Sztuka rysowania. Architektura. 15-minutowe ćwiczenia

Okładka książki Sztuka rysowania. Architektura. 15-minutowe ćwiczenia praca zbiorowa
Okładka książki Sztuka rysowania. Architektura. 15-minutowe ćwiczenia
2023-03-08
2023-03-08
Jadwiga Kurkiewicz-Laskowska
Architektura Sztuka Rysunek ćwiczenia Podstawy rysunku

Już zapomniałam ile frajdy sprawia mi rysowanie na dworze. Dzięki @grupa_publicat_sa miałam okazję przetestować 15 minutowe ćwiczenia z rysowania architektury.

Grzana przez słonko, słysząc śpiew ptaków i śmiech dzieciaków, w kilka chwil powstał zgrabny rysunek domku pod lasem. Czego się o sobie dodatkowo dowiedziałam? Muszę poćwiczyć drzewa iglaste 😅

W książce znajdziecie podstawowe porady o fakturze papieru, wyborze ołówków czy cieniowaniu, czyli to, co znajdziecie w każdej części serii. Co znajdziecie tu nowego? Podstawy perspektywy, informację, jak znaleźć punkt przyciągający wzrok, jak modelować bryły architektury, czy też jak przenosić szkice. Oprócz tego pojawiają się 15 minutowe ćwiczenia, jak krok po kroku stworzyć dany rysunek.

Jak widać książka idealna jest nie tylko dla początkujących, ale także dla osób, które studiują lub dopiero planują, a także dla tych, którzy chcą sobie co nie co przypomnieć, czy podszkolić swój warsztat.

Poradnik jest poręczny, zgrabny, nie zajmuje wiele miejsca. W środku znajdziecie również listę, by można odhaczyć, co się już potrafi.

W książce znajdziecie...

Książka bardzo przyjemna w odbiorze. Wskazówki dotyczące szkiców architektury są proste i jasno pokazane. Książka zawiera rady w temacie materiałów, ujmowania perspektywy, dodawania szczegółów oraz wskazówki dotyczące rysunku z fotografii. Krok po kroku, z każdą stroną wiemy o rysunku coraz więcej, ale jak wiadomo najważniejsza jest praktyka i do tego właśnie ten minipodręcznik nas zachęca.

"Sztuka rysowania. 15-minutowe ćwiczenia. Architektura" to książka nie tylko dla wielbicieli rysunku czy uzdolnionych kreślarzy. To pozycja dla każdego kto chce rysować, podszkolić się w tym lub po prostu nauczyć.

Jeśli należycie do którejś z powyższych grup, trzymacie w rękach przewodnik, który poprowadzi Was za rękę i zdradzi Wam tajniki rysunku architektonicznego.

Na początek dowiecie się jak przygotować sobie miejsce pracy, jakie materiały zgromadzić i co będzie Wam potrzebne. Następnie poznacie techniki rysowania (jak modelowanie brył czy różnicowanie światła i cienia). Potem przejdziecie do dzieła. Na początku książka proponuje proste motywy (chatka w lesie),by następnie skupić się na linii, perspektywie.

Każde kolejne zagadnienie to także zadanie kreślarskie. Książka krok po kroku pokazuje jak narysować dany obiekt, od czego zacząć, jakie kolejne elementy uchwycić. Wskazówkom tym towarzyszą odpowiednie ilustracje, które pomagają zrozumieć polecenia i realizować założone plany.

To fajna i ciekawa książka. Podoba mi się, że nie ogranicza swoich odbiorców do zdolnych rysowników, ale mogą korzystać z niej także osoby takie jak ja (których talent plastyczny zatrzymał się na etapie przedszkola 😂). Na jej korzyść działa także prostota formy i przekazu. Ta książka nie przytłacza. Wskazuje i pomaga, a także zachęca do ćwiczenia i doskonalenia swoich umiejętności. Polecam❤️

Na...

"Sztuka rysowania 15 minutowe ćwiczenia Architektura" to zbiór lekcji i porad dotyczących rysunku architektonicznego.
Poznajemy tu zarówno podstawy- warsztat pracy, materiały czy narzędzia do rysowania jak i techniki, rodzaje perspektyw, metody kreskowania, cieniowania i szkicowania.
Z tą książką nauka rysowania chatki w lesie, zabytków, starego młyna czy fasad budynków nie będzie sprawiała Ci trudności 🥰
Ja póki co zaczynam od tych mniej wymagających elementów 😂

W "Sztuce rysowania. Architektura" znaleźć można proste, 15-minutowe ćwiczenia, dzięki którym zgłębianie wiedzy na temat rusunku architektury będzie o wiele prostsze. A dzięki licznym poradom i wskazówkom unikniemy popełniania błędów rysunkowych i udoskonalimy swój warsztaty artysty ☺️. Ta książka to istna kopalnia pomysłów i inspiracji! Dla mnie ta seria jest strzałem w dziesiątkę! To jeden z moich o ulubionych poradników do nauki rysunku 😁💗.

