Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii

Okładka książki Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii Wendy Moore
Okładka książki Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii
2020-03-23
2020-03-23
Rafał Śmietana
medycyna historia chirurgia

Przygotujcie się na grubą lekturę, która zaciągnie nas do świata krwi, śmierdzących, gnijących ciał i rewolucyjnych poglądów. Świetna biografia niesamowitego pioniera chirurgii. Minusem są powtórzenia w treści co może zrazić czytelnika i przez co książka niepotrzebnie zyskuje na i tak nie małej już objętości, ale nie wpływa to na niezwykłą, wciągającą treść. Polecam!

Biografia Johna Huntera, ciekawostki i różnorodność informacji (ze świata medycyny, przyrody, humanistyki, bohater miał bardzo szerokie zainteresowania) świetne, sama biografia przegadana i trochę męcząca.

Do książki, która trafiła do mnie przypadkiem podeszłam od niechcenia ... i tu moje wielkie zaskoczenie. Mimo całkowicie nie interesującego mnie tematu książka pochłonęła mnie do reszty. Przyjemnie się czyta i wciąga niczym zbiór medycznych ciekawostek.

Książkę czyta się ciężko, ze względu na język jakim jest napisana. Wprowadza nas w życie ekstrawaganckiego człowieka i wybitnego chirurga. Dzięki takim ludziom świat prze do przodu. Nie można jednak zapomnieć, że czasem uzyskanie czegoś dobrego wymaga wielu poświęceń.
Polecam.

Polecam.

Książka warta polecenia. Miejscami wątki są bardzo rozciągnięte, moim zdaniem niepotrzebnie. Dużo ciekawych faktów o rozwoju chirurgii. Mocne 8/10.

Oto dzieje wielkiego uczonego, którego umysł wyprzedzał epokę. Polecam!

Oto dzieje wielkiego uczonego, którego umysł wyprzedzał epokę. Polecam!

Odkąd przeczytałam pierwszą książkę J. Thorwalda historia medycyny i jej niezwykłych odkryć nie przestała mnie fascynować. Dlatego gdy trafiłam na nią podczas zwykłych zakupów wylądowała w moim koszyku.
to opowieść o wybitnym anatomie i chirurgu Johnie Hunterze, a także o jego bracie Williamie i o tym, jak w osiemnastym stuleciu odbywało się poznawanie tajemnic ludzkiego ciała i w jaki sposób nauczano anatomii.
Można napisać, że nie jest to historia dla osób o słabych nerwach, bo "trup ściele się w niej gęsto", a krew leje strumieniami i pełno w niej plastycznych opisów przeprowadzanych operacji. Wspomniane trupy to zazwyczaj wykopane ze świeżych grobów i wykradzione zwłoki, które mimo woli stawały się obiektem pionierskich badań w dziedzinie anatomii i fizjologii człowieka.
Proceder może budzić grozę, ale gdyby nie te drastyczne działania poziom medycyny byłby opłakany i jeszcze długo leczenie jakiejkolwiek dolegliwości opierałoby się na puszczaniu krwi i przykładaniu pijawek.
Książka jest bardzo dobrze napisana, z polotem opisuje zarówno życie w ówczesnym Londynie, jak i pracę niezwykłego naukowca - samouka jakim był J. Hunter. Czytałam z ogromnym zainteresowaniem i przyjemnością i polecam każdemu, kto tak jak ja lubi takie klimaty ;)

Totalnie nie moja bajka ale w sumie nie żałuję.

Totalnie nie moja bajka ale w sumie nie żałuję.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej ksiazki. Ciesze sie, ze zapoznalam sie z niezwykle ciekawa i inspirujaca postacia Johna Huntera. Ksiazka momentami porywa i jest fascynujaca, a momentami zwyczajnie nudzi, bo autorka baaaardzo duzo sie powtarza.

Nie daj się zmylić czytelniku ponieważ jest to biografia a nie książka z kategorii „wszelakiej wiedzy o historii chirurgii na przestrzeni dziejów”. Owszem jest o krwi, o złodziejach ciał i owszem klaruje się zarys nowoczesnej chirurgii na kartach tej publikacji. Ale to wszystko pokazane przez pryzmat XVIIIw. Lekarza/chirurga Johna Huntera. Właściwie już zaraz na początku podziękowałam wylewnie Bogu i wszystkim tam po kolei za narkozę, znieczulenie oraz leki przeciwbólowe. Serio!! Co prawda w opisywanym czasie trudno mówić o CHIRURGII chyba że za taką uważa się nadal lewatywę, pijawki i upuszczanie krwi. No ale człowiek kurde, nadal chciał żyć i często godził się na jakieś pseudo zabiegi nie dość że wykonywane dosłownie można powiedzieć w ciemno to jeszcze na żywca. Jak się bawić to się bawić. Operacja się udała tylko pacjent nie przeżył. No trudno. Generalnie ciekawa opowieść o tym jak to się wszystko powoli zaczynało przeradzać w medycynę którą znamy. W tym przypadku o człowieku który własną ciężką pracą ale przede wszystkim ciekawością, determinacją i niesamowitą logiką zgromadził ogromną wiedzę a przy okazji zgromadził jedną z największych kolekcji anatomicznych. A jednocześnie kładł podwaliny pod szkolenie i nauczanie kolejnych pokoleń lekarzy w Europie jak i w Ameryce. Także po tej lekturze naprawdę docenicie swojego stomatologa i zawartość jego strzykawki.

• Literatura faktu
  • Medycyna
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii