Kocie story. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia.

Okładka książki Kocie story. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia. Katarzyna Burda
Katarzyna Burda Wydawnictwo: Zwierciadło poradniki
poradniki
Zwierciadło
2023-11-08
2023-11-08

Okładka książki Sekrety życia seksualnego zwierząt Katarzyna Burda, Andrzej G. Kruszewicz
Sekrety życia ... Katarzyna Burda, An...

Lubicie towarzystwo kotów? A może macie w domu takiego mruczącego przyjaciela?
Są milusińskie, towarzyskie, jednak znajdą się wśród nich i takie indywidualności, które chodzą swoimi ścieżkami.
Miałam w życiu trzy kotki i każda z nich miała zupełnie inny charakter.
Jedna była jak małe tornado, wspinała się po wszystkich meblach i nie lubiła towarzystwa innych zwierząt, bo od razu na nie syczała.
Druga z kolei to był typowy kot kanapowy. Mogłaby cały dzień koło ciebie leżeć, bylebyś ją tylko ciągle głaskała.
Natomiast trzecia uwielbiała polować na wszelkiego rodzaju ptaki i myszy, a upolowanymi trofeami chwaliła się zostawiając je na wycieraczce.
W książce pani Katarzyny znajdziecie informacje na temat historii i pochodzenia kotów.
Poznacie legendy z nimi związane, np. Legendę o Rostamie i pierwszym kocie perskim, czy też Chińską legendę o leniwych kotach.
A może macie ochotę poznać średniowieczne przesądy związane z kotami?
Jesteście ciekawi "Komu i kiedy po raz pierwszy zaświtała myśl, że koty mogą spiskować z szatanem i być pośrednikiem złych mocy?"
Dacie wiarę, że były czasy, gdy: "Jakikolwiek kontakt z kotem, zwłaszcza czarnym, był podejrzany. Dopiero w XVII - XVIII wieku, w okresie oświecenia, przynajmniej część mieszkańców Europy zaczęła odrzucać średniowieczne zabobony i sprzeciwiać się otwarcie dyktatowi papieża oraz jego gorliwych inkwizytorów."
W poradniku Kocie story znajdziecie krótki przewodnik po rasach kotów wraz z ich omówieniem i dołączonymi pięknymi zdjęciami.
Zapoznacie się z historiami wziętymi z życia związanymi z naszymi milusińskimi.
"Nie ma chyba kota, który zobaczywszy puste tekturowe pudełko nie wlazłoby do niego od razu i nie próbowało wypełnić go szczelnie całym sobą. Hipotez na temat kociej miłości do pudełek jest co najmniej kilka." Jesteście ciekawi jakich?
Ciekawostki oraz odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w środku tego poradnika.
Poznacie koty, które podbiły internet: Grumpy Cat, Monty, Tater Tot, Lil Bub oraz ich historię.
A wszystko opisane w sposób niezwykle ciekawy i przystępny.
Dodatkowo piękna oprawa graficzna sprawia, że z przyjemnością sięgniemy po tą pozycję.
Kocie story to idealny poradnik dla wszystkich miłośników kotów. Polecam.
Współpraca barterowa z Wydawnictwem Zwierciadło

Lubicie towarzystwo kotów? A może macie w domu takiego mruczącego przyjaciela?
Miałam w życiu trzy kotki i każda z nich miała zupełnie inny charakter.

Mam w domu dwa rudzielce i pomimo, że jest to matka i synek, to każdy z nich jest wielkim indywidualistą i posiadają całkowicie różne charaktery, które pokazują sobie nawzajem oraz domownikom na każdym kroku. Czasem ciężko zrozumieć kocie dziwactwa ale można spróbować je poznać. Ta książka może trochę to ułatwić, gdyż przybliża niektóre zagadnienia i tłumaczy skąd się biorą takie bądź inne zachowania. Na początku mamy trochę historii, później przeczytamy o życiu wewnętrznym, emocjach i kociej fizjologii. Pomimo, że mimika słabo zdradza co czuje nasz pupil, okazuje się, że targa nim cały wachlarz emocji, które uważny właściciel potrafi odczytać.

Książka jest ciekawie napisana, przepleciona historiami mruczków, które pokazują z jakimi problemami muszą się one mierzyć we współczesnym świecie. Z pewnością jest to lektura obowiązkowa dla właścicieli kotów. Potrafi wzruszyć, rozśmieszyć oraz dać do myślenia. Wspomnę jeszcze, że pozycja jest bardzo ładnie wydana a okładka skradła moje serce.

