Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie

Okładka książki Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie Grażyna Bochenek
Okładka książki Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie
Grażyna Bochenek Wydawnictwo: Austeria historia
582 str. 9 godz. 42 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Austeria
Data wydania:
2021-07-29
Data 1. wyd. pol.:
2021-07-29
Liczba stron:
582
Czas czytania
9 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378664765
Tagi:
Fred Zinnemann Hollywood film amerykański Rzeszów Żydzi historia rodzina
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1
1

Na półkach:

Pozycja obowiązkowa!

Pozycja obowiązkowa!

Pokaż mimo to

avatar
28
7

Na półkach:

Bardzo dobra i ważna książka: zajmująca dla osób zainteresowanych historią kina, ale zwłaszcza dla mieszkańców Rzeszowa czy Podkarpacia. Pokazuje naszą dość powszechną niepamięć o losach żydowskich współmieszkańców.

Autorka dotarła do nieznanych listów wysyłanych Fredowi Zinnemannowi przez rodziców - to wzruszające świadectwo i bliskich więzi, i dość zwyczajnego życia w naszej części świata, i wreszcie narastającego w Europie antysemityzmu ("dla Żydów zaczyna być coraz ciaśniej na całej kuli ziemskiej" - pisze Oskar Zinnemann do syna w 1933 r.). Rekonstruuje też szeroko jak wyglądały relacje polsko-żydowskie w Rzeszowie: w szkole, w organizacjach społecznych, na łamach prasy; jak wyglądało życie w getcie i bezpośrednio po II wojnie światowej. Robi to rzeczowo, niemal jak historyk, przy czym z dużą delikatnością i precyzją zadaje ważne pytania o los rzeszowskich Żydów. Brakowało takiej książki o Rzeszowie. Mam nadzieję, że przyczyni się ona do upamiętnienia rzeszowskich Żydów.

Myślę, że książka może też być ciekawym źródłem dla historyków kina. Pokazanie, jak Zinnemann był blisko z rodzicami, którzy byli ofiarami Zagłady rzuca nowe światło na niektóre jego filmy, nawet na postać szeryfa z "W samo południe", który bezskutecznie prosi o pomoc swoich sąsiadów (czy nie przypomina to sytuacji z czasów wojny?).

Praca wydaje się na tyle istotna, że zasługuje na większy rozgłos (ja dowiedziałem się o niej z podkastu "SpoilerMaster" Michała Oleszczyka). Być może mogłaby być nieco przystępniej wydana (dziwi np. brak tytułów rozdziałów, który utrudnia orientację w treści). Nie zmienia to jednak mojej wysokiej oceny.

Bardzo dobra i ważna książka: zajmująca dla osób zainteresowanych historią kina, ale zwłaszcza dla mieszkańców Rzeszowa czy Podkarpacia. Pokazuje naszą dość powszechną niepamięć o losach żydowskich współmieszkańców.

Autorka dotarła do nieznanych listów wysyłanych Fredowi Zinnemannowi przez rodziców - to wzruszające świadectwo i bliskich więzi, i dość zwyczajnego życia w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2789
315

Na półkach:

Podziwiam ogrom pracy włożony przez autorkę w rekonstrukcję losów Freda Zinnemanna, a przede wszystkim jego najbliższej rodziny, a nawet dalekich krewnych. Chociaż nie do końca przypadła mi do gustu taka dziennikarska „reportażowa” narracja, która sprawia, że momentami książka jest przegadana (zwłaszcza w początkowych partiach),to koniec końców się broni. A tak w ogóle cieszę się ogromnie, że powstała. I jest to kolejny ważny głos za tym, by w Rzeszowie w końcu powstało Muzeum Żydów Rzeszowskich, bo to prawdziwy skandal jak bardzo nieobecna jest pamięć o nich i w przestrzeni miasta i w świadomości mieszkańców.

Podziwiam ogrom pracy włożony przez autorkę w rekonstrukcję losów Freda Zinnemanna, a przede wszystkim jego najbliższej rodziny, a nawet dalekich krewnych. Chociaż nie do końca przypadła mi do gustu taka dziennikarska „reportażowa” narracja, która sprawia, że momentami książka jest przegadana (zwłaszcza w początkowych partiach),to koniec końców się broni. A tak w ogóle...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    7

Cytaty

Więcej
Grażyna Bochenek Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne