Pieśni dawnej Jonki. Tom III

Okładka książki Pieśni dawnej Jonki. Tom III Michał Kamiński
Okładka książki Pieśni dawnej Jonki. Tom III
Michał Kamiński Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Pieśni dawnej Jonki (tom 3) fantasy, science fiction
Pieśni dawnej Jonki (tom 3)
Novae Res
2020-08-28
2020-08-28

Pieśni dawnej Jonki to nie był pierwszy debiut, który przeczytałem, ale pierwszy który zobaczyłem na internecie. Od tamtego czasu musiałem czekać ponad rok 2 pierwsze tomy, żeby zacząć czytać, ale było warto 🙂. Seria mi się spodobała i tylko czekałem, aż trzeci tom wpadnie mi w ręce. W końcu tak się stało. Czy trzeci tom sprostał moim oczekiwaniom? Zapraszam do recenzji 🙂.

O czym jest książka?

Książka dzieje się czternaście lat po wydarzeniach z tomu drugiego. Teraz królestwem Jonki rządzi Łada mając u boku swojego męża Wilhelma. Dzieje Królestwa Jonki są najważniejszym wątkiem w książce, ale nie jedynym. Oprócz tego mamy jeszcze wgląd w wątki mniej lub bardziej powiązane z Jonką dziejące się na Wyspach Kameńskich, w Jomsborgu  czy Tirdżji 🙂.

Świat

Świat stworzony przez autora na wzór średniowiecza jest ciekawy. W tej książce (jak i w całej serii) jest w zasadzie mało elementów fantasy. Magia istnieje, ale nie jest mile widziana, a osoby nią władające mogą zostać spalone na stosie. Drugim elementem jest obecność elfów, które zostały wykreowane ciekawe i podczas czytania miałem luźne skojarzenie z Żydami 😉 (zmysł do interesów i ogólna niechęć do nich).
Całość: https://hipogryf.pl/piesni-dawnej-jonki/

Pieśni dawnej Jonki to nie był pierwszy debiut, który przeczytałem, ale pierwszy który zobaczyłem na internecie. Od tamtego czasu musiałem czekać ponad rok 2 pierwsze tomy, żeby zacząć czytać, ale było warto 🙂. Seria mi się spodobała i tylko czekałem, aż trzeci tom wpadnie mi w ręce. W końcu tak się stało. Czy trzeci tom sprostał moim oczekiwaniom? Zapraszam do recenzji...

Średniowiecze to moja ulubiona epoka i bardzo lubię sięgać po powieści w tym klimacie. Akcja dzieje się w średniowieczu. Mnóstwo tu elementów życia dworskiego, rycerskiego. Zostało to dobrze zobrazowane, to wszystko aż czuć, jakbym się tam przeniosła. Tom trzeci zamyka historię. Tym razem do głosu dochodzi młodsze pokolenie, dzieci królowej Łaby. Znajdziemy więc intrygi, ból, walki. To, co mnie zachwyciło to barwne opisy. Dzięki nim mogłam sobie dokładnie wyobrazić to, co autor chciał przedstawić. Dzięki temu mogłam przenieść na długie godziny do innego świata.

Pieśni dawnej Jonki podzielono na trzy części, w których zawarto aż dwadzieścia lat intryg! Czuję słabość do zagmatwanych konfliktów wywołanych matactwem, wieloma machlojkami, a także konspiracyjnymi manewrami godnymi gwiazdki generała. Rodzinne koligacje nie ułatwiają wykonywania sprytnych uników oraz wykrętów pozwalających zatrzeć za sobą ślady. Wspomnienie o przepowiedni sprzed lat, delikatnie wstawiane elementy fantastyki oraz ponowne zaproszenie elfów do grona społeczności...

Postacie poznane w poprzednim tomie stanowią trzon władzy. Sieją pogrom wśród lokalnych przywódców lub rozsyłają wici przyjaźni. Lata ich świetności przemijają i są zmuszeni do podjęcia jednej z najtrudniejszych decyzji. Kto zostanie następcą tronu?

Kolejne pokolenie walczy o swoje miejsce w świecie polityki. Odszukanie ścieżki prowadzącej do sukcesu stanowi podstawę akcji Pieśni dawnej Jonki. Nowo wprowadzonych bohaterów charakteryzują wielorakie osobowości, których cel niekoniecznie musi obierać kształt korony. Ambitni wejdą w gniazdo żmij, mniej zainteresowani muszą stawić czoło lisim sztuczkom. Kogo uda się wykorzystać w swojej strategii działania?

Usystematyzowanie politycznej areny Królestwa Jonki wydaje się być już wyłącznie mrzonkami. Rozgoryczenie? Upokorzenie? Desperacja? Które emocje zwyciężą w walce o tron?

ladydevi - patronatmedialny

• Nowe serie kontynuacja