Wychowany wśród wikingów

Okładka książki Wychowany wśród wikingów Dariusz Lubiński
Okładka książki Wychowany wśród wikingów
Dariusz Lubiński Wydawnictwo: Novae Res powieść przygodowa
powieść przygodowa
Novae Res
2022-04-14
2022-04-14
9788382197402

Genialna.... Coś co fani historii przeczytać powinni...

Genialna.... Coś co fani historii przeczytać powinni...

Nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się powieść Dariusza Lubińskiego zatytułowana „Wychowany wśród wikingów”. Będę szczera, w moim odczuciu tytuł nie jest zbyt chwytliwy, a okładce spodobał mi się tylko font stylizowany na skandynawskie runy, ale coś sprawiło, że sięgnęłam po tę książkę? Co to było? Oczywiście Wikingowie, tutaj na dokładkę jeszcze z domieszką słowiańskości.

Powieść ta opowiada o Einerze Einarssonie, młodzieńcu który jest bardzo przywiązany do swojej rodziny i wszelkich tradycji przez nią kultywowanych. Niespodziewanie w czasie jednego ze skandynawskich świąt jego całe dotychczasowe życie zmienia swój bieg, wiodąc go ku zupełnie nowym zakątkom Europy, a jednocześnie odkrywając historię jego ojca. Poznając nieznaną mu wcześniej kulturę Słowian, ucząc się ich języka, zgłębia również to, kim sam jest i kim chciałby się stać w przyszłości. A wszystko to w otoczce codzienności ludów znanych nam – czytelnikom tylko z kart historii.

Z książkami należącymi do szeroko pojętego nurtu „fikcji historycznej” łączy mnie niemal toksyczna relacja typu love-hate. Zaczytuję się w nich, ale też ogromnie denerwuję, gdy znajdę jakąś rażącą rozbieżność z ogólnymi faktami, dlatego zawsze przed lekturą mam pewne obiekcje.

Pierwsze kilkanaście stron tej powieści wynudziło mnie na śmierć, powieki dosłownie same opadały, zmuszając mnie do małych przerw. Na szczęście później akcja całkiem się rozkręciła, a ja z pewną dozą niecierpliwości czekałam na kolejną stronę. Niestety trochę zawiodłam się na zakończeniu, bo po wszystkich opisanych wydarzeniach jest ono w moim odczuciu takie „letnie”, zaryzykowałabym nawet stwierdzenie „nijakie”. Spodziewałam się jakiejś atrakcji, która z wielkim hukiem zakończy tę historię.

Bohaterowie zostali napisani całkiem zgrabnie, z zachowaniem przywar, jak i zalet wojowników tamtego okresu. Niektórych dosłownie dało się polubić, innych mimo szczerych chęci nie dało się nawet tolerować. Dużym plusem są dobrze oddane realia epoki, przez co całość czyta się jako realną opowieść, która faktycznie mogła się wydarzyć przed wiekami.

Tutaj nasuwa mi się skojarzenie z filmem „The Northman” (brutalny, ale rewelacyjny!),który niedawno można było zobaczyć w kinach. Autor książki, niemal śladem scenarzystów obdarł nieco bajkową powłoczkę z romantycznej wizji Wikingów i ich życia. Oczywiście tych dwóch pozycji nijak nie można porównywać, nie mniej warto nadmienić, że obie pokazują niską wartość ludzkiego życia w obliczu topora skandynawskich wojowników.

Podsumowując: całkiem niezła lektura na nie jeden wieczór, pod warunkiem, że nie zrażą Was rozłupywane głowy i jelita owinięte wokół szyi ich właścicieli.

Wyruszymy dziś w przygodę po ziemiach wikingów oraz Słowian. Powieść przygodowa "Wychowany wśród wikingów" autorstwa Dariusza Lubińskiego została wydana nakładem Wydawnictwa Novae Res.

