Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy

Okładka książki Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy Anne Marie O'Connor
Okładka książki Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy
Anne Marie O'Connor Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
The Lady in Gold: The Extraordinary Tale of Gustav Klimt's Masterpiece, Portrait of Adele Bloch-Bauer
Znak Literanova
2023-05-15
2016-06-11
Tomasz Pichór
Tomasz Pichór malarstwo Klimt

eżeli ktoś widział film “Złota Dama” z fantastyczną rola Helen Mirren i nieco mniej fantastyczną rolą Rayana Reynoldsa to w sumie tak jakby przeczytał tę książkę. W pierwszym odruchu pomyślałam, że to będzie pozycja o Klimcie – malarzu, ale potem szybko przejrzałam na oczy no, bo przecież sam tytuł sugeruje, że to będzie raczej o jego dziełach albo raczej jednym dziele i związanym z nim perturbacjom. I właśnie o tym opowiada ta książka o jednym właściwie dziele, złotym portrecie żydowskiej wiedeńskiej arystokratki Adeli Bloch Bauer. Rzecz traktuje o jego powstaniu, ale przede wszystkim o tym co się z nim działo podczas wojny, bo było to przecież dzieło tzw sztuki zdegenerowanej nieakceptowanej przez nazistów. Na dodatek jakimś cudem nie zostało zniszczone a po wielu latach potomkowie właścicieli upomnieli się o jego zwrot. Książka ta przedstawia solidnie zakreśloną historię tego malowidła i problemów prawnych i moralnych jakie wywołała batalia o jego zwrot. Lektura nie była łatwa, zwłaszcza że nie jestem wielbicielką tego okresu historii, bardzo trudnego zresztą. Trudno się czytało niektóre opisy dotyczące lat wojennych i tego co się działo, ale to chyba nigdy nie jest przecież przyjemna lektura. Ale sama książka napisana sprawnie i dosyć łatwym językiem wyjaśniająca problematykę prawną którą wywołała batalia o zwrot tego dzieła. Temat skomplikowany, ale dobrze podany. A tak sobie myślę, że wspomniany na początku film o tym samym tytule może być świetnym uzupełnieniem lektury.

Dla fanów malarstwa Klimta świetna pozycja, ale jest czymś więcej niż tylko książką o sławnym malarzu i obrazie zwanym potocznie wiedeńską Mona Lisą.
Jest historią o Belle Epoque, historią bogatych żydowskich rodzin i arystokracji, artystycznej bohemy, która tworzyła przedwojenny Wiedeń, kreowała trendy na całą Europę. Historią o tym jak nagle cała ta cudowna epoka znika w odmętach nazistowskiego Wiednia: "malarstwa zdegenerowanego", przymusowych ucieczek, wywózek, dramatów, rabunku i eksterminacji Żydów przy głośnym aplauzie wiedeński sąsiadów.
Portret Adeli Bloch- Bauer i jej dwuznacznej znajomości z Gustavem Klimtem jest tu tylko tłem do przedstawienia gigantycznej skali kradzieży mienia żydowskiego w tym dzieł sztuki , które rząd austriacki przejął nielegalnie w latach 30stych, a w których posiadaniu był aż do lat 90 tych. a nawet jest dalej, odmawiając ich zwrotu potomkom zabitych Żydów. Niesamowitą historią wielkich powojennych karier politycznych i naukowych dawnych nazistów, za przyzwoleniem zwycięzkich aliantów, historią głośnego procesu o obraz który stał się przyczyną do obalenia mitu Austrii jako ofiary napaści Hitlera, historią rynku sztuki i gigantycznych spekulacji finansowych , które pociągają aukcje.

" Złota Dama " A.M.O'Connor to książka wciągająca, poruszająca, wstrząsająca i pomimo tego że popularno naukowa czyta się ją jak najlepszy obyczaj
Mocno polecam

Bardzo ciekawa książka, trochę o Klimcie ale więcej o rodzinach żydowskich Wiednia i Holocaustu.

Na równi z książkami kocham sztukę, tę malowaną. I jestem w tym temacie wybredna, bo ta sztuka zaczyna się dla mnie do „Impresja. Wschód słońca” czyli stosunkowo późno ale Klimt się załapał. Lubię te jego złocenia, tworzone pędzlem mozaiki i omdlewające modelki. Ale tylko na obrazach, bo w książkach - jak się właśnie przekonałam - wypadają jeszcze bardziej blado niż na obrazach. Może to wątpliwą zasługa autorki?.. Nie zalecam sprawdzać.

Mam mieszane uczucia po lekturze. Klimta w niej niewiele, co mnie rozczarowało, za to jest bardzo dużo detali, nazwisk, dat, które powodują, że traci się obraz całokształtu. Umęczyłam się, acz coś w głowie zostanie....więc chociaż taki plus tylu godzin spędzonych nad książką..

Ta książka to jedno z moich najlepszych "rozczarowań". Moje przypuszczenie o tym co w niej znajdę kompletnie minęło się z rzeczywistością, która jednak okazała się lepsza niż wyobrażenia. Spodziewałam się opisu niejednoznacznej historii znajomości Klimta i Adeli, z malarstwem i Wiedniem w tle. Otrzymałam opowieść o rodzinie Bloch-Bauer, o piekle wojny, o walce o symboliczne odzyskanie godności. To książka, która zostawia z wieloma refleksjami na temat roli sztuki w świecie, prawa własności do największych dzieł sztuki, a nawet tego czy to moralne, by najlepsze obrazy pozostawały trzymane w zamknięciu jedynie jako nośnik ogromnego finansowego kapitału.
Bardzo ciekawa, niejednokrotnie przerażająca i smutna historia, do tego przepięknie wydana!

Pasjonująca opowieść nie tylko o losach samego obrazu i walce o jego odzyskanie z rąk nazistów ale przerwę wszystkim panorama śmierci świata przedwojennej żydowskiej burżuazji w Wiedniu na tle przemian w Europie od czasów I WW do czasów końca II WW. Najbardziej niesamowite jest to jak pokrętna była postawa państwa austriackiego wobec prób odzyskania własności przez potomków jej właścicieli. Do przeczytania koniecznie przed kolejną wizytą w wiedeńskim Belwederze lub innym miejscu gdzie znajdują się obrazy Klimta, Kokoszki czy Schiele.

,,Złota Dama. Gustaw Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy” Anne-Marie O’Connor, to książka, o której nie zapomina się zaraz po jej skończeniu.

Ale od początku. Jak tylko zaczęłam ją czytać pomyślałam „to jest film Złota Dama z Helen Mirren w wersji papierowej”. Ale szybko zmieniłam zdanie. Faktycznie poznajemy tu tę samą historię. Są Ci sami bohaterowie i walczą o to samo. Ale ta książka to dużo więcej niż film!

Jak to zazwyczaj bywa książka podaje nam dużo więcej informacji. Możemy lepiej poznać ten świat, Wiedeń przed i podczas II Wojny Światowej. Ale o ile w filmie uwaga faktycznie skupiała się na walce o odzyskanie obrazu tak książka jest inna.

Tu poznajemy lepiej zarówno rodzinę Bloch-Bauerów, czyli malowanej przez Klimta Adeli i jej siostrzenicy, jak i ich przyjaciół. Widzimy ten bogaty świat wypełniony muzyką, obrazami, spotkaniami z przyjaciółmi i rodziną. Poznajemy plotki, domysły o romansach znanego malarza z kolejnymi kobietami. Dowiadujemy się o jego nieślubnych dzieciach i pierwszych miłościach debiutujących panien. Autorka przedstawia nam w pewien sposób okoliczności powstani zarówno obrazu, który miał być głównym tematem książki.

Ale narracja szybko się zmieniła. Obraz schodzi trochę na dalszy plan ponieważ poznajemy losy wszystkich tych ludzi po wejściu Hitlera do miasta. Czytamy o tych wszystkich zbrodniach, śmierci, prześladowaniach i grabieżach. Ciężko zrozumieć jak ludzie innym ludziom mogli robić takie rzeczy. Z resztą jak się okazuje nawet jeśli komuś udało się przeżyć, nawet po wojnie nie może się czuć bezpieczny.

Także książka daje nam dużo więcej niż sama historie jednego obrazu. Poznajemy ułamek życia pewnej grupy osób i to w strasznych czasach. Uważam, że książka jest warta przeczytania.

Książka, która na pozór dotyczy tylko jednego obrazu Gustawa Klimta. W gruncie rzeczy jest to jednak historia Wiednia od końca XIX wieku do współczesności, dotycząca bohemy artystycznej, relacji politycznych, społecznych.
Obraz, do którego modelką była Adela Bloch – Bauer jest jednym z symboli secesji, ale w tej książce jest punktem wyjścia do historii antysemityzmu, holocaustu, ukrywania postaw nazistowskich w powojennej Austrii, czy niechęci do zwrócenia obrazu spadkobiercom.

To również opowieść o wzlotach i upadkach ludzi, ich życiowych tragediach, dramatach, uprzedzeniach, chciwości, miłości, determinacji i odwadze.

„Złota dama” łączy w sobie prozatorski styl, dziennikarską dociekliwość, wątki biograficzne, historyczne. Dobrze się czyta.

„Jeśli ktokolwiek chce mnie zrozumieć, powinien uważnie patrzeć na moje obrazy.”

„Dość cenzury. Chcę się oderwać. Odmawiam każdej formie wsparcia ze strony państwa, poradzę sobie bez tego.“
Gustav Klimt

Uwielbiam malarstwo i malarz Gustav Klimt jest jednym z moich ulubionych (jeśli jesteście od dłuższego czasu ze mną zauważyliście pewnie moj kubek z jednym z najsłynniejszch dzieł malarza z „Pocałunek” który towarzyszy mi już od kilku lat)

XX w to burzliwa historia sztuki, malarstwa, bohemy i wiedeńskich artystów. Mawiano że w Wiedniu „tańczy sam diabeł” . To tam najbardziej widoczne były nadchodzące zmiany, paradoksy i pogoń za nowoczesnością. Klimt tworząc modernistycznie ubierał Wiedeń w bizantyjskie złoto, m.in uwieczniając na swoim obrazie muzę Adel Bloch-Bauer, „złotą damę” w której się zakochał bez pamięci.

Książka składa się z trzech części : „Emancypacji”, „Miłości i zdrady” oraz „Pokuty”. Przez te części poznajemy burzliwą historię Żydów szczególnie w Austrii, losy wiedeńskiej społeczności (bohaterki obrazów Klimta) oraz zawirowania związane z portretem Adel Bloch-Bauer.

Intrygująca, wciągająca i z rozmachem napisana opowieść, pięknie wydana i uzupełniona zdjęciami czarno-białymi sprawdzi się na prezent dla miłośników malarstwa ale i dla tych którzy chcieliby poznać twórczość malarza, dowiedzieć się o austriackiej bohemie i tajemnicy wiedeńskiej Mona Lisy. To książka o pasjach, miłości i nienawiści, o żądzy pieniądza, o słabościach ale i o wielkiej sztuce błyszczącej i wyjątkowej jak złoto.

Gustav Klimt

• Sztuka
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy