Pandemia! Covid-19 trzęsie światem

Okładka książki Pandemia! Covid-19 trzęsie światem
Slavoj Žižek Wydawnictwo: Relacja nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
PANDEMIC! COVID-19 Shakes the World
Relacja
2020-06-17
2020-06-17
Data 1. wydania:
2020-01-01
Jowita Maksymowicz-Hamann
socjologia filozofia komunizm kryzys epidemia pandemia koronawirus COVID-19

Spodziewałem się więcej po Zizku, a okazało się, że jego "proroctwa" już po 2 latach są tak zdezaktualizowane i nietrafione, że książka ta skończyć może jedynie na śmietniku historii.

Dziwne, że tak błyskotliwy umysł wypocił na szybko książkę pełną spostrzeżeń tak miałkich i frazesów tak banalnych, że nic z nich w zasadzie nie wynika. Lepiej byłoby dla niego gdyby tej książki nie napisał.

Nawet jeśli nie zgadzam się z tym, co mówi Žižek to ulegam urokowi tego człowiek i bardzo lubię go słuchać, bo jego poglądy są wyjątkowo unikatowe. Nie za bardzo rozumiem idee pisania książki o jakimś zjawisku na szybko zaraz po jego rozpoczęciu jednak ze względu na osobę autora postanowiłem na nią zerknąć.

W 2022 roku pozycja ta jest już w dużym stopniu nie aktualna. Slavoj zresztą zdaje sobie z tego sprawę, bo wydał drugą część tej publikacji w Polsce nie zostało on jeszcze wydany. Możemy więc popatrzeć na to co filozofofi udało się przewidzieć, co się nie sprawdziło i jest tu trochę ciekawych myśli niestety przez szybką chęć zarobienia i wypowiedzenia się na głosny temat czyta się to jak luźne przemyślenia na kiblu, a nie sensowną analizę przemyślenia oczywiście kogoś inteligentnego, ale zdecydowanie tylko temat muskającego i spekulującego, więc nie wiele rzeczywiście potwierdzonych myśli na temat epidemi tu uświadczymy.

Pewnie sięgnę po tą drugą część, bo poruszono tu kilka ciekawych kwestii, które mam nadzieje zostaną bardziej rozwinięte.

W 2022 roku pozycja ta jest już w dużym stopniu nie aktualna....

🦠Dzisiaj zaczęłam i dzisiaj skończyłam! Książeczka krótka, nieznanego mi wcześniej autora, jednego ze współczesnych filozofów. Žižek w humorystyczny, czasem brutalny a nawet przesadzony sposób punktuje krok po kroku nasze życie na początku pandemii.
🦠Zaczynamy od mechanizmu chińskiego, gdzie nie ma zaufania do władzy, ale utrzymywany jest też zamordyzm i konfrontacja tego wschodniego stylu życia, który na codzień nie jest spokojny chociażby przez wojny czy migracje, z naszym spokojnym zachodnim, nieprzystosowanym do kryzysu.
🦠Kolejne rozdziały to analiza naszych zachowań społecznych, dostrzeżenie faktu, że tak jak w filmach katastroficznych potrzebujemy katastrofy, by się zjednoczyć…a nawet wtedy mamy równych i równiejszych. Analizujemy też lockdown i zmęczenie zarówno tych zamkniętych w domach, jak i tych pracujących - ochrony zdrowia, służb mundurowych. Autor punktuje, że zamknięcie pokazało, że sami sobie jesteśmy sprawcami cierpienia w dążeniu do nieponiesienia porażki i bycia produktywnymi. Jednocześnie konfrontuje zależność od mediów z ewentualną kontrolą państwa nad tymi mediami.
🦠Jest miejsce na analizę wpływu na przyrodę - „kiedy przyroda atakuje nas wirusami, w pewien sposób odsyła nam nasz własny komunikat. A brzmi on: to, co mnie zrobiliście, ja teraz zrobię Wam.” Ostatecznie autor uzmysławia nam, że tak samo jak w ekologii - zrzucanie odpowiedzialności na nas, jednostki, ma na celu odsunięcie odpowiedzialności od władz i wielkich gospodarek.
🦠Podobało mi się też zdanie, że w czasie pandemii więcej skupialiśmy się na losie gospodarek, niż ludzi. Bardzo dobrze wypunktowane było również to, że nie wrócimy do normalności, bo nic już nie będzie takie, jak przed pandemią.
🦠Książeczka zawiera jeszcze kilka fajnych wątków, jakby felietonów. Nie wzbudza już paniki, nie straszy. Myślę, że w pandemicznej rzeczywistości fajnie jest ją przeczytać, by sobie poukładać w głowie różne pojęcia.

