Powrót do bezsennych nocy. Dzienniki

Sonia Draga
biografia, autobiografia, pamiętnik
literatura polska dziennik wspomnienia

Hen jak tlen.
Dla mnie niezbędny do życia.
Mądry, bystry obserwator rzeczywistości. Dla mnie jest drogowskazem, ukojeniem, mistrzem. Autor ulubiony. Czytajcie Hena!

Serdecznie pozdrawiam!

(Wydanie doskonałe, Sonia Draga 2016)

Przeczytałem cztery książki Józefa Hena w 2020 roku. To mam rok pisarza zaliczony, tym bardziej że wcześniej żyłem nieświadomy... no "Prawo i pięść"oglądałem ale chyba to gapienie się w TV się nie liczy. Pisząc kilka słów z "dziennika współczesnego" wydanego trzy miesiące temu nie zaglądałem na nasze strony co piszą inni czytelnicy. To bardzo ciekawe jakie odczucia po...

Głęboka inteligencja, fenomenalna pamieć i ogromny dystans do siebie wraz z błyskotliwym poczuciem humoru autora składa się na ciekawą, współczesną historię.

Dawno temu czytałam którąś księgę „Nie boję się bezsennych nocy”, pierwszego z serii dzienników Józefa Hena i byłam bardzo usatysfakcjonowana. Gdy więc zobaczyłam w księgarni relatywnie świeży tom jego zapisków nawiązujący tytułem do ich pierwszej części, nie wahałam się ani chwili.
Od lat 80. sporo się jednak zmieniło w polskiej rzeczywistości, co nie pozostało bez wpływu...

Wracam do Hena regularnie, zwłaszcza do książek autobiograficznych, do dzienników. Jego pisanie jest dla mnie jak tlen, jak łyk świeżej wody.

Najtrudniej pisać o książkach najważniejszych, o pisarzach ulubionych.
Musi wystarczyć to- dla mnie książki Józefa Hena są drogowskazem i bez nich nie ma życia. Tak. Właśnie tak.

Obserwacje Polski, zmagań z życiem oczami pisarza Józefa Hena w jego dziennikach obejmujących lata 2014-16. Czasem trafnie oceniającym zmieniający świat i ludzi (1 z 10) czy świat literatów. Pouczająca lektura.

11915

Dodaję opinię jedynie na podstawie oceny czytelnika "rokita49"; cytowana przez niego myśl obnaża zapiekłą stronniczość autora - samego Hena, jak rozumiem. - Twierdzenie, że PiS doszedł do władzy demokratycznie, ale trzeba go obalić, bo knuje i na pewno coś złego zamierza, i porównywanie go przy tym do Hitlera, jest atakiem na demokrację - i porównywaniem tak spekulatywnym,...

Dziennik kończy się w styczniu 2016, więc czyta się z ciekawością, bo komentarze są do spraw świeżych, prawie bieżących. Ktoś mógłby redakcję tekstu zrobić lepszą, bo o kilku sprawach mówi się tam kilka razy to samo, niemal słowo w słowo.

Być sobą. Nie ubarwiać i nie zasłaniać się fałszywą skromnością. Dotykać życia, zmysłowo je doświadczać. Nie zgorzknieć, ciągle się uczyć i rozwijać, zachować wrażliwość i uważność. Życie. Józefa Hena.

• Literatura polska
  • Józef Hen
  • Non fiction,eseje,biografie,historia,religie,nauki różne, etc.
  • Dedykacje / Autografy
  • Różne