Antynatalizm. O niemoralności płodzenia dzieci

Okładka książki Antynatalizm. O niemoralności płodzenia dzieci Mikołaj Starzyński
Okładka książki Antynatalizm. O niemoralności płodzenia dzieci
Mikołaj Starzyński Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe im. Stanisława Andreskiego popularnonaukowa
popularnonaukowa
Towarzystwo Naukowe im. Stanisława Andreskiego
2020-10-15
2020-10-15

Dobra książka a autor bardzo dobrze i czytelnie wyjaśnia i tłumaczy wszystkie argumenty.

Solidne streszczenie najważniejszych nurtów, idei, koncepcji, a nawet krótkich tekstów i cytatów poświęconych bardzo ważnemu stanowisku filozoficznemu, które z dnia na dzień nabiera coraz większej wagi i aktualności w XXI wieku.

"Poznajcie samych siebie - bądźcie bezpłodni i pozostawcie Ziemię w ciszy po waszym odejściu."

Mikołaj Starzyński przedstawia krótkie kompendium najważniejszych założeń antynatalistycznych. Tego typu pozycji na naszym rodzimym rynku ze świecą szukać, a sam temat jest na wskroś emocjonujący i kontrowersyjny. Filozofia antynatalizmu drastycznie odbiega od przyjętych konwencji i norm, wedle których prokreacja to największy dar i powszechny obowiązek. Ale czy człowiek może z czystym sumieniem sprowadzać na świat następne pokolenia?

Otrzymałam tę książkę jeszcze w przedsprzedaży. W pośpiechu życia powszedniego położyłam ją gdzieś pomiędzy szafą a regałem i odkopałam dopiero jakiś czas po premierze.

Książka sprawdza się idealnie jako wstęp do bardzo rozległego tematu. Starzyński w zwięzły sposób przedstawia poglądy głównych myślicieli antynatalizmu, wyjaśnia argumentację, nakreśla genezę systemu. Język utworu jest ogólnie zrozumiały, ale w niektórych przypadkach brakowało mi wyjaśnienia co bardziej zawiłych koncepcji w sposób „przystępny” dla czytelnika z zewnątrz (tzw. wyjaśnienie typu krowie na rowie). Dwukrotnie zapoznałam się z rozdziałem „Asymetria pomiędzy bólem a przyjemnością” i miałam nieodparte wrażenie, że czytam pseudonaukowy bełkot. Możliwe, że nie była to kwestia samego założenia (bądź co bądź zgadzam się, że pomiędzy przyjemnością a bólem nie można postawić znaku równości),ale sposobu narracji, bardzo wydumanej i zawiłej.

Rodzice sprowadzają na świat dzieci z egoistycznej potrzeby posiadania własnego potomka, nie zważając na kurczące się zasoby Ziemi, która trzeszczy pod naporem ludzkich istnień. „Rodzą się, płodzą i chodzą”. To właśnie istnienie jest najwyższą wartością, nie życie. Życie może być byle jakie. W najlepszym wypadku. W najgorszym może być pasmem nieszczęść i traum, przerywanych chwilami ulotnego szczęścia.

Jest coś rozpaczliwie kojącego w świadomości, że wszystkie moje bolączki i trudy nic by nie znaczyły w obliczu nieistnienia.

Gorąco polecam.

Książeczka Starzyńskiego w zwięzły i prosty sposób podsumowuje różne główne założenia i argumenty antynatalizmu. Zależnie od własnych przekonań można się z nimi zgadzać lub nie, ale na pewno warto przeczytać tę pozycję i zobaczyć dzięki niej jakąś nową perspektywę do osobistego namysłu nad życiem.

WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ: http://www.artpapier.com/index.php?page=artykul&wydanie=413&artykul=8321

Wszystkie dzieci nasze są, nawet te istniejące tylko potencjalnie (czyli de facto nieistniejące) – tak mogłoby brzmieć motto tej książki. Antynatalizm jest bowiem doktryną etyczną, która traktuje głównie o prawach istot potencjalnie istniejących, czyli niepoczętych (co brzmi niefortunnie w aktualnym polskim kontekście). Tematyka najnowszej publikacji Mikołaja Starzyńskiego – kulturoznawcy, fotografa, autora książki poświęconej nowemu ateizmowi – wydaje się być żywa, przystająca do swoich czasów, mimo że korzeniami sięga nawet do wczesnochrześcijańskich tradycji gnostyckich. Pojawia się ona na peryferiach debaty publicznej poświęconej kwestii aborcji, chociaż nie zajmuje żadnego ze standardowych stanowisk w tym zakresie. W szerszym kontekście wpasowuje się także w Zeitgeist zachodnich społeczeństw, które stają się sceptyczne wobec posiadania potomstwa, a także są coraz bardziej świadome swoich praw reprodukcyjnych. Zazwyczaj rosnącą niechęć wobec posiadania dzieci wyjaśnia się indywidualistycznym stylem życia, egoizmem i unikaniem silnych zobowiązań – nie jest to jednak racja stojąca za poglądami antynatalistycznymi. Antynatalizm nie wynika z braku empatii czy egoizmu, a wręcz przeciwnie – z troski moralnej o cudze (za)istnienie i obowiązku niezadawania cierpienia. Antynatalizm nie jest także nihilizmem (zob. s. 48),czyli negacją istnienia i obowiązywania zasad moralnych, ponieważ zakłada się tu określone normy moralne, co sugeruje już sam podtytuł publikacji – „O niemoralności płodzenia dzieci”.

Bardzo potrzebna i ważna lektura.

Bardzo potrzebna i ważna lektura.

Szkoda że jako antynatalistka muszę dać taką słabą ocenę, ale jeśli to ma trafić do rąk kogoś do tego nieprzekonanego trzeba zaznaczyć że można to wyjaśnić lepiej.
1. Książka jest śmiesznie krótka, zwłaszcza że większość to dodatki i tłumaczenia. Fajne, ale samej książki jest tu bardzo mało. Za taką cenę, bez przesady
2. Można by to opublikować jako dłuższy esej czy kilka esejów na jakiejś stronie internetowej a nie bawić się w wydawanie, bo nic specjalnego w środku nie ma oprócz rozprawki na temat kilku dzieł
3. No i właśnie czyta się to jak rozprawkę. Zwroty zaczerpnięte z jakiegoś repetytorium dla gimnazjalistów "kolejnym argumentem" "autor wskazuje także na" i pytania retoryczne. Doceniam nie stawianie się w pozycji autorytetu i analizę zamiast filozofowania, ale czyta się po prostu źle
4. Sama argumentacja też bardzo biedna, w internecie można znaleźć więcej i celniej. Te argumenty na które autor się powołuje całkowicie niewyczerpane, a wiele w ogóle jest nieporuszonych. Czytając można zadawać pytania nadal, podać kontrę a autor wcale nie przewidział kilku oczywistości o które ktoś by zapytał

Może długość książki wynikała z jakichś ograniczeń wydawniczych, nie wiem. Ale w tej sytuacji można było jednak odpuścić bo książka może tworzyć fałszywe wrażenie że to już wszystko co to stanowisko przedstawia i jak argumentuje, a to nie prawda

2. Można by to opublikować jako dłuższy esej czy kilka...

Jest to esej próbujący udowodnić bzdurny tytuł z okładki. Książka nie warta swojej ceny( ok 50 zł). Argumentacja na poziomie późnego gimnazjum. Wód jest kompletnie oderwany od rzeczywistości. Szczególnie argumentacja psychoanalityczna zawarta w eseju świadczy o niezrozumieniu istoty psychoanalizy. Nie polecam

Książka, jakiej na polskim rynku wydawniczym nie było; ważna i potrzebna, niemniej niespecjalnie wyczerpuje temat.

• Popularnonaukowa
  • Arcydzieło: literackie