Tajemnicze historie z pogranicza światów

Okładka książki Tajemnicze historie z pogranicza światów Tadeusz Oszubski
Okładka książki Tajemnicze historie z pogranicza światów
Tadeusz Oszubski Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece reportaż
reportaż
Wydawnictwo Kobiece
2022-03-23
2022-03-23

Okładka książki Obiata. Antologia słowiańska Silke Brandt, Aleksandra Dobies, Krzysztof Dzieniszewski, Grzegorz Gajek, Michał Jankowski, Adam Kaczmarczyk, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Monika Maciewicz, Graham Masterton, Karolina Mogielska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Kalina Sucharska, Katarzyna Wierzbicka, Zeter Zelke
Obiata. Antolo... Silke Brandt, Aleks...
Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...

Sięgając po książkę liczyłam się z bliskim spotkaniem trzeciego stopnia z duchami, zjawami, niewyjaśnionymi wydarzeniami. "Tajemnicze historie..." To zbiór ciekawostek na temat znanych postaci, które prowadziły tajemnicze życie lub ich życiorys jest pełen wątpliwości. Dostaniemy Mickiewicza, Himmlera, Johna Dee, Izaaka Newtona ale także bardziej współczesne postacie jak Rochom P'ngieng. Niestety zbiór tak licznych postaci w tak krótkiej pozycji tworzy wrażenie niedosytu i chaosu. Czegoś się dowiedzieliśmy, ale żeby naprawdę poznać historię musimy sięgnąć po inną pozycję. Subiektywnie mogę tylko dodać że nie do końca odpowiadał mi styl autora tj. liczne powtórzenia, pytania retoryczne oraz nadmiar idiomów.

Jestem w połowie i mam kilka przemyśleń odnośnie książki. Tytuł i okładka sugeruje, że będą to historie związane ze zjawiskami paranormalnymi i niektóre faktycznie zahaczają o ten temat. Jednak część jest o czymś zupełnie innym np. o tym jak Isaac Newton prowadził śledztwo detektywistyczne w sprawie fałszerza albo o dziewczynie wychowanej przez psy. Nie mówię, że to źle bo niektóre z tych historii jest naprawdę ciekawe. Mam jedynie zarzut do wydawnictwa, że promuje książkę właśnie w taki mylący sposób. Generalnie polecam, ale trzeba wziąć poprawkę na to o czym wspominałem wcześniej.
Mam jeszcze jedną niewielką uwagę do wydania. Każdy rozdział zaczyna sie grafiką z okładki z wypisanym u dołu tytule rozdziału. Fajnie jakby każdy rozdział miał inny grafikę, dopasowaną do treści. Wydawnictwo poszło na łatwiznę, ale to tak na marginesie, bo nie wpływa to na odbiór książki.

Tytuł jest nieco mylący, sugeruje on bowiem, że każdy rozdział traktuje o jakimś paranormalnym fenomenie. Tak natomiast nie jest (co niekoniecznie jest wadą),a adekwatniejszym tytułowym określeniem byłaby „tajemnica”. Książka nie tylko przez wybór niektórych tematów, ale też przez sposób opisywania, kojarzyła mi się z pozycjami, w których bierze się na tapet zagadki dziejowe, niby od strony historycznej, ale snując przy tym odważniejsze i mniej racjonalne teorie. Tutaj ton jest bardzo podobny, wyważony.

Okładka bardzo mi się podoba, lecz zawartość już mniej . Niestety nie przebrnęłam przez książkę. W każdym przeczytanym rozdziale autor tak odchodzi od tematu, że ja zaczynam zapominać o czym właściwie jest rozdział. Może są historyczne ciekawostki lecz gdybym chciała o tym czytać to bym sięgnęła po książkę z działu - historia. Oj się zmęczyłam i znudziłam. Będę do niej wracać co jakiś czas i dozować po jednym rozdziale z tego co mi jeszcze zostało bo nie lubię niedoczytywać książek

Na jaką ostatnio trafiliście książkę, która kompletnie Wam się nie spodobała? Wymęczyła Was okrutnie, a spodziewaliście się po niej wielkich zachwytów, a to nawet nie było, chociaż ociupinkę dobre🤨
To jest właśnie jedna z tych książek, które okazały się totalnym niewypałem, albo moim złym wyborem czytelniczym. A to tak się kończy wybieranie książek po okładce🤪 Miało być strasznie i mroczno, bo nawet sam tytuł na to wskazuje, a dostałam nuuuudy🥱
Liczyłam na bardziej rozwinięte historie zjawisk paranormalnych, z którymi zetknęli się główni bohaterowie tej książki. A pojawiły się tutaj takie postacie jak Mickiewicz, Krasiński, Izaak Newton, Edison, Himmler czy Judasz. No sami przyznajcie, że postacie zacne, ale dostałam krótkie rozdziały, które w minimalny sposób jedynie nakreśliły temat związany z daną osobą. Cała książka to prawie 30 opowieści z życia osób, które znamy z kart historii, a zaledwie kilka i to mogę je policzyć na palcach jednej ręki, które zaciekawiły mnie w takim stopniu, że kiedy się w nie wkręciłam, to zaraz i rozdział się kończył, a ja czułam ogromny niedosyt. Opisane zostały one w jednym wielkim skrócie, pamiętacie jak kiedyś były streszczenia lektur w pigułce, w tym przypadku było podobnie.
Czytając książki o zjawiskach paranormalnych powinno się mieć ciarki na ciele, włosy stające dęba, powinny targać jakiekolwiek nami emocje, a ja tu nic nie poczułam, jedynie senność. A to chyba nie jest normalna reakcja na czytanie książki o duchach bądź innych zjawach.
Niestety, ale muszę stwierdzić z przykrością, że nie podobała mi się książka. Nie sugerujcie się moją skromną opinią, bo akurat komuś może ona podpasować i uzna, że jest to jedna z lepszych pozycji i zjawiskach nadprzyrodzonych. Pamiętajcie o tym, że każdy ma inne upodobania czytelnicze.

1978

Wierzycie w zjawiska paranormalne? Ja nie do końca, ale czasem kiedy o nich czytam, czuję ciarki na całym ciele. Bohaterowie tej książki z takowymi się zetknęli. Procesy czarownic, wywoływanie duchów, ludzie wychowani przez zwierzęta. To nie były obce mi tematy, o kilku wcześniej już czytałam, ale było też trochę ciekawostek, o których wcześniej nie słyszałam. Jak na przykład rozważania nad tym, kto był ojcem Kolumba czy demon z dżungli.

Od razu zaznaczam, że ta książka nie stanowi obszernego opisu niewyjaśnionych zjawisk, to raczej jest dla czytelnika zarzucenie wędki i zainteresowanie go tym tematem. Są tu wydarzenia z różnych okresów w historii świata. Szkoda, że nie są one podane w sposób chronologiczny, bo wtedy można byłoby zobaczyć, jak na przestrzeni wieków zmieniały się wierzenia albo jakie tajemnicze zjawiska zaprzątały głowy ówczesnych ludzi, ale nie powiem, że to przeszkadza w lekturze czy wytrąca z rytmu czytani.

Rozdziały są krótkie, można je spokojnie czytać na wyrywki, więc jeśli nie macie za dużo czasu na czytanie, a szukacie ciekawostek, które będziecie mogli zgłębić, to jest to propozycja dla Was. Spokojnie można przeczytać 2-3 rozdziały i odłożyć książkę na półkę, bez obaw, że stracicie wątek, jeśli wrócicie do niej za kilka dni.

Nie powiem, że nie mogłam spać ze strachu po przeczytaniu tej książki, ale kilka razy czułam niepokój w trakcie lektury i zastanawiałam się, jak doszło do wydarzeń opisanych w danym fragmencie. Próbowałam sobie to jakoś logicznie wytłumaczyć, ale nie zawsze się dało.

Najbliższe były mi rozdziały z polskim akcentem. Zaczęłam potem szukać innych informacji na temat na przykład biskupa Jordana i tego, jak właściwie doszło do chrztu Polski. Tak jak wspomniałam wcześniej, ta książka to dobry punkt wyjścia, żeby znaleźć jakiś temat do dalszej eksploracji.

