Długo i szczęśliwie

2010-09-02
2001-01-20
Małgorzata Dobrowolska
Długo szczęśliwie

Barbara Neil ewidentnie posiada talent do pisania, lecz nie ma umiejętności konstruowania fabuły w pasjonujący sposób. Przemęczyłam około 100 stronic tej nudnej książki, ale z każdą kolejną stroną moja chęć czytania malała. W efekcie zrezygnowałam z lektury całości. (Dałam 4 gwiazdki, gdyż u mnie jest to najniższa ocena.)

Poruszająca i piękna, mimo kilku słabszych momentów. Warto przeczytać

Poruszająca i piękna, mimo kilku słabszych momentów. Warto przeczytać

Dobra, kobieca powieść obyczajowa, której chęć czytania wzrasta z każdą stroną. Ciekawe postacie, liczne wątki, "piękne okoliczności przyrody", ale całość dość smutna i
przygnębiająca za sprawą bohaterów oraz ich życiowych wyborów i komplikacji. A wszystko po to, by wreszcie odnaleźć swoje upragnione i wyczekiwane "długo i szczęśliwie", takie jakie jest w ich wyobrażeniach... każdego inne.

W trakcie czytania podobała mi się bardziej niż gdy skończyłam i miałam już obraz całości.
Jednak moim zdaniem warto ją dokończyć. Kilka ciekawych wątków, kilka płytkich, kilka irytujących. Ale ciekawie zarysowane postaci, parę razy zaskoczył mnie bieg wydarzeń. Polubiłam główną bohaterkę i jej ciotkę, ale nie na tyle by chcieć wracać do ich historii.

Uwielbiam książki, w których dużo się dzieje. A "Długo i szczęśliwie" jest własnie taką książką! Przepiękna historia o dojrzewaniu do miłości. I nie chodzi tu tylko o relacje damsko męskie. Miłość do dziecka z pozoru oczywista może stwarzać wiele problemów z akceptacją, pogodzeniem się z losem. Szukanie na oślep tytułowego "Długo i szczęśliwie" może wiązać się z większym cierpieniem niż się tego spodziewamy.

O miłości, o chęci zrozumienia, o poszukiwaniach własnego szczęścia.
Ciągła pogoń za uczuciem, za bliskością nieraz przeradza się w kompletne zagubienie. To raczej smutna lektura. Czyta się dobrze, jednak to "długo i szczęśliwie" nie jest łatwo odnaleźć, bo albo goni się za iluzją, albo znajduje się w zupełnie innym miejscu i okolicznościach.

O miłości, o chęci zrozumienia, o poszukiwaniach własnego szczęścia.

Piękna wzruszająca książka , wciąga w zagmatwane losy bohaterów,które są przedstawione bardzo realistycznie. Nie znalazłam nigdzie informacji o ekranizacji tej powieści , ale cały czas miałam wrażenie , że gdzieś to już widziałam .

Jedna z książek,która w moje ręce trafiła zupełnie przypadkiem. Znaleziona podczas porządków w pracy,na zasadzie "Wezmę,może będzie ciekawe". No i muszę przyznać,że było nawet bardzo. Historia dwóch kobiet,jednej starszej,drugiej sporo młodszej,które kochały się jak matka i córka,choć nie były ze sobą aż tak blisko spokrewnione.Po przeczytaniu kilkunastu pierwszych stron zaczęłam się obawiać,że trafiłam na jakieś romansidło,ale autorka zupełnie rozwiała moje wątpliwości. Stworzyła bowiem opowieść o poszukiwaniu miłości,zaakceptowaniu siebie takim jakimi jesteśmy,o cierpieniu,chorobie,trudnych decyzjach i i sytuacjach na pozór bez wyjścia. Z każdą stroną chciałam wiedzieć więcej,a ciekawiło mnie to tym bardziej,że opowieść snuła główna bohaterka powieści. Poza tym klimatyczne Włochy w tle dodały tylko uroku tej książce. Ogólnie rzecz ujmując,dziewczyna i jej przybrana ciotka mieszkają razem,piętro wyżej mieszka brat ciotki z żoną i niewidomym chłopcem. Ciotka często się zakochuje,ale pewnego dnia pojawia się młodszy od niej przystojniak,uwodzi ją i żeni się z nią. Okazuje się oszustem,bo ma żonę i dwoje dzieci,sypia z żoną brata ciotki,a nasza główna bohaterka rozumie,że zakochała się w sporo starszym od siebie mężczyźnie czyli bracie ciotki. Ot cała historia,momentami trochę pokręcona,ale napisana mądrze i prawdziwie. Polecam z całego serca.

Dobre, babskie czytadło:) dramat, cierpienie, miłość...Trochę uśmiechu i łez. Polecam!

Książka pełna opisów, emocji, i dramatu, to chyba jedyne słowo które mogłoby opisać tą książkę jeden wielki dramat, nie polecam

• 2011
  • Dzieciństwo
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
  • Powieść obyczajowa
  • :-),:-),:-)

Dodaj cytat z książki Długo i szczęśliwie