Karmię piersią, jem zdrowo. Poradnik dietetyczny w laktacji

Okładka książki Karmię piersią, jem zdrowo. Poradnik dietetyczny w laktacji Magdalena Czyrynda-Koleda, Monika Stromkie-Złomaniec
Okładka książki Karmię piersią, jem zdrowo. Poradnik dietetyczny w laktacji
Magdalena Czyrynda-KoledaMonika Stromkie-Złomaniec Wydawnictwo: Oficyna 4eM poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Oficyna 4eM
2021-04-28
2021-04-28
dieta laktacja karmienie piersią poród ciążą połóg poradnik

Okładka książki Żywienie dziecka w pierwszym roku życia Magdalena Czyrynda-Koleda, Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, Monika Stromkie-Złomaniec, Ewa Sypnik-Pogorzelska
Żywienie dziec... Magdalena Czyrynda-...

Święty! Prosto, przejrzyście i ze zdrowym podejściem!
Żałuję, że nie miałam tej książki w swoich rękach 4 lata temu. Na pewno nasza przygoda mleczna z Zosią wypadłaby dużo spokojniej, pewniej i bez wiecznego zastanawiania się „czy ona się najada?”. Cieszę się, że się jednak nie poddałam i 1,5 roku karmiłam. Marcelka zamierzam podobnie, chociaż to jest nieco większy cycoholik 🙈
Jestem zdania, że każda matka ma idealne mleko dla swojego dziecka. Ten poradnik mnie w tej myśli upewnił. Jasne są różne przypadki, różne dzieci, różne zdarzenia i po prostu kobieta nie może karmić. Tu nie będę za bardzo wnikać. To również jest dobre, pamiętajcie szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!
Jednak kiedyś zapytałam się mojej mamy ile mnie karmiła. Usłyszałam: „3 Msc.” Dlaczego tak krótko? „Bo ty się nie najadłaś. Budziłaś się w nocy.” A że na wszystkie mleka modyfikowane mnie uczulały to piłam kozie. 🤦‍♀️
Brak edukacji w tamtych czasach jest przerażający. Wystarczyło mnie częściej przystawić do piersi, przemęczyć się dwa dni na mrożonkach, aby organizm matki z potrzebą dziecka się dogadał co do ilości. Takie proste, a takie trudne. Szkoda! Może byłabym teraz geniuszem? Bo wiecie, że dzieci karmione piersią mają podobno wyższy iloraz inteligencji?
Poradnik, który podchodzi do karmienia ze zdrowym podejściem. Nie ujmuje mleku modyfikowanymi, ale pokazuje mnóstwo zalet karmienia piersią! Co więcej uspokaja i uczy jak karmić, żeby nie zwariować. Obala mity, które nadal sprzedają nam nasze babki. Proponuje mnóstwo rozwiązań wielu sytuacji i wręcz każe, wejść w ten cudny etap ze spokojem i pewnością siebie. Bo wiecie kiedy się rodzą największe problemy? Kiedy to my, wbijamy sobie do tych głów za dużo. Słuchamy głupich komentarzy (niestety najczęściej kobiet),denerwujemy się i czujemy się „kiepskimi matkami”, bo dziecko płacze. Kiedyś ktoś mi powiedział „to dobrze, że płacze. Dziecko ma dać matce w kość. To znaczy, że jest zdrowe.”
Także dziewczyny uwierzcie, że karmić może każda. Z małymi piersiami, jak i dużymi. W małymi brodawkami, jak i dużymi.

Święty! Prosto, przejrzyście i ze zdrowym podejściem!

Zdrowe odżywanie mojego dziecka jest teraz dla mnie sprawą priorytetową. Gdy wpadła w moje ręce książka "Karmię piersią i jem zdrowo" od razu postanowiłam zapoznać się z jej treścią. Jako świeżo upieczeni rodzice majowego malucha często błądzimy po omacku. Nadal poznajemy zachowania naszego synka i staramy się odpowiadać na każde jego potrzeby. Jednak wiem, że potrzebujemy czasu na wspólne poznanie. Dużym wsparciem jest fachową wiedzą.

