Pola mówi: dzidziuś!

Okładka książki Pola mówi: dzidziuś! Irene Marienborg
Okładka książki Pola mówi: dzidziuś!
Irene Marienborg Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Pola (tom 7) literatura dziecięca
36 str. 36 min.
2020-09-02
36 min.
Katarzyna Kolasińska
dla dzieci

Pojawienie się nowego dziecka, do tego dziewczynki, może być traumatycznym przeżyciem... ale są na to sposoby. Jakie? Dowiedzą się ci, którzy przeczytają tę krótką książeczkę.

Na półkach księgarni, w dziale dziecięcym, można spotkać wiele książeczek, bądź krótkich opowiadań, które mają pomagać nam rodzicom w wyjaśnianiu trudnych tematów naszym pociechom. Seria „Pola mówi”, która została wydana w języku polskim, jest dziełem norweskiej autorki. W tej chwili dostępnych jest już dziesięć części. Tym razem jednak skupię się na tej, która skupia się na problemie pojawienia się nowego członka rodziny.
Więcej na stronie internetowej: https://papierowybluszcz.wordpress.com/2022/02/18/pola-mowi-dzidzius-irene-marienborg/

Książeczki z serii Pola mówi, trafiły do nas niespodziewanie i z miejsca nas zaciekawiły, chociaż wiekowo trochę za późno dla Potworków… Najpierw zostały zbadane pod kątem wizualnym, a następnie treściowym. Jaki jest nasz werdykt?

Świetna książeczka dla dzieci, które spodziewają się rodzeństwa. Pola jak każde dziecko, które do tej pory było jedynakiem zastanawia się kto mieszka w brzuchu mamy, po pojawieniu się na świecie siostrzyczki odkrywa jak bardzo zmieniają się zwyczaje rodziny, widzi plusy i minusy i dowiaduje, że jest najlepszą starszą siostrą. Podręczny format, przyjazne ilustracje - bardzo fajna seria.

Doskonała pozycja dla maluchów, które spodziewają się rodzeństwa. ❤️ Fantastyczna przekaz o tym jak będzie wyglądała sytuacja, kiedy rodzinka się powiększy. Piękne ilustracje wprowadzające w świat malucha. Świetne dialogi, które sprawiają, że główna bohaterka przestaje zamartwiać się jak to będzie, kiedy w domu pojawi się nowa osoba. A także staje się gotowa do pomocy w opiece małej siostrzyczki. Polecam szczególnie mamom, którym rodzinka się powiększy w najbliższym czasie i chcą zobrazować nową sytuację swoim
pociechom. 😊👌

Kiedy Pola dowiaduje się, że w mamy brzuszku mieszka dzidziuś myśli, że będzie to chłopiec podobny do kolegi z przedszkola. Niestety, okazuje się to mała siostrzyczka, która pochłania uwagę wszystkich dorosłych. Na szczęście, dzięki zaangażowaniu Poli w opiekę nad nią okazuje się, że bycie starsza siostra to bardzo ciekawe i odpowiedzialne zadanie. Super pozycja by przygotować malucha do powiększenia się rodziny.

Starsza siostra.

"Pola mówi: dzidziuś!" to zabawna, ciekawa, ale przede wszystkim bardzo mądra historia o zmianach, jakie niesie ze sobą zyskanie młodszego rodzeństwa. Tytułowa bohaterka, Pola, staje się na kolejnych stronach starszą siostrą - co będzie to dla niej oznaczać?

Z całą pewnością wielkie zmiany... Pola zauważa je już w czasie, w którym mama jest w ciąży: mama nie bawi się już z nią tak często i bardzo szybko się męczy. Rodzice starają się przygotować Polę na pojawienie się na świecie małej siostrzyczki - tłumaczą jej wiele rzeczy i włączają w przygotowania rodziny do powitania noworodka.