Na plus można zaliczyć dosyć szeroki zakres tematyczny - od historii relacji kota z człowiekiem, po charaktery i zachowania kocie oraz nawet zagrożone gatunki kotowatych. Autorka powołuje się często na znane z innych książek i swoich blogów autorki Małgorzatę Biegańską-Hendryk i Magdalenę Nykiel. Na minus niestety, że każdy z tych tematów trochę "z grubsza" tylko omówiony. Autorka choć opisuje różne badania, to nie podaje w bibliografii źródeł. Kocie historie przywołane są z doświadczenia znajomych lub jej własnego, a to nie jest zbyt intensywne (w przeciwieństwie do cytowanych wyżej dwóch autorek). Brakuje więc trochę merytoryki, która podniosłaby zaufanie do przekazywanej treści. Aczkolwiek czyta się miło i jest sporo zdjęć kocich pupilów.

Ludzie zazwyczaj dzielą się na kociarzy i psiarzy, ale niezależnie do której grupy należysz książka „Kocie story" jest ciekawą historią tych mądrych drapieżników.
Autorka przedstawia w niej dzieje kotów od samych początków. Oprócz tego książka próbuje odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań dotyczących kotów tych dzikich, jak i udomowionych - przy pomocy badań, obserwacji oraz doświadczeń ludzi żyjących z kotami. "Kocie story" opisuje też problemy kotów we współczesnym świecie takie jak: życie bezdomne w mieście lub życie na wsi - czyli ich gorsze i lepsze strony.

"Kocie story" to bardzo interesująca pozycja książkowa dla posiadaczy kotów, ale również dla tych którzy je uwielbiają, ale z jakichś powodów nie mogą ich posiadać.
Uważam, że zarówno zwolennicy czy przeciwnicy kotów- powinniśmy je szanować, a przynajmniej tolerować.
Serdecznie polecam 📖

Dziękuję Wydawnictwu @wydawnictwo_zwierciadlo za egzemplarz książki do recenzji ❣️

Z racji posiadania aktualnie już trzech przedstawicielek kociego gatunku chętnie sięgam po różnego typu publikacje dotyczące kotów. Gdy więc pojawiła się publikacja Katarzyny Burdy, wiedziałam, że i ten tytuł będę chciała „zaliczyć” z nadzieją, że dowiem się czegoś nowego. Czy tak było?

O historii kotów, tego, skąd się wywodzą i jaką rolę odgrywały chociażby w Starożytnym Egipcie, czy obecnej Turcji wiem sporo. Sporo też o tym czytałam. Tak samo, jak o wielu rzeczach dotyczących anatomii kociego organizmu, czy ich zachowań. Czy więc ta książka mnie czymś zaskoczył? Ano nie zaskoczyła. Nie dowiedziałam się z niej niczego, czego już bym nie wiedziała, ale... wcale nie uważam, że czas spędzony z tym tytułem był stracony. Dlaczego?

Kocie story jest bowiem bardzo fajnie napisane. A przez „fajnie” mam na myśli zrozumiale. Wręcz łopatologicznie miejscami. Ale najważniejszy jest „ton” tych informacji. To taka lektura-rozmowa z przyjaciółką. Autorka nie daje bowiem odczuć, że jest lepsza, bo wie o kotach więcej niż przeciętny Kowalski, za to czuje się ciepło i taką chęć wprowadzenia nas w koci świat. I co ważnie nie nachalnie, a w taki sposób, że chce się czytać dalej i wiedzieć więcej. Sądzę, że nawet osoba, która jest na „nie” w stosunku do kotów, po lekturze tej książki zmieni zdanie.

Zatem Katarzyna Burda zaczyna swoją książkę od totalnego początku. Historia kotów bowiem sama w sobie jest ciekawa. Oraz to jak dużą rolę odgrywały w różnych religiach i to jak uczyniono z nich kozły ofiarne w średniowieczu, kiedy to były traktowane w taki sposób, że włos się na głowie jeży. Kocie story przypomniało mi, jakim potworem jest gatunek ludzki, który w wymyślaniu przeróżnych tortów i w zadawaniu bólu nie ma sobie równych. To część pierwsza tej książki. W drugiej Katarzyna Burda przybliża nam kocie... wnętrze – dosłownie i niedosłownie. Tutaj zgłębia to, jak koty różnią się między sobą – nie tylko rasą. Jak funkcjonują i co sprawia, że są takie niesamowite. Ostania – trzecia – część to wyjście poza kota, choć nadal opowiadanie o nim. Dowiecie się w nim na przykład tego, czy koty faktycznie mają wpływ na zmniejszanie się populacji ptaków, na co mogą zachorować albo jak to się dzieje, że zostają gwiazdami Internetu. Autorka kończy swoją książkę rozdziałem o „wielkich kotach”, a właściwie o tym, czy nadal giną.
Dodatkowo w książce jest sporo historii „z życia”, które sprawiają, że książka jest jeszcze bardziej „swojska” i przystępna dla przeciętnego miłośnika kotów.
Znajdziecie też w niej kilka stron wypełnionych przeróżnymi zdjęciami.

Zatem jeśli lubicie te przecudowne czworonożne zwierzęta i dopiero odkrywacie, co tam w kocim świecie piszczy, to Kocie story będę lekturą, z której wyciągniecie wiele ciekawych informacji i przydatnej wiedzy. Jeśli jednak macie na swoim koncie już książki o kotach, to... możecie poczuć się nieusatysfakcjonowani.

Katarzyna Burda w poradniku “Kocie story” w ciekawy sposób przybliża historię pochodzenia kotów, jak były traktowane na przestrzeni wieków. Opisuje najpopularniejsze rasy z ich charakterystycznymi cechami.

Wiele uwagi poświęca ich zdrowiu, potrzebom oraz osobowościom. Swoje argumenty popiera badaniami naukowców oraz obserwacjami własnych kotów.

Całość jest przedstawiona w ciekawy sposób, który nie nuży czytelnika, ale zachęca do dalszej lektury. Wstawki historyczne są przeplecione ciekawostkami i wynikami badań, a rysunki i gawędziarski styl pisania sprawia, że koci świat staje się bardziej zrozumiały. Bardzo cenna jest zamieszczona bibliografia, która pozwala lepiej zgłębić temat naszych ulubieńców, a namiar na behawiorystę kociego z pewnością pomoże wielu osobom, które mają problem ze swoim pupilem.

Koty – każdy z nas je zna, a jednocześnie mało kto wie o nich więcej. Bo czy znamy ich historię? Czy wiemy, kiedy się pojawiły na świecie? Jakie były na początku? Jakie cechy dawniej im przypisywało? Jak zmieniały się na przestrzeni lat? Tak naprawdę niewielu z nas potrafiłoby odpowiedzieć na te pytania. Przyznam szczerze, że ja do niedawna nie potrafiłam, a szkoda, bo to naprawdę fascynujące zwierzęta.

W książce poznamy koty bardzo blisko i to zarówno te kiedyś, jak i te obecne. Nie tylko dowiemy się o ich historii, ale również wielu rzeczy, które pomogą nam się nimi opiekować. Jest na przykład sporo o ich emocjach, psychice, osobowości czy też zachowaniu. Dzięki temu wszystkiemu będziemy mogli je lepiej zrozumieć, odczytywać sygnały, jakie nam wysyłają.

Wizualnie książka jest ładna. Znajdziemy w niej proste, czasami śmieszne rysunki, które przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

Tekst napisany w sposób ciekawy, co sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością. Moim zdaniem wciąga, a także czyta się ją szybko.

„Kocie story” to ciekawa propozycja dla wszystkich lubiących koty. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/01/kociestorywydawnictwozwierciadlo.html

Naprawdę fantastyczna książka na poznanie naszych milusińskich koteczków z podziałem na trzy części. Pierwsza z nich skupia się głównie na historii, w drugiej to pogłębiamy wiedzę na temat wewnętrznego życia kotków, by w finale liznąć ciekawostki z bytowania kota w świecie człowieka. Największy plus za prosty język, która to pozwala bardzo przyjemnie przebrnąć przez calutką tę powieść. Nie mogę, nie napomknąć o tej uroczej okładce i wstawkach na stronach, które działały jak prawdziwe umilacze. Jak i bardzo fajnym aspektem były prywatne zdjęcia autorki, które nawiązywały do konkretnych wcześniej opisanych wydarzeń. Naprawdę genialna książka, która wszak w bardzo ciekawy sposób streszcza kocie story. Pss autorka ma też pozycje dla tych, co kochają pieski :P

