Tornado Jumi

Okładka książki Tornado Jumi Małgorzata Herrera, Klaudia Piróg
Okładka książki Tornado Jumi
Małgorzata HerreraKlaudia Piróg Wydawnictwo: Dziwimisie opowieści dla młodszych dzieci
28 str. 28 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Dziwimisie
2020-11-25
2020-11-25
28 min.

Okładka książki Nie lubię książek. Koniec kropka Sharon Davey, Emma Perry
Nie lubię ksią... Sharon Davey, Emma ...
Okładka książki Wielka księga supermocy. Edukacja emocjonalna dziecka Rocio Bonilla, Susanna Isern
Wielka księga ... Rocio Bonilla, Susa...
Okładka książki Wielka księga superskarbów. To co naprawdę się liczy Rocio Bonilla, Susanna Isern
Wielka księga ... Rocio Bonilla, Susa...
Okładka książki Wanda szuka miłości Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
Wanda szuka mi... Emilia Dziubak, Prz...

Jumi jest dziewczynką, która nie umie sobie poradzić z trudnymi emocjami. Nie potrafi spędzać czasu z przyjaciółmi, bawić się i cieszyć, ponieważ szybko wpada w złość. Jej długie włosy zaczynają wtedy wirować i niszcząc wszystko, co spotkają na swojej drodze.
Jumi musi pokonać swoje tornado emocji, aby móc cieszyć się i bawić.

Książki o emocjach adresowane do dzieci są niezwykle pouczające również dla nas, dorosłych. Przecież często nawet my dorośli, rodzice mamy problem, żeby zapanować nad złością, frustracją. A to my powinniśmy pokazać dzieciom jak sobie z tymi emocjami radzić. Przyznam, że nie jest to łatwe ani proste. Mam taki jedno tornado w domu. Dlatego z wielką chęcią sięgam po takie książki i czytam sama oraz z dziećmi.

"Tornado Jumi" autorstwa Klaudii Piróg uczy, że żadne emocje nie są złe. Trzeba jednak nad złymi emocjami próbować zapanować. Złość i wybuchy agresji nie pomagają. Prowadzą do smutku, poczucia osamotnienia, odrzucenia. Kiedy Jumi widzi, jakie zniszczenia spowodowała jej złość, postanawia się zmienić. Od tej pory więcej się uśmiecha, nikt się jej nie boi, jest szczęśliwsza.

Książka będzie świetnym wstępem do rozmowy z dziećmi o trudnych emocjach i o tym, jak sobie z nimi radzić.

"Tornado Jumi" zostało pięknie wydane. Ilustracje autorstwa Małgorzaty Herrery są bajkowe i po prostu przepiękne. Kolory świetnie oddają emocje, o których mówi książka. Całość jest ze sobą bardzo spójna

Jumi musi pokonać swoje tornado emocji, aby móc cieszyć się i bawić.

Książki o emocjach adresowane do dzieci są...

Jumi to dziewczynka inna od wszystkich, której czerwone włosy wirowały jak szalone za każdym razem, gdy się złościła. Dziewczynka, która czuła się nierozumiana i samotna, chociaż w głębi serca pragnęła bawić się i cieszyć z drobnych rzeczy, jak inne dzieci. Gdy jej złość osiągnęła najwyższy poziom, Jumi zrozumiała, że musi znaleźć sposób na opanowanie tych emocji.
Piękna, pełna metafor opowieść o tym co w pewnym wieku naszym dzieciom staje się bardzo bliskie, czyli negatywne emocje, z którymi nie potrafią sobie poradzić i które przejmują nad nimi kontrolę.

Piękna,...

Pozwolę sobie wlać łyżkę dziegciu do tej beczki miodu jaka wylewa się na ta książkę. Ale może zacznę od komplementów. To piękna książka, pięknie wydana a ilustracje to czysty majstersztyk. Jak najbardziej zasługują na wydanie ich w formie plakatów i powiedzenie w pokoju. Historia tez zaczyna się bardzo ciekawie. Jest dziewczynka o super mocach którymi rządzi jej złość. Bohaterka dodatkowo nie radzi sobie z negatywnymi emocjami co często doprowadza do bardzo poważnych konsekwencji. Wspaniały wstęp do rozmowy o trudnych emocjach, o radzeniu sobie ze strata i rozczarowaniem. Do tego momentu byłam bardzo pozytywnie nastawiona (chociaż czerwona lampka mrugała mi już przy lekceważącym tonie narratora opisującym „problemy” takie jak kolor szczoteczki do zębów). Potem stało się coś strasznego co całkowicie dyskwalifikuje tą pozycje jako wstęp do rozmowy z dziećmi o trudnych emocjach. Bo oto nasza Jumi budzi się nad brzegiem rzeki, widzi zniszczenia jakich dokonała i SAMA postanawia ze.... no właśnie. Postanawia ze już nie będzie się złościć. Związuje włosy i już nie będzie przejmować się takimi głupotami jak kolor szczoteczki. Teraz już będzie szczęśliwa a wszyscy którzy zobaczą jej podskakujący warkocz (objaw narastających negatywnych emocji) będą się z niego śmiać a dzięki temu uśmiechowi przestaną się jej bać i będą ją lubić. Ze wszystkim jest sama. Z każda decyzja. Jaki wniosek dostają dzieci? Nie bądź sobą bo nikt cię nie będzie lubić. Nie złość się bo to złe. Jeśli chcesz mieć przyjaciół masz być wesoły. Można się śmiać z twoich nietypowych reakcji. I masz z tym wszystkim być SAM. Najlepiej idź pobiegaj bo to najlepsze na depresje, nerwice. Naprawdę tego należy uczyć dzieci? Ale wydanie cudne

Jumi to niesamowita dziewczynka z nadludzką mocą. Nie jest ona pozytywna, ponieważ kierowana jest tylko i wyłącznie złością. Gdy dziewczynka zaczyna się denerwować, przestaje panować nad swymi emocjami, wpadając w nieokiełznaną furię doprowadzającą do tornada! Poddając się złości często o błahe z pozoru sprawy, krwisto czerwone włosy Jumi unoszą się nad głową, tworząc wir, który przybierając na sile kręci się coraz intensywniej. Swoim zachowaniem dziewczynka doprowadza do zniszczeń okolicy, do smutku i żalu ludzi, a przede wszystkim do tego, że każdy trzyma się od niej z daleka. Ludzie boją się jej wybuchów! Również ona sama powoli czuje się zmęczona, ma już dość samotności oraz wszelkich krzywd wyrządzanych będąc „tornadem”. Postanawia więc zmienić swoje życie, począwszy od wirujących włosów. Czy na dobre pozbyła się złości? NIE, lecz teraz wie, że najważniejsze to panować nad nią oraz umieć otwarcie rozmawiać o zalewających ją uczuciach, nawet tych negatywnych.
Ogromnie się cieszę, że trafiła do nas taka perełka. Klaudia wraz z Gosią, zrobiły kawał dobrej roboty i uważam, że wejść na rynek tak spektakularnie to nie lada wyczyn. Gratulacje!
Niezwykła historia o emocjach pokazująca, że złość potrafi w życiu wiele namieszać, jednak nawet ta emocja jest nam potrzebna. Warunkiem jest jej zrozumienie i umiejętność kontrolowania, przekonała się o tym nasza bohaterka.
Piękne ilustracje, pokochałam od pierwszych zapowiedzi. Bardzo przemyślany dobór kolorów, tu nie znajdziecie nic przypadkowego! Z jednej strony czerwień reprezentująca gniew, impulsywność i wybuch z drugiej natomiast kolor niebieski przedstawiający spokój, smutek, opanowanie. Ostatnia ilustracja w brązowym odcieniu oznacza, że Jumi odnalazła w sobie równowagę. Tego jej zazdroszczę!
Piękna książka.

Jumi to dziewczynka niezwykła. Kiedy się złości, jej długie czerwone włosy zaczynają unosić się, wirować i wypełniają całą przestrzeń dookoła. Dzieje się tak, ponieważ Jumi nie panuje nad swoją złością. Energia, która nadchodzi wraz z tym uczuciem jest nie do zatrzymania. Niestety, zdenerwowanie towarzyszy Jumi częściej niż byłaby w stanie znieść. To sprawia, że jest kompletnie samotna.
Pewnego razu Jumi ogarnia ogromna złość, która wywołuje tornado nie do opanowania i niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze. Dziewczynka czuje się bezsilna i zmęczona, płacze, ponieważ nie radzi sobie. Tego dnia postanawia zmienić siebie i spróbować radzić sobie z emocjami.
Złość daje ogromną siłę, którą możemy wykorzystać jako energię do walki o swoje granice, cele, marzenia i potrzeby. Jednak, aby móc to zrobić, należy zaakceptować trudne emocje, zrozumieć je i zadbać o swoje potrzeby.
„Tornado Jumi” to opatrzona pięknymi ilustracji pierwsza książka wydawnictwa Dziwimisie. Cudna jako początek rozmowy o tym, co trudne i co nas złości. A także o tym, jak tę złość okiełznać, kiedy czujemy, że jest jej zbyt dużo.

