Po drugiej stronie jeziora. Tom 2

Novae Res
2020-12-14
2020-12-14
9788382190915

Starałam się podejść do drugiego tomu obiektywnie, tak by wrażenia z pierwszego nie rzutowaly na mój odbiór dalszej części historii. Myślę, że mi się to udało – drugi tom czytało mi się o wiele lepiej.

Uwaga! Potencjalne spoilery pierwszego tomu!

Mia podjęła decyzję by kontynuować wyprawę z przyjaciółmi i doprowadzić misję do końca. Po drodze czeka ją jednak bolesne rozczarowanie. Czy dobrze zrobiła pozostając w obcym świecie?

Z racji tego, że bohateroie kontynuuja przygodę od miejsca jej zakończenia w tomie pierwszym, nie ma tu przydługiego wstępu. Są za to bardzo częste zmiany punktów widzenia. Autorka skacze z narracją od Mii do Kleo w zawrotnym tempie – rozdziały są bardz krókie, a akcja szybka – ja miałam wrażenie że mój mózg dostaje oczopląsu próbując nadążyć. Potem sytuacja się uspokaja, a rozdziały wydłużają.

Niestety druga część „Po drugiej stronie jeziora” nie zmieniła moich odczuć względem relacji bohaterów – przyjaźń dziewczyn wydaje mi się być sztuczna i na siłę, taki zapychacz gdy nie wiadomo co napisać. A to coś między Mią i Zaynem – ciężko mi to nazwać miłością, za mało ze sobą rozmawiają.

Zakończenie było zdecydowanie przewidywalne, chociaż miało mały zwrot akcji, którego się nie spodziewałam, ale który mi się nie podobał – ale to już indywidualna opinia. Odczułam jednak, że zostało napisane za szybko i powierzchownie, wręcz brakowało mi scen wyjaśniających pewne kwestie. Ostatnia scena sugeruje możliwość kontynuacji, ale jeśli kiedykolwiek się pojawi, ja dziękuję. Dwa tomy mi w zupełności wystarczą.

Moja ocena: 5/10

Uwaga! Potencjalne spoilery pierwszego tomu!

Nie dałam rady...O ile pierwsza część wciągnęła i bardzo mi się podobała, o tyle ta od samego początku była nudna jak flaki z olejem...doszłam mniej więcej do połowy, czytając po 10 stron dziennie i dałam sobie spokój

!!!Recenzja!!!

Wspólna przygoda daje możliwość zbliżenia się do siebie na pozór obcych ludzi, czasem bywa i tak, że relacje nabierają głębszych zależności, takich bardziej uczuciowych. Wspólna więź, chociażby o charakterze koleżeńskim, daje poczucie bezpieczeństwa i oddania w razie wystąpienia niebezpieczeństwa. Takowe zależności mogą zostać już na lata i zaowocować przyjaźnią do końca życia uczestników danej wyprawy.

Zarys fabuły

W tomie 2 akcja rozpoczyna się już od opuszczenia Fem w celu kontynuowania misji, jaką jest uwolnienie króla Notusa miasta Memris. Został pojmany i przetrzymywany przez własną córkę, która w obawie przed utratą możliwości odziedziczenia tronu wmówiła ojcu chorobę i więziła go, natomiast brata wypędziła do innego świata. Wysłannicy Rady Pięciu Miast dołożą wszelkich starań, by go uwolnić, należą do nich: Irma Flos zielarka z miasta Fem; Kleo Donum wojowniczka z miasta Treehide; Mia Lang mieszkanka Wrocławia, która w niewyjaśnionych okolicznościach znalazła się w Locus; Rex Celer specjalista od ładunków wybuchowych z miasta Crump, Seon starzec z Fem, zielarz, niegdyś szanowany złotnik w Memris; Zayn Latency wojownik z miasta Hideout. Bohaterów czeka wiele przygód i niebezpieczeństw, a między Mią i Zaynem nawiąże się uczucie. Kim tak naprawdę są Mia i Zayn? Co skrywa Seon? Na jakie niebezpieczeństwa będą narażeni bohaterowie? Co z królem Notusem i jego miastem? O tym w książce „Po drugiej stronie jeziora” autorstwa Agnieszki Kareckiej.

