Zacznę od nowa

Dominika Smoleń Wydawnictwo: Replika literatura piękna
Replika
2019-07-01
2019-07-01
miłość alkohol problemy przyjaźń cierpienie alkoholizm

Moje książkowe bingo bardzo musiało polubić tę autorkę, ponieważ ostatnio trafiam na jej dzieła i... Cóż, przynajmniej w miarę szybko się czyta, choć odkrywa to bardzo duży problem z jej bohaterkami, które są również narratorkami historii - praktycznie się nie różnią. I to nawet nie jest żart.

Poprzednią pozycją, jaką czytałam, były "Słodkie pragnienia" i główną postacią kobiecą była tam Hania. W "Zacznę od nowa " mamy za to Grace - tak zwaną Hanię z problemem alkoholowym. Uwierzcie mi, chciałabym, żeby to był żart, ale bohaterki mają mnóstwo podobieństw w przeszłości i zachowaniu:
- mają byłego partnera, który je zdradził;
- mają nieciekawą relację z alkoholem (jedna to alkoholiczka, druga ma matkę alkoholiczkę);
- mają słabe relacje ze swoimi matkami;
- szybko lecą na wygląd zewnętrzny głównego bohatera męskiego, z którym mają skończyć;
- kiedy się "zakochują" myślą dużo o fizycznej części relacji i o wyglądzie zewnętrznym bohatera, któremu nie mogą się oprzeć;
- potrafią nagle z dupy mieć strasznie chamskie odzywki;
- nawet jak związek ma iść powoli, rzucają dwuznaczne teksty;
- jak już znajdą jakiś dramatyczny temat, to będą mielić go praktycznie co drugi rozdział i przypominać nam o tym, jak to jest jej strasznie w życiu z powodu x, przez co ma się wrażenie, że książka była za krótka i autorka musiała ją sztucznie wydłużać takimi "złotymi myślami";
- ciągle powtarzają, jak ciężko jest im znów wejść w związek z powodu tego, jak zostały kiedyś zranione.
Poza tym styl pisania dialogów przez autorkę nie ulega zmianie i myślę, że gdyby wsadzić jakiś dialog z jednej książki w drugą, nikt by się nie zorientował, że "ten bohater tak by się nie odezwał" bo oni wszyscy mówią tak samo.

Standardowo też przyczepię się może do głupoty, ale dla mnie istotnej, bo wskazuje dziurę logiczną w historii - bohaterka w końcu idzie na odwyk, gdzie podobno dostała się mimo tego, że było na nim już 8 osób. Oddział ma 4 pokoje 2osobowe... A kiedy przychodzi dostaje pokój z kobietą, przy której było wolne łóżko, czyli tak, jakby tak naprawdę było na odwyku tylko 7 osób, co potwierdza potem fakt, że na terapiach grupowych ustawiane jest 9 krzeseł - dla wszystkich leczących się i terapeuty. Jak można było przegapić coś takiego to nie wiem, ale autorka napisała też, że typ coś rozkazał, a w odpowiedzi bohaterka wykonała jego "prośbę", tak że...

Generalnie żałoba i odwyk, alkoholizm, to duże motywy tej książki, do których, na całe szczęście, nie mam odniesienia. Nigdy nie miałam problemu z tą używką, nie byłam na odwyku więc, nie byłam też na spotkaniach AA, żeby posłuchać ludzi, którzy walczą o siebie, więc nie mogę się wypowiedzieć na temat tego, jak realistycznie są ukazane te zagadnienia, jednak mam przeczucie, że zostało to wszystko mocno spłaszczone i uproszczone na potrzeby książki. A żałoby nie zamierzam oceniać.

Standardowo masa krindżu i przewracania oczami na niektóre rzeczy, ale bez wątpienia nie było aż tak tragicznie jak na poprzednich książkach autorki, więc niech będą te 4*. Powiedzmy, że zasłużone.

Myśl, że książka porusza bardzo potrzebny i nielubiany temat alkoholizmu kobiet. Jak poradzić sobie po rozstaniu, zdradzie, stracie przyjaciela, jak zacząć od nowa...

Na półkach: , , , , , , ,

Poznajemy Grace młodą dziewczynę,zmaga się ona bardzo z alkoholem po tym jak porzucił dziewczynę chłopak topi smutki w kieliszku alkoholu.
Pewnego dnia jej przyjaciel ma straszne wypadek samochodowy ginie na miejscu,a jej przyjaciółka zapada w śpiączkę.
Ma Grace wielki problem z alkoholem postanawia wybrać się na odwyk na terapie odwykową.
Z pomocą i wsparciem udaje się jej wyjść z nałogu, Grace wychodzi czysta i na nową drogę życiową dokonuje się zmiana w niej to bardzo pozytywna.
Autorka w powieści poruszyła trudny temat alkoholizmu u młodej dziewczyny,młodzi ludzie często sięgają po alkohol by zapomnieć,a to ciężko z tego uzależnienia wydostać się,nie tak łatwo trzeba walczyć z nim chodzić do terapeuty ma spotkania by przestać pić,długa to droga do wyzdrowienia trzeba tylko chcieć tego.
Historia dramatyczna,prawdziwa,zaskakująca książka i smutna wypełniona emocjami,bólem i wzruszeń dostarczyła mi ta ciepła,emocjonalna powieść dobrej pisarki inne powieści chce przeczytać zaciekawią mnie jak ta książka skradną mi serce i złamią bardzo.
Zapadła mi w pamięć ta powieść.

Z pomocą i wsparciem udaje się...

Książka pełna emocji prawda moj syn 10lat stwierdził po krótkim fragmencie "spotkanie dwóch żuli"
Nie wiem jak ja bym zareagowała na takie dramaty w swoim życiu które przeszła główna bohaterka. Najważniejsze jest to w tej książce że dziewczyna chce się leczyć i że pomimo tyłu błędów jej mama ja wspiera. Choć wydaje się surowa to bardzo kocha swoją córkę. Myślę że ona tego tak nie widzi. Bo jest jeszcze bardzo niedojrzała.

Czegoś mi w niej zabrakło, jednak mimo wszystko książka jest bardzo emocjonująca i może dać do myślenia. Polecam każdemu, chociaż spodziewałam się czegoś zupełnie innego.

Z dużą ciekawością sięgnęłam po książkę Dominiki Smoleń. Młoda autorka ma już w dorobku kilka publikacji, które kuszą bardzo dobrymi recenzjami. Postanowiłam sama się przekonać, co znajdę na stronach jej powieści.

„Zacznę od nowa” to historia młodej kobiety, która radziła sobie z problemami z pomocą alkoholu. Szybko uzależniła się i tylko dzięki pomocy przyjaciół udało jej się wyjść na prostą. Gdy jej codzienność była już ustabilizowana, los po raz kolejny wystawił ją na ciężką próbę. Nagle zabrakło osób, które do tej pory były jej dużym wsparciem. Musiała nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Czy to możliwe, czy wygra walkę z nałogiem?

Grace mimo młodego wieku ma problemy z alkoholem. Topi w nim ból po nieszczęśliwej miłości. Ma oddanych przyjaciół, którzy pomogli jej wyjść z nałogu. Jeden dzień, nieszczęśliwy wypadek i wszystko się zmieniło. Lucas i Amelia nie mogli już pomagać przyjaciółce. Musi sama stawić czoło problemom, a alkohol w tym jej nie pomagał.

Po kilkunastu stronach myślałam, że to będzie lekka książka na wieczór. Owszem, przeczytałam przez jeden wieczór, bo tak mnie pochłonęła. Tematy jednak, które są w niej poruszane zaskoczyły mnie.

Powieść opisuje zmagania z własnymi słabościami, niesprawiedliwym losem i ciężarem samotności, który przytłacza główną bohaterkę. To trudny czas dla Grece, a problemy, które napotyka, mogą się przydarzyć każdemu. Narracja pierwszoosobowa pozwala przeżywać razem z Grace wszystkie jej emocje. Kibicujemy bohaterce, wczuwamy się w jej sytuacje, która nie jest do pozazdroszczenia. Czyta się szybko, a my jesteśmy zaskakiwani przez kilka zwrotów akcji.

Historia ukazuje wartość przyjaźni, obecności drugiego człowieka w naszym życiu. Walka z nałogiem jest częścią tej młodej dziewczyny. Życie czasem rozsypuje się jednego dnia, ale żeby je posklejać potrzeba o wiele więcej czasu. Wzloty i upadki są nierozłącznym elementem życia i musimy to zaakceptować. Dobrze jest w takich sytuacjach mieć przy sobie bliskie osoby, które wyciągną do nas pomocna dłoń.

