Historia naturalna magii

HarperCollins Polska
2022-10-12
2022-10-12
Marta Szafrańska-Brandt

Okładka książki Historia naturalna stworzeń magicznych Emily Hawkins, Jessica Roux
Historia natur... Emily Hawkins, Jess...
Okładka książki Historia naturalna syren Emily Hawkins, Jessica Roux
Historia natur... Emily Hawkins, Jess...

Okładka książki Niedźwiadek idzie spać Monika Kamińska, Agnieszka Wajda
Niedźwiadek id... Monika Kamińska, Ag...
Okładka książki Sprzedawca Szczęścia Davide Cali, Marco Somá
Sprzedawca Szc... Davide Cali, Marco ...
Okładka książki Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków Justyna Dżbik-Kluge, Tomasz Samojlik, Jarosław Sowizdraniuk
Praktycznie ws... Justyna Dżbik-Kluge...
Okładka książki Biblioteka Astrid Emilia Dziubak, Martin Widmark
Biblioteka Astrid Emilia Dziubak, Mar...

Jakiś czas temu trafiłam na "Historię naturalną syren" dzięki Kasi z @literatura_osobliwej
Okazuje się jednak, że są i inne historie naturalne w tej serii! Jestem łakoma na piękno, dlatego też zaopatrzyłam się w "Historię naturalną magii" oraz "Historię naturalną wróżek".

To, co te publikacje wyróżnia, to przepiękne, zjawiskowe, fantastyczne ilustracje Jessiki Roux. Jestem nimi zachwycona i oczarowana. Mogłabym je podziwiać godzinami (na kolejnych zdjęciach kilka przykładowych stron).

Dużym plusem jest także to, że w teksty - fikcyjne - autorzy zgrabnie wplatają kwestie edukacyjne - historię (w przypadku magii) oraz ekologię i potrzebę ochrony siedlisk przyrodniczych (wróżki).
Książki te w piękny sposób zaszczepiają w młodym człowieku bakcyla do pogłębiania swojej wiedzy, zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi.

Początek każdej książki z serii jest taki sam: ktoś odnalazł ukryte na dnie skrzyni zapomniane notatki wraz z listem w archiwum jakiegoś Muzeum. Pozostała treść jest już zupełnie inna.
W "Historii naturalnej magii" podążamy z Sir Conradem Gessnerem przez wszystkie wieki i dowiadujemy się o magii w starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie, na kontynencie afrykańskim, na Bliskim Wschodzie oraz o magii współczesnej. Poznamy jej rodzaje i źródła. Odkryjemy magiczne rośliny, święte drzewa, drewno na różdżki, chowańce, magiczne dni, alfabety i akcesoria.

Nie sposób nie wspomnieć o zachwycającej formie wydania książek serii przez @harperkids_polska
Kunsztowne okładki z płótna z mieniącymi się tłoczonymi złoceniami, których uzupełnieniem są błyszczące brzegi stron. Przywodzi to na myśl XIX-wieczne bogato zdobione grymuary. Wrażenie to potęguje bogactwo realistycznych ilustracji i zamieszczanie ciekawych opisów.

Prawdziwe skarby dla dużych i małych koneserów, pasjonatów, miłośników i obsesjonistów fantastyki.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Drugiej tak pięknej książki o magii, przeznaczonej dla młodych czytelników nie znajdziecie! "Historia naturalna magii" to prawdziwa perełka, zarówno wizualna jak i pod kątem ciekawych treści.

Już sama nota od nadawcy budzi tajemniczość, która niezmiennie towarzyszy wszystkim aspektom magii. Intrygujące ilustracje pomagają zobrazować to, co jest nam na co dzien nieznane.

Przedstawiona w książce historia magii pokazuje czytelnikowi, że magii towarzyszyła ludziom od zarania dziejów i objawiała się na rozmaite sposoby.

Czarodzieje, czarownice, magowie, uczeni, wiedźmy, wróżbici, alchemicy, bogowie, iluzjoniści, astrologowie, botanicy, każdy z nich miał określony wkład w poszczególne rodzaje magii i nauki.

Magiczne przedmioty, rośliny, sposoby na przewidywanie przyszłości, okiełznanie pogody, leczenie i rzucanie zaklęć, warzenie eliksirów, to zaledwie namiastka tego co można znaleźć w tej książce. Wzmianki na temat wszelkich rodzajów magii nie są długie, przez co z jednej strony są rzeczowe i konkretne, z drugiej pozostają pole do samodzielnego poszerzenia wiedzy.

To właśnie jedna z pozycji, którą śmiało można ocenić po okładce, bogato i pięknie zdobiona, kryje iście magiczne wnętrze, które dosłownie Was oczaruje.

Jestem miłośniczką magii( i fanką Harrego Pottera😁)🪄.
Tej wielowymiarowej, dziejącej się, choć ulotnej, której wyjaśnić sie nie da 🧙‍♂️.
Magii budującej nastrój i konsternację, magii obecnej w rytuałach, ludziach, zwierzetach, przyrodzie, ziołach, kamieniach.
Mistycyzm na wyciągnięcie ręki. O tak!

Dzisiejsza propozycja zachwyciła mnie od pierwszego wejrzenia🥰.
Opisana jak przewodnik, rozkładająca magię na czynniki pierwsze i rzucająca wyzwanie czytelnikowi. To wędrówka podróżnika, przyrodnika, po świecie i spisywanie swoich spostrzeżeń, zasłuchanych prawd.

🧙‍♂️"HISTORIA NATURALNA MAGII"🪄
Album opracowany przez przyrodnika, prof. Conrada Gessnera
Spisała: Poppy David
Zilustrowała: Jessica Roux
Przełożyła: Marta Szafrańska-Brandt

wydawnictwo: Książkosfera HarperKids

Próbując napisać tę recenzję, nie mogłam się zdecydować od czego zacząć 😁. Więc zaczęłam od zdjęć, chcąc ująć jak najlepiej detale, czyniące książkę, żywcem wyrwana z zasobów bibliotecznych Hogwardu🥰🤗.

Złote zdobienia na tle ciemnego granatu, złota czcionka WSZYSTKO wyczuwalne pod palcami. A w centrum młoda postać (ciężko określić płeć) między jej dłońmi złota, jaskrawym światłem bijąca, magiczna kula 🤩. Tak prezentuje się okładka.
I wiedząc, że po okładce książki się nie ocenia...poprostu czujesz, unoszący się zapach tajemnicy. Zaraz wejdziesz w niesamowitą treść, która pochłonie Cię po sam czubek nosa🫣.

I kiedy rozpoczynasz przygodę słowami:

" Książka którą masz w ręku została odnaleziona w 1951 roku w Muzeum Czarnoksięstwa i Magi, znajdującym się w Konwalii, w Anglii. Stanowiła część zbioru ofiarowanego przez nieznanego darczyńce i spoczywała w skrzyni z napisem "Nieprzejrzane".Między kartkami znajdował się list podpisany przez Conrada Gessnera. Wydawca dołożył wszelkich starań aby dotrzeć do niego lub jego wnuka, do którego list był adresowany, jednak mu się to nie udało. Nie bierze zatem odpowiedzialności za treść. Zachęca aby każdy zainteresowany magią i jej historia starał się prowadzić swoje poszukiwania ...zachowując pełna świadomość ryzyka." 😁

Wiesz, że przepadłeś 😉.
Ileż tam jest niesamowitych informacji! Ileż ciekawostek!

Znajdziecie w niej krótka historię magii. Od starożytności po współczesność. Poznacie historie czarnoksiężników, czarownic, baba-jagi i Merlina. Co ma wspólnego magia z medytacją i czym jest Księga Umarłych?
Rodzaje Magii. Wróżbiarstwo i perspektywa wizji wróżbity. Tarot i znaczenie kart. Astrologia (moja ulubiona🫣). Jaki ma związek przewidywanie pogody z ruchem planet krążącym wokół Słońca? Nostradamus. Kim był? Jak udało mu się opisać 932 przepowiednie tyczące się przyszłości.
Numerologia czyli język liczb i pierwszy w dziejach numerolog, Pitagoras i jego zapiski.
Są też zaklęcia. A jak zaklęcia, to też księgi magicznych🤩 zaklęć. Przykłady: 🪄zaklęcia przeciw pszczołom,
🪄zaklęcia wen,
🪄zaklęcia przeciw chorobie elfów wodnych,
🪄 zaklęcia na wypadek zgubienia stada... bydła 😁.

Źródła magii i znane każdemu Kamienne Kręgi. Skąd się bierze magia w przyrodzie?
Wpływ Słońca, Księżyca oraz czterech żywiołów. Magia księżyca i dużo ciekawostek o jego fazach.
Moc minerałów, amuletów i talizmanów.
Magiczne rośliny: czterolistna koniczyna, piołun i mandragora.
Pomocnicy czarownic😁. Słów kilka o kotach, zającach, fretkach, nietoperzach, sowach, szczurach i psach.
Magiczne linie czyli ślady pozostawione na Ziemi, koncentrujące energię. Przykładem Trójkąt Bermudzki, miejsce w którym dochodzi do tajemniczych zaginięć statków.
Najbardziej magiczne dni czczone od tysiącleci. Jakie i czym się charakteryzują? Sprawdźcie sami.

"Abrakadabra abrakadi, ta książka ma moc, uwierzcie mi. Moc wyobraźni w literach tkwi gdy dobrze je złożysz ...poczujesz w mig"

No dobra, ja nad zaklęciami muszę jeszcze popracować 😉.

Jestem miłośniczką magii( i fanką Harrego Pottera😁)🪄.
Mistycyzm na wyciągnięcie ręki. O tak!

Dzisiejsza propozycja zachwyciła mnie od pierwszego wejrzenia🥰.
Opisana...

Sekrety magii.

Magia i wszystko co z nią związane towarzyszy człowiekowi już od wielu wieków - w zasadzie od pierwszej chwili, w której spróbował on wytłumaczyć sobie w jakiś sposób niezrozumiane siły przyrody. Na przestrzeni minionych stuleci magia i ci, którzy się nią parają, rozrosła się jako dziedzina wiedzy w sposób niepomierny, tworząc świat, który po dziś dzień budzi ciekawość i rozpala wyobraźnię. Niniejsza książka to zaproszenie do tajemniczego, magicznego świata, w którym wszystko jest możliwe.

W kolejnych rozdziałach książki poznamy zarys historii magii (w różnych epokach historycznych oraz na różnych kontynentach),jej rodzaje (tarot, astrologia, wróżbiarstwo, zaklęcia, a także... prognoza pogody!) oraz jej źródła. Znajdzie się tu także miejsce na omówienie magicznych roślin, świętych drzew oraz magicznych rytuałów i akcesoriów, który zna każdy parający się magią.

Patrząc na sprawę z przymrużeniem oka można powiedzieć, że "Historia naturalna magii" to nie jest zwykła książka o magii dla dzieci i młodzieży - jest to sekretna księga prof. Conrada Gessnera, cenionego badacza, który przemierzył świat, zgłębiając historię i tajemnice magii. Owocem jego pracy jest zachwycający album wypełniony intrygującymi szkicami i drobiazgowymi notatkami, który profesor przekazał na wszelki wypadek swojemu wnukowi, tuż przed wyruszeniem w kolejną niebezpieczną misję badawczą.

Teraz i wy możecie zapoznać się z wiedzą zebraną przez ekscentrycznego badacza, zanurzyć się w tajemniczym uniwersum czarów i magii. Dzięki „Historii naturalnej magii” poznacie najsłynniejsze wiedźmy, wróżki i czarodziejów, osobliwe rośliny i fantastyczne zwierzęta, cudowne eliksiry, magiczne przedmioty i tajemnicze artefakty, a także najważniejsze wydarzenia z historii magii oraz jej dziedziny: alchemię, wróżbiarstwo, astrologię, numerologię i inne.

Wydanie książki jest ABSOLUTNIE PRZEPIĘKNE i z pewnością będzie ono ozdobą niejednej półki. Co ważne, zaprezentowane tutaj treści ani do niczego nie namawiają, ani też nie zniechęcają - to raczej bodziec dla wyobraźni, która łaknie czegoś nowego, nieznanego i tajemniczego. A że temat do lat jest na czasie, to nie ma się co dziwić temu, że książki takie jak ta po prostu powstają. Warto potraktować je jako rzecz stymulująco działającą na wyobraźnię i... nie brać tego wszystkiego śmiertelnie poważnie :)

Książka to fascynujące połączenie wiedzy i historii fabularnej, które znane jest czytelnikom bestsellerowej "Historii naturalnej wróżek". Misterne ilustracje uruchamiają wyobraźnię (nie sposób nie docenić graficznego wkłądu Jessici Roux - brawo!),a niezwykłe wydanie w tłoczonej płóciennej oprawie i z pozłacanymi brzegami stron czyni z „Historii naturalnej magii” doskonały prezent na wyjątkowe okazje. Ten oryginalny album oczaruje miłośników fantasy, magii, zjawisk nadprzyrodzonych, tajemniczych istot… i pięknych książek – bez względu na wiek.

Dziękuję HarperKids / HarperCollins Polska za egzemplarz recenzencki.

#historianaturalnamagii #magia #poppydavid #jessicaroux #harperkids #harpercollinspolska #cosnapolce #dladzieci #forkids #ksiazkidladzieci #booksforkids

Sekrety magii.

• Moja biblioteczka❣️
  • Do kupienia/prezent
  • Popularnonaukowe
  • 123
  • Młodzieżowe i dziecięce
  • Bajka
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Historia naturalna magii