Tam, gdzie gwiazdka świeci najjaśniej

Okładka książki Tam, gdzie gwiazdka świeci najjaśniej Wioletta Piasecka
Okładka książki Tam, gdzie gwiazdka świeci najjaśniej
Wioletta Piasecka Wydawnictwo: Skarpa Warszawska literatura obyczajowa, romans
Skarpa Warszawska
2022-10-26
2022-10-26

Wyzwanie LC 2024
"Tam, gdzie gwiazdka świeci najjaśniej", to przede wszystkim opowieść o tym, że niczego w życiu nie jesteśmy w stanie zaplanować. Nieraz najmniej oczekiwane przez nas zdarzenia potrafią totalnie zmienić nasze postrzeganie. Niekiedy za bardzo skupiamy się na tym, o czym marzymy, nie zauważając, że obok nas są osoby, które mogą nam pomóc te marzenia spełnić. Czasem też brak wiary w siebie hamuje nas przed spróbowaniem tego, czego pragniemy. Wyznaczamy sobie cel i ślepo wierzymy, że jeśli go nie osiągniemy, nie uda nam się być szczęśliwym. Życie to niezwykle kręta droga, za każdym jego zakrętem czeka nas niespodzianka. Zamiast jednak patrzeć stale naprzód warto od czasu do czasu rozejrzeć się wokół siebie, bo może się okazać, że to, do czego tak zaciekle dążymy jest wręcz na wyciągnięcie ręki.

Bardzo pozytywna i emocjonalna lektura, którą poleca się nie tylko na świąteczny czas. Każdy z nas może odnaleźć w niej nie tylko magię świąt, ale też cząstkę siebie. Napisana jest lekkim językiem, dzięki czemu, czyta się ją niezwykle szybko. Może ona być pięknym prezentem o każdej porze roku.

Wyzwanie LC 2024

Piękna, zimowo świąteczna okładka skłoniła mnie do sięgnięcia po tę lekturę właśnie w okresie zimowo-świątecznym.
Do tej pory znałam „pióro” autorki jedynie z książek dla dzieci i muszę przyznać, że ciekawość jak sprawdza się Wioletta Piasecka w wersji dla dorosłych zwyciężyła. Nastawiłam się na ciepłą, świąteczną opowieść i.. nie zawiodłam się.
Lekki styl jakim pisze Wioletta Piasecka sprawił, że książkę czytałam z niezwykłą przyjemnością, chociaż przyznam szczerze, że jedna z głównych bohaterek nieco mnie irytowała.
Jest to historia trochę bajkowa, trochę życiowa, to opowieść pełna ciepła wywołująca bardzo pozytywne emocje i pokazująca różnorodność osobowości, szczególnie na przykładzie sióstr.
Autorka pokazała jak różne są priorytety życiowe młodych ludzi, jedni marzą o życiu w wielkim mieście, gwarnym, z dużą ilością atrakcji, w którym można się spełniać zawodowo i robić karierę, a inni odnajdują się w małych miejscowościach, niosąc na swoich barkach bagaż wspomnień z dzieciństwa, spokój i ustabilizowane życie.
Dwie siostry, wychowane w tym samym domu, pochodzące z tego samego środowiska, a jednak tak różne jak ogień i woda. Jedna z nich odnajduje szczęście i spokój w zamkniętej wiejskiej społeczności, nie oczekuje zbyt wiele, chociaż sama z siebie daje sporo, a druga pragnie życia pełnego wyzwań i emocji. I nagle pojawiają się dwaj młodzi mężczyźni o zupełnie odmiennych upodobaniach do życia.
Czy miłość może zmienić marzenia? Obie siostry stają przed ogromnymi wyzwaniami. Ta, która ceni sobie spokój i ciszę rodzinnej miejscowości poznaje mężczyznę z miejskiego świata, który marzy o zrobieniu kariery w Warszawie. A ta, która marzy o życiu w wielkim mieście poznaje takiego, który własne szczęście zbudował w małej rodzinnej miejscowości. I jak tu pogodzić uczucia z marzeniami?
Przyznam szczerze, że mocno kibicowałam obu siostrom, chociaż tak jak napisałam wcześniej, jedna z nich trochę mnie irytowała, ale życzyłam jej szczęścia głęboko wierząc, w to, że wygra rozum i znajdzie wspólną drogę z sercem.
Bywa, że czas Bożego Narodzenia jest czasem cudów, czy dotyczy on również bohaterek tej powieści? Kto z nich postawi na swoim, siostry o odmiennych marzeniach, czy zakochani w nich mężczyźni?
Autorka pięknie pokazała społeczność wiejską, w której wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy, be jedni starają się pomagać i bez względu na okoliczności staną po stronie osoby, którą lubią, a inni zrobią wszystko, aby daną osobę upokorzyć. Zwłaszcza plotki w takiej społeczności mają gigantyczną moc.
W książce mamy również ciekawie przedstawione relacje rodzinne, które czasami są podporą życia, ale czasami bywają również jego zmorą.
No i jak na powieść romantyczną przystało, mamy także dwa romanse, bo każda z sióstr prawie w tym samym czasie poznaje mężczyznę, który ma zamiar pretendować do jej serca.
I chociaż fabuła tak jest skonstruowana, że wiele można się było domyślać, to muszę przyznać, że autorka prawie do końca trzyma czytelnika w niepewności.
Fabuła opisanej historii trwa rok, zaczyna się i kończy świętami Bożego Narodzenia, jak wiele może się wydarzyć przez ten rok, przekona się ten, kto sięgnie po tę powieść 😉
Jest to powieść z tych: lekka, łatwa i przyjemna, pełna miłości, ciepła, ciekawych postaci i wciągających wydarzeń. Taka idealna na długi, zimowy wieczór. Można się przy niej wzruszyć, ale i uśmiechnąć. Jeżeli ktoś ma ochotę na książkę, która otuli świątecznym nastrojem, to jest to lektura idealna.
Ktoś może powiedzieć, że jest to historia nieco cukierkowa i przewidywalna, ale książka ma być rozrywką, ma zrelaksować, a moim zdaniem ta tego właśnie czytelnikowi dostarcza, rozrywki i relaksu.
Myślę, że wielu czytelników polubi przynajmniej jedną z sióstr, ja bardzo polubiłam babcię, która jest postacią drugoplanową, ale bardzo ciekawą, może trochę wścibską, ale kochaną. Polubiła również jednego z amantów, który od początku znajomości z jedną z dziewczyn miał sprecyzowane plany wobec niej.
Zanim skończy się ta zima, a czas świąteczny odejdzie w zapomnienie, oddajcie się chwili relaksu i sprawdźcie, gdzie gwiazdka świeci najjaśniej. POLECAM.

Lekki styl jakim pisze...

Bardzo przyjemna opowieść. Czułam spokój czytając ją. Lekka do czytania. Bez zbędnych zawirowań opowieść o miłości i wewnętrznej rozterce.

Dwie siostry, bliźniaczki, niby takie same, a tak różne. Karolina marzy o życiu w wielkim mieście. To odważna i otwarta na nowości młoda kobieta. Śmiało korzysta z zabiegów pielęgnacyjnych podkreślających jej urodę. Julia jest przeciwieństwem siostry. Bardziej rozważna i wyciszona, lubi swoją miejscowość i stawia na naturalność. Jest lokalną bibliotekarką i kocha to co robi. Miejscowi także bardzo lubią tę młodą kobietę, okazując to drobnymi gestami czy słowami.

Karolina studiuje i nie wyobraża już sobie życia poza wielkim miastem. Jeden z wykładowców zostaje jej obiektem uczuć. Dziewczyna marzy o świętach spędzonych z ukochanym, gdzieś w ciepłych krajach. Niestety profesor traktuje tę znajomość luźno. Jest nieziemsko przystojny, a studentki same pchają mu się do rąk. Rozczarowana Karolina postanawia więc spędzić święta z rodziną. Na szczęście ma siostrę. A Julia jest znakomitą obserwatorką, która zawsze uważnie wysłuchuje bliźniaczkę i wspiera ją dobrym słowem.

Obie dziewczyny są urodziwe i wkrótce okazuje się, że znajdują się panowie, na których panny zrobiły wrażenie. Czy skromna bibliotekarka i jej pyskata, przebojowa siostra odnajdą miłość swojego życia w małej podlaskiej miejscowości? Jak na życie sióstr może wpłynąć żartobliwa uwaga Karoliny?

"Tam, gdzie gwiazdka świeci najjaśniej" to bardzo ciepła, otulająca, opowieść w świątecznych klimatach. To fajny romans przemieszany ze sferą obyczajową. Dobrze pokazuje reakcje i zachowania niewielkiej społeczności. Być może czasami jest zbyt słodko, ale od lekkiej lektury oczekujemy miłej atmosfery i możliwości oderwania się od trosk codziennego życia. A gdy wiatr wieje nam w oczy dobrze wiedzieć, że istnieją szczęśliwe zakończenia. Być może problemy sióstr wydają się błahe, ale wiadomo, że dla każdego jego problemy są czymś ważnym. Bardzo przyjemnie czytało mi się tę książkę, więc wkrótce sięgnę po kolejne spod pióra tej autorki.

Wspaniała, ciepła, rodzinna książka o miłości. Przy jej czytaniu, przeniosłam się do wspaniałego miejsca, gdzie człowiek może odetchnąć głębiej, poczuć się częścią oszałamiającej przyrody i małej, ale wspierającej się społeczności.
Gratuluję autorce :) i czekam na więcej !

Gratuluję autorce :) i czekam na więcej !

„Niebo usłane było gwiazdami, a na polach i łąkach leżał śnieg. Karolina musiała przyznać, że mimo niechęci do rodzinnych tradycji, odnajdowała tu jednak magię i spokój.”
Bardzo lubię twórczość Wioletty Piaseckiej i jej styl pisania. Tym razem sięgnęłam po świąteczną powieść z 2022 roku. Tym razem autorka przenosi nas do maleńkiej miejscowości.

„Tak smakuje szczęście – myślała Julia, wpatrując się w gwiazdy.”
W Mizajnem mieszka rodzina Milewskich.
To właśnie tu wychowywały się dwie bliźniaczki Julia i Karolina, wizualnie bardzo podobne a charakterologicznie różne.
Julia wie, że chce zostać w Mizajnem, to tu znalazła spokój i pracę którą lubi.
Choć życie w małej miejscowości nie jest łatwe to Julia wie, że tylko tu może być szczęśliwa.
Czy Mateusz przekona Julię do wyjazdu do Warszawy, a może zrezygnuje z planów pracy w Ministerstwie i przeniesie się do małej miejscowości?
Karolina ucieka z małej miejscowości do Olsztyna, z jednej strony chce być szczęśliwa jak Julia, ale czy odnajdzie to szczęście w dużym mieście?
Wszak w Olsztynie nie wszystko wychodzi tak jak się spodziewała.
Z jednej strony jest zapatrzony w siebie Jeremi jej wykładowca a z drugiej Daniel właściciel plantacji lawendy, kogo wybierze dziewczyna?

„Nad nim wisiały miliony gwiazd. Wydawały się być nisko, tuż nad ziemią. Zdawało się mu, że gdyby wyciągnął rękę, to by jedną chwycił. Niezmącone żadnym źródłem światła, świeciły bardzo jasno.”
Po raz kolejny opowieść stworzona przez Wiolettę zaczarowała mnie. Ta ciepła opowieść skradła me serce od pierwszych stron, a dwie siostry polubiłam choć to Julia bardziej zamieszkała w moim sercu. To opowieść nie tylko o sile siostrzanej miłości i rodzinie, ale również o trudnych wyborach, o życiu w małej miejscowości i o gwiazdach błyszczących na niebie.

„Tak smakuje szczęście –...

Nie znałam wcześniej książek pani Wioletty, ale postaram się nadrobić to czytelnicze zaniedbanie 😉 “Tam, gdzie gwiazdka…” to ciepła, czuła opowieść z gatunku tych, które jednocześnie chcesz i nie chcesz skończyć, bo jest w nich tak miło i przytulnie. Chociaż to inna rodzina, atmosfera i miejsce, to klimat opowieści skojarzył mi się z serią Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz, którą bardzo lubię. Z kart książki przebija sympatia autorki do bohaterów jej powieści, chociaż nie szczędzi im zawirowań. To była bardzo przyjemna lektura, najlepsza świąteczna, jaką przeczytałam w tym sezonie.

P.S. Za to prztyczek w nos należy się wydawnictwu (i autorce, że to zaakceptowała) za okładkę, która kompletnie nie przystaje do treści - akcja nie dzieje się w górach, a w niewielkiej miejscowości niedaleko Suwałk, a i ten wypasiony nowoczesny dom kompletnie nie pasuje…

Dwie siostry -bliźniaczki niby takie same,a jednak różne.Jedna zakochana w rodzinnej wsi,a druga w wielkomiejskim zgiełku.Zbliża się Boże Narodzenie i....świąteczna magia działa cuda.Choć żadna z nich jeszcze o tym nie wie te święta zmienią ich życie.Autorka namalowała przecudną historię w tle ze śniegiem świętami i...miłością.Gwiazdka zawsze świeci najjaśniej w rodzinnym domu.

Atrakcyjna studentka Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego: Karolina Milewska, od zawsze marzyła, by wyrwać się z rodzinnej wioski i zamieszkać w wielkim mieście. Wierzy, że przepustką do pełnego atrakcji, miejskiego świata jest Olsztyn a także jej przystojny wykładowca, doktor ekonomii, Jeremi Kocybut.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, których Karolina –podobnie jak Jeremi- nie znosi. Dziewczyna do niedawna miała nadzieję, że uda jej się spędzić ten czas z ukochanym w luksusowym SPA. Ponieważ jednak mężczyzna nie zaproponował jej wyjazdu, a co więcej, zdaje się obdarzać uwagą także inne studentki, Karolina z narastającą niechęcią myśli o konieczności wizyty w rodzinnym domu. Nie ma najmniejszej ochoty na kultywowanie zabobonnych (jej zdaniem) tradycji, pielęgnowanych przez rodziców i seniorkę rodu, babcię Anielę.

To, czego w rodzinnym Mizajnem nienawidzi Karolina, szczerze kocha jej siostra bliźniaczka, Julia. Cicha, skromna, uwielbiana przez wszystkich dziewczyna, pracuje w miejscowej bibliotece. Choć stanowisko pracy w błagającym o remont budynku nie wróży wielkiej kariery, Julia uwielbia to, co robi- z wielką wzajemnością i sympatią stałych czytelników, mieszkańców Mizajnego. Julia nie wyobraża sobie żyć gdzie indziej, niż w ukochanym przez siebie kawałku świata; pod innym niebem.

Jak na ironię, w marzącej o wielkim mieście Karolinie, zakochuje się miejscowy biznesmen a w Julii- przystojny student leśnictwa z samej Warszawy.

Obaj mężczyźni są uparci i zafascynowani swoimi wybrankami. Zrobią wszystko, by zdobyć ukochane kobiety i przekonać je, że to właśnie z nimi powinny spędzić resztę życia.

Czy im się uda? Czy zdobędą serca sióstr Milewskich?

Czy Karolinie uda się dostrzec w rodzinnej wiosce to, co tak fascynuje jej siostrę? Czy Julia- w imię miłości- porzuci ukochane Mizajne, by zamieszkać w stolicy?

Jaki udział będzie mieć w tym wszystkim babcia Aniela? Co takiego staruszka skrzętnie notuje w swoim notesiku?

A może plotki o romansie jednej z sióstr z wikarym okażą się prawdziwe…?

,,Tam, gdzie gwiazdka świeci najjaśniej” to świąteczna opowieść o perypetiach dwóch sióstr. Towarzyszymy im przez rok- od świąt Bożego Narodzenia - w którym wydarzenia niejednokrotnie zmienią swój bieg a Julii i Karolinie przyjdzie podjąć wiele trudnych decyzji. Czy ich wybory okażą się słuszne? Czy siostry spełnią swoje marzenia?

Choć powieść jest nieco przewidywalna, pełno w niej językowych powtórzeń (ehh, te ,,ściągnięte ku sobie brwi” i ,,przytulne kawiarenki”…) a bohaterowie w większości przypadków ubrani są na granatowo- była to dla mnie lekka i dość przyjemna lektura w czasie tegorocznych świąt a zarazem- pierwsze spotkanie z Autorką. Chętnie zapoznam się z dalszą, wybraną twórczością pani Piaseckiej.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, których Karolina –podobnie jak...

Nie spodziewałam się, że książka kupiona na jakiejś wyprzedaży w supermarkecie za 9,99zł będzie tak cudownie trafiać w moje serducho. Właśnie takie powieści świąteczne chcę czytać. Pełne miłości, ciepła, ciekawych postaci i wciągających wydarzeń. Jest prosta, a ta prostota trafia prosto w mój czytelniczy gust : ) W kilku momentach się wzruszyłam, w kilku chciało mi się śmiać - idealny balans zachowany. Na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę, a w przyszłym roku chętnie sięgnę po więcej książek autorki, bo niesamowicie spodobał mi się jej styl. Polecam gorąco!

• Świąteczne
  • Audiobooki