Nacjonalizm wobec problemu Europy

Okładka książki Nacjonalizm wobec problemu Europy Adam Wielomski
Okładka książki Nacjonalizm wobec problemu Europy
Adam Wielomski Wydawnictwo: Klub Zachowawczo-Monarchistyczny Seria: Biblioteka konserwatyzm.pl publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Biblioteka konserwatyzm.pl
Klub Zachowawczo-Monarchistyczny
2018-01-01
2018-01-01

Wbrew pozorom tytuł książki "Nacjonalizm wobec problemu Europy" według mnie nie przedstawia jasno treści samej książki. Jest w niej dużo o nacjonalizmie, ale mało o samym problemie Europy, czyli dyskusji nad jej cywilizacją, wizją przyszłości, integracją bądź nie.
Publikacja jest podzielona na trzy rozdziały. Pierwszy z nich przedstawia trzy fale nacjonalizmu europejskiego, które nawiedziły kontynent po 1789 roku, fazy ich rozwoju oraz niektóre ruchy z nimi utożsamiane. Rozdział drugi skupia się konkretnie problemie religijności i religii w ruchach narodowych, natomiast trzeci mówi już tylko o nacjonalizmie francuskim oraz najsilniejszym według autora ruchu narodowym dzisiaj, czyli Front National.

Książka koncentruje się przez wszystkie na francuskiej myśli narodowej (jako mateczniku),lecz wspomina też inne państwa jak Niemcy, Hiszpania czy Polska. Ta koncentracja przejawia się szczególnie w ostatnim rozdziale, który skupiony na Front National porusza nareszcie wizję tego ruchu dla Zjednoczonej Europy lub inaczej - Europy Narodów.

Tak krótka publikacja nie jest nam w stanie przedstawić poglądów na religię czy integrację europejską każdego z ruchów narodowych na przestrzeni lat. Jednak zdecydowanie może zarysować nam przynajmniej ogół tych koncepcji, w związku z czym warto tą książkę polecić.

• 0. Posiadam
  • Nie posiadam