo podejrzanych przez co akcja jest za wolna jak dla mnie.Lecz mimo to ksiazka mnie wciagla i nie zaluje czasu z nia spedzonego.Na koniec wyszly wszystkie najgorsze wady ludzkie:zazdrosc o sukcesy innych niezaradnosc i braki w wyksztalceniu.Wszystkie te wady morderca probowal nadrobic pieniedzmi i pozycja rodzicow lecz przez to stal sie tylko smiesznym psychopata.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał