Kropka z Błędem

Dwie Siostry
2018-10-15
2018-10-15

Okładka książki Dwa słowa Dominika Czerniak-Chojnacka, Anna Taraska
Dwa słowa Dominika Czerniak-C...

Okładka książki Złodziej Kanapek Patrick Doyon, André Marois
Złodziej Kanapek Patrick Doyon, Andr...
Okładka książki Mama miała operację Viktória Hitka, Krisztina Tóth
Mama miała ope... Viktória Hitka, Kri...
Okładka książki Egaliterra Edgar Bąk, Joanna Olech
Egaliterra Edgar Bąk, Joanna O...

Ubawiłam się niezmiernie czytając córce tę książkę. Gra słów, trochę stylistyki i humor wpleciony w zręczną opowiastkę o przygodach małej Kropki. Zdecydowanie dla dorosłych i dla dzieci!

Uwielbiam!

Uwielbiam!

"Kropka z Błędem" to moje wielkie odkrycie :-) Nie jest to kolejna z wielu książek dla dzieci. Jest nietypowa, odkrywcza i niebywale zaskakująca, i chyba właśnie to podoba mi się w niej najbardziej. Głównymi bohaterami są tytułowa Kropka i jej kudłaty przyjaciel Błąd. Kropka mieszka wraz z rodzicami i starszą siostrą w zeszycie w trzy linie, uwielbia się bawić i psocić, a w przyszłości chciałaby, tak jak jej starsze koleżanki, spoważnieć i zostać kropką na "i". Obłędny pomysł :-) Jako mama i polonista jestem nim zachwycona :-) Głównym motywem całej opowieści jest tak dobrze nam znany w literaturze topos wędrówki. Pewnego razu ulubiony Błąd znika i Kropka rozpoczyna poszukiwania. "Kropka wszędzie go szukała: biegała po liniach, przetrząsała nawet najdłuższe wyrazy, zaglądała w każdy nawias, pytała pytajniki, prosiła o pomoc inne kropki i przecinki... Niestety, od rana nikt Błęda nie widział. Podobno około dziewiątej gonił jakąś małą literę, potem ślad po nim zaginął." Kropka coraz bardziej szaleje z rozpaczy i postawiana odnaleźć przyjaciela choćby na końcu świata. W ten sposób zaczyna się jej podróż, pełna przygód i niespodzianek. Za jej sprawą poznajemy kolejnych bohaterów całej historii. Z niedowierzania przecieramy oczy i bawimy się do łez. Życie prywatne kolejnych znaków przestankowych zasługuje na podziw i pełen zachwyt. Niezwykły pomysł oraz wspaniała wyobraźnia autorki sprawiają, że "Kropkę z Błędem" czyta się raz, drugi trzeci ... i cały czas nasze zauroczenie tą książką nie mija. Oczywiście niektóre gry słowne bawią jedynie rodziców, ale myślę, że z czasem zrozumieją je również nasze dzieciaki. Moja A. podczas lektury co jakiś czas pytała: "Mamusiu co cię tak śmieszy?" A ja cierpliwie jej tłumaczyłam... Efekt był taki, że podczas następnego czytania śmiała się już razem ze mną :-) Polecam małym i dużym czytelnikom :-)

Ciekawa, zabawna, na szybką lekturę, podobna do "Plastusiowego pamiętnika". Warto sięgnąć.

• PRZECZYTANE 2022
  • MAM PAPIEROWĄ