Gdy nadejdzie dzień

Okładka książki Gdy nadejdzie dzień Gabrielle Meyer
Okładka książki Gdy nadejdzie dzień
Gabrielle Meyer Wydawnictwo: Dreams Cykl: Ponad Czasem (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Ponad Czasem (tom 1)
When the Day Comes
Dreams
2024-03-19
2024-03-19
Anna Pliś

"Gdy nadejdzie dzień" to nietypowa książka. Znajdziemy w niej motywy podróży w czasie. Trudno mi ją nawet sklasyfikować, gdyż oprócz romansu, mamy fantastykę, poza tym elementy powieści historycznej a także literatury obyczajowej.
Główna bohaterka Lobby posiada dar życia jednocześnie w 1774r w kolonialnym Williamsburgu oraz w 1914r w pozłacanym wieku Nowego Jorku. W obu epokach prowadzi inne życia.
Jest to niezwykła opowieść. Akcja jest nieprzewidywalna i dynamiczna.
Bardzo odpowiada mi język, jakim napisana jest ta historia. Autorka ma lekki styl, dzięki temu książkę czyta się szybko i trudno się od niej oderwać . A ciekawe i emocjonujące zakończenie zaostrza tylko apetyt na poznanie kolejnego tomu.
Zachęcam do lektury, która przyciąga wzrok i uwagę nietuzinkową i oryginalną okładką.
Polecam

„Gdy nadejdzie dzień” to pierwszy tom cyklu „Ponad czasem” autorstwa Gabrielle Meyer.

Wydarzenia biegną dwutorowo w czasach, w których żyje i funkcjonuje Libby: w 1774 roku w kolonialnym Williamsburgu w stanie Wirginia oraz w 1914 w pozłacanym wieku Nowego Jorku.

W pierwszym z miast dziewczyna wraz z matką prowadzi drukarnię, ledwo wiążąc koniec z końcem i wspiera działania stronnictwa Patriotów. Kocha też mężczyznę, który skrywa własne sekrety, a im bliżej rewolucji, tym bardziej losy tych dwojga są zagrożone.

W Nowym Jorku nurza się w bogactwie czas spędzając na przyjęciach i odrzucaniu kolejnych kandydatów na męża. Angażuje się w kobiecy ruch sufrażystek, co nie jest dobrze odbierane przez jej rodzinę. Nad Europą wisi widmo zbliżającej się wojny, a w dniu swoich dwudziestych pierwszych urodzin Libby będzie musiała wybrać, w którym życiu i czasie chce pozostać.

Uwielbiam motyw podróży w czasie, mogę w tej kwestii polecić nie tylko znaną chyba wszystkim serię "Obca" Diany Gabaldon, ale i nasz rodzimy cykl "Powrót do Nałęczowa" Wiesławy Bancarzewskiej oraz pojedyńczą powieść Doroty Gąsiorowskiej "Opowieść starego lustra".

„Gdy nadejdzie dzień” to opowieść o kobiecie posiadającej zdolność do podróżowania w czasie. Libby zdaje sobie sprawę, że ów dar powtarza się w każdym pokoleniu jej rodziny i wie, że na świecie żyją inne osoby nim obdarzone.

Czasy, w których przyszło żyć Libby nie sprzyjają ani kobietom, ani marzycielom. Ta dziewczyna pragnie czegoś więcej niż małżeństwa będącego swoistym kontraktem korzystnym dla obu stron. I choć "rzeczywistość skrzeczy", Libby nie ustaje w działaniach na rzecz społeczności, w których przyszło jak funkcjonować. Obie epoki są dalekie od doskonałości i w obu potrzeba wielu zmian. Jedno jest pewne decyzja, którą przyjdzie jej podjąć, będzie jedną z najtrudniejszych w jej życiu. Język i styl powieści cechuje kunszt, piękno, elegancja i wyrafinowanie, tak że obcowanie z nią sprawiło mi dużą przyjemność.

Autorka to moje nowe odkrycie, pełna talentu i bez wątpienia niesamowitej wyobraźni, która tworzy zniewalające fabuły. Wykreowane postacie są fascynujące, pełne emocji oraz po prostu czarujące, wzbudzające niesamowitą sympatię, pragniemy im pomóc oraz wesprzeć, a także być z nimi w każdej chwili i móc dzielić ich doświadczenia. Wykreowana historia w tej książce jest zaskakujący, a pomysł na życie w dwóch światach to po prostu strzał w dziesiątkę, dzięki czemu nikt kompletnie koło tej książki nie przyjdzie obojętnie. Ta książka pokaże jak bardzo wszystko może być nieprzewidywalne, a decyzję niebywale trudne, przy tym ważące na całym życiu. To głębsza propozycja, która poruszy czytelnika i zmusi do głębszych refleksji, a przy tym zafunduje niezapomniane doznania. Historia opiera się na życiu Lobby, która żyje w dwóch światach, a przemieszcza się między nimi za każdym razem gdy idzie spać, zaś następnego poranka budzi się w drugim życiu. W jednym jest kobietą prowadzącą drukarnię by utrzymać rodzinę i wesprzeć Patriotów w 1774 roku w kolonialnym Williamsburgu, zaś mężczyzna którego kocha posiada swoje własne sekrety, a zbliżające się rewolucja zagraża jej szczęścia. A drugi świat znajduje się w 1914, gdzie jest mieszkanką nowego Jorku i żyje w przepychu, gdzie jest pchana objęcia markiza przez własną matkę, która chce koniecznie odciąć ją od kobiecego ruchu sufrażystek i w tym świecie mówi się coraz więcej o wojnie w Europie co zaś komplikuje sprawę. Jednakże życie to zakończy się w dniu jej dwudziesty pierwszy urodzin. Z którego życia zrezygnuje? Czy będzie w stanie podjąć decyzję, która da jej szczęście? Jak potoczą się losy bohaterki? Ta fascynująca opowieść młodej dziewczynie na rozdrożu dobra pozycja dla tych, którzy cenią dobrą literaturę i kochają książki, których nie da się po których nie da się odłożyć. Szczerze polecam!

,,Mogłam dokonać wyboru i czułam, że będę musiała go dokonywać raz za razem, dzień po dniu. Miałam przed sobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo’’

To jedna z najwspanialszych książkowych podróży jakie dane mi było przeżyć. Mimo trudnych momentów ma w sobie tak wiele dobra, ciepła i bezinteresownej miłości. Czułam jakbym sama przenosiła się w czasie i była świadkiem tego jak historia zmienia się na moich oczach. Tak wiele wspaniałych miejsc, które są tak bliskie sercu Libby ożyło w mojej wyobraźni niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Miałam wrażenie, że z każdą kolejną stroną staje się nieodłączną częścią tej historii i nie chce jej opuszczać już nigdy. Uwierz, że poczułam smutek gdy mój czas z Libby dobiegł końca i uświadomiłam sobie, że w tej chwili musimy się pożegnać. Nie na zawsze bo wiem, że jeszcze się spotkamy a ona na zawsze będzie żyć w mojej pamięci.

Gdy zobaczyłam okładkę pierwszego tomu czułam, że to nie będzie książka, którą przeczytam i szybko o niej zapomnę. Już pierwsze strony utwierdziły mnie w tym przekonaniu a potem nie byłam w stanie się od niej oderwać a gdy już musiałam nie mogłam przestać myśleć o tym co wydarzy się dalej. Dawno nie czytałam tak wspaniale napisanej historii, w której zagłębiałam się coraz bardziej i gdybym tylko miała do dyspozycji drugi tom z pewnością już byłby w moich rękach. Autorka świetnie podkreśliła różnice pomiędzy tym dwoma epokami, w każdej z nich zawierając opisy wydarzeń i panujące nastroje.

Życie Libby jest niesamowite. Młoda kobieta żyje jednocześnie w dwóch różnych epokach i prowadzi dwa tak różne od siebie życia. Kontrastują one praktycznie na wszystkich płaszczyznach a łączy je ze sobą jedynie dobre serce Libby. W dniu swoich dwudziestych pierwszych urodzin musi zdecydować, które z nich chce kontynuować, a które zostanie już tylko wspomnieniem. Mimo tego, że ona sama podjęła już decyzję los zaśmieje się jej okrutnie w twarz decydując za nią. Ale właśnie ten jeden, jedyny zwrot jest idealnym przykładem, że wszystko dzieje się w jakimś celu a życie wcale nie jest pełne przypadków jak może się wydawać.

Nie mam pojęcia co mogłabym jeszcze dodać by zachęcić Cię do tej wyjątkowej podróży w czasie ale zapewniam, że nie będziesz żałować bo jest ona warta każdej poświęconej jej minuty.

📚Recenzja: 30/2024 //155
📚Autor: Gabrielle Meyer
📚Tytuł: "Gdy nadejdzie dzień"
📚Cykl: Ponad czasem (tom 1)
📚Wydawnictwo: Dreams
📚Ocena: 7/10

✒️"Wielkie wojny i tragiczne wydarzenia przyniosły światu wiele bólu cierpienia przez podłych ludzi, którzy chcieli zmienić historię."
W rodzinie Libby, dziewczynki rodzące się z charakterystycznym znamieniem nad sercem, dziedziczą zdolność przemieszania się w czasie. Jest to ogromy dar od losu, ale równocześnie przekleństwo.
Główna bohaterka, gdy zasypia w 1774 roku, budzi się w 1914 roku. I tak na przemian. Do swoich 21. urodzin. Wtedy ostatecznie musi podjąć decyzję, w której epoce zostanie na stałe.
Libby, w swoim oryginalnym życiu, jest świadkiem wielu przełomowych wydarzeń i poznaje wiele postaci znanych nam z kart historii.
Które życie finalnie wybierze młoda kobieta? Czy to ubogie z XVIII w., w którym czeka na nią ukochany mężczyzna? Czy może to bogate, wygodne (ale pozbawione głębszych uczuć) z początków XX w., gdzie występuje jako żona angielskiego markiza?
Powieść "Gdy nadejdzie dzień" to wielowątkowa, ciekawie skonstruowana powieść, którą trudno jednoznacznie zakwalifikować.
Motyw podróży w czasie jest elementem typowo fantastycznym, ale w książce odnaleźć możemy wiele prawdziwych nazwisk oraz wydarzeń.
I tu trochę ponarzekam. Przesyt wątków historycznych, opisów, powodował mocne zwalnianie akcji. Czasem na tyle, że miałam przestój w czytaniu. Cieszę się, że jednak przezwyciężyłam cięższe chwile nad książką, gdyż sam finisz powieści bardzo poniósł ogólną jej notę.
Natomiast pokochałam całym moim czytelniczym sercem główną bohaterkę!
Libby jest przedstawiona jako bardzo pozytywna postać. Łatwo zaskarbia sympatię czytelnika. Nie narzeka, nie irytuje, nie przytłacza.
We wszystkim szuka pozytywów i stara się znaleźć wyjście nawet z najcięższych sytuacji.
Podsumowując.
Polecam (mimo kilku trudniejszych chwil podczas lektury) tę nietuzinkową powieść, która, jak się okazało w posłowiu, powstała w bardzo ważnym dla autorki momencie.
Bardzo emocjonujące zakończenie wzmaga apetyt na dalszą część, rozbudza ciekawość.
Ja osobiście już czekam.
Do zaczytania.
Molly📖.

📚Recenzja: 30/2024 //155
📚Autor: Gabrielle Meyer
📚Tytuł: "Gdy nadejdzie dzień"
📚Cykl: Ponad czasem (tom 1)
📚Wydawnictwo: Dreams
📚Ocena: 7/10

🥀 Libby to młoda kobieta, która posiada niezwykły dar - żyje w dwóch epokach na raz. Jedno życie prowadzi w roku 1774, a drugie w 1914. Gdy jednego dnia zasypia w danym życiu, nazajutrz budzi się w drugim życiu. Dar ten przechodzi w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie, a kobiety, którym jest dany, posiadają na ciele charakterystyczne znamię. Libby wie jednak, że podwójne życie nie będzie trwało zawsze i w dniu swoich dwudziestych pierwszych urodzin będzie musiała wybrać, w której epoce chce pozostać. Gdy wydaje się jej, że jest zdecydowana, sprawy zaczynają się komplikować...

🥀 Jak ja nie chciałam kończyć tej książki... Dawno nie czytałam powieści, w której tak bardzo zżyłam się z główną bohaterką, tak bardzo ją wspierałam i jej kibicowałam. "Gdy nadejdzie dzień" to niewątpliwie książka, którą zaliczam do jednych z lepszych, które przeczytałam w tym roku. Uwielbiam dwie ramy czasowe w książkach, a tu na dodatek mamy tę samą bohaterkę, która wiedzie równoległe życie w obu z nich. Autorka zadbała, by czytelnik przeżywał wszystko - emocje, napięcie, wzruszenie, złość... Książka dostarcza pełen mix. Z jednej strony widzimy Libby wiodącą szczęśliwe życie, z drugiej nagle jest jej ono odbierane poprzez przeniesienie w czasie. W jednym życiu posiada wspaniałą kochająca matkę, w drugim matkę, która w wydaniu córki za mąż widzi dobry interes. Tak chciałam, by Autorka pozostawiła bohaterkę tam, gdzie czuje się dobrze, ale wiadomo jak to jest w książkach... 😉 Sprawy muszą się komplikować. I gdy już zaakceptowałam los Libby, Autorka przygotowała coś cudownego, co wywołało łezki w moich oczach... ❤️
Bardzo Was zachęcam, by przeczytać tę powieść. Obok niej nie da się przejść obojętnie. Gwarantuję, że jak tylko zacznie czytać, pokochacie historię Libby tak samo jak ja.