Trudne uczucie

Mię i Zayna połączyło uczycie i to nie byłoby niczym nadzwyczajnym, gdyż dosyć często jest to spotykane nie tylko w fikcji literackiej, iż dwoje ludzi połączy wspólna przygoda. Tu sprawa jest niestety trudniejsza, gdyż chłopak nie mówi jej całej prawdy, tylko sama musi do niej dojść. Otóż, pewna rodzina szantażuje go, aby poślubił ich córkę, co przyniesie im masę korzyści majątkowych i wpływowych w mieście. Autorka świetnie w literaturę z gatunku fantasy wplotła wątek spotykany w romansach i powieściach obyczajowych, jak i w naszym życiu. Moim zdaniem taki zabieg może zaskarbić sobie większa ilość nowych czytelników, którzy mniej kochają podgatunki z fantastyki. Ta książka właśnie opiera się na uczuciach i losach głównych bohaterów, to nie jest tak, że tu jest tylko walka oderwana od rzeczywistości. Otrzymujemy mix gatunków, który zaciekawi każdego z nas.

Jeden za wszystkich...

Autorka ukazała coraz rzadziej spotykaną ideę braku rywalizacji między uczestnikami misji, a bliskie więzi, dzięki którym, każdy kto znajdzie się w potrzebie może liczyć na drugiego człowieka z drużyny. Niestety w obecnych czasach rzadko jest to spotykane, gdyż nawet w przypadku wspólnego celu, przeważnie pojawi się osoba, która chce wszelkie zaszczyty skierować na siebie, a gdy będzie fiasko, to ona za wszelką cenę będzie starała się wybielić. Uważam, że ta książka może stanowić świetny przykład braterstwa, który może być śmiało wykorzystywany w życiu codziennym przez każdego czytelnika.

Podsumowanie

Pozycję czyta się lekko i przyjemnie, nacechowana jest różnymi emocjami, a dodatkowo pod koniec wywołała u mnie dreszczyk na skutek całej masy zaskoczeń, których się nie spodziewałem. Niestety, nie miałem okazji czytać pierwszego tomu i wiem, że warto jest po niego sięgnąć, bo rozwieje to wszystkie zagadki i domysły, reasumując drugi tom można przeczytać bez znajomości pierwszego, ale będzie to utrudnione i zajmie nam to chwilę czasu, zanim we wszystkim się połapiemy, a i tak części wiadomości nie będziemy znać. Okładka jest bardzo ciekawa i przyciągająca uwagę czytelnika. Myślę, że książka wciągnie każdego, gdyż ja rzadziej sięgam po tego typu literaturę, a jednak od razu się zaciekawiłem, a jest to związane z połączeniem różnych gatunków w jedność. Gorąco polecam pozycję wszystkim fanom fantasy, jak i innym czytelnikom, gdyż książka daje wspaniały przykład braterstwa oraz silnego uczucia do drugiej osoby.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater.

!!!Recenzja!!!

Dzień dobry! Jak wypada wasz czytelniczy maj? Pogoda dopisuje? U mnie jest tak ciepło, że aż chciałby się wyruszyć w podróż i przeżyć magiczną przygodę! Może nawet taką jak bohaterowie książki Agnieszki Kareckiej, byłoby fajnie, bo czy ktoś z nas nigdy nie marzył o tym, aby oderwać się od rzeczywistości i przenieść do zupełnie innego wymiaru?

