Ulubieńcy bogów umierają młodo

Okładka książki Ulubieńcy bogów umierają młodo Sławomir Koper
Okładka książki Ulubieńcy bogów umierają młodo
Sławomir Koper Wydawnictwo: Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
Fronda
2022-07-11
2022-07-11

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Kapitalna lekcja polskiej bohemy PRL Warto wrócić to tamtych lat bo takiej Polski już nie ma

Biografie dość powierzchowne, choć jak zawsze coś o życiu, losach i charakterach dowiedzieć się można.

"...pewne jest, że odchodząc młodo, pozostawili po sobie legendę.."
Ciekawostki, krótkie biografie artystów tworzących w epoce Polski Ludowej

"...pewne jest, że odchodząc młodo, pozostawili po sobie legendę.."
Ciekawostki, krótkie biografie artystów tworzących w epoce Polski Ludowej

Świetnie napisana, wciągająca, szczegółowa. Tytuł miał określić, połączyć te historie, jednak autor nie nawiązuje do wątku zgonu w młodym wieku. Ta książka, to po prostu ciekawie napisane życiorysy wyjątkowych osób.

1965

Ostatnio narzekałam, że pan Koper się powtarza i nie dowiaduję się niczego nowego z lektury jego książek. A tu zaskoczenie. Dzięki "Ulubieńcom bogów" poznałam zupełnie nowe oblicze mojego idola z młodości - Edwarda Stachury. Pozostałe postacie, niektóre mało mi znane, też opisane bardzo ciekawie.

"Ulubieńcy bogów umierają młodo" - powtarzał podobno krótko przed śmiercią Zbyszek Cybulski, cytując Fryderyka Nietzschego. Słowa te idealnie, choć i boleśnie prawdziwie odzwierciedlają los młodych artystów, którzy żyli i tworzyli w czasach PRL-u. Niezwykle utalentowani zwykle szybko zdobywali popularność, żeby w równie zawrotnym tempie wszystko stracić. Ale nie z powodu uwikłania w politykę, bo ona nie odgrywała w ich życiu znaczącej roli, ale raczej ze względów osobistych, takich jak choćby nadmierna wrażliwość, skłonność do nadużywania alkoholu, nieumiejętność przystosowania się do rzeczywistości czy po prostu choroba. Wszystko to przyczyniało się do ich przedwczesnej śmierci, mającej często miejsce w tragicznych okolicznościach i do... mitologizacji, która czyniła z członków tego straconego pokolenia ikony kultury masowej.

O jakich "ulubieńcach bogów" mowa?

Są wśród nich Zbyszek Cybulski, Anna German, Edward Stachura, Wiesław Dymny, Alina Szapocznikow, Ryszard Milczewski-Bruno i Halina Poświatowska. Kojarzycie ich nazwiska czy twórczość? Może nie, bo sława wielu już przebrzmiała, ale myślę, że niektórzy przynajmniej postawili sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu i ich piosenki czy wiersze przetrwają w pamięci potomnych.

Sławomir Koper opowiada o nich z właściwą sobie swadą, wielokrotnie zrzucając ich z piedestałów. Przywołuje nieznane fakty z ich życia, słabości i ułomności, ale nie lubuje się w skandalach, stara się raczej przedstawić ich prawdziwe, ludzkie oblicze.

Ja sama z największym zainteresowaniem przeczytałam rozdziały poświęcone German, Stachurze i Poświatowskiej. Mimo że wydawało mi się, że znam ich biografie, to autor zaskoczył mnie wielokrotnie, odsłaniając nieznane fakty z ich życia. Znowu będę więc z inną wiedzą słuchać "Człowieczego losu" czy nucić "Wędrówką jedną życie jest człowieka"...

Myślę, że książka zafascynuje wszystkich, którzy cenią twórczość wspomnianych "ulubieńców bogów" i pragną zgłębić prawdę o nich. I mimo że ich życie nie było "bajką ani snem", zapraszam do jej lektury razem ze Sławą Przybylską, śpiewając "powróćmy jak za dawnych lat"!

• Ebooki
  • Biografie. Na faktach.
  • PRL

Dodaj cytat z książki Ulubieńcy bogów umierają młodo