Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach

Okładka książki Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach Bryan Cairns, Jeannine Dillon, Gary Susman
Okładka książki Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach
2020-10-28
2019-11-05
Magda Witkowska
Friends przyjaciele serial

Wspomnienia i ciekawostki z serialu przyjaciele zawarte w jednym albumie. Nie jest to klasyczna pozycja do czytania od deski do deski, ale właśnie album ubogacający kolekcję i prezentujący sympatie do serialu i jego postaci. Pozycja ciekawa dla fanów serialu, którzy nie mogą się z nim rozstać i zawsze są chętni na nowe ciekawostki.

Świetna zabawna historia o serialu wszech czasów i wiele anegdot i ciekawostek

Świetna zabawna historia o serialu wszech czasów i wiele anegdot i ciekawostek

Również jestem fanką, żeby nie powiedzieć że uzależnioną od serialu. To nie jest pierwsza publikacja na temat serialu, jednak tutaj chodziło chyba tylko o "zrobienie" tytułu. Treści jest mało, nowych informacji czy ciekawostek też. Nie oszukujmy się tego typu książki są dla fanów i streszczenia odcinków to dla nas nic nowego. Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie - o wiele lepsza.

Dla mnie jako fanki serialu .. rewelacyjne wydanie, opisujące prawie każdy odcinek, możliwe alternatywne zakonczenia, wpis wszystkich bohaterow, aktorów ktorzy brali udzial w serialu...rewelka ja kocham i wracam co jakis czas...wlasnie kończę po raz 3 oglądać sezon i znam juz prawie na pamięć...matko jak ten czas leci....kocham 💛

Ogólnie jestem rozczarowana.
Osoby, które dały tej publikacji "10" powinny zostać zablokowane dożywotnio na LC. Tak uważam. Nazywać ARCYDZIEŁEM streszczenie odcinków serialu?? Seriooo??
Książka-album w 70% składa się z opisów poszczególnych odcinków "Przyjaciół."

W ogóle uważam, że większość czytelników nadużywa tych "10", ale nazywanie arcydziełem czegoś, co jest żywcem wyjęte z gazety telewizyjnej jest żenujące i dobitnie świadczy o poziomie intelektualnym tych osób 😔

Czcionka - ostrzegam - najmniejsza z możliwych - zbiór absurdalnych mróweczek!!!

Najciekawsze są oczywiście uwagi odautorskie aktorów, nieliczne anegdoty, ciekawostki z planu oraz te dotyczące scenografii, scenariusza, reżyserii. Czyli jakieś 10%, może nawet mniej. 20% stanowią fotografie (fantastyczne, i chyba mało znane).

Reszta, czyli przytłaczająca większość to zapchajdziura. Streszczenia odcinków.

Album kosztował mnie 15 zł., i nie więcej jest wart.

Ogólnie jestem rozczarowana.
Książka-album w 70% składa się z opisów poszczególnych odcinków "Przyjaciół."

Nawet dla zagorzałej fanki serialu ,,suche" czytanie opisu poszczególnych odcinków jest zwyczajnie nudne! Oglądając serial setny raz można nadal się śmiać, natomiast tej książce nie udało się osiągnąć tego efektu. Niemniej warto ją przeczytać dla komentarzy i zakulisowych informacji.

jako fanka uwielbiam, zwłaszcza, że zakupiłam ją za 15 złotych :) trochę zdjęć, trochę ciekawostek, streszczenia odcinków, które znam na pamięć, gdyby dodać do tego więcej smaczków z planu lub wywiady z aktorami, byłaby w ogóle super

streszczenia odcinków

streszczenia odcinków

Uwielbiam PRZYJACIÓŁ. Mimo, że serial zaczął być emitowany jak jeszcze nie było mnie na świecie a skończył jak miałam 5 lat. Mimo tego go uwielbiam poruszą tematy wieloczasowe, znam odcinki na pamięć ale warto było o nich przeczyć i doczytać dodatkowy komentarz.

"Ten o profesjonalnym wydawaniu dobrych książek", nieformalnie zwany czasem "Ten o robieniu fanom dobrze".
Oczekiwania miałam wysokie, więc była szansa na 10/10, ale:
- minus jedna gwiazdka za kiepskie tłumaczenie przez kogoś, kto nie tylko z angielskim sobie średnio radzi, ale i z polszczyzną mu nie po drodze. Do tego chyba osoba tłumacząca nie widziała serialu, bo niektóre decyzje translatorskie nie mają sensu w kontekście wydarzeń z danego odcinka (np. "push!" przełożone jako "wypychaj!" w scenie... porodu. Tak, zdecydowanie jest to idealna sytuacja na używanie słów wielosylabowych);
- minus druga gwiazdka za niestaranną redakcję i mnóstwo literówek. Wydając album w twardej oprawie na kredowym papierze, który jest przeznaczony do wielokrotnego czytania i delektowania się, bo wiadomo, że kierowany jest do miłośników serialu, warto by było dopilnować jeszcze tego drobnego szczegółu;
- minus trzecia gwiazdka za to, że większość treści książki stanowią rozwleczone i niezgrabnie spisane streszczenia odcinków, a smaczków i ciekawostek z planu jest ledwie szczypta na okrasę, oraz za arbitralny dobór jedynie "najlepszych odcinków" do zaprezentowania, przy czym nie bardzo widzę sensowny klucz, według którego zadecydowano o "najlepszości" właśnie tych;
- minus czwarta gwiazdka za to, że większość zamieszczonych zdjęć pochodzi z pozowanych sesji lub materiałów reklamowych serialu, a informacje dodatkowe z planu są kompilacją wcześniejszych wywiadów telewizyjnych i prasowych, brak jest "żywego mięska". Oczywiście kwerenda w archiwach jest jak najbardziej uprawnionym sposobem zbierania informacji do książki, ale trochę dziwnym, gdy wszyscy bohaterowie nadal żyją* i mogliby się wypowiedzieć we własnym imieniu.
To tyle marudzenia.
A poza tym książka jest cudna do oglądania i przywołuje miłe wspomnienia, a zdjęcia są przepiękne. Przeczytałam z przyjemnością i chętnie będę wracać, otwierając gdzieś na chybił trafił i podczytując, żeby wprawić się w dobry nastrój kolejnym spotkaniem z "Przyjaciółmi", na których zawsze można liczyć.
*Niestety, już kilka dni po napisaniu tej opinii nie było to prawdą, ale pozostawię tak jak zostało wtedy napisane [']

Oczekiwania miałam wysokie, więc była szansa na 10/10, ale:

Gary Susman Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach Zobacz więcej