Okładka książki Pojedynek uczuć Krystyna Mirek
Wydawnictwo Lekkie
2023-06-28
2013-06-19
literatura polska

Czy uważasz siebie za człowieka sukcesu? Czym w ogóle jest dla ciebie sukces? Dla mnie to życie w taki sposób, jaki sobie wymarzyłam. Zapytam więc inaczej: Czy żyjesz tak jak pragniesz? Majka, bohaterka książki Krystyny Mirek „Pojedynek uczuć”, jest poniekąd ofiarą i swoich marzeń, i społecznej presji. Idealnego partner, idealne mieszkanie oraz życie na wysokim poziome okupiła stresem. „Musiała sobie przypomnieć, że jest naprawdę zadowolona ze swojego życia, w przeciwnym razie wpadłaby w nieopanowane przygnębienie (…)”[1]. Czy po to walczyła o szczęście, żeby teraz mieć dość na myśl o kolejnym dniu tego „perfekcyjnego” życia? Tym większym ciosem okazuje się odejście Adama, partnera i ojca jej dziecka. Samotna matka z kredytem we frankach i szefem tyranem. Jak Majka sobie poradzi?

Jeżeli szukacie postaci, która jest w „czarnym tyłku” to jest jest to bohaterka powieści „Pojedynek uczuć”. Dziewczyna zostaje doprowadzona do stanu, że ma ochotę „w łeb sobie strzelić”, ale musi być silna. Dokonuje pewnych wyborów. Czy rozsądnych, czy nie – rozsądźcie sami. Ona uważa, że są najlepsze w sytuacji, w jakiej się znalazła. Czego nauczą ją te trudne doświadczenia? Czy książka kończy się szczęśliwie, a może tragicznie?

Dawno powieść obyczajowa nie wywoła we mnie tylu emocji. Trzęsłam się ze strachu o bohaterów (szczególnie czteroletniego Krzysia),ze złości na ich egoizm i z żalu, że mają wobec siebie tak mało empatii. Mamy tu bardzo wyraziste postacie, reprezentujące pewne postawy życiowe. Jak na standardy „obyczajówki” mogą wydać się nieco przerysowane, ale to dodaje książce mocy. Zresztą ów egoizm bohaterów jest bardzo mocną stronę tej opowieści. Dzięki niemu Krystyna Mirek „koloruje” ją na naprawdę wyraziste barwy, które poruszają serce czytelników.

Fabuła całkiem fajnie składa się w całość. Jest dynamicznie i pewnie odbiorcy, będą skrupulatnie rozliczać bohaterów z podjętych i niepodjętych decyzji. Ja staram się je akceptować, chociaż z nie wszystkimi się zgadzam. Jednak szanuję rozwiązania, jakie zaproponowała autorka, szczególnie, kiedy pchają opowieść do przodu. Natomiast wytknąć muszę dwie rzeczy, być może drobne, ale nie pasowały mi do całości. Po pierwsze, akcja książki dzieje się w Krakowie, a Majka oraz jej współpracownicy traktują firmę, w której pracują jak „być albo nie być”. Wydaje mi się, że tak duże miasto zapewnia, jednak większe perspektywy dla szukających pracy, a dla nich zwolnienie równa się koniec świata, głodówka itp. Po drugie, Majka jest ciągle zabiegana. Pracuje od 7 do 20, a do tego większość jej zarobków „zjada” kredyt. I ta dziewczyna daje namówić się na psa, labradora. Kto z nim wychodzi? Kto go trenuje? Bo jest on opiekunem jej czteroletniego synka. Z tego co mi wiadomo labradory są bardzo wymagające. Za co kupuje mu karmę, opłaca weterynarza itp. skro czasami płacze, że musi jeść kanapki z masłem, bo nie starczyło pieniędzy na dodatki? Mamy tu piękny, romantyczny obrazek: mały chłopiec i jego pies, ale jest on wyłącznie romantyczny.

„Z przykrością uświadomiła sobie, że wciąż jest w tym związku stroną walczącą”[2]. Czy to ją zahartowało? Chyba trochę tak, ale nie uczyniło gruboskórną. Majka to świetna bohaterka. Silna romantyczka, która musiała zejść z chmur. Krystyna Mirek zarzuca ją zmartwieniami, ale daje również zasoby do walki z nimi. Jak bohaterka ta pokieruje swoim życiem? Mam nadzieję, że śledzenie tego będzie dla was równie emocjonujące, jak dla mnie.

