Pokochaj poniedziałki. Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Okładka książki Pokochaj poniedziałki. Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym? Joanna Karpeta
Joanna Karpeta Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
poradniki
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2018-09-17
2018-09-17

W mojej opinii książka ciekawa, napisana bardzo prostym i praktycznym językiem. Blisko mi było do formy- była napisana w formie historii. Bardzo polubiłam jej bohaterów. Przejrzyste były dla mnie podsumowania na koniec rozdziału i podsumowanie całej książki. Z pewnością będę do niej wielokrotnie wracać. Czego mi zabrakło ? Liczyłam chyba na więcej wiedzy o wypaleniu zawodowym ( dla znających to zjawisko - książka może być podstawą ) i jak dla mnie zbyt "cukierkowe "zakończenie... A szkoda bo wiele case study brzmiało bardzo realistycznie i życiowo dotykając wielu trudności bohaterów !

📚 Kilka lat temu pracowałem po 15 godzin na dobę, przeszedłem wypalenie zawodowe. Wiem jakie sieje spustoszenie, przedstawiam Wam dwie najlepsze rekomendację książkowe, aby mu zapobiec. 👇

📘Książka "Pokochaj poniedziałki" Joanna Karpeta.

"Potraktuj wypalenie zawodowe jak chorobę na grypę, na którą każdy może zachorować, ale nie każdy musi przejść tak ciężko.
Jeśli dotąd się nie zaszczepiłeś, to być może zachorujesz, ale znając właściwe sposoby, szybko zwalczysz dolegliwość.
A jeśli dziś jesteś w dobrej kondycji, to możesz podjąć działania profilaktyczne, by nie dopuścić do rozwoju choroby w przyszłości."

Reszta recenzji: https://www.linkedin.com/posts/paweljaczewskipl_jednaksiazkawtygodniu-ksiafbahqka-wellbeing-activity-7079058131657330688-Sg3I?utm_source=share&utm_medium=member_desktop

📘Książka "Pokochaj poniedziałki" Joanna Karpeta.

Jeśli dotąd...

Bardzo dobra pozycja dla każdego czytelnika bez względu na to jaki zawód wykonuje. Świetnie opisany każdy rozdział od tego co to jest wypalenie zawodowe, jakie ma symptomy oraz jak mu przeciwdziałać. Krótko i na temat bez lania niepotrzebnej wody. Ciekawy pomysłem jest podsumowanie po każdym rozdziale- najważniejsze informacje w pigułce. Ważne! to ujęte historie/ przykłady postaci a nie suche fakty czy podane dane w tabelce. POLECAM KAŻDEMU by się zapoznać i nauczyć oddzielać pracę od życia prywatnego, nauczyć się odpoczywać, radzić sobie z odmawianiem oraz granicami w kontakcie ze współpracownikami czy szefem.

Swoją dzisiejszą recenzję muszę rozpocząć od tego, że nie pamiętam kiedy dałam tak wysoką ocenę jakiejkolwiek książce.
Pracując jako psycholog w służbach mundurowych, prowadząc szkolenia chociażby z wypalenia zawodowego szukam takich książek, które będą przejrzyste nie tylko dla mnie, abym w ciekawy sposób mogła poprowadzić zajęcia, ale głównie dla uczestników.
Sięgając po Pokochaj poniedziałki. Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym? autorstwa Joanny Karpety nie miałam zbyt wygórowanych oczekiwań,ot niepozorna książka o interesującej mnie tematyce. Jakież było moje zaskoczenie, gdy okazała się tym czego chciałam i czego oczekiwałam od książki motywacyjnej.
Czytało się ją jak najlepszą obyczajówkę z elementami naukowymi, które były spójne z historiami osób borykających się z wypaleniem zawodowym.
Na przykładzie fikcyjnej rodziny, która początkowo niechętnie zakłada grupę wsparcia pokazuje jak poradzić sobie z nurtującymi ich problemami.
Pielęgniarka, młoda nauczycielka, urzędnik, dyrektor firmy, tłumaczka oraz freelancer różne pod względem osobowościowym osoby, wykonujące bardzo różne zawody, które na potrzeby książki łączą więzy krwi lub powinowactwo.
Jak możemy zobaczyć dla nich samych nie małym zaskoczeniem jest jak bardzo ich problemy i sposób funkcjonowania jest podobny, i jak wyobrażenia na swój temat są dalekie od rzeczywistości.
Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. zarządzanie sobą w czasie, konflikty, zmiany, czy zaufanie w relacjach z innymi ludźmi. Język jakim napisana jest książka jest bardzo przystępny nawet w tych bardziej naukowych momentach.