Opinia, w której nadużywam słowa "kot" i jego odmian 😆😸

Przed tą książką czytałam dwie inne, które miały przede mną odkryć historię kotów. Obie były bardziej skupione na ukazaniu pełnej historii pochodzenia kotów w poszczególnych epokach ich bytności przy człowieku. Jedna była bardziej luźna, a druga trochę mnie umęczyła swoim podręcznikowym stylem. W obu zabrakło mi równowagi między czasami przeszłymi, a teraźniejszymi, bo chociaż w obu była w opisie wzmianka o obrazie kota w naszych czasach to relatywnie patrząc się na objętość tamtych książek było tego zagadnienia mało. Wspomniane przeze mnie książki to „Historia kotów” Madeline Swan i „Miau. Kompletna historia kota” Laury A. Vocelle.

„Kocie story” to już zupełnie inna liga, która śmiało spodoba się szerokiemu gronu odbiorców. Sama autorka napisała na wstępie zdanie, z którym po przeczytaniu książki w pełni się zgadzam: „Zapraszam do czytania wszystkich kociarzy i tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że nimi są”.

Ta książka ma wszystko to czego szukam. Jest historia kotów, ale opowiedziana własnymi słowami autorki i wybrane takie zagadnienia, które są kluczowe i ciekawe ze współczesnego punktu widzenia. Jednocześnie dostajemy dużo historii z życia autorki, która przez lata opiekowała się sporą gromadą kotów i historie ludzi, którzy zechcieli się podzielić swoimi kocimi opowieściami. Autorka poświęca też miejsce kocim mitom, z którymi się spotyka. A przede wszystkim i najważniejsze to ukazuję drogę, która pomoże lepiej zająć się kotem poprzez zrozumienie jego zachowań i reagowanie odpowiednią specjalistyczną pomocą, gdy zauważymy odstępstwo od norm do jakich przyzwyczaił nas nasz kot. Katarzyna Burda dzieli się w książce własnym doświadczeniem i korzysta z wiedzy ekspertów.

To jest naprawdę dobra książka na pozyskanie wiedzy o kotach, obaleniu mitów, które utrwaliły się w naszych głowach i uzupełnienie współczesnej popkulturalnej wiedzy na temat kotów. Ta pozycja potrafiła mnie zaskoczyć, rozśmieszyć, zasmucić okrutnością i wzruszyć dobrocią.

I jeszcze nie chciałabym zapomnieć o dużym wkładzie wizualnym tej książki, które sprawia, że ta pozycja nabiera większej przyjemności z czytania. To wszystko za sprawą przezabawnych i uroczych grafik autorstwa Krzysztofa Kiełbasińskiego, które ozdabiają każdą stronę tej książki.

Opinia, w której nadużywam słowa "kot" i jego odmian 😆😸

Czy jesteście kociarzami, czy wolicie pieski?
Tą książka jest skierowana głównie do tej pierwszej grupy.
"Kocie story, miłość fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia" to must have każdego fana kociaków.
Znajdziemy w niej wiele ciekawostek z życia tych zwierzaków, ale także poznamy historię kotów. W poradniku opisane są poszczególne rasy i ich charaktery
Książkę czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Jest ona napisana w sposób interesujący, poparta wieloma przykładami z życia codziennego. Sięgnij po nią - jeśli chcesz zrozumieć język kotów, poznać problemy jakie pojawiają się w ich życiu, wreszcie znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.
Autorka Katarzyna Burda pięknie opowiada o tych zwierzętach, ich możliwościach, charakterze. Ze stron tej lektury wyczuwa się miłość do kotów
Dodatkowym atutem tej pozycji jest nietuzinkowa okładka, przyciągająca wzrok. Całość napisana jest lekko,ciepło i z humorem., dlatego ciężko oderwać się od czytania tego poradnika.
Uważam, że " Kocie story miłość fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia" jest obowiązkową lekturą dla każdego właściciela kota.
Bardzo dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło za możliwość poznania tej wartościowej książki.

Czy jesteście kociarzami, czy wolicie pieski?
Tą książka jest skierowana głównie do tej pierwszej grupy.
Książkę czyta...

• Reportaże
  • RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy
  • Biblioteczka Czarnej
  • Kupione

Katarzyna Burda Kocie story. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia. Zobacz więcej