Zmora. Sekrety najnowszej historii Polski.

Okładka książki Zmora. Sekrety najnowszej historii Polski. Jarosław Kornaś, Stanisław Michalkiewicz
Okładka książki Zmora. Sekrety najnowszej historii Polski.
Jarosław KornaśStanisław Michalkiewicz Wydawnictwo: Capital historia
historia
Capital
2020-01-01
2020-01-01

Okładka książki Myślozbrodnie, czyli manifest ciemnogrodu Jarosław Kornaś, Stanisław Michalkiewicz
Myślozbrodnie,... Jarosław Kornaś, St...
Okładka książki Wołyń bez mitów. Kulisy ukraińskiego ludobójstwa na Polakach Witold Gadowski, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Krzysztof Kawęcki, Ireneusz Lisiak, Paweł Lisicki, Stanisław Michalkiewicz, Leszek Pietrzak, Leon Popek, Michał Siekierka, Ewa Siemaszko, Stanisław Srokowski, Łukasz Warzecha, Paweł Zdziarski, Leszek Żebrowski
Wołyń bez mitó... Witold Gadowski, Ta...
Okładka książki Alfabet idei. Tom II Jarosław Kornaś, Stanisław Michalkiewicz
Alfabet idei. ... Jarosław Kornaś, St...

Każde spotkanie z redaktorem Michalkiewiczem to duża przyjemność intelektualna. Ten dziennikarz, funkcjonujący od lat na obrzeżach mainstreamowej publicystyki, jest niezrównanym ironistą i przenikliwym obserwatorem sceny politycznej.

Upodobał sobie, jak sam się do tego przyznaje, teorię spiskową, wedle której naszym "nieszczęśliwym krajem" rządzą rotacyjnie trzy agenturalne stronnictwa: pruskie, ruskie i amerykańsko-żydowskie. Działania kolejnych rządów są zwykle realizacją interesów którejś z ww. opcji. Tę tezę redaktor argumentuje bardzo przekonująco, wykorzystując swoje zdolności erystyczne oraz szeroką wiedzę na temat najnowszej historii Polski. Śledzimy wydarzenia, które kształtowały los naszego państwa i narodu, począwszy od przegranego powstania styczniowego (1863 r.) aż po rok 2020. Mamy zatem perspektywę ostatnich 150 lat.

Wywiad prowadzony przez młodego historyka Jarosława Kornasia jest szalenie wciągający, choć trzeba przyznać, że w rozmowie obu panów zdarzają się pewne nieścisłości czy niedopowiedzenia (np. w rozdziale o aferze Rywina brak wyjaśnienia, na czym ona polegała!). Zdawkowo potraktowano niektóre kluczowe kwestie, jak choćby katastrofę smoleńską. Po wprowadzeniu dotyczącym powstania styczniowego dokonano zbyt gwałtownego przeskoku do okresu pierwszej wojny światowej, połykając niejako kilka dziesięcioleci.

Niezależnie od tych słabości, publikację należy uznać za udaną. Każdy sympatyk Stanisława Michalkiewicza będzie usatysfakcjonowany, gdyż znajdzie w jego wypowiedziach wszystko to, za co ceni redaktora: oryginalną interpretację wydarzeń politycznych imponującą logiką wywodu i okraszoną wyśmienitym humorem (mimo ponurych konstatacji). Nie brak w książce zabawnych anegdot i powiedzonek (czy to autorstwa samego publicysty, czy też przez niego zasłyszanych). Mnie m.in. rozbawiła modlitwa francuskiego żołnierza z czasów rewolucji: "Boże, jeśli jesteś, zbaw moją duszę, jeżeli ją mam". Redaktor Michalkiewicz przywołał ją jako przykład niejasności i niezdecydowania w odniesieniu do frazy zapisanej w art. 2 Konstytucji RP z 1997 r. Otóż fraza ta głosi, że "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej".

Ta mglista definicja wskazuje na trzy różne porządki ustrojowe: demokrację, nomokrację ("państwo prawne") oraz socjalizm ("sprawiedliwość społeczna"). Według Michalkiewicza takie pomieszanie pojęć przyczynia się do wielu nadużyć i wypaczeń. I rzeczywiście: niejasne zapisy prawne sprzyjają rozmaitym interpretacjom, stając się narzędziem manipulacji i osiągania doraźnych celów politycznych. Jak zauważył średniowieczny filozof Duns Szkot: Jeśli raz się zgodzimy na przyjęcie sprzeczności, to możemy potem "udowodnić" każdą niedorzeczność.

Polecam "Zmorę" wszystkim zainteresowanym naszymi polskimi sprawami, nie tylko zwolennikom poglądów pana Michalkiewicza.

Książka nawet ciekawa, choć dość skrótowo pewne sprawy pokazano, raczej bym tego jako podręcznik do historii Polski nie uznawał, ale jako lekturę uzupełniającą pokazującą pewien punkt widzenia.
Jeśli ktoś ma uczulenie na teorie spiskowe, niech nie sięga po ten tytuł, bo w ostatnich rozdziałach dotyczących minionego 30-lecia aż roi się o wzmianek, że Polska jest sterowana przez inne państwa.

Książka - wywiad na temat historii Polski od upadku powstania styczniowego po czasy dzisiejsze.

Pozycja bogata w wiedzę jakiej nie znajdziesz w szkolnych podręcznikach a oratorskie umiejętności Stanisława Michalkiewicza sprawiają, że czyta się lekko i przyjemnie.

Dodatkowym atutem są zamieszczone fotografie materiałów archiwalnych z Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego.

Bardzo dobra książką traktująca o realiach polskiej polityki na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Polecam każdemu kto chce zrozumieć zakulisowe działania mające wpływ na polską politykę.

• Historyczne
  • Do kupienia
  • Polskie
  • Brak Legimi A
  • Publicystyka, pisma polityczne

Dodaj cytat z książki Zmora. Sekrety najnowszej historii Polski.