Dotychczas miałam przyjemność czytać wiele powieści z wątkiem przenoszenia się w czasie i każda z nich wzbudzała mój zachwyt. Nie inaczej było w przypadku ‘’Gdy nadejdzie dzień’’, gdzie nasza główna bohaterka przenosi się w czasie codziennie, bowiem w momencie gdy zasypia budzi w roku 1774 lub 1914. Nieuchronnie zbliża się jednak czas jej 21 urodzin, w momencie których Libby będzie musiała podjąć ostateczną decyzję, w której epoce pragnie pozostać na zawsze…
‘’Gdy nadejdzie dzień’’ to emocjonująca historia o dużej odwadze, dokonywaniu trudnych wyborów oraz o zakazanym uczuciu. Nasza główna bohaterka musi stawiać czoła wielu problemom i troską, część z nich dotyczy kwestii finansowej, zaś część dotyka strefy towarzyskiej i uczuciowej . Wbrew pozorom, Libby czuje się bardziej wyzwolona w 1774 roku, co było dla mnie nie lada zaskoczeniem. Na duży plus zasługuje szczegółowe odwzorowanie przez autorkę historii Stanów Zjednoczonych walczących wówczas o niepodległość. Jako że Libby wraz z matką są właścicielkami miejscowej drukarni, to biorą mały udział w tych wydarzeniach. Ciekawym jest, że obie już wiedzą jak wygląda historia ich kraju , ponieważ matka naszej głównej bohaterki również przenosiła się w czasie.
Historia Libby, chociaż poniekąd fascynująca, jest również bolesna i melancholijna. Dar przekazywany z pokolenia na pokolenie z jednej strony jest wspaniały, zaś z drugiej dostarcza bohaterce wielu trosk i wyrzeczeń. Finał tej historii mocno podsyca ciekawość tego, co czeka nas w kolejnym tomie , którego swoją drogą już nie mogę się doczekać. ‘’Gdy nadejdzie dzień’’ jest książką wyjątkową i bez dwóch zdań zasługuje na uwagę i rozgłos. Z całą pewnością przypadnie do gustu miłośniczką literatury obyczajowej z wątkami historycznymi.

Czy macie czasem tak, że po przeczytaniu pierwszego zdania w książce wiecie, że będzie świetna? Ja odniosłam takie wrażenie po przeczytaniu poniższego zdania i każde następne sprawiało, że bardziej utwierdzałam się w tym przekonaniu.

,,Odkąd sięgam pamięcią, mama zawsze powtarzała mi, że moje życie jest darem. Jednak w wieku dziewiętnastu lat wcale nie rozumiałam, jak to moje życie- albo raczej życia- mogłyby być czymkolwiek więcej niż brzemieniem”. Powyższa książka to arcydzieło dla każdego miłośnika fantastyki i romansu historycznego. Dlaczego? Bo to połączenie czasów historycznych… z innymi czasami historycznymi. Dla mnie to mieszanka IDEALNA! Brak tutaj dobrze nam znanej współczesności. Możemy poznać dwie epoki w jednej książce i to za sprawą… jednej bohaterki. Świetny pomysł na akcję powieści i szalenie się cieszę, że to pierwszy tom serii. Z przyjemnością i entuzjazmem sięgnę po kolejne! Przeczytałam z zapartym tchem w jeden wieczór.

Libby posiada nietypowy dar. Żyje w 1774 roku, gdzie w kolonialnym Williamsburgu prowadzi drukarnię wraz z matką i siostrami. Dzielnie walczy o zapewnienie sobie i rodzinie bytu, a miłość do pewnego chłopca pozwala jej przetrwać najtrudniejsze chwile. Gdy w tym życiu kładzie się spać, następnego dnia budzi się w 1914 roku. Tam jest szanowaną przedstawicielką wysokiej klasy, a jej rodzina należy do niezwykle majętnych. Nie trzeba ciężko pracować, by przetrwać, jednak tutaj czeka ją aranżowane małżeństwo bez miłości. Dziewczyna po ukończeniu 21 lat będzie musiała wybrać, w którym wieku pozostanie już na zawsze. W każdym z nich czyhają zagrożenia i klęski- w 1775 rozpocznie się rewolucja amerykańska, a w 1914 roku I wojna światowa. Wybór wcale nie jest tak oczywisty i łatwy...

Autorka z pewnością włożyła bardzo dużo pracy w odtworzenie klimatu obu epok, zwłaszcza, że większość wydarzeń i postaci była inspirowana faktycznymi wydarzeniami. Moim zdaniem wyszło genialnie. Bardzo polecam!

Libby urodziła się z charakterystycznym znamieniem, dzięki któremu żyje jednocześnie w dwóch epokach. Jedno życie prowadzi w 1774 roku, a drugie w roku 1914. Zasypiając w 1774 roku, następnego dnia budzi się w 1914 roku. Jednak to miało trwać tylko do 21 urodzin, w tym dniu Libby będzie musiała podjąć decyzję, w której epoce chce zostać i już nigdy nie będzie mogła wrócić do drugiej epoki.

Głowna bohaterka to niezwykle silna i zaangażowana w pracę kobieta, w obu epokach życie jej nie rozpieszcza, mimo to każdego dnia robi wszystko by świat był lepszy. Choć sama ma wiele wątpliwości, czy to co robi ma sens, czy jej „dziwne” życie ma sens, to idzie wciąż naprzód.

To książka o niezwykle oryginalnej fabule, autorka łączy wiele gatunków, a sama nazywa ten tytuł fantastyką historyczną. Jednak znajdziemy tutaj również elementy romansu, czy oczywiście dwutorową akcję. Bardzo szybko zżyłam się z główną bohaterką, wraz z nią przeżywałam jej emocje, od tych pięknych i radosnych po te gorzkie i rozrywające od środka. Aktorka bardzo zręcznie poprowadziła fabułę tak, aby wywołać potok emocji u czytelnika.

Akcja w tej powieści jest świetnie rozbudowana i niezwykle dynamiczna. Coś co zasługuje na pochwałę to umiejętność autorki, by umieścić akcję powieści w dwóch różnych epokach, oddając ich charakter oraz umieszczając w nich jedną osobę z jedną osobowością, rozdartą pomiędzy tymi różnymi epokami.

To jest tak dobrze napisana książka, że nie można jej nie przeczytać! Czytajcie!

Tymczasem ja wypatruję drugiego tomu.

Libby ma pewien szczególny dar… A może to przekleństwo? Dziewczyna jednocześnie żyje w 1774 roku w kolonialnym Williamsburgu oraz w 1914 roku w Nowym Jorku. Kiedy zasypia w jednym życiu budzi się w drugim. I chociaż w obu epokach jest tą samą osobą to wiedzie dwa zupełnie różne życia. W Williamsburgu po śmierci ojca prowadzi wraz z matką drukarnię by zapewnić rodzinie byt i gorąco wspiera Patriotów. W Nowym Jorku należy do bogatej rodziny i jej matka szuka jej odpowiedniego kandydata na męża. Jednak dziewczyna wie, że już niedługo będzie musiała podjąć wybór. W dniu swoich dwudziestych pierwszych urodzin będzie musiała wybrać, które życie będzie musiała porzucić na zawsze.
Nie sposób przejść obojętnie obok tej książki. Kusi swoją okładką. Kusi nietuzinkowym pomysłem na fabułę. Tak. Zapragnęłam poznać historię zapisaną w pierwszym tomie cyklu Ponad czasem, gdy tylko zetknęłam się z nią po raz pierwszy…
Intuicja mnie nie zawiodła, bo to książka, którą chłonęłam całą sobą. Chłonęłam i przeżywałam każde, nawet najdrobniejsze wydarzenie w życiu Libby. Życia tak bardzo różnego od takiego, które ma normalny człowiek. A jednak dziewczyna pragnęła żyć jak inni. Pragnęła być szczęśliwa i żyć według swoich zasad. Była świadoma, że wkrótce będzie musiała dokonać wyboru. Od pierwszej strony zastanawiałam się, jaką podejmie decyzję ostatecznie. Niby na początku wybrała epokę, w której pragnęła zostać. Jednak późniejsze wydarzenia nieco zmieniły jej perspektywę…
Gdy nadejdzie dzień to jedyna w swoim rodzaju lektura, która jest prawdziwą mieszanką gatunków. To wspaniała historia niezwykłej dziewczyny, która ma wyjątkowy dar będący równoczesnej prawdziwym przekleństwem. To powieść, która bez problemu może skraść serce.

• Serie
  • Współpraca