Dominika Smoleń sięgnęła do naszej wrażliwości, opisując trudne relacje międzyludzkie, wprowadziła wątki, które chwytają za serce i wyciskają łzy z oczu. To książka o tym, by się nie poddawać, nawet w najtrudniejszych sytuacjach, bo los za zakrętem może szykuje dla nas przyjemną niespodziankę. O smutku, lękach, wrażliwej duszy dziewczyny, która po nieszczęśliwej miłości dochodzi do siebie i próbuje zapomnieć. Oprócz wzruszeń i wielu trudnych emocji opowieść daje dużą dawkę motywacji, wsparcie, otuchę i wiarę w lepsze jutro.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i jestem mile zaskoczona. Taka króciutka, a jaka mądra i życiowa opowieść.
_______

Nie jest to kolejna słodka, cukrowa historia. Autorka w swojej powieści porusza trudny temat jakim jest alkoholizm. 25-letnia Grace, która nie poradziła sobie, z tym co zgotowało jej życie, zatapia swoje smutki w alkoholu. Każdy dzień jest dla niej wyzwaniem. Czy da radę wyjść na prostą?? Czy odnajdzie szczęście?? Dowiecie się tego po przeczytaniu książki. Serdecznie polecam.
________

Za książkę dziękuję @wydawnictworeplika

_______

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z piórem Dominiki. Czytałam jej rewelacyjną powieść "Bieg do gwiazd", który na prawdę przypadł mi do gustu, mam również porównanie, jak radzi sobie w antologiach. Zdecydowanie wolę te dłuższe formy w jej wykonaniu. Recenzowana dziś lektura, przeczytana została przeze mnie w bardzo szybkim czasie. W jedno, urodzinowe popołudnie. Miło było powrócić do świata wykreowanego przez autorkę, do bohaterów, których bardzo polubiłam. Styl, jakim posługuje się Dominika, jest lekki, przyjemny. Czyta się szybko i płynnie. Niemal od razu jestesmy wciągnięci do pokręconego świata głównej bohaterki.

Grace jest naszą główną postacią, naszym narratorem. Dowiadujemy się o jej przeszłości, trudnościach, z jakimi się zmagała oraz o wielkiej miłości, która ją spotkała i tego, co z niej teraz zostało. Od tamtych trudnych momentów mijają cztery lata, kiedy po raz kolejny życie wali jej się na głowę. Nie potrafiłam zrozumieć niektórych jej zachowań, denerwowała mnie, jednak tym samym, była ona prawdziwa. Pokazywała, jak trudno wyrwać się ze szponów nałogu...
W tej książce definitywnie moją sympatię zdobył Lucas i Marcel. Ci dwaj sprawili, że czytałam po raz drugi tę książkę z wielkim zainteresowaniem i przyjemnością. Oboje byli różnymi charakterami... O jednym czytamy tylko kilkanaście stron, o drugim nieco więcej. Ale i tak będę właśnie #teamMarceliLucas.Wzbudzili we mnie tyle różnych emocji, od tych dobrych, pożądanych, po te złe, smutne...
Postacie są tutaj wykreowane na prawdę dobrze, osoby takie jak w książce spokojnie spotkamy na co dzień.

Cała recenzja na blogu :)

ZACZNĘ OD NOWA to przewspaniała opowieść o kobiecie która mimo młodego wieku przeżyła już bardzo wiele w swoim życiu. Miłosne rozczarowania, załamania i problemy alkoholowe, utrata najbliższej osoby.... Mimo że czasami miałam wrażenie że język książki jest prosty, jakby autorka za dużo próbowała mi tłumaczyć za mało pozwalała czuć... to jednak musze Wam powiedzieć że zawarta w tych zaledwie 250 stronach historia skradła moje serce... sprawiła że z moich oczu nie raz pociekły łzy... 😢
Zapraszam Was serdecznie na ten ogrom wzruszeń!

"Zacznę od nowa" to świetna książka. Książka porusza trudny temat. Polecam warto przeczytać.

• Audiobooki
  • Współczesna

Dodaj cytat z książki Zacznę od nowa