Okładka książki Dlaczego nikt mi tego nie powiedział? Szczery doulowy przewodnik dla przyszłych rodziców
Natalia HailesAsh Spivak Wydawnictwo: Mamania poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Why Did No One Tell Me This?: The Doulas' (Honest) Guide for Expectant Parents
Mamania
2021-03-24
2021-03-24
Barbara Łukomska
oczekiwanie dziecka ciąża narodziny połóg

To książka przede wszystkim dla przyszłych rodziców – matek i ich partnerów. Coraz więcej kobiet decyduje się na współpracę z doulą podczas ciąży, porodu i połogu. Jeśli nie wiesz, na czym ta współpraca polega, skorzystaj z książki. Autorki same są doulami i we wspaniały, empatyczny sposób pokazują, jak ważnym, ale i trudnym czasem jest ciąża. Przekonują, że musimy wtedy o siebie dbać – nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Podpowiadają, w jaki sposób stawiać granice rodzinie, która jest zbyt ciekawska lub nachalna. Jeśli planujesz dziecko, sięgnij po tę książkę. Nie pożałujesz.

Książka typowo w amerykańskim stylu, nie mająca odniesienia do polskiej rzeczywistości. Niestety zawiera też informacje, które nie są zgodne z obowiązującymi zaleceniami, więc może też wywołać mętlik w głowie przyszłych rodziców.

Czytałam lepsze książki o ciaży i porodzie. Ta napisana jest z perspektywy życia w Stanach Zjednoczonych, więc znajdują się tu pewne kwestie, które nas w Polsce nie dotyczą. Znalazłam też informacje, które zgodnie z aktualna wiedzą nie są zalecane, więc mogą wprowadzić w błąd niektóre przyszłe mamy. Są lepsze pozycje o tej tematyce.

Bardzo fajna pozycja do przeczytania dla przyszłych rodziców. Pierwsza część książki odnosi się do emocji, zachęca do pogłębienia samoświadomości, nauki odczytywania sygnałów płynących z własnego ciała. Książka napisana jest lekkim językiem z dużą dawką humoru, ciekawym pomysłem jest zastosowanie w drugiej jej części pytań "a co, jeśli?", dotyczących ciąży, porodu i połogu (które myślę, że zadałaby większość mam), zamiast tradycyjnego opisu poszczególnych zagadnień. Podoba mi się również wygląd książki, ciekawe, czasami zabawne ilustracje, estetycznie dobrane kolory czcionki, twarda oprawa. Jeśli chodzi o odniesienie do amerykańskich standardów - mi to absolutnie nie przeszkadzało, a wręcz traktowałam to jako ciekawostki (np nie wiedziałam, że w Stanach urlop po porodzie jest bardzo krótki i nie każda kobieta ma do niego prawo, a dodatkowo jest bezpłatny). Jedyne co było zbędne to duża ilość hasztagów. Polecam tę pozycję.

"Poród to metafora wszystkich naszych twórczych mocy. Jest to mikrokosmos każdego kreatywnego procesu, czy to w dziedzinie sztuki, biznesu, nowych programów czy nowych zawodów. Przez cały czas coś rodzimy, niezależnie od tego, czy to zauważamy, czy nie. Ten proces może nas tak wiele nauczyć!"

Czas oczekiwania to nieustająca gonitwa pytań – a co, jeśli moje dziecko jest za duże? Co trzeba zawrzeć w planie porodu? Czy wody odejdą mi naturalnie? I jakim cudem uda mi się to dziecko utrzymać potem przy życiu? I gdzie uzyskać odpowiedzi na te wszystkie pytania, które będą pasowały do mnie i do mojego stylu życia? Ta książka to nowoczesny przewodnik dla osób oczekujących dziecka. Autorki bez owijania w bawełnę, ale za to z dużą dawką humoru opowiadają o ciąży, narodzinach i tym, co dzieje się później.

Ciekawa książka, która jest prośbą na oczekiwania wielu kobiet spodziewających się dziecka i mających wiele pytań bez odpowiedzi. Ukazują cały proces porodu, od najwcześniejszego etapu ciąży aż po poporodową dżunglę emocji. Wiedza podana w łatwych do przyswojenia porcjach, a piękne ilustracje tworzą razem doskonałe narzędzie dla nowego pokolenia rodziców. Z tej pozycji dowiedziałam się wielu nowych rzeczy i mimo, że nie spodziewam się jeszcze dziecka, cieszę się, że taką pozycję mam już na półce. Szata graficzna książki i cała jej treść są świetnie uporządkowane, dzięki czemu łatwo się w niej odnaleźć - cytaty, pogrubione, powiększone, kolorowe czcionki, wyszczególnione treści.

Autorki przekazują wiedzę w przyzwoity sposób, podchodzą do tematu bardzo poważnie i profesjonalnie. Motywują, podnoszą na duchu, wspierają w każdym etapie porodu. Rozwiewają wszelkie wątpliwości, nauczają. Spodobał mi się sposób, w jaki przedstawiona jest ciąża - jako metafora życia. Polecam tę książkę wszystkim kobietom, mimo, że dla niektórych część treści może być znana, jednak sposób, w jaki te treści zostały przekazane dla odbiorców jest bardzo ciekawy.

"Okazuje się, że możemy całkowicie wyluzować, a w tym czasie dziecku w naszym brzuchu pojawiają się paznokietki u nóg, że macica może się rozciągnąć do wielkości arbuza, a następnie powrócić do rozmiarów brzoskwini, że mleko matki zmienia na bieżąco swój skład, aby dopasować się do potrzeb i etapu rozwoju konkretnego dziecka..."

Jedna z tych książek, których nigdy nie kupiłabym w księgarni stacjonarnej a przez internet niestety się nabrałam. Już po ilustracjach i tytułach rozdziałów widać poziom "przewodnika". Nie dowiedziałam się z niego niczego, czego nie przeczytałam wcześniej w poważniejszych lub przyjemniejszych w odbiorze pozycjach. Wydawca powinien przeprosić drzewa za wydrukowanie tego. Rzadko tak źle oceniam książki, ale najwyraźniej jako "osoba w ciąży" (nie mylić broń Boże z kobietą/przyszłą matką, takich słów próżno w tej publikacji szukać) stałam się bardziej wybredna.

Kiepska. W amerykańskim stylu… tylko odrobina przydatnych informacji.
Często powtarzane kwestie typu słuchaj swojej intuicji, głowy, upewnij się, że masz wymarzony zespół bla bla
Myśle, że są bardziej konkretne poradniki.

Kiepska. W amerykańskim stylu… tylko odrobina przydatnych informacji.
Myśle, że są bardziej konkretne poradniki.