Einar Einarsson jest wychowywany przez wikinga i szkoli się od najmłodszych lat na wojownika. Nasz bohater dowiaduje się iż z pochodzenia nie jest tak naprawdę wikingiem. Poznaje historię pewnej niewolnicy i dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy, które będą miały wpływ na jego przyszłość. Wyrusza w podróż po ziemiach jego przodków. Poznaje świat Słowian i ich tradycje. Co czeka na naszego bohatera i w jakich przygodach weźmie udział? Sięgnijcie po książkę by poznać historię i los wychowanego wśród wikingów.

Jest to krótka przygoda pełna walki i odkrywania prawdy przez naszego bohatera. Mamy to odrobinę mitologii i wierzeń dawnych ludów. Będzie tu też podróż po historii więc i fani powieści historycznych mogą być zadowoleni z lektury. Ciekawe połączenie dwóch światów, które mi osobiście bardzo mi się podoba, zarówno pod względem fabularnym jak i historycznym. Jest to bardzo przyjemna podróż w dawne czasy.

Dla mnie była to lektura na jeden dzień i wręcz przez nią przepłynęłam. Fajnie, że autor daje sporo przypisów i wyjaśnia to co dla zwykłego czytelnika może być niezrozumiałe, bądź nie ma takiej wiedzy jak np. nazwy świąt pogańskich czy elementy istotne dla wydarzeń związane z historią. Dla mnie to ogromny plus, bo czytelnik nie musi sam szukać informacji i odrywać się od lektury. Zakończenie jest moim zdaniem świetnie dobrane. Ciekawi mnie czy powieść doczeka się kontynuacji, jeśli tak to jestem pewna, że po nią sięgnę.

Za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo wydawnictwu.

Historia młodego Słowianina, który po wielu perypetiach wychował się wśród wikingów. Został posłem duńskiego króla i przeżył wiele przygód. Książka dla czytelników lubiących przygody wikingów.

Zdecydowanie to serial „Wikingowie” wpłyną na moją chęć w poznawaniu dawnego świata sąsiadów ze Skandynawii, który znałam dość pobieżnie ze szkolnych lekcji. Oprócz serialu zdarzyło mi się już sięgnąć po jedną popularnonaukową książkę z podstawowymi informacjami o Wikingach, ale po raz pierwszy miałam okazję przeczytać ich fabularyzowaną historię.

„Wychowany wśród Wikingów” jest dobrą książką, w której czuć klimat ciężkiej historycznie akcji, a jednocześnie jest napisana w taki sposób, że jest prosta w odbiorze i wciąga. Też nie trzeba mieć większej wiedzy w tym temacie, bo autor wszystko co nie zrozumiałe wyjaśnia w przypisach. Mogę się pochwalić, że większość tych przypisów była mi znana, więc już totalnie czułam się wciągnięta w tę historię.

Zdecydowanie wartością dodaną do tej historii jest słowiańskie pochodzenie naszego bohatera Einara Einarssona, który ma tylke samo wspólnego z Wikingami co z Polanami. Pojawienie się Polan, a przede wszystkim Mieszka, który nie był jeszcze władcą Polski sprawiło, że w głowie miałam znany nam slogan: nasi tu byli.😎😉

Z resztą część akcji dzieje się na terenach współczesnej Polski, więc jest ciekawie. W książce jest zachowany balans pomiędzy życiem codziennym Wikingów, a bitwami, które w tamtym okresie były częste. Książka nie jest mocno brutalna co byłoby zrozumiałe jak na czasy, w których rozgrywa się jej akcja. Sama do końca nie wiem czy dla mnie to na plus czy minus, bo sięgając po tego typu historię mam od niej jakieś wymagania. Oczywiście, że bitwy nie były łagodne i trup ściele się gęsto, ale opisowo czytałam bardziej krwawe książki.

Podsumowując bardzo przyjemnie spędziłam przy niej czas i z chęcią sięgnęłabym po kolejne przygody Einara.

„Wychowany wśród...

Lubicie książki o wikingach lub Słowianach ? Wikingów kojarzę jedynie z lekcji historii i serialu, a o Słowianach czytałem jedynie w podręcznikach, ale razem występujących to nigdzie nie spotkałem jeszcze.

