Bardzo długi marzec

2022-02-09

Wyróżniona opinia i

Bardzo długi marzec

przeczytanych książek 377 napisanych opinii 374

Historia miłości i przyspieszonego dorastania osadzona w czasach marca '68. Obraz tamtych czasów wkomponowany w historię ludzi żydowskiego pochodzenia. Niełatwa lektura, ale napisana tak, że pochłania się stronę za stroną. Ta książka jest fikcją, choć oczywiście nie do końca. Tło społeczno-polityczne jest prawdziwe. Bohaterzy na swój sposób też, ponieważ w większości zostali oparci na prawdziwych postaciach i ich wspomnieniach. Studiowałam Politologię, znam historię marca '68, znam kontekst, a jednak przez tę książkę poczułam, że rozumiem więcej...

Całkiem przypadkowo wzięta w bibliotece zaskoczyła mnie bardzo miło. Wspaniale oddany klimat tamtych lat, uczucia, młodzi ludzie walczący z systemem, pięknie napisana choć autor nie jest jakoś szczególnie znany. Polecam!

Bardzo dobra powieść polskiego, nieznanego mi do tej pory, autora. O wydarzeniach marcowych z 1968 z tej książki dowiedziałem się więcej niż przez 40 lat swojego życia. Obraz tamtych czasów świetnie wkomponowany w historię ludzi żydowskiego pochodzenia. Całość uzupełnia wszechobecna komuna, totalna indoktrynacja, która ogłupia i zmienia ludzi (co widać choćby w naszej obecnej rzeczywistości). Przy okazji fajne ujęcie życia kulturalnego w stolicy w tamtych czasach.
Gorąco polecam powieść, zwłaszcza, że opartą w dużej mierze na prawdziwych historiach ludzi z tamtych czasów.

BARDZO podobała mi się ta powieść. Świetnie sportretowana Warszawa, kapitalnie nakreślone postacie, no i bardzo realistyczny opis wydarzeń. Są elementy sensacji, są i wątki romantyczne ale dominuje przede wszystkim tło historyczne bardzo realistycznie opisane. Polecam, BARDZO.

Bardzo fajnie napisana, wczytałam się już na pierwszej stronie.
Trudna historia Polski w latach 60, wstydliwe i nieciekawe lata, antysemityzm, socjalizm, milicja. Pokazuje dramaty zwyczajnych ludzi, zwłaszcza tych młodych. Główny bohater zmuszony jest zmierzyć się z niełatwą rzeczywistością, jako Żyd jest prześladowany.
Poruszająca powieść o dorastaniu - pierwsze uczucia, niespełniona miłość.
Jestem szczerze i ogromnie zaskoczona tą powieścią, na plus oczywiście!
Koniecznie przeczytajcie!

Bardzo fajnie napisana, wczytałam się już na pierwszej stronie.
Poruszająca powieść o dorastaniu - pierwsze uczucia,...

Miasto perspektyw, wolności, rozmachu. A może pomnik dziejów, burzony i odbudowywany w zależności od tego, w jakim kierunku wiał wiatr historii?

Dla Adama i jego znajomych Warszawa to szarość życia. To szkoła, kawa i papieros w knajpie. To zaśmiać raz po raz, byle nie za głośno i nie z pierwszego sekretarza. To marzenia i nadzieje, rozbijane każdego dnia uderzeniem milicyjnej pałki. To sen o prawdziwej, zachodniej wolności, w cieniu Pałacu Kultury i Nauki.

„Bardzo długi marzec” Andrzeja Dziurawca zabrał mnie właśnie do takiej Warszawy. Do roku 1968, kiedy powróciły demony przeszłości i przebrany za ducha antysemityzmu komunistyczny rząd zaczął podburzać ludzi przeciwko ludziom. Tylko dlatego, że są żydowskiego pochodzenia. Jakby cenzury, biedy i pałowania było mało. A tu młodzi chcą żyć, chcą kochać i spełniać marzenia…

Nawet nie wiedziałem, że potrzebuję tej książki. Poza wspaniale odmalowanym tłem historycznym, to wciągająca, emocjonalna opowieść o dorastaniu zdeptanym przez chore czasy. Będziecie się wściekać i przeklinać na niesprawiedliwość, ale WARTO!

„Bardzo długi marzec” to poruszająca opowieść o trudach życia w latach sześćdziesiątych Polaków pod moskiewskim reżimem, o przedwczesnym wkraczaniu w dorosłość, ale i o miłości. Miłości zdeptanej przez historię.

1968 rok był początkiem wydarzeń marcowych inicjowanych przez władze komunistyczne, które są tłem dla całej powieści Andrzeja Dziurawca.

Nastoletni Adam Sander nawiązuje przyjaźnie, przeżywa pierwsza miłość, smakuje taniego alkoholu, wypala ogrom papierosów i fascynuje się muzyką Stonesów. Wystąpienia antysemickie i ataki milicjantów na studentów Uniwersytetu Warszawskiego powodują, że trochę bardziej musi zainteresować się coraz mocniej niepokojącą sytuacją na Warszawskich ulicach. Wydarzenia zmuszają go do poznania korzeni własnej rodziny i przemyślenia, co to dla niego tak właściwie oznacza.

Adam bardzo powoli rozeznaje się w coraz to bardziej pogarszającej się sytuacji. Zaczyna dostrzegać, że jego semickie pochodzenie stanowi duży problem, który nie tak łatwo przeskoczyć. Wszystko małymi kroczkami zaczyna się sypać. Codzienność jest coraz trudniejsza. Czas dorosnąć. Bardzo szybko dorosnąć… I Adam dorasta nabierając coraz to większej świadomości.

Ogromna siła walki głównego bohatera z coraz większą nienawiścią społeczności względem Semitów robi wrażenie. W powieści znajdziecie wiele bólu i rozpaczy, ale również malutkie promyki nadziei, przebłyski normalności, które ocieplają całą historię. W końcu kiedyś musi być lepiej prawda?

Andrzej Dziurawiec stworzył dojrzałą, klimatyczną, fascynującą i poruszającą historię o brutalnej przeszłości. Czytając „Bardzo długi marzec” czułam się jakbym wraz z głównym bohaterem przemierzała warszawskie ulice z przeszłości. To również opowieść o miłości, pięknej miłości, która niestety nie doczeka się happy endu.

Ogromne i pozytywne zaskoczenie. Autor świetnie operuje słowem, przez co jeszcze bardziej czytelnik odczuwa klimat tamtych lat. Przeczytałam ją błyskawicznie i z nie małym żalem skończyłam. Myślę, że żadne słowa nie oddadzą jak dobra jest to książka. Trzeba ją po prostu przeczytać.

Bardzo, ale to bardzo polecam.

Nastoletni Adam Sander...

Bardzo plastyczny obraz wydarzeń z lat 1967-68, ich przyczyn i skali terroru oraz represji.
Świetna powieść.

Świetna powieść.

Smutna historia, niestety prawdziwa.

Smutna historia, niestety prawdziwa.

Książka zawsze czegoś uczy. Ta uczy jak łatwo dzielić i nienawidzieć. Jak łatwo znaleźć temat do podziału społeczeństwa, jak łatwo przychodzi to władzy. Polecam młodzieży, bo temat bolesny... I można coś zrozumieć. Marzec '68.

• Przeczytane 2022
  • Z historią w tle