Uśpione królowe

Okładka książki Uśpione królowe Hanna Greń
Okładka książki Uśpione królowe
Hanna Greń Wydawnictwo: Replika Cykl: W Trójkącie Beskidzkim (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
W Trójkącie Beskidzkim (tom 1)
Replika
2019-07-23
2014-01-01

To byla tortura. 3 gwiazdki tylko i wylacznie za watek kryminalny, ktory mial wyjatkowy potencjal.
Mialam wrazenie ze ksiazke napisalo dwoch autorow.
Watek kryminalny byl jedyna przyczyna dla ktorej dotrwalam do konca. Jednak rozwiazanie - najwiekszym rozczarowaniem.
Niemilosiernie gryzlo mi sie tu wszystko. Jak mozna bylo dopuscic to polaczenia tak powaznego i tragicznego watku kryminalnego (ktory nota bene stanowi tylko tlo) z banalnym swiatem infantylnych charakterow, ich blachych spraw i idiotycznych zachowan, ktore dla mnie zakrawaly na groteske i byly wyrwane prosto z komedii pomylek lub smieciowej telenoweli?!
Definitywnie nie jestem w grupie docelowej i trudno mi jest sobie wyobrazic kogos kto by byl. Dodatkowo, ktos powinien zaapelowac o zmiane przynaleznosci do gatunku, bo ten wymrze smiercia naturalna jesli bedziemy takie historie pisac i czytac!

Mialam wrazenie ze ksiazke napisalo dwoch autorow.

Na półkach: , , , , , , ,

Książka bardzo mi się podobała, ale nie jako kryminał, bo ten jest słaby, ale romans. Polecam w szczególności dla miłośników Julii Garwood.

Więcej tu obyczaju z romansem niż samego kryminału. Ale.... o dziwo bardzo wciąga. Taka fajna książka do posłuchania w formie audiobooka w tle w trakcie pracy.
Dodatkowo daje plusika za to, że akcja toczy się w moich rodzinnych stronach i miło jest posłuchać o lokacjach, które znam :)

Infantylne romansidło, które nie wiedzieć czemu ktoś nazwał kryminałem. Sama zbrodnia, która jest tu daleko w tle, nie czyni gatunku.

Zmęczyła mnie ta książka niesamowicie, jedna z najgorszych, jakie czytałam. Miał być kryminał, a był w najlepszym razie harlequin. Infantylne dialogi, nie umiem sobie wyobrazić ludzi, którzy tak ze sobą rozmawiają na jakikolwiek temat, w ciągu 15 minut wyznają sobie miłość, zaraz się złoszczą, myślą, że się nienawidzą i idą się godzić do łóżka. I co chwilę się śmieją do rozpuku, a przecież rozwiązują zagadkę seryjnego mordercy. Oczy mnie bolały od przewracania nimi przy tekstach typu: "Jesteśmy kobietami, a kobiety nigdy nie zapominają o takich rzeczach jak wystrzałowe ciuszki" czy "- Mógłbyś mnie wreszcie puścić? - Mógłbym, ale nie puszczę. Puść się sama. Najlepiej ze mną", a to wcale nie najgorsze przykłady. Parę gwiazdek za niezłe pomysły, wątek kryminalny i kilka lepszych fragmentów, ale ogólnie porażka. Po tej lekturze rezygnuję z kontynuacji serii.

Jestem zawiedziona. Nie umiem pojąć, jak można było tak zmarnować szansę na świetną powieść... Pomysł był naprawdę obiecujący... Jednak wykonanie okazało się fatalne - poczynając od płytkich osobowości głównych bohaterów, zachowujących się bardziej żenująco od nastolatków, skończywszy na detalach dotyczących prowadzenia śledztwa, kompletnie oderwanego od obowiązujących standardów. Miejsce akcji też niewykorzystane - brak w sumie jakiegokolwiek opisu górskiej, jakże znanej, miejscowości. Szkoda.