Książka Žižka wydana chwilę po rozpoczęciu ogólnoświatowej pandemii. Z tego też powodu można mu wybaczyć nijaki wydźwięk tej książki. Rozdziały są wybitnie krótkie, nie rozwijają nawet poruszanego tematu. Wezwanie Žižka do komunizmu z ludzką twarzą rozumianego jako solidarność ponadpaństwowa w praktyce się nie wydarzyła. Jak też wiemy, kapitalizm wbrew nadziejom filozofa nie upadł. "Perfekcyjna burza" nie zmiotła władzy pieniądza z naszego świata.

Książka właściwie nieaktualna, pisana ze szczątkową ilością wiedzy, z marca 2020. Z tego powodu ma się wrażenie, że niektóre wnioski zostały wyciągnięte na ślepo. Poza tym autor wyraźnie propaguje idee komunistyczne, co wypada dość średnio. Poza samą treścią, książkę czytało się płynnie i dobrze. Język i sposób pisania bardzo przyjazny czytelnikowi.

Autor zdecydowanie nie z mojego swiata wartosci i prawd. Czytalem leniwie, momentami z zaciekawieniem, ale ogolnie ksiazka do mnie nie przemowila. W sumie to taka garsc, nieuporzadkowanych mysli dojzewajacych na gruncie, jeszcze mlodej wowczas pandemii. Zainteresowal mnie szczegolnie watek i samo wyzysku, pracy z domu, stawianiu sobie nowych bezsensownych celow, itd. To krotka ksiazeczka, wiec polecam jako jakis glos w calym tym balaganie.