Żadne przygotowania nie są jednak w stanie tak do końca przygotować Poli na szok, którym bez wątpienia jest rzeczywiste powitanie młodszej siostry. Dzięki wysiłkom mamy, taty i babci Pola staje się częścią wszystkich zmian w życiu rodziny: bierze udział w sprzątaniu mieszkania, w karmieniu, w przewijaniu, we wspólnych spacerach z bobasem i dzięki temu wszystkiemu zaczyna rozumieć, że nawet jeśli mała siostrzyczka wymaga mnóstwa uwagi, to sama Pola jest w dalszym ciągu tak samo ważna dla całej rodziny jak wcześniej :)

Książeczka może być bardzo dobrym sposobem na przygotowanie dziecka na fakt posiadania rodzeństwa. Uczucie niepewności, zagubienia, może nawet zazdrości i smutku są w takiej sytuacji całkowicie normalne. Książeczki takie jak ta to dobry pomysł na okiełznanie emocji i zrozumienie nowej sytuacji przez świeżo upieczonych oraz przyszłych braci i sióstr.

Cykl o przygodach Poli to seria przyjemnych, ciepłych opowieści dla najmłodszych już od 2 roku życia. Krótkie historyjki łączą w sobie dobrą zabawę, krótkie morały i pokazują mnóstwo scen zaczerpniętych z codzienności każdego dziecka.

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

#Pola #PolaMówiDzidziuś #MediaRodzina #IreneMarienborg

Starsza siostra.

Mała Pola zastanawia się, dlaczego brzuch mamy jest taki duży. Czy mieszka w nim jakieś zwierzątko? A może mama chowa tam piłkę? Gdy dziewczynka dowiaduje się, że w brzuszku rośnie dzidziuś jest nieco zdziwiona. Przecież rodzice mają już Polę. Dziewczynkę ogarniają mieszane uczucia. Kilkulatka cieszy się, że będzie miała rodzeństwo, z którym będzie mogła się bawić. Martwi ją jednak to, że mama już teraz ma dla niej mniej czasu. Jak to będzie, gdy dzidziuś się urodzi? Czy będzie podobny do Filipa, przyjaciela Poli? A może będzie tak mały, że będzie przypominał ziarenko groszku? Sięgnijcie po książkę „Pola mówi: dzidziuś!” i zobaczcie jak zakończy się ta ciekawa historia.

„Pola mówi: dzidziuś!” to świetna książeczka, która pomoże przygotować najmłodsze dzieci na pojawienie się w ich życiu rodzeństwa. Pola, podobnie jak wiele dzieci w takiej sytuacji, musi oswoić się z nową rzeczywistością. Dziewczynka jest podekscytowana na myśl o nowym członku rodziny, choć bywa jej przykro, gdy uwaga domowników skupia się głównie na dzidziusiu. Mimo pewnych trudności, rezolutna kilkulatka chętnie pomaga w przygotowaniu dziecięcego pokoju czy opiece nad niemowlakiem. W końcu jest najlepszą starszą siostrą na świecie!

Muszę przyznać, że bardzo przypadła nam do gustu ta książeczka. Mali czytelnicy śledząc przygodę Poli zobaczą, że oczekiwanie na dzidziusia to niezwykły czas w życiu każdego z domowników. Nie jest on naturalnie pozbawiony pewnego niepokoju czy nerwowości. Bohaterowie opowieści pokażą jednak, że wspólne przygotowywanie domu na pojawienie się maleństwa pomaga oswoić się z nową sytuacją wszystkim członkom rodziny.

Bardzo cieszę się, że autorka pokazała jak rodzice angażują Polę nie tylko w szykowanie pokoiku, ale także w opiekę nad niemowlęciem. Pomoc w przewijaniu malucha czy karmienie dziecka w obecności starszego brata bądź siostry to coś, co bardzo pomaga w nawiązaniu więzi pomiędzy dziećmi. Uważam, że taki pozytywny i pełen ciepła przekaz jest bardzo potrzebny i będzie bardzo pomocy w przygotowaniu dzieci do narodzin rodzeństwa.

Historia pokazana w książeczce „Pola mówi: dzidziuś!” jest moim zdaniem bardzo wartościowa. Ciekawa opowieść, pozytywny przesłanie i urocze, pełne emocji ilustracji z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Książeczkę czyta się z dużą przyjemnością i chętnie sięgniemy po kolejne przygody małej Poli.

Gorąco polecam książkę „Pola mówi: dzidziuś!” dzieciom od 2. roku życia.
Czytelnicze Podwórko

• Literatura dla dzieci
  • Dla Mai
  • Jagodowe
  • Literatura dziecięca
  • Recenzyjnie - 2020 r
  • Hanuszkowo

Dodaj cytat z książki Pola mówi: dzidziuś!