W pewnym sensie Oszubski prowadzi tu także własne studia. Bada m.in. jaki typ ludzi interesuje się sprawami nadprzyrodzonymi, jak wykorzystują oni swoją wiedzę, do jakiego miejsca świadomości dotarli i co próbują osiągnąć na tym polu. Sprawdza również, jak „wiedza tajemna” wpływa na człowieka w ogóle, jakie relacje ma z nauką, kulturą i sztuką. Oszubki zastanawia się jak to możliwe, że pewne mistyfikacje mogły zwieść nawet te najlotniejsze umysły? W co jesteśmy w stanie uwierzyć?

Autor opowiada m.in. o mistycznych rozmowach Johna Dee z aniołami, o tym jak Pentagon wykorzystał wampiry w walkach na Filipinach. Wspomina historię Oksany Małaje, wychowanej przez psy.

Pierwszy raz słyszałam o „zjadaczu grzechów”. Dowiedziałam się, że Izaak Newton, poza naukową działalnością, żywo interesował się śledztwami. „Tropił ślady Boga”, nie obce mu były też sprawy kryminalne. Sporo uwagi poświęcał kryptologii (by złamać kod Biblii) oraz telepatii. Co potem bardzo przydało mu się w zupełnie innych okolicznościach! Autor pisze również choćby o pochówku Aleksandra Wielkiego, o roli poezji i mistycyzmu we włoskiej mafii, o „Krwawym Koranie”, spisanym krwią Saddama Husajna, o makabrycznym eliksirze młodości Elżbiety Batory.

Tadeusz Oszubski to tropiciel „prawd, półprawd, legend”. Dlatego też sprawdza m.in. ile tej prawdy jest w rozmaitych legendach właśnie, np. w tej o założeniu Rzymu, albo czy Judasz naprawdę istniał? Tak jak Midas, znany z mitologii?

A ciekawi Was, czy Mickiewicz wywoływał duchy? Albo jak sprawy nadnaturalne miały przysłużyć się mrocznej działalności Himmlera? Czy św. Piotr miał lustrzane odbicie (czyli kim był Szymon Mag)? Kim był Człowiek w Żelaznej Masce? Czego w zaświatach szukał Z. Krasiński? To i wiele więcej znajdziecie w tej książce!

Więcej: http://dajprzeczytac.blogspot.com/2022/04/tajemnicze-historie-z-pogranicza.html

"Zbiór najbardziej niesamowitych opowieści z życia osób, które znasz z historii" taki napis dostajemy na książce "Tajemnicze historie z pogranicza światów" autorstwa Tomasza Oszubskiego wydanej nakładem wydawnictwa Kobiecego.

Dostajemy 28 historii związanych ze znanymi nam postaciami z mitologii czy historii. Są to raczej krótkie i zwięzłe opowieści pełne wielu informacji. Gdy tylko wciągamy się w opowieść ta zaraz się kończy i dostajemy kolejną. Dotyczą one historii z pogranicza światów, paranormalnych. Wszystkie były niesamowicie ciekawe i wciągające, ale również zdecydowanie za krótkie. Niestety czuję ogromny niedosyt i mam ochotę na znacznie więcej. Historie opowiedziane przez autora są ledwie zalążkiem opowieści, które mają ogromy potencjał i każdą z nich można rozwinąć w pełnowartościową powieść. Mogą być świetną inspiracją dla twórców.

Nie bardzo wiem jak sklasyfikować tą książkę. Mamy tu bardzo naukowe i historyczne podejście do tematu. Opowieści są z nutką grozy więc moglibyśmy podpiąć to pod horror, ale ta etykieta nie do końca mi pasuje do tej książki.

Jeśli jesteście ciekawi historii jakie wybrał dla nas autor i lubicie wyjaśnienia tajemniczych opowieści to ta książka może przypaść Wam do gustu.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję bardzo wydawnictwu.

Niewiele nowego, ale dla przypomnienia można przeczytać.

Niewiele nowego, ale dla przypomnienia można przeczytać.

Tematy tylko muśnięte. Jak ktoś zaciekawi się tematem to musi poszukać w innej literaturze. Ale i tak ciekawa księżka.

• Refleksje obcych
  • Rok 2024
  • 52 w 2023

Dodaj cytat z książki Tajemnicze historie z pogranicza światów