[Współpraca reklamowa z @wydawnictwo_publicat ]

Jeśli w jakiejś dziedzinie czuję się niespełniona, to jest to rysunek. Wypełniał mi nastoletnie lata, ale po zakończeniu edukacji praktycznie zupełnie porzuciłam to zajęcie. Tak naprawdę zawsze brakowało mi cierpliwości, a przede wszystkim odpowiedniego i zaangażowanego nauczyciela.
"Sztuka rysowania. Architektura" to książka, jakiej mi brakowało. Przede wszystkim wiedza dotycząca poszczególnych elementów podstawowych została tu zebrana w pigułce i przedstawiona w niezwykle przystępny sposób. Artyści mają to do siebie, że ciężko wydusić od nich konkrety i nawet najprostsze rzeczy tłumaczą naokoło, więc to było dla mnie naprawdę pozytywne zaskoczenie.
Na początku mamy tutaj omówienie przedmiotów przydatnych podczas rysunku, a przy późniejszych przykładach pojawiają się konkretne wskazówki dotyczące doboru ołówków. Dla mnie najważniejszą częścią tej książki była ta poświęcona technikom rysowania. To z niej wyciągnęłam najwięcej informacji dla siebie i czegoś się tym samym nauczyłam. Zachwycił mnie szczególnie sposób, w jaki rozłożono na czynniki pierwsze cieniowanie. Sporo miejsca poświęcono tu perspektywie, którą akurat w teorii i praktyce znałam już dość dobrze, jednak i tak uważam, że można skorzystać z tego, co tu opisano, zwłaszcza w oparciu o przykłady.
Na rozdział o rysowaniu na podstawie fotografii patrzę za to raczej krytycznie. Sporo tam mowy o tym, żeby te fotografie odwzorowywać za pomocą kalki, czego zupełnie nie rozumiem i nigdy nie robiłam. Akurat szkicowanie z fotografii jest dla mnie najłatwiejsze, więc nie wiem po co je jeszcze bardziej upraszczać. Choć zdaniem autorów tej publikacji to typowe dla amatorów, że boją się takich ułatwień, ale ja i tak nie dam się przekonać.
"Sztuka rysowania. Architektura" to świetna propozycja dla tych, którzy chcą zacząć przygodę z ołówkiem albo do niej wrócić. Doskonale opracowana, oparta przede wszystkim na zdjęciach szkiców z poszczególnych etapów powstawania rysunku i praktycznych wskazówkach dla mnie stała się pretekstem do powrotu do odrobinę przykurzonej pasji.
Moje 9/10.

„Sztuka rysowania. Architektura. 15-minutowe ćwiczenia”. Architektura to kunszt, rzemiosło a wręcz mistrzostwo, z którą związane są takie nazwiska jak Le Corbusier (łączony z modernizmem),Frank Gehry (przedstawiciel dekonstruktywizmu) czy Daniel Libeskind (tworzący w nurcie post i neomodernistycznym),to tylko niektórzy słynni twórcy, którzy zachwycili świat swym pomysłem, rysunkiem i realnym odwzorowaniem stworzonej w umyśle i na papierze – konstrukcji. A przecież to wszystko zaczęło się od niewinnej kreski, bryły, detalu, odpowiednich materiałów.
Ty też możesz być wizjonerem, możesz tworzyć, rysować, komponować. Dzięki serii wydawniczej „Sztuka rysowania” zaczynasz od podstaw, od niezbędnych materiałów, i sięgasz po techniczne coraz to trudniejsze tematy, po to aby na końcu każdej z proponowanych lekcji, móc sprawnie i pewnie posługiwać się kreską, kropką, kształtem. Tematy są tak skonstruowane, aby w prosty i łatwy i przede wszystkim przyjemny sposób pracować z książką i samodzielnie wykonywać zadania.
Na wstępie dowiemy się wielu cennych informacji związanych z materiałami, miejscem pracy, grze światłem, jak i o samej architekturze. Następnie mamy tematycznie ułożone działy (lekcje) poświęcone np. fasadzie, perspektywie i rysowaniu na podstawie fotografii.

Zatem przygotujcie papier, ołówki, gumki, temperówki – i do dzieła! Niech was nic nie ogranicza, wasza wyobraźnia może sięgać Everestu, przekraczać granice. A dzięki temu każda wasza praca będzie czymś przyjemnym, wyjątkowym i bardzo osobistym.

• Architektura, Urbanistyka
  • Poradnik