To nie jest kryminał ale jakaś powieść obyczajowa. Ciężko przez to przebrnąć, przewijałam kartki w mgnieniu oka, bo dialogi nie dotyczą sprawy kryminalnej, która tu jest bardzo dalekim tłem. Bohaterowie zajmują się głównie zawieraniem związków na poziomie dzieci z podstawówki, które odkryły że mają narządy płciowe. Dość szybko się zgubiłam w gąszczu powiązań kuzynostwa, rodzeństwa (wlasne i przybrane),nie mówiąc o przyjacielskich wręcz znajomościach policjantów z przestępcami. No i wszyscy kiedyś chodzili do tej samej klasy/szkoły. Wydaje sie, że najbardziej poukładane w głowie ma tu ten seryjny mor derca.

Do sięgnięcia po tę książkę skusiło mnie miejsce akcji całego cyklu - "W Trójkącie Beskidzkim", że niby góry, ciemne lasy, wąwozy, dziwni mieszkańcy, do tego zbrodnia w jakiejś zapomnianej przez Boga głuszy i tym podobne. Jakże się pomyliłem! Piszę od razu, że nie jest to zła książka ale jak na kryminał to jest to zdecydowanie mocno naiwny romans z policyjnym tłem, w którym lista bzdur i "wydziwaczeń" autorki jest tak duża, że trzeba sporo samozaparcia lub uwielbienia dla tak opowiedzianej historii, aby ją ukończyć. Książka ma elementy kryminalne, które czyta się tak jakby napisała to osoba posiadająca zerową wiedzę na temat śledztwa. I nie piszę tu o jakiejś wiedzy specjalistycznej. Podam malutki przykład, żeby nie spojlerować - sam początek książki: policjant prowadzący sprawę zabójstwa zaczyna oficjalnie "chodzić" z jedną z głównych podejrzanych, opowiada jej wszystko o tajemnicach śledztwa, dyskutuje z nią o śledztwie a następnie dzieli się tą wiedzą z jej przyjaciółką. Dochodzi do tego, że obie panie domagają się kolejnych relacji, biorą udział w przesłuchaniach, szukają sprawcy, a przypominam - są to osoby cywilne, w tym jedna związana ze śledztwem. Dodać można, że policjanci, ochroniarze i mafiozi to do rany przyłóż super chłopaki o złotych sercach. Jedyny mocny plus to świetnie opisana psychika zabójcy, tu autorce należy się pochwała. Elementy romansu również przyprawiają mnie o zgrzytanie zębami. Ta część historii jest napisana albo przez "chichoczącą pensjonarkę", opowiadającą koleżance o "tych sprawach", albo przez "ryczącą pięćdziesiątkę" lub "ciotunię z dobrego domu", chcącą opowiedzieć koleżankom "pikantną historyjkę" przy kawusi. Przykład - proszę bardzo: co kilka stron mowa o seksie w taki sposób, jakby dorośli ludzie nie umieli normalnie funkcjonować tylko co chwila rzucali się na siebie, zaciągali w kółko do łóżka, ciągle mówili i myśleli o kochaniu się. No ile można. Główni bohaterowie to nie nastolatki tylko ludzie dorośli. Poza tym co chwila ktoś "parska śmiechem", "wybucha głośnym śmiechem", "krztusi się od śmiechu" - normalnie wesoła sielanka nie kryminał. Na osobną uwagę zasługują dialogi, szczególnie riposty bohaterów i ich ksywy wraz z wyjaśnieniem dlaczego takie a nie inne - to jest tak "krindżowe", że bardziej się chyba nie da. Nikt tak jak nasi bohaterowie normalnie nie mówi, nie dostaje w taki sposób i takich pseudonimów. No ale mamy taki a nie inny świat stworzony przez pisarkę i albo to się komuś spodoba albo nie. Ja mam mieszane uczucia i raczej szybko nie wrócę do tej serii. Polecam raczej płci pięknej, lubiącej miłe i fajne romanse.

Miał być kryminał, a był bardzo bardzo bardzo słaby romas, straszna żenada... żałuję, że zmusiłam się, żeby przez to przebrnąć, bo nie lubię zostawiać niedoczytanych książek.

Czytało się dobrze, jednak za dużo komplikacji w relacjach głównych bohaterów. Nużące rozważania typu co on, ona miał na myśli, a czego nie powiedział, kocha, czy nienawidzi itp. Wątki osobiste wyraźnie zdominowały niezłą swoją drogą intrygę sensacyjną.