Dziś przychodzę do was z moją opinią na temat drugiego tomu serii "Po drugiej stronie jeziora", który rozpoczyna się w momencie zakończenia swojego poprzednika, więc akcja jest taka bardziej dynamiczna. Bohaterowie i fabuła jest już nam znana, dlatego od razu możemy zagłębiać się w lekturę i odkrywać nowe rzeczy, a także śledzić losy bohaterów, którzy zostają coraz bardziej narażani na niebezpieczeństwo. W końcu zbliża się finał ich misji, a to stawia pytania. Czy im się uda? I co zrobi Mia? Czy wróci do swojego świata czy zostanie?

Moim zdaniem taką wisienką na torcie jest relacja Zayna i Mii. Ona od samego początku jest skomplikowana, ale teraz zostają wystawieni na wielką próbę, przez co ich wątki są pełne emocji, łez, nadziei. Powiedziałabym, że są idealne, bo podczas lektury miałam ochotę wejść do tej książki, pozbyć się wszystkich przeszkód, a następnie zamknąć ich razem w ciasnym pomieszczeniu.

Szczerze mówiąc to totalnie nie umiałam oderwać się od lektury. Ja wręcz kocham ten świat stworzony przez autorkę i aż żałuję, że nie ma jeszcze kolejnego tomu, więc mam nadzieję, że kiedyś się pojawi, bo ta historia nie może się tak skończyć. Ja wylałam morze łez czytając ostatnie strony i przysięgam, że dźwięk mojego łamanego serca słychać było nawet po drugiej stronie jeziora.

Powiem wam szczerze, że pierwszy tom zachwycił mnie bardzo, a ten jest jeszcze lepszy, dlatego też jestem w nim totalnie zakochana. Ogólnie ta seria dla mnie jest cudowna, wyjątkowa, dosłownie jedyna w swoim rodzaju i śmiało mogę powiedzieć, że jest idealna, dlatego polecam ją wszystkim fanom fantastyki, bo jestem pewna, że będą zachwyceni tak samo jak ja.

Dziś przychodzę do was z...

Uwaga Spoiler! Mia nie wraca do domu, pozostaje w magicznej krainie i stara się pomóc przyjaciołom, a w dodatku okazuje się, że jej ukochany jest zaręczony!
Historia wciąż utrzymuje się na poziomie poprzedniego tomu, jednak oceniając całokształt jest lepiej. W tej części wszystkie tajemnice zostają ujawnione i zakończenie można by nawet nazwać nieco zaskakującym... choć nie dla mnie. Za dużo analizuje i spodziewałam się takiego obrotu spraw. Ale mimo wszystko dobrze się bawiłam przy tej książce i zdecydowanie odpoczęłam.

"Po drugiej stronie jeziora" to wspaniała opowieść o młodej Mii Lang, zaledwie osiemnastoletnia dziewczyna marzy o czymś innym niż o zwykłym szarym życiu, kiedy jej marzenie się spełnia trafia do krainy Locus. Musi się zmierzyć z misją wyzwolenia Krainy Pięciu Miast. Razem z Zaynem i resztą nowo poznanych przyjaciół wyrusza w świat, którego nie zna.
Musi dokonać wyboru czy chce wrócić do swjego dotychczasowego życia, czy ma też pozostać po drugiej stronie jeziora Arkanum. Wybiera jednak świat Zayna, którego kocha, tylko czy to jest prawdziwe uczucie, Zayn to dość tajemniczy chłopak.
Pomaga mu w jego misji bez względu na to czego dowiaduje się o chłopaku, którego kocha.
Oba tomy "Po drugiej stronie jeziora" to książki dla młodzieży, choć myślę, że i dorosły czytelnik znajdzie coś dla siebie w tej ciekawej opowieści.
Styl autorki jest niezwykle lekki, książkę czyta się jednym tchem, wszystko jest spójne i takie nie wymuszone, po prostu takie ma być. Każdy szczegół jest dopracowany i widać serce włożone w pracę nad postaciami i otaczającym ich światem. Książka urzeka walką dobra ze złem i tym, że młodzi ludzie chcą czegoś więcej dla siebie niż to co mają wkoło siebie, są w stanie walczyć by to zdobyć.
Doskonała lektura, która zabierze nas na niezwykłą przygodę!!!

