Mateusz i zapomniany skarb

Okładka książki Mateusz i zapomniany skarb Magdalena Witkiewicz
Okładka książki Mateusz i zapomniany skarb
Magdalena Witkiewicz Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Lilka (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Lilka (tom 3)
Skarpa Warszawska
2022-01-12
2018-05-23

Okładka książki Babcocha Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Babcocha Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Dzik Dzikus Marta Kurczewska, Krzysztof Łapiński
Dzik Dzikus Marta Kurczewska, K...
Okładka książki Śnieżna siostra Lisa Aisato, Maja Lunde
Śnieżna siostra Lisa Aisato, Maja L...

Absolutnie fantastyczna <3

Absolutnie fantastyczna <3

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Książka dla dzieci w przedziale wiekowym od 8 do 10 lat. Narratorem jest 8 letni Mateusz , który opowiada o swoich rodzicach oraz dwóch starszych siostrach Lilce i Wiki. Powiedziałabym, że książka jest dość sympatyczna. Ma przy tym pewne walory dydaktyczne. Zaletą książki jest np. to, że dziecko może dowiedzieć się co to takiego równouprawnienie albo co to takiego był onegdaj samochód maluch. Ogólnie rzecz ujmując książka jest też całkiem zabawna. Przeczytałam tę książkę wraz z moją 9 letnią córką, która oceniła książkę na 6 w skali od 1 do 10. Dlatego daję 6 gwiazdek niniejszej książeczce.

1927

Spodziewałam się fajnej wakacyjnej opowieści przygodowej, a otrzymałam zwykłą obyczajową historyjkę. Niby momentami zabawnie, ale jakoś treść i sposób narracji nijak nie pasowały mi do bohatera dziecięcego (szczególnie do prawie trzecioklasisty).

Niektórzy uważają, że osobom dorosłym nie przystoi czytanie książek dla dzieci, lecz niby dlaczego nie? Przecież czytając właśnie taką lekturę odkrywamy na nowo dziecko będące ciągle w nas. Dla mnie to naprawdę duża frajda, gdy mam możliwość dobrej zabawy z literaturą dla najmłodszych, a teraz dodatkowo gdy czytam ją wnukom. Wszyscy się dobrze wtedy bawimy. Tak było i tym razem, podczas czytania trzeciej części bardzo prześmiesznej serii o sympatycznej trójce rodzeństwa. Wiktoria, Lilka i Mateusz są bohaterami książki "Mateusz i zapomniany skarb"

Minął kolejny rok szkolny, a Mateusz jest już prawie dorosły i już niemal tak wysoki jak Lilka, właśnie skończył drugą klasę. Rodzice zaczynają planowanie wakacji, oczywiście na Kaszubach, w Amalce. Tylko Wiktoria pojedzie początkowo na obóz językowy. W poprzednich tomach Mateusz był małym chłopcem a teraz wydoroślał i właśnie on w tej części jest narratorem. Jego przemyślenia są naprawdę rewelacyjne.

"Przy problemach zupełnie nieistotnych, jak na przykład oceny w szkole, mama zachowuje się bardzo nerwowo."

Co wydarzy się w tej części? Nie będę opisywać, gdyż wtedy nie będzie już sensu czytać książki a przecież nie o to chodzi abym ją streściła.
Mateusz zaczął prowadzić zeszyt, który nazwał "Zeszyt prawd życiowych Mateusza", w którym zapisuje swoje przemyślenia, aby nie zapomnieć ważnych rzeczy. Czytając jego zapiski można się nieźle bawić, zwłaszcza, że zawierają obok humoru naprawdę sporo mądrości.

"Dorośli (nawet mama) czasem kłamią. (Na przykład, że głowa pęka, kiedy wcale nie pęka)."

