Co się stało z Iwoną Wieczorek?

Okładka książki Co się stało z Iwoną Wieczorek? Janusz Szostak
Okładka książki Co się stało z Iwoną Wieczorek?
Janusz Szostak Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo Seria: Śledztwa Szostaka reportaż
reportaż
Śledztwa Szostaka
HARDE Wydawnictwo
2020-05-25
2020-05-25

Jedna z najciekawszych, polskich spraw kryminalnych. Od lat nierozwiązana i wciąż budząca wiele emocji. Tutaj w ujęciu Janusza Szostaka, który w swojej książce przygląda się wszystkim głównym hipotezom a przy okazji przedstawia też swoje domysły i wyniki dziennikarskiego śledztwa. Reportaż jest całkiem rzetelnie napisany, porusza liczne wątki, poszlaki czy wreszcie cytuje akta sprawy. Czyta się to naprawdę dobrze, szczególnie jeśli kogoś interesuje ta sprawa. Sporo poruszonych hipotez i wątków, o których pierwszy raz przeczytałem w tej pozycji zdecydowanie uatrakcyjniło lekturę. Czyta się to szybko i ze sporym zaangażowaniem. Jedynie delikatny chaos w niektórych miejscach może utrudniać śledzenie poszczególnych wątków. Niemniej fani kryminalnych reportaży nie powinni być zawiedzeni.

Solidny reportaż, dobry lektor w audiobooku na Legimi

Solidny reportaż, dobry lektor w audiobooku na Legimi

Sprawa zaginięcia Iwony Wieczorek jest sprawą powszechnie znaną. Jej matka udziela się w mediach, chce wiedzieć co się stało z jej córką - rozumiem ją, nie mam dzieci, ale domyślam się jak się czuje. Ja straciłam swoją mamę, ale wiem, że nie żyje i mogę iść na jej grób. Mama Iwony przeczuwa, że jej córką po tylu latach to na pewno nie żyje, ale nie ma miejsca do którego mogłaby pójść.

Szostak przedstawia sprawę Iwony - jej zaginięcie, co się stało potem, działania policji, milczenie i dziwne zachowanie znajomych oraz teorie co mogło stać się z Iwoną i jestem podobnego zdania co on.

Nie będę opisywać zaginięcia Iwony, bo każdy wie jak do niego doszło. Za to działania policji są skandaliczne. Po pierwsze podeszli do tej sprawy na luzie, przypisali złą kategorię poszukiwawczą, nie przykładali się za bardzo do rozwiązania tej sprawy, odsuwali od śledztwa tych, którzy chcieli tę sprawę wyjaśnić. Nie przeszukano dokładnie miejsc w których Iwona była, monitoringu nie zabezpieczyli.

W tej książce pojawiają się najczęściej dwaj policjanci - Marek Siewert i Marek Dyjasz. Oni obaj starali się rozwiązać sprawę i nawet dali swoim kolegom wskazówki co mają zrobić, ale policja ich odsunęła i nie zastosowała się do ich zaleceń. Bo w sumie i po co? Przecież oni wiedzą lepiej, po co mają słuchać innych?

Szostak chciał wyjaśnić sprawę. Zaangażował się w poszukiwania, kontaktował się nawet z jasnowidzami i innymi osobami, które mogły mieć wiedzę na temat tego co stało się z Iwoną. Podał policji wszystko na tacy tak jak Siewert i Dyjasz, ale podobnie jak wtedy tak i tu nawet nie potrafili wykonać roboty jak trzeba.

Sprawa jest prosta - dziewczyna wracała do domu, mogła wsiąść dobrowolnie do samochodu lub zostać wciągnięta do samochodu, zawieziona w ustronne miejsce w którym ją zabito. I podobnie jak Szostak uważam, że zawieziono ja niedaleko tego miejsca w którym była ostatnio. Te osoby znały teren o wiedziały, gdzie ukryć ciało. Teraz pytanie brzmi - czy zwłoki będzie się dało zidentyfikować czy są rozpuszczone w kwasie, bo jeżeli tak to nawet jak się znajdą to nie będzie wiadomo czy to na pewno te zwłoki.