Musi dokonać wyboru czy...

"Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl"
Długo wyczekiwana przeze mnie druga część. Pierwszą miałam przyjemność przeczytać w 2019 roku, kiedy stawiałam pierwsze kroki na bookstagramie, lecz w końcu się doczekałam. Tom I pozostawił czytelnika w kompletnej niewiedzy, z tyloma pytaniami i domysłami. Jednak nie obeszło się bez przypomnienia sobie poprzedniej historii, bo to jednak bardzo długi odstęp między jedną a drugą. Wiecie ja na ogół nie czytam fantastyki, co nie znaczy, że nie daję szansy książce. Książki Agnieszki tam mnie pochłonęły, że nawet nie wiedziałam kiedy a już skończyłam czytać. Jej styl jest tak przyjemny i lekki w czytaniu, przede wszystkim prosty i zrozumiały język. Bohaterowie, którym niczego nie brakuje są cudowni. Pokochałam ich od pierwszych stron. Mia nadal jest osobą, która wie czego chce i twardo stąpa po ziemi, nadal brnie w to wszystko by pomóc swoim przyjaciołom z innego świata. Z kolei Zayn w tym tomie trochę stracił w moich oczach, ponieważ jego zachowanie momentami było irytujące. Te emocje w relacji Zayna i Mii, przypuszczałam, że się tak skończy chociaż łudziłam się na inny finał. Co nie znaczy, że autorka nie napisze trzeciego tomu, boże jak ja bym skakała z radości ! Nie chcę się tak szybko rozstawać z bohaterami, przeczytałabym jeszcze o nich. A wiele wątków można by było rozwinąć. Nie będę się tu zagłębiać w jakie by nie spojlerować, musicie sami przeczytać obie części, by wiedzieć o co mi chodzi. Podsumowując: pełna dynamicznej akcji, niebezpieczeństw, wyrzeczeń, przyjaźni oraz miłosnych uniesień – to wszystko znajdziecie w tych dwóch tomach. Ta seria jest tak wciągająca, że nie oderwiecie się od niej na pewno. I mało tego będziecie chcieli więcej ! Polecam z całego serca. A ja po cichu się będę modliła, żeby autorka napisała kolejny tom.

"Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl"

Jestem pewna, że zakończenie pierwszego tomu skłoni Was do sięgnięcia po drugi, w którym zdecydowanie więcej się dzieje. Misja podjęta przez śmiałków, mimo przeciwności i tragicznego zwrotu akcji, jest kontynuowana. Poznajemy realia życia mieszkańców kolejnych, mocno różniących się krain, nie zabraknie spisków, zdrad i perypetii uczuciowych, a co najciekawsze - na światło dzienne wyjdą tajemnice z przeszłości członków misji. Kolejny raz zakończenie tomu dostarczy czytelnikowi silnych emocji. Ja z przyjemnością poznam dalsze losy bohaterów.
Podsumowując, powieść uważam za bardzo ciekawą, choć dla mnie osobiście nieco przewidywalną w kontekście tajemnic rodzinnych głównych bohaterów. Czas spędzony nad lekturą oceniam natomiast ponownie jako bardzo przyjemny.

Tak jak i pierwsza część, druga bardzo mi się podobała. Gatunek zdecydowanie dla czytelników nastoletnich, nie mniej jednak, bawiłam się bardzo dobrze czytając przygody Mii. Polecam!

Bardzo podobała mi się książka Po drugiej stronie jeziora tom II. Wartka i pełna zwrotów akcji fabuła i świetni bohaterowie towarzyszyli mi przez dokładnie dwa wieczory, bo tyle zajęło mi przeczytanie tej książki 😁!

Uważam że ta kontynuacja debiutanckiej książki jest bardzo bardzo dobra! Mało które książki zapadają mi tak w pamięć, a ta sprawia że aż chce się o niej dyskutować 🙂

Serdecznie polecam!

• Przeczytane w 2023