Czaropis

Okładka książki Czaropis Blake Charlton
Okładka książki Czaropis
Blake Charlton Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Czaropis (tom 1) Seria: Seria "Nowej Fantastyki" fantasy, science fiction
Czaropis (tom 1)
Seria "Nowej Fantastyki"
Spellwright
Prószyński i S-ka
2010-09-21
2010-09-21
Marek Pawelec
magia kryminał

Okładka książki Fantastyka Wydanie Specjalne 3 (60)/2018 Bartek Biedrzycki, Blake Charlton, Artur Laisen, Rich Larson, Naomi Novik, Redakcja miesięcznika Fantastyka, E.J. Swift
Fantastyka Wyd... Bartek Biedrzycki, ...
Okładka książki Fantastyka Wydanie Specjalne 2(31) 2011 Peter S. Beagle, Ewa Bury, Blake Charlton, Gwyneth Jones, Robert Oszczyk, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Marcin Rojek
Fantastyka Wyd... Peter S. Beagle, Ew...

Mam mieszane uczucia jeśli chodzi o tę książkę. Z jednej strony opowieść nie dłużyła się i chętnie dokończyłem pierwszą część, z drugiej zaś w trakcie czytania kolejnych rozdziałów utwierdzałem się w przekonaniu, że postacie są płytkie, bardzo czarno-białe i ciężko się z nimi utożsamiać, emocjonować ich losami. Sam pomysł na opowieść ciekawy i pewnie sięgnę po kolejną część, ale nie jestem bardzo głodny dalszych losów Nikodemusa.

Moim zdaniem nie jest to może książka genialna, ale zdecydowanie warta uwagi. Jest w pewien sposób odkrywcza. Podejmuje zagadnienie magii w sposób, który jest dla mnie zupełnie nowy i nigdy wcześniej nie spotkany, co biorąc pod uwagę ilość czytanych przeze mnie książek fantasy już samo w sobie jest jakimś osiągnięciem.
Akcja jest płynna i wartka, łatwo się śledzi, a główny bohater budzi na tyle sympatii, że z chęcią zagłębiałem w się w jego losy.

Akcja jest płynna i wartka, łatwo się śledzi, a główny...

Bardzo przyzwoita książka jak na - zdaje się - debiut.
Całkiem zacne dialogi - a bardzo zwracam na to uwagę, całkiem solidna dawka humoru (może nie najwyższych lotów, ale zupełnie ok).
Magiczny system może i ciekawy, ale w praktyce mam wrażenie, że niewiele oryginalnego finalnie z niego wynika. Nie jest to jakaś totalna wtórność, za to przyzwoitość.
Nie jestem przekonany do logiki całości, choć i tu związki przyczynowo-skutkowe są całkiem całkiem. Mimo wszystko polecam.
Zdecydowanie lepsza od drugiego tomu, który męczyłem z bólem serca.

Bardzo przyzwoita książka jak na - zdaje się - debiut.
Nie jestem przekonany do...

Lekkie pióro pisarza ułatwia czytanie, innowacyjny pomysł na system magiczny. Akcja dzieje się w szkole magii co bardzo przypadło mi do gustu. Po pierwszym tomie mam ochotę ma kolejny.

Dziwna. Inna. Fajna. Ciekawy pomysł na magię. Chcę czytać dalej.

Dziwna. Inna. Fajna. Ciekawy pomysł na magię. Chcę czytać dalej.

Poczatek ciekawy, tak inny od ksiazek fantasy ktore przeczytalam. Koncowka fatalna, nie moglam sie doczekac konca, mnogosc zdarzen i przemian w postawie i charakterze bohaterow.Czy zaczne czytac nastepny tom, szczerze mowiac nie wiem.

Ciekawy pomysł. Przyjemna.

Ciekawy pomysł. Przyjemna.

Całkiem przyjemna lektura, oryginalny system magii ^^

Całkiem przyjemna lektura, oryginalny system magii ^^

Nowa metoda pisania Fantasy, to wymyślenie czegoś, co nikt inny nie wymyślił; stąd magowie prochowi, czy czaropis. Do tego sprawny warsztat pisarski i mamy w miarę dobrą książkę, ale nic poza tym. Książka na raz, odkładam na półkę i już do niej nie wrócę.

Duże rozczarowanie, z trudem dobrnęłam do końca. Świat przedstawiony jest trudny do zrozumienia, nadal nie do końca jestem pewna, czy załapałam wszystko tak, jak trzeba i o co chodzi w tym całym czaropisaniu. Momentami bardzo przypominało mi programowanie, szczególnie, gdy mowa była o testowaniu napisanych czarów czy projektowaniu łudząco przypominającym tworzenie algorytmów. Być może właśnie programowanie było dla autora punktem wyjściowym do stworzenia tej fantazy, potem jednak za bardzo go poniosło. Bohaterowie nie stali się moimi ulubieńcami, cała ta intryga była na tyle źle poprowadzona, że do jakieś połowy książki w ogóle nie wiedziałam o co chodzi, kto jest dobry a kto zł, kto kogo ściga i dlaczego.
Mimo tych wszystkich zarzutów muszę przyznać, że powieść czyta się dobrze, stylistycznie i językowo jest bardzo dobrze, nie ma nadętych ani infantylnych dialogów, ilość opisów jest starannie wyważona, pod tym względem nie ma się do czego przyczepić.

• 2010