Okładka książki Koniec z migreną. Program żywieniowy definitywnie eliminujący bóle głowy i stany zapalne Jenny Turknett, Josh Turknett
Jenny TurknettJosh Turknett Wydawnictwo: Vital zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
The Migraine Miracle: A Sugar-Free, Gluten-Free, Ancestral Diet to Reduce Inflammation and Relieve Your Headaches for Good
Vital
2019-05-10
2019-05-10
zdrowie migrena ból głowy ból odżywianie stres relaks choroby

Mam mieszane uczucia.
Podoba mi się, że autor podchodzi do tematu w sposób kompleksowy. Pisze o tym, jak diagnozuje się migreny, jak wygląda mechanizm ich powstawania, co ma wpływ na występowanie ataków. Wskazuje na małą skuteczność leków zapobiegających migrenom (mam podobne doświadczenia) oraz na korzyści z suplementacji magnezu, witaminy B2 i wyciągu z lepiężnika (o tym muszę porozmawiać z neurologiem). Lekarstwem, jakie proponuje, by zupełnie pozbyć się bólu, ma być powrót do diety naszych przodków, łowców-zbieraczy. Ma to mieć dobroczynny wpływ nie tylko na migreny, ale również na choroby serca, autoimmunologiczne czy raka. Proponuje wyeliminowanie z diety zbóż (glutenu),cukrów i tłuszczów roślinnych (poza olejem kokosowym i oliwą z oliwek). Zachwala dietę ketogeniczną.
Przepisy jak dla mnie są trochę oderwane od naszej rzeczywistości, ale można coś podpatrzyć i zmienić.

Mam mieszane uczucia.

Pierwsze 171 stron bardzo rzetelnie i dogłębnie wyjaśnia, jakie podłoże mają migreny, od czego zależy ich częstotliwość oraz intensywność, a także dlaczego przytrafiają się akurat nam - wszystko co chcesz i powinieneś wiedzieć 🤯

Serdecznie polecam. W szczególności tym, którzy denerwują się na swoje migreny i nie wiedzą, jak z nimi walczyć...

PS Przepisów nie oceniam, gdyż nie ze względu na nie sięgnęłam po tę książkę.

PS Przepisów nie oceniam, gdyż...

Oceniłam ta ksiażkę w dwóch aspektach. Po pierwsze można w niej znaleść rozległa wiedzę na temat migreny, jej objawów, leczenia i wpływu diety. Tutaj ksiażka zasługuje zdecydowanie na dziesięć gwiazdek. Jeśli chodzi a aspekt samej diety zalecanej przez autora ksiażki, doktora Josha Turknetta to tutaj podchodzę ze sceptycznym nastawieniem.

• BonAppetit
  • Wypożyczyłam