Nie zawiodłam się przy czytaniu tej książki, a moje wnuki również były zachwycone lekturą. Czytałam im tę książkę dwa razy, bo chciały jeszcze i jeszcze posłuchać o mądrościach zapisywanych przez Mateusza. A gdy jeszcze doszedł wątek o zaginionym skarbie, to zrobiło się bardziej tajemniczo.
Czy skarb zostanie odnaleziony? I co to jest za skarb? Musicie przekonać się o tym już sami.
Te książeczki są tak napisane, że nie ma konieczności czytania ich po kolei, ta może być odrębną lekturą, tak jak dwie poprzednie. Pani Magdalena bardzo dobrze sobie radzi również z literaturą dziecięcą, chociaż po te dla dorosłych także czasem chętnie sięgam.
Dodatkowo wszystkie tomy tej serii są świetnie ilustrowane przez Joannę Zagner-Kołat, łączą się w spójną całość z tekstem.
Polecam.

"Popatrz kochana, ledwo człowiek usiądzie z książką albo z telefonem w dłoni, dzieciaki natychmiast wsiadają na ciebie i traktują cię niemalże jak trampolinę do skakania. Najpierw dzieci, a potem jeszcze kot."

bardzo fajny pomysł z tymi skarbami i listem pisanym do samego siebie.

bardzo fajny pomysł z tymi skarbami i listem pisanym do samego siebie.

Tym razem o swoich przeżyciach z wakacji opowie nam Matewka. Czy tym razem wakacje będą spokojniejsze?? Hmmmmm...... zależy jak na to spojrzeć, bo z jednej strony w Amalce zjawia się mnóstwo osób (czternaście i trochę ;-)),ale z drugiej nie będzie żadnych afer. Czy to oznacza, że będą to zwykłe wakacje? W żadnym wypadku! Czy dzieci trafią na wspomniany w tytule "zapomniany sparb"? Koniecznie przeczytajcie, czeka Was wspaniała zabawa podcczas lektury wszystkich trzech książek autorstwa Pani Magdy przeznaczonych dla dzieci.

Polecam serdecznie.

Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu na instagramie poświęconego książkom:

Nie zawiodłam się na tej autorce nigdy. Książki obyczajowe, dla dzieci i poradniki każda to perełka utkana z słów. Świetna historia dla każdego dziecka, ale dla dorosłych również :) Jeśli nie wiecie co kupić swoim dzieciom na gwiazdkę to gwarantuję, że się nie zawiedziecie. Konieczne przeczytajcie razem ze swoimi dziećmi. Nie będę opowiadać co znajduje się w książce bo zdradziłabym wszystko dlatego jeśli ktoś będzie chciał koniecznie przeczytajcie!!! POLECAM !!!

Mateusz jest już prawie dorosły i prawie tak wysoki jak jego siostra Lilka. Właśnie skończył drugą klasę i wybiera się na wakacje. Nie byle jakie wakacje, bo w Amalce. Amalka to kraina wakacyjnych przygód, w której nie ma gier i telewizora. Brzmi nudno? Mylicie się, tam nie ma czasu na nudę, tam Mateusz wraz z siostrą, Antosiem albo Stasiem, Stasiem albo Antosiem, Jurkiem i pozostałą częścią zakręconej rodzinki odkrywa świat oraz poznaje robaki i motyle.

Czekajcie, czekajcie… chyba zaczęłam jakoś tak od środka. Wracam na początek. “Mateusz i zapomniany skarb” autorstwa Magdaleny Witkiewicz, to oczywiście trzecia część przygód Lilki, Mateusza i ich przyjaciół. Do tej pory mieliśmy okazję poznać bliżej przemyślenia i zakręcone pomysły Lilki, a tu narratorem zamieszania jest Mateusz (bo już z Matewki to wyrósł zdecydowanie). Taka zmiana! Czytając o szalonych i komicznych pomysłach Lilki poznaliśmy uroczo skomplikowany dziecięcy świat. Nie zabrakło w nim humoru, przygód i tajemnic. Jak to więc będzie w tej książce?

Jak już wspomniałam, Mateusz z familją jedzie na wakacje, na Kaszuby, do Amalki oczywiście. Tylko Wiktoria (siostra, ta najstarsza) nie jedzie, bo wymyśliła sobie obóz językowy. Na miejscu okazuje się, że nastąpiła metamorfoza. W domku pojawiła się woda, łazienka i jeszcze te szambo, co jakoś tak za szybko się napełnia. Stara rzecz to tylko ciotka Franka. Mama Mateusza, która jak się okazuje, ma relatywnie dużą pupę, próbuje korzystać z urlopu. Dotykanie jej grozi śmiercią lub kalectwem. Ciotunia mówi czule do ryżu, a dorośli zakopali kiedyś skarb w zamierzchłych czasach. Tu zaczyna się cała historia, ale ostrzegam jednak, to nie jest opowieść tylko dla dzieci. SKARB, SKARB, SKARB i gdzieś jest mapa! Dzieciaki wspólnie postanawiają go odnaleźć, czy okaże się wielkim bogactwem?

“Mateusz i zapomniany skarb” to książka przedstawiająca dziecięcy świat. Nietuzinkowe pomysły Mateusza oraz sposoby na ich realizację sprawiły, że wróciłam do swoich wspomnień. I to jest dobra rzecz. Zdecydowanie nie ma nic lepszego, niż dziecięcy punkt widzenia i nieokiełznana szczerość. Maluchy mają przed sobą całe życie i mogą marzyć o czym chcą, warto od czasu do czasu przypomnieć sobie te beztroskie chwile. Dlatego też, ta książka nie ma górnego limitu wiekowego. Jeśli jesteś już rodzicem, to z pewnością docenisz zawarte na kartach prawdy życiowe* i pozytywne wartości. Zauważysz sytuacyjny komizm i przedstawienie postaci, ale przede wszystkim podsuniesz tę lekturkę pod nos swojego dziecka, albo sam/a mu to przeczytasz. Historia wakacyjnej przygody Mateusza nie jest bajkowa, jest zwyczajna, jak nasza codzienność, ale bardzo wciągająca. Spróbuj.

*Prawdy życiowe – przemyślenia Mateusza zapisane w “Zeszycie prawd życiowych Mateusza”

A teraz UWAGA! Książka czytana przez dorosłego może powodować chęć powrotu do dzieciństwa. Ojcowie mogą zacząć zakopywać skarby, zbierać z dziećmi robaki i budować namioty z koca. Matki natomiast mogą obrać niespodziewanie drogę urlopowiczki , superbohaterki lub spróbować dostać się do skarbów ukrytych w szafie pełnej kaloszy. W przypadku dzieci, istnieje zagrożenie, że postanowią zostać Szambiarzem lub Pogromcą Szerszeni. Dodatkowo radzę również zabezpieczyć wszelkie obrazy przodków pradawnych.

Na półkach: , , , , , ,

"Mateusz i zapomniany skarb" to trzeci tom przesympatycznej serii o perypetiach pewnej trójki rodzeństwa.

Czytaliśmy tę książkę rodzinnie, mój mąż, nasza pięciolatka i ja i co rusz wybuchaliśmy śmiechem, bo tak zabawne były niektóre sytuacje i tak trafnie opisane w ramach dziennika wnioski głównego bohatera. Co najlepsze, Ala sama upominała się wieczorową porą o przeczytanie kolejnego rozdziału przygód "Mateuszka", bo tak była ciekawa, czy rodzeństwo znajdzie ukryty skarb i czym on tak naprawdę jest. Po zakończonej lekturze od razu sięgnęliśmy po tom pierwszy serii, czyli "Lilkę i spółkę" i bardzo się cieszymy, że kolejne tomy można czytać niezależnie od siebie.

Brawo dla Magdaleny Witkiewicz za to, że potrafi tak sprawnie przełączać się pomiędzy będącą jej domeną literaturą obyczajową, a książkami dziecięcymi.