Usagi Yojimbo Saga. Księga 8

Okładka książki Usagi Yojimbo Saga. Księga 8
Stan Sakai Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Usagi Yojimbo Saga (tom 8) Seria: Usagi Yojimbo komiksy
komiksy
Usagi Yojimbo Saga (tom 8)
Usagi Yojimbo
Egmont Polska
2021-06-02
2021-06-02
Jarosław Grzędowicz
Dark Horse antropomorfizm akcja historical fiction fantasy Edo samuraj królik ronin

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Ósme zbiorcze wydanie przygód Usagiego, zbiera historie pierwotnie wydane w tomikach 29-33. Obecnie autor wydał 35 części, więc już prawie jesteśmy na bieżąco. W księdze tej mamy do czynienia ze zbiorem trzech opowieści: „Dwieście posążków Jizo”, „Złodzieje i szpiedzy” oraz „Piekielne malowidło”, pośród których każdy powinien znaleźć coś ciekawego dla siebie.

W pierwszej historii los ponownie łączy ścieżkę Usagiego i inspektora Ishidy. Będą oni próbowali rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa. Fabuła rozdziału swoim klimatem dość mocno przypomina klasykę powieści Agathy Christie. Sakai łączy tutaj nieźle napisaną tajemnicę z należytą porcją widowiskowości. Obok tego w rozdziale nie zabrakło również treści odnoszącej się do historii/legend Japonii. Mamy więc tutaj okazję zapoznać się między innymi z komiksową wariacją legendy o lodowych posłańcach czy poznać tradycyjny sposób wytwarzania sosu sojowego (Shoyu).
W rozdziale zatytułowanym Złodzieje i szpiedzy powracają dobrze znane fanom serii postacie. Są to złodziejka Kitsune i Chizu z klanu ninja, ich pojawienie się oznacza dla Usagiego jedno – kolejne poważne tarapaty. Nie zabraknie więc mocnej akcji, solidnej porcji świetnego humoru oraz kolejnych nawiązań do legend czy wierzeń dawnej Japonii (między innymi wodne demony Kappa).

Cała recenzja na:

W pierwszej...

USAGI W DRODZE

Seria o „Usagim Yojimbo” powoli zbliża się do końca. Owszem, nie będzie to koniec przygód naszego dzielnego samuraja, jednak skończą się zbiorcze wydania, bo na razie zabraknie na nie materiału. I to razem z dodatkowymi tomami, które też zostaną zebrane w te pokaźne tomiszcze. Szkoda, bo chociaż seria ma swoje minusy, to kawal bardzo dobrej rozrywki, którą znakomicie się czyta i warta jest poznania, czy lubicie podobne komiksy, czy nie.

Losy Usagiego i inspektora Ishidy znów się przetną, by obaj mogli wyjaśnić zagadkę podwójnego morderstwa oraz pewnego przeklętego malowidła. Złodziejka Kitusne też pojawi się na drodze naszego długouchego samuraja, a jakby tego było mało, także Chizu pojawi się po to, by wciągnąć go w ich sprawy. Ale to sprawy wykraczające daleko poza pojmowanie Usagiego, bo mające znaczenie dla całej Japonii! A to przecież jedynie fragment tego, co na niego czeka.

USAGI W DRODZE

Znakomity tom, pełen wspaniałych historii. Do tego kilka postaci z przeszłości, ninja. Wzruszające historie o chłopach i ciekawa opowieść o sosie sojowym. Szkoda tylko, że nie ma więcej o Jei i demonach.
Jak zwykle pozycja obowiązkowa.

Jak zwykle pozycja obowiązkowa.

Dodaj cytat z książki Usagi Yojimbo Saga. Księga 8