Anna i Adonis

2022-10-12

Pani Ewa pisze pięknie.

Pani Ewa pisze pięknie.

Na półkach: , , , , , , ,

Witam na przełomie wieków XVI i XVII.

Poznajcie Annę de Silva y Mendoza, dziewczynkę, której los nie szczędził. Mając zaledwie sześć lat poznała świat tak, jak mało który dorosły. Dziecko musiało szybko stać się kobietą. Nie było biegania po zamku, dziecięcych pisków, ani zabaw w salonach. Dzieciństwo, które dopiero się zaczęło, skończyło się z decyzją sądu. Dlaczego?
Matka Anny, Ebola została skazana za spiskowanie na niekorzyść państwa i tym samym internowana. Anna, wraz z nią spędza każdą chwilę. Synowie wyjechali, każdy w swoim kierunku, a matka, chcąc mieć u boku któreś z dzieci, zostawia Annę, córkę.
Dorosłą kobietę dręczą własne koszmary, którymi obciąża dziecko. Podczas wizyt różnych person, siłą rzeczy uczestniczy w intrygach i spiskach, a nawet w plotkach, których nigdy nie brakuje. Jednak jej bunt nie ma tu nic do rzeczy. Matka, która domaga się opieki i stałej obecności nie zważa na potrzeby dziecka. Niemalże na własne życzenie podupada na zdrowiu, nie je, nie pije, aż wycieńczony organizm umiera. A po śmierci … zostaje uznana za niewinną. Co wówczas dzieje się z Anną? Czy ktoś martwi się nią? Anna dorasta, marzy o miłości, o świecie poza murami i o wolności. Zakochuje się, ale wszystkie uczucia spisuje w listach. Te, podawane w wielkim sekrecie, budzą namiętność i wielkie plany na przyszłość u boku ukochanego. Kolorują życie jednocześnie, co sprawia, że Anna godzi się z tym, co ją spotyka i na co nie ma wpływu. Listy trzymają ją przy życiu, choć swojego wybranka poznaje po dłuższym czasie...

Tak w zarysie przedstawia się fabuła powieści. Nie chcę wnikać w jej głębię i dokładność, by nie odkryć jej piękna, bo to trzeba poznać indywidualnie. Trzeba wkroczyć w mury zamku i oddać się w ręce autorki, która jest kimś na wzór bajarza-przewodnika. Opowiada historię spisaną na kartach, w którą wplata nieco fikcji – ale jakże ona to robi! Jakiego używa stylu do tego, że słuchasz z ciekawością?

Tekst nie pozwala ci się oderwać. Zanurzasz się w listach pisanych pięknymi słowami, by zaraz wskoczyć w treść życia i codzienności dworskiej. Raz kochasz, by na kolejnej stronie poczuć twardy i tak niechciany grunt pod nogami. I te zdania, te marzenia, jak ptaki... Dziewczynka widzi piękno, które nie jest widoczne dla innych. To - samo w sobie stanowi linię łączącą ją z żądzą życia. Autorka pokazała siłę najmłodszej córki księżnej Eboli, z której powinna czerpać matka.

To jedyna w swoim wymiarze powieść, która rzuca na ciebie urok piękna. Magnetyzuje, ciekawi i sprawia, że nią żyjesz. Zaczytując się w „Annie i Adonisie” zaczynasz pobocznie interesować się autentycznymi wydarzeniami, jakie wówczas miały miejsce. Powieść budzi także uśpioną w tobie miłość i odurzenie marzeniami. Budzi namiętność dorastającego dziecka, które stojąc u progu dojrzałości widzi ją, jako nieskalaną i dobrą. Ta książka przyciąga do siebie, co jest wręcz niebywałą sztuką pisarską. Autorka, poprzez tą historię, wysoko postawiła samej sobie poprzeczkę co do następnej książki. Ta jest świetna i bardzo, bardzo dobra.

Ewa Szala może nazwać się pisarzem, a na to miano trzeba naprawdę zapracować. I jakże się cieszę, że Wydawnictwo MG jest wydawcą owej pięknej powieści. Oby więcej jej podobnych ukazywało się na półkach naszych księgarni. Oby...

#agaKUSIczyta

Witam na przełomie wieków XVI i XVII.

„Anna i Adonis” jest niezwykle klimatyczną i barwną powieścią. Jestem pod wrażeniem pióra autorki, która z niezwykłą gracją przenosi czytelnika do odległych czasów. Intrygi, sekrety i konwenanse są motywami, które uwielbiam w literaturze. Lektura zdecydowanie intryguje. Dzięki temu, że pozycja liczy 160 stron, jest niezwykle poręczna i bez problemu zmieści się, np. w torebce. Książka doskonale sprawdzi się jako umilenie czasu podczas podróży pociągiem lub autobusem. Możecie mi zaufać, że na kartach powieści znajdziecie wiele emocji oraz intrygujących sekretów. Pozycja spodoba się entuzjastom silnych postaci kobiecych, ceniących sobie wolność i niezależność.

Polecam książkę „Anna i Adonis” dla czytelników poszukujących krótkich i intrygujących powieści. Jeśli chcecie przenieść się w czasie, to lektura wam to umożliwi. Całość można pochłonąć w ciągu jednego dnia. Zdecydowanie pozycja zachwyci niejednego czytelnika.

„Anna i Adonis” to książka licząca zaledwie 160 stron, wydawać może się zatem niepozorna, ale już pierwsze strony dają czytelnikowi do myślenia jak barwna i ciekawa historia się tu skrywa.
Anna jest córką księżnej Èboli, wokół, której piętrzą się kontrowersje i spiski. Dziewczyna od najmłodszych lat przygląda się intrygom, a do tego szuka drogi do wyrażenia siebie. Od początku bowiem widać, jak bogatą i żywą duszę ma Anna. Ta młoda kobieta mimo, że zdawała się niejednokrotnie stać z boku, była zawsze obecna w ważnych wydarzeniach. Stała się świadkiem licznych spisków oraz powierniczką tajemnic epoki.
Sam wstęp do książki stanowi idealnie podsycające ciekawość wprowadzenie do lektury. Czy odnalezione przypadkiem listy nie budzą wielkich emocji? Co dopiero gdy otwierają drzwi do świata intryg, sekretów i miłości…
Autorka w doskonały sposób przenosi nas do rzeczywistości Anny. Z naturalną lekkością odmalowuje jej świat, rządzące nim prawa, a także niuanse epoki. Niezwykle angażująco łączy stworzony przez siebie tekst z listami, podsycając tym wyjątkowy charakter.
Interesująca to była przygoda. Nie zabrakło w niej emocji, porywów serca, szczypty goryczy, a nawet wzruszeń.
„Anna i Adonis” to króciutka książka, do przeczytania w jeden wieczór, ale niesie ze sobą prawdziwą przyjemność z lektury. Zachęcam do poznania.

• Recenzentki
  • Rodzina