Jak powstał „Obcy”

Okładka książki Jak powstał „Obcy” J. W. Rinzler
Okładka książki Jak powstał „Obcy”
J. W. Rinzler Wydawnictwo: Vesper albumy
albumy
The Making of Alien
Vesper
2021-09-29
2021-09-29
2019-11-18
Robert Filipowski

uzupełnienie wiadomości dla każdego fana Xenomorpha. Ciekawostki, informacje, historie, koncept arty i zdjęcia. Cudo.

8/10 - bardzo dobra.

8/10 - bardzo dobra.

Absolutnie obowiązkowa pozycja dla fanów obcego. Nieprzebrana skarbnica materiałów i ciekawostek, ale przede wszystkim, kompletna historia powstania filmu, od genezy pierwszych pomysłów, do rozliczeń finansowych na końcu.

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana obcego, ale także dla osób którzy chcą poczytać o ciekawym procesie powstawania filmów w latach 70-tych XX wieku. Bardzo fajnie wydane i interesujące.

Bo któż nie zna Obcego? Serii filmów z Sigourney Weaver w roli Ripley, późniejszych prequeli, crossoverów. Książek, komiksów, gier planszowych, komputerowych czy też rynku kolekcjonerskiego opartego na kseromorficznym motywie. Od premiery pierwszej części Obcego minęły już cztery dekady a ma się wrażenie, że temat ciągle żyje i ma się dobrze. Ale jak to się wszystko zaczęło?

Powyższa książka, album pozwala przenieść się w czasie i niemal zachłysnąć się atmosferą, jaka panowała podczas tworzenia pierwszej części tej kultowej serii. Od kanapowego pomysłu, poprzez plan produkcyjny, na nagrodach i podziękowaniach kończąc. Prezentowany materiał wygląda imponująco – mnóstwo anegdot, rysunków koncepcyjnych i fragmentów scenariusza, płynnie zmieniających się podczas postępujących prac i oczywiście zdjęć. Często wielkich jak ta książka.

Właśnie, rozmiar. Wielkość pozycji przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Umieszczenie tej książki na regale, by w pełni wyeksponować jej wartość, może stwarzać problemy. Jest ogromna i strasznie ciężka. Odpada więc czytanie na leżąco trzymając ją nad sobą, o czym bardzo szybko się przekonałem. Cena również, póki co, może odstraszać.

Mimo to, pozycja prezentuje się świetnie i co najważniejsze, pokazuję istotę Obcego. Pomysłu, który przedarł się przez ścianę krytyki i bardzo mocno zaznaczył swoje miejsce w otaczającym nas wszechświecie. Dla fanów tematu… niee, Oni pewnie już są po lekturze.

Wyczerpujący album ze zdjęciami o powstaniu Aliena. Teraz drugi taki o Decydującym Starciu poproszę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Moja biblioteczka
  • Przeczytane w 2022
  • Album

Dodaj cytat z książki Jak powstał „Obcy”