Paryski apartament

Okładka książki Paryski apartament Lucy Foley
Okładka książki Paryski apartament
Lucy Foley Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
The Paris Apartment
Filia
2022-05-18
2022-05-18
2022-02-22
9788381959889
Joanna Grabarek

Okładka książki Panna Marple. 12 nowych historii Naomi Alderman, Leigh Bardugo, Alyssa Cole, Lucy Foley, Elly Griffiths, Natalie Haynes, Jean Kwok, Val McDermid, Karen M. McManus, Dreda Say Mitchell, Kate Mosse, Ruth Ware
Panna Marple. ... Naomi Alderman, Lei...
Okładka książki Paryski apartament / Mój kochany mąż (Pakiet) Kimberly Belle, Lucy Foley
Paryski aparta... Kimberly Belle, Luc...

Bardzo długo stała na półce i czekała na swoją kolej.
Ciężko początkowo było się wbić w tą historię ale im dalej tym ciekawiej się robiło...
Jess przyjeżdza do Paryża, chce pomieszkać trochę u brata ale okazuje się, że chłopak zniknął. Nikt nie wie gdzie się podział, a mieszkańcy domu w którym mieszkał dziwnie się zachowują...

Bardzo długo stała na półce i czekała na swoją kolej.

Bardzo długo zajęło mi czytanie tej książki. Na początku strasznie mi się dłużyła. Już chciałam z niej zrezygnować, ale stwierdziłam, że dam jej jeszcze szansę. I warto było. Historia z czasem coraz bardziej wciąga czytelnika w wir wydarzeń. Koniec końców podobała mi się a zakończenie pozytywnie mnie zaskoczyło

"Paryski apartament" to ciekawa pozycja dla czytelników lubujących się w spokojnych thrillerach. Jestem fanką zagadek lock-room rodem z powieści Aghaty Christie, kiedy to zbrodnia zostaje popełniona na ograniczonej przestrzeni, a mordercą jest jeden ze znajdujących się tam bohaterów.

W zasadzie to naprawdę niezła lektura, którą w trzech czwartych czyta się dość leniwie i spokojnie, a dopiero końcówka intryguje. Jednak cały czas towarzyszyła mi nieprzyjemna, niedobra atmosfera historii i cieszyłam się, że nareszcie skończyłam czytanie.

👍🏻

👍🏻

Lekki choć zaskakujący thriller. Trochę przywodzi na myśl ,,Morderstwo w Orient Expressie”. Podejrzani ograniczają się do mieszkańców apartamentowca. Każdy z nich ma własne motywy, narracja przedstawia każdy punkt widzenia. To taka książka z kategorii rekreacyjno-wypoczynkowych ;)

Książka, która bardzo ciężko się zaczyna - wgryzienie się w nią było dla mnie rzeczą wymagającą skupienia. Im jednak dalej, tym lżej się czyta. Zaczynasz rozpoznawać bohaterów. Rozumieć ich działania. Lubić ich. A złym postaciom życzyć, jak najgorzej.

Szkoda mi było Jess, która miałam wrażenie, że dostawała od losu same najgorsze kąski. I gdzie się nie pojawiała musiała walczyć o przetrwanie.

Tajemniczy, piękny architektonicznie budynek, w którym mieszkają tajemniczy lokatorzy przyciąga swoim majestatem i nieopowiedzianą historią. Te mury wiele widziały i jakby tylko mogły przemówić, to wówczas dowiedzielibyśmy się wielu ludzkich tajemnic. Historii czyjegoś życia i majątku, za które ujawnienie można zabić. I to nie jeden raz...

Do sięgnięcia po tę książkę zachęciła mnie okładka i zbliżająca się pora roku. Puszysty, miły kocyk, migotliwe świece, których płomienie harcują na ścianie, klimatyczna muzyka, otulająca swoimi dźwiękami, ot właśnie nadchodzi Pani jesień ze wszystkimi swoimi odcieniami. A ta pora roku wręcz uwielbia ciekawe historie, czyż nie?