Podsumowując Trafiając na takie książki, najbardziej odczuwam sens bycia czytelnikiem, psychologiem, sens ogólnej pomocy innym i swojej pracy. Od początku tego roku trafiam na bardzo dobre książki i życzę sobie, aby ten stan trwał jak najdłużej. Wracając do tego, konkretnego tytułu Pokochaj poniedziałki. Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym? to książka warta zarówno poznania jak i polecania. Nie spodziewałam się, że książka o takiej tematyce trafi na listę najlepszych przeczytanych przeze mnie książek w 2022 roku, a z pewnością tak się właśnie wydarzy.

Sięgając po...

Generalnie nie lubię poradników i ich stylu i jeszcze nigdy przez żaden nie przebrnęłam do końca, dlatego tym bardziej cenię sobie tę książkę. Jest skondensowana i krótka, a informacje bardzo dobrze usystematyzowane, dzięki czemu jest rzeczywistą pomocą, a nie tak zwanym "laniem wody". Szczególnie podoba mi się pomysł z prowadzeniem narracji przez wymyśloną rodzinę i ich historie. Dzięki temu bardzo łatwo przyswaja się konkretne treści. Super, że pojawiają sie też podsumowania najważniejszych punktów. W książce zawarte są ćwiczenia, ale są one bardzo proste i wykonują je bohaterowie. Czytelnik ma po prostu ochotę do nich dołączyć! Myślę, że jest to jakiś psychologiczny trik, który na mnie super zadziałał. Jestem bardzo wdzięczna autorce za pomysł i realizację tej książki!

Takie tam kołczingowe pierdololo składające się z cringe'owych historyjek o wymyślonych bohaterach i z porad od autorki. Od połowy książki, zaczęłam omijać te pierwsze i przechodzić od razu do tych drugich, bo już mi wariował żenometr.

jest to jedna z nielicznych książek o wypaleniu zawodowym, która nie nudzi. Nie znajdziemy w niej naukowych opracowań, definicji, których miałem już dosyć czytając inne książki. Mozna w niej znaleźć sporo inspiracji. I choć brakuje w niej wiele tego czego bym oczekiwał, to jest to jedna z moich ulubionych pozycji. Mimo iż nie zachwyca - polecam

Na fali wiosennego przesilenia i spadku formy postanowiłam przeczytać coś motywującego. I właśnie taka jest ta książka. Nie ma w niej trudnych metod, zawiłych analiz, niewykonalnych zadań. Są za to podstawowe zasady, które każdemu mogą się przydać do poprawy swojego życia - i zawodowego i tego w domu oraz do lepszych relacji z ludźmi. Książka napisana jest w bardzo ciekawej formie historyjek z "życia wziętych". Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Polecam.

Padłeś? Powstań... ;)

Może i taki początek brzmi żartobliwie, ale nic w tym w zasadzie śmiesznego nie ma. Wypalenie zawodowe to nie żaden mit, lecz coś, co może się przytrafić każdemu. Nawet pasjonatowi kochającemu swoją pracę z całego serca. Wystarczy, że coś podświadomie od jakiegoś czasu w zawodowej układance nie pasuje, by potem się to skumulowało, aż w końcu by urosło do rangi PROBLEMU przez duże "P"... Ale i na to jest rada, o czym przekonać się można z niniejszej książki.

W zasadzie najwłaściwszym byłoby opublikowanie tej recenzji w sieci w jakiś... poniedziałek ;) Haha :) ... No wyszło inaczej ;) Ale skoro o poniedziałkach mowa... Gdzieś tam wydaje się być oczywiste, że nie pałamy do tego dnia tygodnia przesadną miłością - bo "koniec weekendu", "znowu do pracy", itd itp... Czy jednak naprawdę tylko o to chodzi? O swoistą "poweekendową niechęć"? Wypalenie zawodowe objawiać się może nie tylko brakiem efektywności w pracy, ale też małą / dużą niechęcią do samego chodzenia do niej...

Objawów zresztą jest dużo więcej. Nie tylko tych widocznych w codziennej pracy za biurkiem - jeśli już dokonamy oceny samego siebie i rachunek sumienia pracownika wypadnie nam na minus. Objawy wypalenia zawodowego rzutują także na życie prywatne, na każdą jego sferę w zasadzie - od kłopotów ze snem, poprzez ogólną apatię, rozdrażnienie, a nawet włączając w to problemy z wagą, apetytem... Wniosek niby prosty i oczywisty: każda sfera naszego życia tworzy razem system naczyń połączonych i wystarczy, że jedno działa źle, a posypać może się cała reszta. Niby banał, oczywistość... Jednak z ważnym wskazaniem na to, jak istotną rolę w tym wszystkim pełni nasza codzienna praca. Spędzamy w niej kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie jakby na to nie patrzeć...

Joanna Karpeta podchodzi do omawianego problemu w bardzo ciekawy, by nie powiedzieć w zaskakujący sposób. Ni z tej książki bowiem poradnik, ni to mała gawęda, ni to w końcu mała obyczajówka (!) na przykładach perypetii kilku bohaterów... Pomysł na tę książkę opiera się bowiem na połączeniu trzech powyższych elementów w jedną całość. Bohaterowie książki to pielęgniarka, handlowiec, urzędnik, menedżer, nauczycielka i przedsiębiorca, a każdy jest z innymi w jakiś sposób powiązany (stąd "obyczajówka" ;) ). Każdy przeżywa też własne perypetie zawodowe, które są tak naprawdę większymi lub mniejszymi efektami wypalenia zawodowego, z czego bohaterowie stopniowo zdają sobie sprawę (gawęda ;) ) i powoli szukają recept oraz skutecznych rozwiązań tychże problemów (to już brzmi czysto "poradnikowo"). Ciekawe, prawda? Temat oczywisty, którego istnieniu nikt od lat nie zaprzecza, a jednak "ugryziony" od zupełnie innej strony i w zupełnie inny sposób. I bardzo dobrze - odrobina świeżości spojrzenia nigdy żadnemu tematowi nie zaszkodziła. Przeciwnie!

Zmierzając powoli ku końcowi - "Pokochaj poniedziałki" to nieszablonowa książka o rzeczach ważnych i oczywistych zarazem. To książka pokazująca jak wiele może być zarówno przyczyn jak i objawów wypalenia zawodowego, przy uwzględnieniu wielkiej różnorodności i specyfiki rynku pracy. To także wiele cennych rad i przykładów, a przez to ciekawych wskazówek, które z coachingowych oczywistości czynią poniekąd świeże i interesujące narzędzia oraz sposoby walki z omawianym problemem. Jeśli więc z góry zakładasz, że w poniedziałek rano wstaniesz z łóżka lewą nogą... to może zadaj sobie pytanie "dlaczego"? I może... sięgnij po tę książkę w wolnej chwili? :)

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Recenzja także na:

Padłeś? Powstań... ;)

"Pokochaj poniedziałki" to perełka wśród poradników. Opisana bardzo lekkim językiem, historia rodziny, której członków w różnym stopniu dopadło wypalenie zawodowe. Autorka na podstawie perypetii różnych osób w jasny i przystępny sposób opowiada w jaki sposób wykryć fakt, że jesteśmy zagrożeni wypaleniem, jak również jak można mu zapobiegać i z nim walczyć.
Książka jest bardzo wciągająca, czyta się bardzo szybko, mimo iż jest poradnikiem i niektóre treści nie są oczywiste i wymagają przemyślenia. Każdy zagrożony w jakiś sposób wypaleniem zawodowym, znajdzie w niej coś dla siebie, niezależnie od tego jaki zawód wykonuje. Książka pokazuje również w bardzo wyraźny i trafny sposób, jak problem wypalenia i frustracji zawodowej poszczególnych osób odbija się na ich rodzinach czy też życiu prywatnym. Oprócz przystępnego języka, ciekawej formy, niewątpliwą zaletą tej książki jest również fakt, że można poczuć, iż autorka spotkała się nie raz z wypaleniem zawodowym oraz sama go doświadczyła. Ponieważ jest to książka polska, a nie tłumaczenie zagranicznego poradnika, to przykłady i postacie są wiarygodne i sytuacje oraz problemy jakie je dotykają pochodzą z naszego rodzimego podwórka, co czyni tę książkę jeszcze bardziej wartościową.

Książka jest...

• Popularnonaukowe
  • Wypalenie zawodowe
  • Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  • Przeczytane w 2023
  • Ważny temat
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Rozwój / praca

Dodaj cytat z książki Pokochaj poniedziałki. Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?