Liczę na to, że sprawa się wyjaśni i matka Iwony uzyska wiedzę na temat tego co się stało z jej córką i będzie mogła ją pochować, jeśli to będzie możliwe. W najlepszym razie dowie się jak do tego doszło.

Dlaczego policja nieudolnie wyjaśniała sprawę i to bez efektu? Co ukrywają znajomi Iwony? Kto mógł zabić Iwonę Wieczorek? Czy informacje, które zostały przedstawione od więźnia mogą być prawdą?

Język jest taki jak w reportażach, ale szybko się czyta i naprawdę ta książka rzuca światło na sprawę Iwony Wieczorek.

Zaginięcie Iwony Wieczorek jest zdecydowanie jedną z najgłośniejszych i najbardziej medialnych polskich, nierozwiązanych spraw kryminalnych. Iwona zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku, gdy wracała z imprezy w Sopocie do domu w Gdańsku. Krótko po 4 nad ranem zarejestrowała ją kamera miejskiego monitoringu i wtedy ślad się po niej urywa.
W poszukiwaniach uczestniczyli jej bliscy, znajomi, policja, prywatni detektywi, media, jasnowidze i Bóg raczy wiedzieć kto jeszcze... Teorii związanych z jej zaginięciem jest conajmniej kilka.
Książka powstała osiem lat po zagnieciu młodej gdańszczanki, porusza wiele wątków, wiele wyjaśnia, pomaga uporządkować sobie wydarzenia z tamtego dnia, jak i to co działo się później. Pokazuje liczne błędy policji, co niestety w takich sprawach jest dość częste, ale też obrazuje jak znany detektyw nagłaśniający sprawę i stosujacy swoje wlasne metody sledcze potrafi jej bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Sprawa Iwony została opisana bardzo skrupulatnie i rzetelnie. Autor sprawnie przechodzi pomiędzy wszystkimi hipotezami śledztwa. Ponadto napisana jest w sposób wciągający czytelnika i mimo, że wiemy doskonałe, że sprawa nie została rozwiązana to można odnieść wrażenie, że autor doszedł do jej rozwiązania. Brak mu niestety dowodów. A może komuś bardzo zależy, żeby tej sprawy nie rozwiązać?

W poszukiwaniach uczestniczyli...

Bardzo łatwo sie czyta. Interesowalem sie sprawa zaginiecia Iwony wieczorek od dawna czytajac rozne fora i grupy jednak nie bylem az tak zaangazowany aby znac wszytskie watki i szczegoly. Ksiazke poukladała mi wszytsko chronologicznie w glowie i uzupełniła pewna wiedze. Spelniła moje oczekiwania.

Rzetelny i drobiazgowy reportaż. Na minus - dość toporny on w swej formie.

Rzetelny i drobiazgowy reportaż. Na minus - dość toporny on w swej formie.

Dokładna i rzetelna analiza zaginięcia Iwony Wieczorek. Krok po kroku, ślad po śladzie, osoba po osobie autor daje nam reportaż z dramatu, który do tej pory nie został rozwiązany.

Bardzo dobra książka warta polecenia!

Bardzo dobra książka warta polecenia!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kiedy o sprawie Iwony było głośno, nie interesowałam się za bardzo tym tematem. Dlatego sięgnęłam po audiobook "Co się stało z Iwoną Wieczorek?". Jest to rzetelny, dopracowany reportaż, wiele można się z niego dowiedzieć. Mimo, że Janusz Szostak wykonał dobrą robotę przy tej książce, to trochę mnie jednak znudziła.

Czy warto czytać ta książkę ?!? To zależy …czy szuka się sensacyjki czy tez zaspokojenia własnej ciekawości , szkoda, że Polska policja nie działa tak sprawnie jak w serialach … wtedy dziennikarskie śledztwa byłyby nie potrzebne … warta , żeby przeczytać - żeby wiedzieć , że jak tobie przydarzy się nieszczęście to nie licz na organy ścigania