Jak się wydawało, przynajmniej na początku "Paryski apartament " to historia wręcz idealna do pochłonięcia, któregoś wolnego wieczora. Sama opowieść bardzo wciąga, zawiera ciekawe opisy lokalizacji, co prawda z głównymi bohaterami za bardzo się identyfikować nie da, ale nie to jest w tym ważne. W końcu Ben pojawia się głównie w retrospekcjach, a to jego siostra Jess jest przyczyną całego zamieszania. To ona przyjeżdża do niego w potrzebie i odkrywa jego tajemnicze zaginięcie. Od tego momentu opowieść nabiera rozpędu. Poznajemy poszczególnych lokatorów, którzy skrywają niebezpieczną tajemnicę. Taką za którą można by było kogoś pociąć na kawałki niczym filet. Pod ich miłą powierzchownością skrywa się bowiem wiele bólu, żalu i rozczarowania. Rodzina okazuje się nie być trwałą opoką a źródłem wielkiego wstydu I traum. Coś co główna bohaterka bierze za pewnik okazuje się być czymś zupełnie odmiennym. Tajemnice dominują nad poszczególnymi bohaterami, nie dają im spokojnie żyć, ograniczają ich, są żródłem cierpienia i rozgoryczenia. Niedopowiedzenia są przyczyną całej tragedii, która ma swoją przyczynę w ludzkiej chciwości i pazerności. Ben, którego pochodzenie jest dość skomplikowane nie jest krystalicznie czystą i nieskazitelną postacią. Jako dziennikarz sięga bowiem po wszelkie dostępne środki, aby tylko zdobyć dowody do swojego artykułu. Jak sam stwierdza w jednej ze scen, jego urok nie zawsze mu pomaga uniknąć niebezpieczeństwa, często nie docenia determinacji swojego przeciwnika.
Mi osobiście bardzo spodobały się opisy miasta, które przemierza w poszukiwaniu rozwiązania zagadki główna bohaterka, Jess. Pomimo swojej miejscami niechlujnej i zakręconej osobowości, to ona okazuje się być postacią, która twardo stąpa po ziemi. Jest ona osobą, która tak łatwo się nie poddaje i nie wiadomo czy to jej trudna przeszłość, czy też silne więzy z bratem, powodują ogromną determinację, która ostatecznie triumfuje. Tutaj skomplikowane życie dodaje siły I umożliwia przetrwanie w gąszczu drapieżników.
Maski szybko opadają, snobistyczne hrabiny okazują się być kimś zupełnie innym, a całego smrodu nie ukryje nawet równo zawiązana na szyi chustka od Hermesa, ani siwy wyżełek. Smród powoli wyziera z luksusowych wnętrz, drogich ubrań i tajmniczych przejść dla służby. Prawda w końcu zostanie ujawniona, czy to się komuś podoba czy nie. I bardzo dobrze.

Książka sama w sobie jest miejscami wciągająca, ale nie oznacza to, że jest równa. Miejscami naiwność, z którą autorka opisuje zastaną rzeczywistość, aż jest niewiarygodna. Samo rozwiązanie zagadki również jest takie na odwal, łatwo można wyczuć, że autorka była już pod koniec całą historią zmęczona.

Ogólnie ze względu na kiepściutkie zakończenie, książka należy raczej do średniaków, po które można sięgnąć z nudów, kiedy nie mamy nic lepszego do wyboru.

Do sięgnięcia po tę książkę...

"Paryski apartament" zaczyna się jak typowy thriller, ale z czasem pojawiają się elementy powieści obyczajowej i psychologicznej.
Wprawdzie mamy kilku narratorów, ale nie zakłócało mi to czytania, a wręcz przeciwnie - zaczynałam się zastanawiać, kto z nich kłamie "w żywe oczy" i próbuje mnie zwodzić. Miałam kilka pomysłów, ale żaden nie okazał się trafny.
Kto spodziewa się klasycznego thrillera to może czuć się zawiedziony - przynajmniej takie odniosłam wrażenie czytając niektóre negatywne komentarze poniżej - chyba część czytelników miała inne oczekiwania do tej książki.
Natomiast, jeśli ktoś nie chce jedynie "straszaka", a poznać psychologiczne powody zachowań bohaterów, to myślę, że w tej powieści są one dobrze, logicznie wytłumaczone.
Główna bohaterka - Jess, mimo, że chaotyczna i pokiereszowana przez życie, wzbudziła moją sympatię, bo jest po prostu dobrym człowiekiem.
Podobał mi się też obraz Paryża (mimo, że większość książki dzieje się w jednym domu): nie wieża Eiffla, Luwr (choć w pewnym momencie ukazany jest dosyć ironicznie),ale metra, protestujący bijący się z policją, nieturystyczna dzielnica z kebabami i bezdomnymi, nocny eskluzywny klub, itd.
Podobało mi się również zakończenie - takiego rozwiązania się nie spodziewałam. Ukłon dla autorki - podrzuciła wszystkie tropy, a i tak mnie zmyliła.
Polecam na równi z "Idealnym ślubem".

Kto spodziewa się...

Lucy Foley napisała według mnie świetny thriller. Pisarka umiejętnie budowała napięcie, stopniowo odkrywając przed czytelnikiem strzępki kryminalnej intrygi, wykreowała również w swojej opowieści niezwykłą atmosferę. Uwielbiam historie rozgrywające się w zamkniętych, pełnych sekretów i niebezpieczeństw lokalizacjach, które stają się pułapką dla bohaterów, a w czytelniku wzbudzają dreszcz strachu - mieszczący się w ekskluzywnej kamienicy paryski apartament z tej powieści okazał się właśnie takiego rodzaju niepokojącym miejscem akcji.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Paryski apartament