Okładka książki Dlaczego nikt mi tego nie powiedział? Szczery doulowy przewodnik dla przyszłych rodziców Natalia Hailes, Ash Spivak
Natalia HailesAsh Spivak Wydawnictwo: Mamania poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Why Did No One Tell Me This?: The Doulas' (Honest) Guide for Expectant Parents
Mamania
2021-03-24
2021-03-24
Barbara Łukomska
oczekiwanie dziecka ciąża narodziny połóg

Każdy przyszły rodzic powinien sięgnąć po tę książkę. Poradnik, który uspokoi, ale nie przytłoczy niepotrzebną wiedzą i presją. Dodatkowy plus za uwzględnienie osób ze środowiska LGBTQ+. Polecam!

Pierwsza książka na temat porodu, po którą sięgnęłam zaraz po zrobieniu testu to “Dlaczego nikt mi o tym nie powiedział? Szczery doulowy przewodnik dla przyszłych rodziców” Natalii Hailes i Ash Spivak wydany przez @wydawnictwo.mamania. Nie ukrywam, że byłam w tej dziedzinie zielona, więc po raz pierwszy dowiedziałam się, kim jest doula.
To inkluzywna, nowoczesna pozycja z modnymi, pełnymi luzu grafikami, dużą liczbą tekstu, graficznie wyodrębnionymi radami, które warto zapamiętać. Do tego autorki piszą tak, jakby były naszymi przyjaciółkami, które znają się na rzeczy i potrafią wspierać, kierują swoje słowa do wszystkich — bez względu na płeć czy seksualność.
Pierwsze, co jednak mnie przeszkadzało mi w tym poradniku to liczba ćwiczeń, którymi jesteśmy zarzucani już od pierwszych stron — to z powodu mojej awersji do poradnikowych form.
Fascynuje za to obszernie przygotowana część z omówieniem różnorodnych badań, historii porodowych, spisy faktów i ciekawostek — to mnie uspokoiło i sprawiło, że jednak byłam gotowa zaufać w to, co mówią autorki, oby tylko nie kazały mi wyjmować kartek i spisywać na nich swoich myśli, albo robić map z wizją porodu.
Plusem jest zaś to, że książka uwzględnia planowanie porodu wraz z budowaniem grupy marzeń także dla osób LGBTQ+ - to na razie jedyna ze wszystkich dostępnych na rynku wydawniczym, które widziałam, by poruszały ten temat. Omówiono w niej wiele przeszkód i wątpliwości o to, czy nie będąc rodzicem biologicznym, można zrozumieć potrzeby dziecka, jak reagować na pytania, radzić sobie z lękiem przed homofobią personelu medycznego. Dowiadujemy się też, że gruczoły mleczne czy wygibasy naszej macicy były już wcześniej w akcji, co bawi i uspokaja, pokazano też supermoce, które zyskujemy w ciąży.
Wróciłam do tej książki pod koniec ciąży, gdy miałam wiele obaw, że moja jest już przenoszona, miałam urodzić niemal miesiąc wcześniej — to dzięki Natalii i Ash zyskałam spokój i dokładne omówienie przypadku takiego jak mój. Autorki opisały każdą z możliwych form porodowych i to bez ich wartościowania, bo ich dewizą jest sformułowanie, że gdy rodzi się twoje dziecko, to jest to twoja impreza i ty tu rządzisz.

#bababook #szczerydoulowy

To inkluzywna, nowoczesna pozycja z...

Bardzo dobra książka dla kobiet przygotowujących się do porodu. Trochę brakuje przełożenia na polskie warunki, ale tak to już jest z tłumaczeniami. Niektóre rzeczy do naszej rzeczywistości po prostu nie pasują.

Mało szczegółów, ale do zapamiętania pytania do położnej/na temat szpitala itp.

Mało szczegółów, ale do zapamiętania pytania do położnej/na temat szpitala itp.

Przede wszystkim, jest to książka pisana przez Amerykanki i w związku z tym wiele rzeczy nie przystaje do naszej rzeczywistości prowadzenia ciąży i porodu.
Pojawia się sporo pożytecznych informacji, ale miałam wrażenie, że wszystko jest rozmemłane w sosie #daszradę. Niby to zahacza w jakiś sposób o duchowość, ale w sposób, który mnie zupełnie nie przekonał.
Dodatkowy minus za tłumaczenie - wiele sformułowań czy terminów w jęz. polskim poza tą książką brzmi zupełnie inaczej i te terminy są powszechnie używane w literaturze i treściach dla rodziców.

Dodatkowy minus...

Książka amerykańskich douli dla amerykańskich rodziców. Jak zwykle w takich pozycjach niewiele o połogu po cesarskim cięciu za to dużo ,,jesteś silna", ,,potrafisz to zrobić" ,,jak nie Ty to kto". Niewiele odpowiedzi na nurtujące przyszłe matki pytania, dużo frazesów.

Książka mocno przereklamowana i nijaka.
Nie wyniosłam z niej niczego, bo nie dało się tego zrobić:
- "masz tak i tak?" - "tak to już bywa".
- "masz to i to?" - "no, może tak być".
- "słuchaj swojego ciała i swojej intuicji"- no litości, jak się rodzi po raz pierwszy to jest się zestresowanym i przerażonym, ciężko wtedy o wsłuchiwanie się w sygnały płynące z ciała, skoro autorki nawet nie wyjaśniły, w jakie sygnały należy się wsłuchiwać i czego można się spodziewać.

Wieje mocno Ameryką i beztroską z tej książki, ciężko przełożyć ją na nasze realia. W sumie to takie lanie wody. Są zdecydowanie lepsze poradniki dotyczące tematyki ciąży
i okołoporodowej.
Jestem zdecydowanie na "nie".

Książka mocno przereklamowana i nijaka.
Nie wyniosłam z niej niczego, bo nie dało się tego zrobić:
- "masz tak i tak?" - "tak to już bywa".
- "masz to i to?" - "no, może tak być".

Już dawno żadna książka mnie tak nie rozczarowała i nie rozgniewała. Tytuł obiecuje mi konkretne informacje bez owijania w bawełnę, zaś zawartość cechuje się głębią na poziomie artykułów na medonecie. Po deklaracji o szczerości bijacej z okładki określenie że pęknięcie krocza wiąże się z "pewnym dyskomfortem przez kilka tygodni" wywołało u mnie prawdziwą furię. W zasadzie wszystkie najtrudniejsze i najbardziej budzące lęk kobiet zagadnienia sprowadzone są do logiki "tak się zdarza, ale tak to już jest".
Dwie gwiazdki wyłącznie za ładne ilustracje i miły papier. Treść to absolutne dno.

Kiepska. W amerykańskim stylu… tylko odrobina przydatnych informacji.
Często powtarzane kwestie typu słuchaj swojej intuicji, głowy, upewnij się, że masz wymarzony zespół bla bla
Myśle, że są bardziej konkretne poradniki.

Kiepska. W amerykańskim stylu… tylko odrobina przydatnych informacji.
Myśle, że są bardziej konkretne poradniki.

To książka przede wszystkim dla przyszłych rodziców – matek i ich partnerów. Coraz więcej kobiet decyduje się na współpracę z doulą podczas ciąży, porodu i połogu. Jeśli nie wiesz, na czym ta współpraca polega, skorzystaj z książki. Autorki same są doulami i we wspaniały, empatyczny sposób pokazują, jak ważnym, ale i trudnym czasem jest ciąża. Przekonują, że musimy wtedy o siebie dbać – nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Podpowiadają, w jaki sposób stawiać granice rodzinie, która jest zbyt ciekawska lub nachalna. Jeśli planujesz dziecko, sięgnij po tę książkę. Nie pożałujesz.

• Ciąża, poród, macierzyństwo
  • Dla dzieci