Nigdy nas tu nie było

Okładka książki Nigdy nas tu nie było Andrea Bartz
Okładka książki Nigdy nas tu nie było
Andrea Bartz Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo kryminał, sensacja, thriller
We were never here
HARDE Wydawnictwo
2022-03-31
2022-03-31
2021-08-03
ekranizacja

Taka sobie. Główna bohaterka prowadzi bardzo nudne monologi w swojej głowie. Analizuje, mysli i w sumie robi z siebie ofiare na siłę. Taka absurdalna historia bez ładu i składu. Poza tym, dziewczyny maja nie lada krzepe, bo targaja te martwe ciała po wszelkich punktach widokowych.

Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, ale opis wydawał się naprawdę intrygujący. Choć przyjaciółki mają inne charaktery i wydawałoby się że są z innych światów, to ich przyjaźń jak najbardziej ma sens. Generalnie ich relacja została ciekawie przedstawiona i sama do końca zastanawiałam się kto ma rację, a kto kłamie i jaki w tym ma cel. Końcówka trzyma w napięciu.

Fajna fabuła, myląca ale rozkręca się za długo i w trakcie czytania ma się już ochotę przewrócić o parę rozdziałów do przodu. Za dużo rozważań głównej autorki pomiędzy działaniami.

Thriller niby-psychologiczny. Dwie najlepsze przyjaciółki ( ten zwrot był powtarzany jak mantra tylko nie wiem czy przez nieudolność autora, czy jednak był w tym jakiś zamysł) i relacja między nimi nie przekonała mnie zupełnie, była przerysowana, jednowymiarowa. Cała narracja była skupiona właśnie na tej relacji, a przecież sam pomysł na fabułę jest zupełnie dobry.
Początek zapowiada niezłą jazdę, a potem zaczyna się ciągutka o relacji między dwoma bohaterkami. Czytam i myślę sobie – no już wiem jaka toksyczna jest ta relacja, no dalej, nie potrzebuję więcej dowodów i przykładów…wiem do czego to zmierza i widzę na horyzoncie jak się to skończy. I docieram do zakończenia, które nabiera barw i pomimo że w dużej mierze jest przewidywalne, to jednak trochę zmienia perspektywę.

Początek...

Bardzo dobra książka o manipulacji i tym, jak trudno ją rozpoznać. Gdy ktoś nam bliski zaczyna nami manipulować, jak rozpoznać objawy tego? Gdzie zaczyna się kłamstwo? Jak z tym walczyć?

Emily i Kirsten to najlepsze przyjaciółki. Łączy je nie tylko przyjaźń, ale też wspólny sekret. Ten wyjazd ma jednak nie przynosić więcej sekretów, a sprawić, że ich relacja odżyje w Ameryce Południowej i zapomną o przeżytym w Kambodży koszmarze. Coś jednak idzie nie tak.... A Emily nagle dostrzega, że musi zacząć walczyć o swoje życie.

Całkiem niezła. Sam początek jakoś mnie nie przekonywał. Jednak na szczęście fajnie się rozkręciła. Końcówka jak na mój gust przydługa i zbyt przegadana. Wolę raczej bardziej spektakularne zakończenia.

Niby opowieść o toksycznych przyjaźniach jakich wiele, ale bardzo fajnie skonstruowana, trzyma w napięciu. Nie mogłem się oderwać, szczególnie od połowy do końca.

Historia dwóch kobiet, które są tak bardzo od siebie różne. Połączą je wspólne podróże i zdarzenia jakie miały miejsce.
Emily odkąd sięga pamięcią zawsze mogła liczyć na Kirsten i co ważne bardzo szanowała jej zdanie na dany temat.
Bardzo lubiły spędzać ze sobą czas.
Dużo podróżowały razem. Miały wielkie plany podróżnicze. Coś zaczynało jednak psuć ich szczęśliwe, beztroskie wyprawy. Zaczęło się od Kambodży. Minęło jednak trochę czasu i dziewczyny wybierają się w Chile. Nic nie wskazywało na to, że historia sprzed roku się powtórzy.
Jak potoczą się losy kobiet?
Czy Emily znajdzie szczęście?
Co wpłynęło na psychikę Kirsten?

Bardzo lubiły spędzać ze sobą czas.

Początek książki wciągał, później nastąpiło 200 stron nudy. 7 daję jedynie za zakończenie. Tłumaczenie momentami sprawiało wrażenie jakby było zrobione translatorem. Kilka fragmentów czytałam wielokrotnie i pomimo tego nie byłam w stanie wyłapać sensu. Sam język autorki też pozostawia wiele do życzenia. Podsumowując: zamysł dobry, wykonanie raczej koszmarne.

Wciągający tytuł nic tu nie jest jednoznaczne, trzyma w napięciu do ostatnich stron

• Nie posiadam
  • Kryminał/sensacja/thriller

Dodaj cytat z książki Nigdy nas tu nie było