[1] Krystyna Mirek, „Pojedynek uczuć”, wyd. Lekkie, Warszawa 2023, s. 6.
[2] Tamże, s. 16.

„Pojedynek uczuć” Krystyna Mirek.

Maja w ciągu jednego dnia zostaje samotną matką 4 latka. Ze sporym kredytem we frankach i brakiem pomocy ze strony najbliższych bardzo martwi się o swoją przyszłość.

Decyzje biznesowe w firmie, w której pracuje sprawiają że trudny i wymagający szef zostaje zastąpiony nowym prezesem.

Jego pierwsze ustalenie podjęte na podstawie mylnych przekonań pozbawia Maję pracy. Załamana i w obliczu nagłej choroby matki zastanawia się jak poukładać swoje pogmatwane życie.

Czy nowy właściciel okaże się jednak dobrym człowiekiem ?
Czy próba ogarnięcia codzienności może być sukcesem a nie tylko porażką ?
Czy uczucia to coś co może warunkować nasze wybory ?

Uwielbiam pióro autorki, nadrabiam kolejne tomy i cieszę się z każdej kolejnej przygody.

Tym razem doświadczamy ogromnych trudności i zwrotów akcji. Zawsze zależna i dopasowana Mają musi nauczyć się myśleć i działać zupełnie inaczej.

Całą historię poznajemy z perspektywy kilku osób co dodaje jej niesamowitych wrażeń i ogromu odczuć. Prezes ze swoją żoną szukają siebie na wzajem, choć oboje o tym nie wiedzą. Syn i obecny właściciel walczy z ojcem choć pragnie tylko jego akceptacji. I Maja zagubiona ale bardzo zdeterminowana aby coś zmienić.

Jest nostalgicznie i uczuciowo. Mamy miłość i przyjaźń. Oddanie w pracy ale i rodzicielskie obowiązki. Porzucenie i chorobę. Oj sporo się dzieje.

Pomimo pesymistycznego podejścia do życia (jej potencjalne scenariusze rozwoju sytuacji 🤯🤯) główna bohaterka próbuje wyłuskać z życia to co najpiękniejsze. I choć codzienność potrafi być bardzo trudna i zranić dogłębnie to warto kierować swoją twarz ku słońcu.

Scena wigilii mnie rozbroiła i na długo ze mną zostanie. Choć wiem, że tak musiały potoczyć się losy tej rodziny to smutek i żal potrafią wypełnić całkowicie serce czytelnika.

„Pojedynek uczuć” Krystyna Mirek.

Jego pierwsze ustalenie podjęte na podstawie mylnych...

Jedna z moich ulubionych książek tej autorki!

Jedna z moich ulubionych książek tej autorki!

Śliczna historia, polecam gorąco!

Śliczna historia, polecam gorąco!

Pojedynek uczuć to historia Mai - samotnej matki, z trudem godzącą pracę na pełnym etacie z opieką nad synkiem. Kobieta samotna, porzucona z dzieckiem przez partnera, traci zaufanie do mężczyzn, na szczęście pojawia się taki jeden, który powalczy o jej i jej synka serca 😉 Książka wzruszająca, nieoderwana od rzeczywistości, lecz brutalnie opisująca polskie realia pracy, strach przed bezrobociem, lęk o utratę dochodów gwarantujących spłatę kredytu mieszkaniowego. Powieść z happy endem - takie lubię najbardziej ❤️

💬 @krystyna.mirek.pisarka

Maja wiedzie sielankowe życie i wierzy, że tak będzie już zawsze. I nagle wszystko sypie się jak domek z kart – zostaje samotną matką. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej jej problemów. Na każdym kroku los rzuca jej kłody pod nogi: komplikuje się sytuacja w pracy i staje przed widmem zwolnienia, spłaca kredyt we frankach, a na dodatek opiekuje się chorą mamą. Maja musi znaleźć w sobie ogromną siłę i mądrość, wykazać się wyjątkową cierpliwością i dokonać właściwych wyborów, by sobie z tym wszystkim poradzić. Jednak po nocy zawsze przychodzi dzień… Na przykład pojawia się szansa na nową miłość.
Tylko czy w natłoku zadań i trudności Maja zdoła ją rozpoznać i otworzyć jej drzwi?
___________

''Pojedynek uczuć'' to moja pierwsza styczność z twórczością Pani Krystyny Mirek. Przyznam, że na samym początku z każdym rozdziałem czułam coraz większą sympatię.

Maja to główna bohaterka powieści. W jednej chwili zostaje samotną matką. Nie łatwo pogodzić macierzyństwo z wymagającym wiecznie szefem. Chwilami było jej bardzo ciężko. Ciągłe zamartwianie się, problemy finansowe oraz brak wsparcia i pomocy. Było mi Mai żal. Jednak udowodniła, że jest mega silną kobietą. Kiedy na jej drodze staje Szymon, podchodzi do ich relacji pesymistycznie i z dużym dystansem.

Podoba mi się, że autorka wtrąciła rozdziały z punktu widzenia innych bohaterów. Nie było to dominujące ale dodały odpowiedniego klimatu i charakteru.

Fabuła zdecydowanie nie należy do łatwych i przyjemnych. Poruszone zostały mocne tematy: zdrada, śmierć, problemy rodzinne etc. Jednak wszytko było tak dobrze wyważone, że nie mogłam oderwać się do samego końca.

Jestem pewna, że wkrótce sięgnę po kolejne powieść autorki.

Zlosnica_czyta

💬 @krystyna.mirek.pisarka

Bardzo dobrze napisana powieść fajnie się czyta tą autorkę ,polecam

Bardzo dobrze napisana powieść fajnie się czyta tą autorkę ,polecam

Po prostu przepadłam. Co za niesamowita historia! Jedna z tych, które pisze życie, a przez to tym bardziej do nas przemawiająca.
Jak już zaczęłam czytać Pojedynek uczuć, to nie mogłam się oderwać.
Tyle emocji przelanych na papier. Nie raz łzy napływały mi do oczu, gdy czytałam o sytuacji Majki i Krzysia.
Maja wiedzie przyjemne życie u boku Adama i wierzy, że tak już będzie na zawsze.
Lecz nagle wszystko zaczyna sypać się, jak domek z kart... Adam odchodzi, a ona zostaje sama z małym dzieckiem i kredytem we frankach. A to dopiero początek problemów...
Autorka ma niesamowicie "lekki" i jednocześnie "obrazowy" styl pisania. W cudowny sposób przelewa na papier obrazy i emocje umieszczone w tej historii.
Jest to kolejna książka, która wywołała we mnie cały kalejdoskop emocji.
W tej powieści mamy zawarte wszystko - smutek, żal, złamane serce, utracone nadzieje, strach, ból, nadzieję na lepsze jutro, miłość.
Tyle odcieni emocji, ile funduje nam życie.
Bohaterowie są świetnie wykreowani, a sama historia będzie was trzymać w napięciu do ostatnich stron.
Jest to książka o tym, że nawet gdy w życiu pojawiają się problemy i wiszą nam nad głową czarne chmury trzeba mieć nadzieję na lepsze jutro.
Pokazuje nam, że warto czasem dać drugą szansę i nie iść w zaparte.
Życie mamy tylko jedno. Co z tego, że będziemy mieli pieniądze i władzę, gdy nie będziemy mieli z kim tego dzielić. A nawet powiem więcej, gdy przez to stracimy najbliższych. Czy władza warta jest tego, aby dla niej poświęcać wszystko?
Powinniśmy pamiętać o tym, co w życiu jest najważniejsze - rodzina, miłość, zdrowie.
Polecam gorąco Pojedynek uczuć. Musicie koniecznie przeczytać tą książkę.
Za możliwość przeczytania i recenzji tej niezwykłej historii dziękuję pięknie Wydawnictwu Lekkie

Jak już zaczęłam czytać Pojedynek uczuć, to nie mogłam się oderwać.
Maja wiedzie przyjemne życie u boku Adama i wierzy, że tak już będzie...

Tytuł : Pojedynek Uczuć
Autor : Krystyna Mirek
Lekkie Wydawnictwo
Data premiery : 28 czerwiec 2023

Opis książki :
Wyjątkowa opowieść o zwyczajnej niezwyczajnej kobiecie.
Maja wiedzie przyjemne życie u boku prawnika i wierzy, że tak będzie już zawsze. Lecz nagle wszystko zaczyna się sypać jak domek z kart.... Adam odchodzi, a ona zostaje sama z małym dzieckiem i kredytem we frankach. Ale to dopiero początek problemów... Jak wiele siły potrzeba, żeby to udźwignąć? A także dostrzec na horyzoncie szansę na nową miłość?
Napisana lekkim piórem powieść, która porusza ważne tematy. Wzrusza, bawi i na długo pozostaje w pamięci.

" Bo w tym pocałunku była obietnica lepszego jutra, pełnego nie tylko namiętności, ale też przyjaźni i sympatii oraz romantycznej miłości. Miała mocne przeczucie, że tym razem się uda. Postanowiła pielęgnować ten związek ze wszystkich sił. Pilnować jak oka w głowie tej subtelnej równowagi pomiędzy stawianiem wymagań a własnym poświęceniem. Żeby nigdy nie skręcić nadmiernie w żadnym kierunku, tylko zachować balans. "

Maja na pozór ma poukładane życie, dopóki jej mąż nie postanowił od niej odejść. Zostawia ją samą z synkiem, kredytem a na domiar tego wszystkiego jeszcze Maja traci pracę a jej mama wymaga stałej opieki zdrowotnej.
Czy Maja poradzi sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu? Czy znajdzie szansę na nową miłość? I czy będzie w stanie zaufać tej miłości?
Autorka pokazuje nam trudy życia codziennego. Porusza tematy takie jak samotne macierzyństwo, utrata pracy.
Brak odpowiedniej osoby, która pomogłaby podnieść się po wszystkich trudnościach.
Książka jest bardzo wciągająca,
życiowa - to na pewno i bardzo emocjonująca.
Autorka wykreowała silną kobietę, która potrafi poradzić sobie ze wszystkim.
Ponieważ kobiety, to wcale nie taka słaba płeć. 😉
Napewno jeszcze nie raz wrócę do książek autorki i zostanę na dłużej.
Ta historia na pewno trafia nie tylko w moje serce lecz i podbije serca innych czytelników. Gorąco polecam.
Dziękuję bardzo wydawnictwu za zaufanie i egzemplarz do recenzji.

Tytuł : Pojedynek Uczuć
Autor : Krystyna Mirek
Lekkie Wydawnictwo
Data premiery : 28 czerwiec 2023

Opis książki :
Wyjątkowa opowieść o zwyczajnej niezwyczajnej kobiecie.

📚Recenzja: 60/2023
📚Autor: Krystyna Mirek - strona autorska
📚Tytuł: "Pojedynek uczuć"
📚Wydawnictwo: Lekkie Wydawnictwo
📚Ocena: 7/10

"(...) cieszyła się tym małym szczęściem. Przyszłość ze swoimi klopotami i tak przyjdzie, nic jej nie powstrzyma. Zdąży się jeszcze namartwić."

Ile ciosów od losu może przyjąć na siebie jeden człowiek?

Ciemne, burzowe chmury naciągają nad głowę Majki. Partner, który jest ojcem jej czteroletniego synka, opuszcza rodzinę z dnia na dzień, bez słowa wyjaśnienia i bez zabezpieczenia finansowego. Młoda kobieta zostaje sama z kredytem i wychowaniem dziecka. Ale to jeszcze nie koniec nieszczęść. Nowy szef zwalnia ją bezpodstawnie, a mama Majki trafia do szpitala i wymaga opieki.
Jednak młoda samotna mama nie poddaje się. Mimo przeciwności, które zsyła jej życie, każdego dnia robi wszystko, by chronić syna i zapewnić mu dobrobyt oraz poczucie bezpieczeństwa.
Książka "Pojedynek uczuć" jest powieścią obyczajową o wielu odcieniach miłości. Zarówno o tej w relacji rodzic - dziecko, jak i tej damsko - męskiej, romantycznej. Pokazuje nam jak wiele może poświęcić i ile razów od losu może znieść matka, by w ten sposób ratować przyszłość dziecka.
Ukazane jest też mocne pragnienie bliskości drugiego człowieka, które mimo złamanego serca, czai się gdzieś na jego dnie i raz na jakiś czas, w trudniejszych chwilach, daje o sobie znać.
Książka jest bardzo prawdziwa, emocjonujaca i wzruszająca. Pełna zwrotów akcji i zaskoczeń. Całkiem jak ścieżka naszego życia. Czasem kręta i pod górkę, a później łatwa i prowadząca prosto do celu.
Polecam.
Do zaczytania.
Molly 📖

📚Recenzja: 60/2023
📚Autor: Krystyna Mirek - strona autorska
📚Tytuł: "Pojedynek uczuć"
📚Wydawnictwo: Lekkie Wydawnictwo
📚Ocena: 7/10

Ile ciosów od losu może przyjąć na siebie jeden człowiek?

Ciemne, burzowe chmury naciągają nad...

• Krystyna Mirek

Krystyna Mirek Pojedynek uczuć Zobacz więcej