Pandemia! Covid-19 trzęsie światem

Okładka książki Pandemia! Covid-19 trzęsie światem Slavoj Žižek
Okładka książki Pandemia! Covid-19 trzęsie światem
Slavoj Žižek Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
PANDEMIC! COVID-19 Shakes the World
Grupa Wydawnicza Relacja
2020-06-17
2020-06-17
2020-01-01
Jowita Maksymowicz-Hamann
socjologia filozofia komunizm kryzys epidemia pandemia koronawirus COVID-19

Książka Zizka jest ciekawa również jak czyta się ją z dystansu, po pandemii. Felieton o "Putoganie" brzmi proroczo :-( A czy doswiadczenie pandemii będzie przyczyniać się do, jak chce autor, dobrego, a nie złego komunizmu? Warto to czujnie obserwować... Ale mimo wszystko niektóre felietony pozostawiają niedosyt, wadą niektórych z nich są nagłe zmiany tematu.

Dosyć krótkie spostrzeżenia z początku pandemii, przewidywania na przyszłość. Z tego co znalazłam książeczka miała premierę światową 24 marca 2020, kiedy dopiero w Polsce wprowadzano stan epidemii. Trochę jest uniwersalnych prawd ale ogólnie jest to dosyć optymistyczna wizja jak pandemia może zmienić świat. Prawie 3 lata później i czyta się to bardzo ironicznie. Zapomnieliśmy jak wtedy szukało się dobrych rzeczy, jak najlepiej wypadły ruchy oddolnej pomocy.

Jestem bardzo zawiedziony. Żiżek zawsze mówi że jest pesymistą, w tej książce jest naiwnym optymistą. Nie ma tu nic rewolucyjnego, ani nawet szczególnie radykalnego, ot manifest mdłego socjalliberalizmu na czas pandemii.

Żiżek znany jest z prowokacyjnych i nieco "edgy" stwierdzeń. Tutaj nie ma nic z tych rzeczy. Nie polecam

Spodziewałem się więcej po Zizku, a okazało się, że jego "proroctwa" już po 2 latach są tak zdezaktualizowane i nietrafione, że książka ta skończyć może jedynie na śmietniku historii.

Dziwne, że tak błyskotliwy umysł wypocił na szybko książkę pełną spostrzeżeń tak miałkich i frazesów tak banalnych, że nic z nich w zasadzie nie wynika. Lepiej byłoby dla niego gdyby tej książki nie napisał.

Nawet jeśli nie zgadzam się z tym, co mówi Žižek to ulegam urokowi tego człowiek i bardzo lubię go słuchać, bo jego poglądy są wyjątkowo unikatowe. Nie za bardzo rozumiem idee pisania książki o jakimś zjawisku na szybko zaraz po jego rozpoczęciu jednak ze względu na osobę autora postanowiłem na nią zerknąć.

W 2022 roku pozycja ta jest już w dużym stopniu nie aktualna. Slavoj zresztą zdaje sobie z tego sprawę, bo wydał drugą część tej publikacji w Polsce nie zostało on jeszcze wydany. Możemy więc popatrzeć na to co filozofofi udało się przewidzieć, co się nie sprawdziło i jest tu trochę ciekawych myśli niestety przez szybką chęć zarobienia i wypowiedzenia się na głosny temat czyta się to jak luźne przemyślenia na kiblu, a nie sensowną analizę przemyślenia oczywiście kogoś inteligentnego, ale zdecydowanie tylko temat muskającego i spekulującego, więc nie wiele rzeczywiście potwierdzonych myśli na temat epidemi tu uświadczymy.

Pewnie sięgnę po tą drugą część, bo poruszono tu kilka ciekawych kwestii, które mam nadzieje zostaną bardziej rozwinięte.

W 2022 roku pozycja ta jest już w dużym stopniu nie aktualna....

🦠Dzisiaj zaczęłam i dzisiaj skończyłam! Książeczka krótka, nieznanego mi wcześniej autora, jednego ze współczesnych filozofów. Žižek w humorystyczny, czasem brutalny a nawet przesadzony sposób punktuje krok po kroku nasze życie na początku pandemii.
🦠Zaczynamy od mechanizmu chińskiego, gdzie nie ma zaufania do władzy, ale utrzymywany jest też zamordyzm i konfrontacja tego wschodniego stylu życia, który na codzień nie jest spokojny chociażby przez wojny czy migracje, z naszym spokojnym zachodnim, nieprzystosowanym do kryzysu.
🦠Kolejne rozdziały to analiza naszych zachowań społecznych, dostrzeżenie faktu, że tak jak w filmach katastroficznych potrzebujemy katastrofy, by się zjednoczyć…a nawet wtedy mamy równych i równiejszych. Analizujemy też lockdown i zmęczenie zarówno tych zamkniętych w domach, jak i tych pracujących - ochrony zdrowia, służb mundurowych. Autor punktuje, że zamknięcie pokazało, że sami sobie jesteśmy sprawcami cierpienia w dążeniu do nieponiesienia porażki i bycia produktywnymi. Jednocześnie konfrontuje zależność od mediów z ewentualną kontrolą państwa nad tymi mediami.
🦠Jest miejsce na analizę wpływu na przyrodę - „kiedy przyroda atakuje nas wirusami, w pewien sposób odsyła nam nasz własny komunikat. A brzmi on: to, co mnie zrobiliście, ja teraz zrobię Wam.” Ostatecznie autor uzmysławia nam, że tak samo jak w ekologii - zrzucanie odpowiedzialności na nas, jednostki, ma na celu odsunięcie odpowiedzialności od władz i wielkich gospodarek.
🦠Podobało mi się też zdanie, że w czasie pandemii więcej skupialiśmy się na losie gospodarek, niż ludzi. Bardzo dobrze wypunktowane było również to, że nie wrócimy do normalności, bo nic już nie będzie takie, jak przed pandemią.
🦠Książeczka zawiera jeszcze kilka fajnych wątków, jakby felietonów. Nie wzbudza już paniki, nie straszy. Myślę, że w pandemicznej rzeczywistości fajnie jest ją przeczytać, by sobie poukładać w głowie różne pojęcia.

Komunizm? Kupa śmiechu. To co proponuje Żiżek to interwencjonizm dla ratowania kapitalizmu.

Książka Žižka wydana chwilę po rozpoczęciu ogólnoświatowej pandemii. Z tego też powodu można mu wybaczyć nijaki wydźwięk tej książki. Rozdziały są wybitnie krótkie, nie rozwijają nawet poruszanego tematu. Wezwanie Žižka do komunizmu z ludzką twarzą rozumianego jako solidarność ponadpaństwowa w praktyce się nie wydarzyła. Jak też wiemy, kapitalizm wbrew nadziejom filozofa nie upadł. "Perfekcyjna burza" nie zmiotła władzy pieniądza z naszego świata.

Książka właściwie nieaktualna, pisana ze szczątkową ilością wiedzy, z marca 2020. Z tego powodu ma się wrażenie, że niektóre wnioski zostały wyciągnięte na ślepo. Poza tym autor wyraźnie propaguje idee komunistyczne, co wypada dość średnio. Poza samą treścią, książkę czytało się płynnie i dobrze. Język i sposób pisania bardzo przyjazny czytelnikowi.

Chyba moja pierwsza 1. Ani to mądre, ani zabawne, ani nawet przez chwilę nie sensowne. Obrzydliwe manifesty komunistyczne i próby podśmiechujek z ludzi, którym niszczone jest życie.

• Filozofia
  • Ebooki