Poradników dotyczących karmienia noworodków jest całkiem sporo, jednak książka, która chciałam Wam polecić, jest dla mnie wyjątkowa. Poradnik napisany przez dwie mamy dietetyczki, które chciały podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Książka obala wiele mitów dotyczących karmienia. Od teraz każdej mamie niestraszny już będzie brokuł, kawa z mlekiem czy czekolada. Warto jeść zdrowo i nie ma co się ograniczać. Jedzenie ma sprawić przyjemność, a nie stanowić presję. W końcu jak mówią szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko.
Poradnik napisany jest w bardzo przejrzystej formie, łatwy w zrozumieniu, bez niepotrzebnych zawiłości. Dodatkowym atutem jest świetna szata graficzna, która nie pozwala nam się nudzić w trakcie pochłaniania wiedzy. Świetna robota! Polecam każdej mamie.

Świetna książka dla wszystkich kobiet, które pragną karmić piersią dbając w tym czasie zarówno o siebie, jak i dziecko. Znajdziemy tutaj wiele cennych informacji o tym, jak wygląda karmienie piersią z praktycznego i teoretycznego punkt widzenia, na co warto zwrócić uwagę czy czego unikać. Dodatkowo autorki zawarły w tej pozycji wiele ciekawych przepisów na przykładowe dania do spożycia. Ciekawa pozycja, po którą warto sięgnąć, a mnie udało się ją znaleźć w najlepszym możliwym czasie :)

O karmieniu piersią krąży tyle mitów i legend, że ciężko jest wyłowić z nich ziarnko prawdy. Kobiety karmiące piersią nie raz słyszą od życzliwych ciotek, babć, sąsiadek czy nawet obcych osób, żeby nie jadły cytrusów, owoców z pestkami, kapusty, nabiału, itd. Lista zakazów jest naprawdę długa, co może doprowadzić niejedną mamę do bólu głowy i niepotrzebnego stresu. Na szczęście znalazły się mądre kobiety, które wyszły na przeciw młodym mamom i stworzyły poradnik dietetyczny w laktacji. Żałuję, że nie trafił on w moje ręce 5 lat temu, kiedy temat był mi bardzo bliski.

Mówi się, że co dwie głowy to nie jedna, ale gdy dwie autorki, dwie kobiety, dwie mamy, dwie dietetyczki, połączą swoje siły, wyjdzie z tego istne combo przydatnej wiedzy. „Karmię piersią, jem zdrowo" to kompleksowy poradnik dla kobiet, które wkraczają w zawiły temat laktacji. Autorki w bardzo prosty i lekki sposób opisują w nim cały proces laktacji, opisują jego zalety (bo wad nie ma żadnych!),rozwiewają rozterki mamy karmiącej, przedstawiają konkretne argumenty przemawiające za karmieniem piersią jak najdłużej. W książce znajdziemy również trochę ciekawostek o laktacji, o których nie miałam zielonego pojęcia. Świetnym pomysłem było zamieszczenie prostych przepisów na śniadania, obiady, kolacje i przekąski, które każda mama może wdrożyć do swojego jadłospisu. Mimo tego, że już nie karmię piersią, to z chęcią przetestuję kilka z tych apetycznie wyglądających przepisów. Podsumowując, „Karmię piersią, jem zdrowo" według mnie jest świetną pomocą dla świeżo upieczonych mam, które chcą uporządkować swoją wiedzę dotyczącą karmienia piersią, chcą pozbyć się dręczących je wątpliwości lub po prostu zwyczajnie ogarnąć cały ten ważny temat.

Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

Kiedy mówię, że czytam absolutnie wszystko… to nie żartuję. A już szczególnie chętnie sięgam po poradniki, które analizują zupełnie obce mi tematy. Po „Karmię piersią jem zdrowo” sięgnęłam z czystej ciekawości, bo zagadnienie jest mi absolutnie nieznane. Czy dowiedziałam się z tej książki czegoś ciekawego?

Magdalena Czyrynda-Koleda i Monika Stromkie-Złomaniec napisały książkę, która jest prawdziwy kompendium wiedzy na temat karmienia piersią. Zanim jednak przeszły do omawiania szczegółów, wskazały kilka faktów i statystyk. Wnioski, które z nich płyną są… umiarkowanie optymistyczne. Wiele z nas rozważa temat, wiele chce go wdrożyć w życie, ale też spora część odpada w przedbiegach. Jako powód wskazują brak dostatecznej wiedzy, presję, czy problemy, z którymi nikt im nie pomógł. Myślę, że ta książka to odpowiedź na wiele wątpliwości. Jeśli więc macie w swoim otoczeniu przyszłe matki, ten poradnik może być dla nich świetnym wsparciem.

Jak to bywa w publikacjach skupionych na jednym zagadnieniu, jest tu zebrana chyba cała wiedza na temat karmienia piersią. Wbrew temu, co sugeruje tytuł, książka nie analizuje wyłącznie kwestii związanych żywieniem. Jest tu wszystko, od podstaw, po szczegóły, od anatomii i analizy procesów, bo popularne mity. Najbardziej spodobał mi się ten ostatni element. Matki karmiące wciąż słyszą, co powinny, a czego nie powinny jeść/robić. Autorki analizują takie tezy i rozkładają na łopatki.

Po raz kolejny, jak to bywa w przypadku publikacji na jeden temat, zdawać się może, że jest on lekiem na całe zło. Nie mam pojęcia, czy wszystkie elementy np. profilaktyka antynowotworowa, to prawda, czy tylko teza. To już każdy czytelnik musi ocenić sam.

Książka prezentuje się też bardzo zachęcająco od strony wizualnej. Wszystko tu ze sobą współgra, jest przyjemne dla oka i atrakcyjne w czytaniu. W ten tytuł warto zaopatrzyć się na przyszłość lub sprezentować bardziej potrzebującej koleżance. Nie tylko dowie się z niego wielu istotnych rzeczy, ale też, przede wszystkim, przekona, że nie jest to temat tabu i nie ma nic złego w szukaniu wsparcia w tej delikatnej kwestii. Co więcej, dostanie też wskazówki gdzie i kogo pytać.

Magdalena Czyrynda-Koleda i Monika Stromkie-Złomaniec napisały...

Bardzo fajny, kompleksowy poradnik. Nie ma chyba czegoś takiego na rynku. I całe szczęście, że w końcu powstało!
Na pohybel wszystkim, których szokuje jedzenie cytrusów czy picie piwa podczas karmienia :) Mam nadzieję, że za kilka(naście?) lat wiedza prezentowana w książce będzie już powszechnie akceptowalna
Prosty, zrozumiały język, kompetentne autorki i kilkanaście fajnych i łatwych przepisów na końcu. Jest bardzo dobrze i polecam każdej mamie lub przyszłej mamie

Prosty, zrozumiały język, kompetentne autorki i kilkanaście...

O karmieniu piersią krąży wiele mitów, które nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą. Kobiecie nie wolno tego czy tamtego. Powinna tak się odżywiać, pić tyle wody, unikać alergenów, tak żyć... Aż wydaje się, że bycie matką to bardziej katorga niż normalne życie. Jednak okazuje się, że prawda wygląda nieco inaczej.
Autorki poradnika pokazują, jak rzeczywiście powinno wyglądać karmienie piersią, na co kobieta może pozwolić sobie w tym czasie, a na co ma uważać. Książka jest napisana prostym językiem, bez zbędnych naukowych sformułowań. Dzięki temu każdą stronę czyta się z prawdziwą przyjemnością. Ponadto widać, że autorki wiedzą, o czym piszą. Przełamują stare stereotypy i dają kobietom poczucie, że karmienie piersią może być naprawdę wspaniałym czasem dla nich i ich dzieci.
Ogromnym plusem też są przepisy przedstawione na końcu książki. Dla każdej matki mogą stać się pewnym punktem wyjścia do tego, że można jeść smacznie i zdrowo, a do tego nie ograniczać posiłków do zaledwie kilku składników.
Ta książka z pewnością przyda się młodym rodzicom, a szczególnie matkom. Dzięki niej odkryją, czym dokładnie jest proces laktacji, co warto wiedzieć o samym karmieniu piersią oraz jak zadbać o siebie, oraz o swoje dziecko w tym czasie.

Autorki poradnika pokazują, jak rzeczywiście powinno wyglądać...

”Mleko kobiece to najbardziej inteligentny pokarm na świecie, który świetnie dostosowuje się do potrzeb dziecka. Zawsze jest gotowy do spożycia, o idealnym składzie i we właściwej temperaturze”.

W mediach krążą różne opinie na temat karmienia piersią: że mama będzie wyglądać nieatrakcyjnie po karmieniu, że pokarm jest niskokaloryczny, że dziecko ma ciągle kolkę, bo matka nie wie co ma jeść, że dziecko musi się bardzo napracować, aby pociągnąć pierś, w końcu, że przecież to niehigieniczne.

Po prostu ile ludzi tyle opinii…

Dwie wspaniałe kobiety: Magdalena Czyrynda-Koleda i Monika Stromkie-Złomaniec w swoim poradniku „Karmię piersią, jem zdrowo” świetnie wyjaśniają i tłumaczą mechanizm laktacji, pomimo iż karmienie piersią dla niektórych jest tematem tabu.

A przecież w Polsce ponad 50% kobiet deklaruje, że karmi swoje dziecko piersią do szóstego miesiąca życia. Mleko kobiece powinno być jedynym pokarmem, jakie dostaje dziecko przez pierwsze pół roku życia.

Autorki książki pokazują czytelnikowi drogę mleczną, czyli kosmiczne zalety karmienia piersią, opisują korzyści dla dziecka - czyli zwiększona odporność, lepsze zasypianie, dobrze rozwinięty aparat mowy, mniejszy stres, wyższą inteligencję, ulgę dla ran, a dla mamy natomiast - ochrona przed nowotworami, serce jak dzwon, kostne wzmocnienie, kojący wpływ oraz naturalną antykoncepcję, a także korzyści dla społeczeństwa.

W „Karmię piersią, jem zdrowo” znajdują się także proste przepisy na śniadania, obiady, kolacje i przekąski dla mamy w tym pięknym okresie życia.

Książka ta jest po prostu cudowna, to czyste kompendium wiedzy dla młodych i przyszłych mam. Powinna zagościć na półce każdej dziewczyny w ciąży, więc drodzy mężczyźni najwyższy czas, aby kupić swojej wybrance taką książkę, np. na prezent.
Ten poradnik stworzyły dwie profesjonalne dietetyczki, które w prosty i przystępny sposób przełamują stereotypy i łamią dietetyczne tabu na temat karmienia piersią i matki karmiącej.

Dodatkowym atutem książki są przepięknie wykonane zdjęcia, nie tylko potraw i przepisów kulinarnych.

Jestem pod wrażeniem i bardzo polecam ten poradnik, bowiem to właściwa i profesjonalna lektura dla każdej mamy.
Polecamy: Dobre Recenzje

Mitów na temat jedzenia podczas karmienia jest tyle, że można by nimi ozdobić sporych rozmiarów lodowiec.

Po internecie i między matkami krążą listy zakazanych produktów. Ile się od moich karmiących koleżanek osłuchałam jak ich matki i położne wyrywały im z ręki ulubiony smakołyk z przerażeniem krzycząc że przecież to zaszkodzi dzieciątku.

Gdy w empiku zobaczyłam tę książkę dietetyczną bez namysłu ją kupiłam.

Autorki w sposób przyjemny i rozumny tłumaczą co to jest laktacja, skąd się bierze, jaki to proces i jak przebiega.

Wiele osób w tzw dobrej wierze oddaje matkom niedźwiedzią przysługę głupimi pytaniami. Treść tej książki rozwiewa wszelkie wątpliwości i daje odpowiedź na wiele nurtujących kobiety pytań.

Ja sama się z niej bardzo dużo dowiedziałam i na pewno ze mną zostanie na dłużej. Nie żałuję że ją kupiłam.

Czy wiedzieliście że podawanie dzieciom do 4 roku życia herbatki z kopru włoskiego jest niewskazane ze względu na wysoką zawartość estragolu - związku o działaniu rakotwórczym? No właśnie. Mnie samą pojono taką herbatką i do dziś nienawidzę kopru włoskiego.

Książka oprócz rzetelnej wiedzy zawiera również proste przepisy okraszone pięknymi estetycznymi zdjęciami.

Gdy w empiku zobaczyłam tę...

Magdalena Czyrynda - Koleda oraz Monika Stromkie-Złomaniec to matki oraz dietetyczki z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami. "Karmię piersią, jem zdrowo. Poradnik dietetyczny w laktacji” to pierwsza w Polsce książka, która profesjonalnie i szeroko omawia temat żywienia zarówno matki, jak i dziecka w czasie laktacji.
Autorki mówią stop ocenianiu matki karmiącej i obalają wszelkie dotyczące karmienia mity.
Pięknie wydana. Mnie najbardziej zainteresował rozdział "Proste przepisy na śniadanie, obiady, kolację i przekąski"
Wydawnictwa Oficyna 4eM. PREMIERA 28 KWIETNIA 2021
Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz książki.

Autorki mówią stop ocenianiu matki karmiącej i...

• Poradnik
  • Recenzencka
  • Odsprzedam
  • RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy
  • Dzieci
  • Przeczytam 52 książki w 2021 roku

Dodaj cytat z książki Karmię piersią, jem zdrowo. Poradnik dietetyczny w laktacji