Powieść przygodowa ,,Wychowany wśród wikingów" autorstwa  Dariusza Lubińskiego premierę miała 14 kwietnia 2022 roku. Jest to debiutancka powieść autora i spotkamy tutaj wspomniane oba ludy.

Autor przenosi nas do około X wieku. Wikingowie wracają z udanej wyprawy, na której zdobyli wiele łupów i stoczyli wiele pojedynków. Wśród nich na swoim pierwszym vikingu był Einar Einarsson. Podczas świętowania udanej wyprawy młody wiking dowiaduje się o swoim prawdziwym pochodzeniu. Następnego dnia w pojedynku łuczniczym Einar pokonuje wszystkich przeciwników i otrzymuje propozycję zostania posłem króla Danii. W pierwszą misję poselską Einar ma udać się do kraju swoich przodków Słowian. Jak zakończy się dla Einara ta przygoda ?

W książce pojawiają się postacie znane z historii król Danii Grom i jego syn Harald zwany później Sinozębym, cesarz Otton I, margrabia Hermann Billung, król czeski Bolesław Okrutny, czy słowiańscy książęta Siemomysł, Mieszko i jego brat Czcibor, książę Obodrytów Nakon oraz wielu innych. Pojawia się wiele plemion słowiańskich, z których w późniejszym czasie powstało państwo Polskie. Ciekawe ukazanie grodów jak między innymi nieistniejące pruskie Truso i słowiański Radogoszcz, rozwijający się Gdańsk i Wolin czy duńskie Hebedy.

Ciekawe opisy walk na polach bitwy oraz oblężenia grodów. Oprócz tego autor przedstawia życie codzienne wikingów, ich podróże, wierzenia, a także przytacza sytuację w plemionach i grodach słowiańskich. Książkę dobrze czytało się i na pewno sięgnę jeszcze po powieści z motywem wikingów lub Słowian.

„Każdy człek, nawet wojownik najlepszy,
musi mieć, co na tym świecie, aby miłować mógł.”

Czasy sprzed ponad tysiąca lat nie są dokładnie zbadane, gdyż nie ma o nich zbyt dużo informacji w postaci pisanej, a wiele zabytków świadczących o ich kulturze zostało brutalnie zniszczonych przez nową wiarę. Daje to ogromne możliwości pisarzom i innym twórcom do popuszczenia wodzów fantazji i przekazania wielu ciekawostek pod postacią beletrystycznej historii, tak jak zrobił to autor książki „Wychowany wśród Wikingów”.

Einar Einarson zwany Łucznikiem swoje dotychczasowe szesnaście zim spędził u swego ojczyma, Knuta, zwanego Żarłokiem na Jutlandzkiej Równinie. Od najmłodszych lat ćwiczy umiejętność posługiwania się mieczem i łukiem razem ze swoim przyrodnim bratem, Flossim. Einar stracił matka, która odeszła przy porodzie. Była drugą żoną Knuta, gdyż w kulturze wiara wikingów pozwalała na wielożeństwo. O ojcu niewiele wiedział, ale pewnego dnia dowiaduje się os starej niewolnicy, Gudrun, o swoich słowiańskich korzeniach.

Nadarza się okazja udać się do kraju ojca, gdy król zleca misję poselską do plemion słowiańskich. Do tego czasu w życiu młodego wojownika wydarzy się jeszcze kilka epizodów, które sprawią, że jeden z dzielnych przywódców, Vingor, przygarnie go do swej drużyny, a jednocześnie zaopiekuje się nim, dając mu możliwość rozwoju i uzyskania ważnej społecznej pozycji.

Do tego czasu Einar i jego kamraci jeszcze żyją spokojnie, od czasu do czasu ruszając na viking lub też polowanie, czy też z misją wyznaczoną im przez króla, ale udając się na ziemie słowiańskie dostrzegają nadchodzące zmiany. Ma okazję poznać inną kulturę, zwyczaje, mowę, miejsca, które znacząco różnią się od tego, co widział do tej pory.

Okładka książki przyciągnęła moją uwagę, gdyż tytuł oraz imię i nazwisko autora zapisane zostało runami, ale zostały one użyte tylko, jaki stylizacja napisu, by go uatrakcyjnić. Nie ujęto ich faktycznego znaczenia, lecz wykorzystano ich formę, dopasowując do kształtu polskich liter. Ten zabieg okazuje się skutecznym i interesującym, dla tych, którzy lubią zagłębiać się w dawne, mroczne dzieje.

Autor swobodnie porusza się po wydarzeniach sprzed wielu wieków, gdy jeszcze na naszych terenach funkcjonowały osobne plemiona, a sława i potęga Wikingów była znana już w wielu zakątkach Europy. Umiejętnie miesza ze sobą znane fakty historyczne z fikcyjnymi zdarzeniami powstałymi w jego umyśle. Akcja dzieje się zarówno na duńskiej ziemi jak i na słowiańskich terenach, dając nam próbkę tego, jak wówczas wyglądało życie ludzi. Losy głównych bohaterów zostały osadzone w połowie X wieku, gdy jeszcze dawni bogowie mieli władzę nad działaniami człowieka, ale już zaczynali czuć oddech nowej wiary i poczuć to, do czego są zdolni chrześcijanie, którzy w imię swego jedynego Boga mordowali i wprowadzali nowy porządek świata. Pojawiają się też w niej osoby, które spotykamy na kartach historii, takich król Gorma zwanego później Starym, Haralda Sinozębnego, księcia obodryckiego Mściwoja, ale też naszego późniejszego władcę Mieszka, który tutaj pojawia się jeszcze, jako niedoświadczony młokos, ale już wzbudzający szacunek swą mądrością.

Książkę czyta się w różnym tempem czasem z bijącym sercem od namiaru emocji, a czasem ze spokojem, a nawet z poczuciem znużenia, gdyż wiele w niej jest rozmów o bieżących sprawach, ludziach, zdarzeniach i planach. Dostarczają one nam mnóstwo informacji z dawnych dziejów północnej Europy, dając nam obraz ówczesne rzeczywistości i panujących zwyczajów. Uczestniczymy w biesiadach, ślubach, narodzinach, śmierci, tradycyjnych uroczystościach, politycznych rozgrywkach, ale też w bitwach i pojedynkach. Nie brakuje też wątku miłosnego z lekkim, zabarwieniem erotycznym.

W tym względzie ciekawostką może być dla nie jednej osoby sposób zawierania małżeństwa, ale też „rozwodu”, czyli rezygnacji męża z żony. To świat oparty na rządach mężczyzn i to oni wyznaczają bieg wielu sprawom, zarówno na forum publicznym, jak i osobistym. Nie jest to przyjazny świat dla kobiet, zwłaszcza niewolnic, ale też mężczyzn, którzy trafili do niewoli. Wszystko wówczas zależało od woli pana i władcy oraz od zachcianek męskiej części społeczeństwa. Pod tym względem powieść niesie ze sobą wartość poznawczą, gdyż wiele zwyczajów i obowiązujących wówczas praw może dziś wywoływać zdziwienie, konsternację lub zaskoczenie.

„Wychowany wśród Wikingów” to napisana z pasją powieść, która może przypaść do gustu miłośnikom lubiącym przygodę i klimat dawnych czasów sprzed ponad tysiąca lat. Jest to pisarski debiut pana Dariusza Lubińskiego, który wykazał się znajomością dawnych wierzeń, nordyckich obyczajów, sabatów i wydarzeń historycznych. Dzięki zawartej w niej historii możemy wniknąć w ówczesne realia, wyobrazić sobie świat, którego dziś już nie ma i przeżyć nie jedną przygodę z ze stworzonymi bohaterami.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Novae Res

„Każdy człek, nawet wojownik najlepszy,
musi mieć, co na tym świecie, aby miłować mógł.”

• Brak Legimi A
  • Przeczytane 2022 📖
  • Ewentualnie
  • Nieprzeczytane
  • 51b 2022
  • Powieść Historyczna
  • Polecam

Dodaj cytat z książki Wychowany wśród wikingów