Wiecie, że powstało nowe Wydawnictwo z książkami dla dzieci? Jeśli nie to koniecznie wpadnijcie do @dziwimisie 🐻 Warto śledzić ich poczynania, bo z pewnością wydadzą jeszcze wiele pięknych i wartościowych książek 💜 Dzisiaj będzie o pierwszej z nich, która od razu skradła moje serce swoją tematyką. Tak, będzie o emocjach 😁 "Tornado Jumi" to opowieść o długowłosej dziewczynce, której intensywna złość była bardzo niszczycielska i odstraszała wszystkich dookoła. Co ją tak złościło? Jak to często bywa u dzieci - wszystko. Zły kolor szczoteczki do zębów, nieudany rysunek i to, że na obiad nie ma lodów. Dla dorosłego to rzeczy, o które nie warto robić awantury, ale dla dziecięcego serduszka to małe tragedie. Więc Jumi się złościła, a jej włosy wznosiły ją wysoko. Po wszystkim była wyczerpana, wcale nie chciała się tak więcej czuć i wszystkiego niszczyć. Czy uda jej się znaleźć sposób na poradzenie sobie ze złością? Bardzo podoba mi się takie przedstawienie dziecięcych emocji. Trochę poetycko, trochę baśniowo i metaforycznie. Książka fajnie zwraca uwagę na to, że dziecko też jest wyczerpane swoim denerwowaniem się. Wolałoby beztrosko spędzać czas, ale niestety jeszcze nie do końca potrafi regulować swoje nastroje. Do tego potrzebuje uważnego, świadomego opiekuna, który wytłumaczy mu co czuje i jak sobie z tym poradzić. A czy jest przyjemniejszy wstęp do takiej rozmowy niż wspólna lektura książki? 💜 Szczególnie jeśli jest tak wspaniale zilustrowana 😍 Pani Klaudia Piróg stworzyła piękny tekst, a pani Małgorzata Herrera uzupełniła go cudownymi ilustracjami. Czytajcie, uczcie się z dziećmi o emocjach i śledzcie poczynania Wydawnictwa, bo na pewno jeszcze nas zaskoczy 💜

Czy kupiłam książkę dla dzieci, bo tak spodobały mi się ilustracje? Bardzo możliwe!

Jumi to dziewczynka, której włosy zamieniają się w niszczące wszystko tornado, gdy tylko ta jest zła. A bywa zła ciągle i o wszystko. Po jednym z takich incydentów, gdy wraca do domu i mija zrujnowane miasta oraz smutnych ludzi, postanawia się zmieniać. Jest już zmęczona swoimi wybuchami. Wiąże włosy w dwa warkocze i zamiast okazywać złość czynami, używa słów. Dzięki temu ludzie przestają się jej bać.

Podoba mi się przesłanie tej książeczki. Jest ona napisana tak, by dzieciaki mogły zrozumieć, że o złości należy mówić, a nie dawać jej w panowanie nasze ciało. Mamy samotną dziewczynkę na początku, która wykłóca się o kolor szczoteczki, a potem wesołą Jumi, która stara się bawić, nie marnować czas na kłótnie. A do tego dochodzą ilustracje! Najpierw Jumi przedstawiana jest w czerwieni, która kojarzy się z intensywnymi emocjami i zdenerwowaniem. Potem, widząc szkody, jakie wyrządziła, zamienia się w samotny niebieski, który następnie przechodzi w ciepły brąz. Którąkolwiek z pań wpadła na ten pomysł, ma moje serce! Co ciekawe — po lekturze książeczki moje wewnętrzne dziecko jakby się uspokoiło.

„Gdy gniew już ją opuszczał, a jej włosy zwalniały obroty (...),czuła się bezsilna wobec złości, która często przejmowała kontrolę nad jej decyzjami i humorem."
Jak dobrze to znamy, co?

• Adusia
  • Biblioteczka Basi, Lidki i Hani