Światowej sławy enfant terrible antykapitalizmu sięga po najmodniejszy od roku temat, czyli "życie i twórczość kowida". W odróżnieniu od wielu innych autorów, którzy koncentrują się na epidemii samej w sobie lub krytykują nieudolność rządów i organizacji międzynarodowych - Žižek skupia się nie tyle na stanie rzeczy, co jego relacji z głównymi trendami filozoficznymi. Z właściwą sobie swadą i erudycją oraz zamiłowaniem do analogii z kultury popularnej (na stronach książki ramię w ramię występują Quentin Tarantino i H.G. Wells obok Hegla i Marksa) przedstawia zwięzły i prowokacyjny obraz kryzysu, który rozszerzając się, pochłania nas wszystkich.
Nie zamierzam dyskutować, czy Žižek jest celebrytą, czy poważnym myślicielem - na pewno jest przenikliwym - a przy tym popularnym - komentatorem współczesnych wydarzeń. W książce (podobnie jak w innych publikacjach) nie zapomina o rekomendacjach filmowych i literackich, pomagających ogarnąć kontekst kulturowy przedstawianych opinii. Chętnie posługuje się metaforą choroby jako wojny i podkreśla jak często język komunikatów publicznych dotyczących epidemii, operuje retoryką wojenną.
Žižek nie zgadza się na "barbarzyństwo", czyli sytuację, w której w imię utrzymania tempa wzrostu gospodarczego, mielibyśmy ratować ekonomię za cenę życia ludzkiego. W zamian proponuje "nowy komunizm", który - jego zdaniem - w zasadzie już się dzieje. Świadczy o tym przykład Borisa Johnsona, premiera Wielkiej Brytanii, który podjął decyzję o częściowej nacjonalizacji kolei, a nawet Donald Trumpa, który przyjął dekret pozwalający rządowi ręcznie sterować przemysłem w obliczu stanu wyjątkowego (np. nastawić produkcję wybranych zakładów na potrzeby medyczne - w tym dostarczanie respiratorów). Tego typu interwencje niewątpliwie przypominają stan nadzwyczajny, jakim jest okres wojny: odejście od rozwiązań rynkowych na rzecz swoistego centralnego planowania (interwencji rządowych). Co ciekawe pretekstem do wprowadzania takich działań nie stał się kryzys klimatyczny, choć związane z nim zagrożenia wydają się większym wyzwaniem niż pandemia.
Žižek punktuje poszczególne problemy naszego świata, gdzie choroby i ich konsekwencje zdumiewająco stale trafiają w biednych (pomimo głośnych opinii o tym, jakoby wirus był "demokratyczny"). Filozof jednak zachowuje swoisty optymizm zauważając, że teraz, gdy cywilizacja zatrzymała się w nieoczekiwany sposób, ludziom może być łatwiej wyobrazić sobie, iż da się dokonać ogromnych zmian w naszym życiu. Osobiście nie podzielam tego optymizmu - bunt przedsiębiorców, który wywołał w Polsce np. otwarcie hoteli i restauracji, świadczy o tym, że potrzeba wolności gospodarczej nie daje się w żaden sposób okiełznać. Podzielam za to niestety najbardziej niepokojącą obserwację - przekonanie, że podobnie, jak w czasie wojny, epidemia sprzyja aktywizacji rasistów.
W ramach "nowego komunizmu" - na poziomie ekonomicznym - Žižek proponuje szersze kompetencje rządowe i mocne ograniczenia gospodarki rynkowej, zwłaszcza jej sektora finansowego. Na poziomie politycznym – ograniczenie władzy państw narodowych, większą współpracę i kooperację międzynarodową, wzmocnienie instytucji ponadnarodowych (w tym WHO). Filozof wielokrotnie podkreśla, jak ważne jest zrozumienie faktu, że wszyscy płyniemy tą samą łódką. Radykalne zmiany - w jego opinii - są już w toku i od nas zależy, czy znajdziemy w sobie siłę, by zawalczyć o dobrą (jakąkolwiek?) przyszłość. Ograniczony konsumpcjonizm to zaledwie pierwszy krok.
Postmodernistyczna współczesność bywa określana jako czasy końca ideologii (Daniel Bell) lub okres upadku wielkich narracji (Jean-François Lyotard). Slavoj Żiżek stoi w kontrze do tych poglądów - uznaje, że ideologie się nie skończyły, mają się świetnie, a nasza wielka współczesna narracja jest bezpośrednio determinowana przez kapitalizm. Nie sposób nie przywołać tu Kodu kapitalizmu Napiórkowskiego: komercjalizacji podlega wszystko i wszystko zostaje przetrawione i przekształcone zgodnie z mitem kapitalizmu. Dlaczego zatem z wirusem nie miałoby być podobnie?

Niewiele z tej książki wyniosłem. Žižek dokonuje paru cennych spostrzeżeń, dotyczących chociażby powszechnego sposobu patrzenia na kwestię środowiska albo płonnych nadziei na szybki powrót do poprzedniego trybu funkcjonowania, "normalności" której iluzja zawaliła się wraz z nadejściem pandemii. Oglądam go jednak od wielu lat na Youtubie i niczego nowego tutaj nie powiedział, miałem wrażenie jakbym czytał remiks skryptów różnych wywiadów z jego udziałem. Žižek próbuje też pocieszać, ale jego lubowanie się w katastrofizacji, neurotyzm i związany z nim rozedrgany styl myślenia i pisania sprawia, że rezultat tego pocieszenia jest dość marny. Ocena niska nie dlatego, że mi się nie podobało, ale dlatego że wiem, że autora stać na więcej.

Komunizm? Kupa śmiechu. To co proponuje Żiżek to co najwyżej socjaldemokratyczny interwencjonizm w ramach kapitalizmu.

Chyba moja pierwsza 1. Ani to mądre, ani zabawne, ani nawet przez chwilę nie sensowne. Obrzydliwe manifesty komunistyczne i próby podśmiechujek z ludzi, którym niszczone jest życie.

Dodaj cytat z książki Pandemia! Covid-19 trzęsie światem